Odečet na manželku v daňovém přiznání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kavinka
Nováček 6 příspěvků 13.03.09 15:52
Odečet na manželku v daňovém přiznání

Ahoj holky,

prosím nějakou dobrou duši, co se vyzná v daních o radu či informaci k DPP. Mám-li tři dohody o provedení práce za rok 2008, všechny kolem 10000. Vztahuje se na ně zálohová daň a já je zahrnu do daňového přiznání. Pobírám rodičovský příspěvek. Odečtu si také daňovou slevu na sebe ve výši 24 840 korun? Může si v tomto případě odečíst slevu na manželku (mě) i manžel ve svém daňovém přiznání?

Díky

K.

Reakce:
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 13.03.09 20:19

Pokud si na sebe sama uplatnis odpocet tak tezko muze manzel uplatnit odpocet jeste na tebe jako manzelku. To by bylo uplatneno 2× .Si myslim :-D

N.

janinkaz
Nadpozemská drbna 28414 příspěvků 13.03.09 20:33

Buď si to odečteš sama na sebe, nebo manžel na tebe. Ale oba dva na tebe ne, jen 1× :wink:

janinkaz
Nadpozemská drbna 28414 příspěvků 13.03.09 20:34

Jo a mělo by být jedno, kdo z vás si tě odečte, by mělo jít o stejnou nebo podobnou částku …

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 14.03.09 09:54

Odpočet na poplatníka je jedna věc - tu si uplatňuje každý sám za sebe. Tedy pokud ty máš příjmy daněné zálohovou daní a budeš si podávat daňové přiznání, tak si samo uplatníš slevu na sebe.

Sleva na vyživovanou manželku je druhá věc - pokud tvoje příjmy (mzda, nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství… ne rodičovský příspěvek) za celý rok budou do 68. tisíc, tak si tě tvůj manžel může uplatnit jako vyživovanou manželku.

Tedy pokud jsou splněné podmínky, nic nebrání tomu, abys ty si uplatnila slevu na poplatníka a zároveň tvůj manžel slevu na vyživovanou manželku :wink: :D

kavinka
Nováček 6 příspěvků 14.03.09 14:43

Mockrát děkuju za reakce.
Také jsem si nebyla jistá tím - dvojím odpisem mojí osoby, ale snad je to tak jak píše Les2311. Nerada bych byla daňový podvodník…Podle všech možných zdrojů by to tak být mělo, i když účetní ve firmě, kde pracuju příležitostně na Dohodu o provedení práce, mi tvrdila, že ani nic podávat nemám, že jde o daň srážkovou. Jenže jak jsem později sama zjistila je to nad 5 ticíc mešíčně a tak jde o daň zálohovou (také 15%). No a na finančáku si také paní nebyla jistá :roll:

Ještě jednou díky

K.

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 14.03.09 14:58

No, Kavinko, u tebe asi problém, jakou daň jsi vlastně odváděla - jestli zálohovou, tak OK, přiznání si podat můžeš a slevu na sebe uplatnit taky. Jestli srážkovou, tak ta je konečná, jak ji jednou zaplatíš, tak už ti ji finančák nevrátí a do přiznání se neuvádí, u té si slevu na sebe neuplatníš. V tomhle pro tebe mělo být směrodatné potvrzení o zdanitelných příjmech, které ti dá účetní ve firmě - příjmy, které byly daněny srážkovou daní by do nich vůbec neměla uvádět. Takže jestli jsou nějaké nejasnosti kolem toho, jaká daň ti byla srážena, tak to v první řadě musíš vyřešit s účetní. JInak pokud máš mzdu v měsíci alespoň 5001 hrubého, tak ti opravdu má uplatnit daň zálohovou, i když nemáš podepsané prohlášení (neuplatní ti slevu na poplatníka). Do 5.000 je to při nepodepsaném prohlášení daň srážková.

kavinka
Nováček 6 příspěvků 15.03.09 10:16

Les dííííííky, jsi poklad! Zkusím přimáčknout účetní ke zdi a donutit ji zjistit jakou daň a jestli vůbec odváděla. Má v tom podle mě chaos :(

Díky

K.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >