Reklama

Odejmutí dávky na prvorozene díte po smrti dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jitusee
Extra třída :D 10213 příspěvků 30.01.17 11:12
Odejmutí dávky na prvorozene díte po smrti dítěte

Mile maminky, obracím se na vas s prosbou o pomoc či radu pro mou kamarádku.
14 dni zpátky porodila ve 24.tydnu chlapečka, jez bohuzel po hodině zemřel. Jakoby tahle situace nebyla sama o sobě dost bolestiva, vyskytly se peripetie se zákonem.
Ma doma 9 mesicniho chlapečka, bohuzel po smrti miminka ji bylo z příslušného úřadu sděleno, ze jim je lito, ale ze ze zákona musi nastoupit na mateřskou dovolenou a nárok na rodičovský příspěvek na 9.mesicniho chlapečka tudíž zaniká. Žijeme na malém městě (respektive ona na vesnici u města )a jesle v dosahu ani nemáme. Našel by se nekdo, kdo by dokázal poradit, nebo si prošel podobnou zkusenosti? Ze srdce dekuji za každou radu, vse předám.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62552 příspěvků 3 inzeráty 30.01.17 11:16

@Jitusee Po konci mateřské opětovně pořádá o zbytek rodičáku a opět ho dostane, protože to 9 měsíční dítě v tu chvíli bude splňovat podmínku, že se jedná o nejmladší dítě v rodině.

Jitusee
Extra třída :D 10213 příspěvků 30.01.17 11:17

@j.a.n.i1 moc dekuji, předám.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62552 příspěvků 3 inzeráty 30.01.17 11:18

@Jitusee TU mateřskou by myslím měla mít na 14 týdnů.

smudlinky
Ukecaná baba ;) 2481 příspěvků 370 inzerátů 30.01.17 11:20

Můžete zkusit projít tyto stránky, případně je kontaktovat a poradit se i s nimi http://www.prazdnakolebka.cz/…ady-a-zakony . Co jsme někde zahlédla, mělo by jít rodičák zrušit a pak na něj znovu nastoupit, to by podle mě mohlo v tomto případě jít. Nejlepší je obrátit se písemně na příslušné orgány, oni ví jak se v těchto neobvyklých případech postupuje.

Jitusee
Extra třída :D 10213 příspěvků 30.01.17 11:23

@smudlinky Tu stránku,,prázdná kolébka " jsem ji radila, jelikož ji znám, ale dal bohuzel nevim. Jsme male město a ne řešení individuálních případu zde nejsou úřednice zvyklé, tudíž to takhle smetly ze stolu. Prijde mi naprosto šílene, ze to ted vubec musi řešit.

trixinka
Závislačka 4361 příspěvků 30.01.17 11:26

Sem se s dovolenim pripojim protoze me to zajima. Jen nechapu jak je mozne brat v potaz ditko narozene ve 24.tt kdyz narok na materskou je od 32tt. Toto by prece melo byt brano uredne neco jako potrat ne? Vzdyt jeste nemohla zadna zmena na mladsi dite vzniknout pokud to chapu dobre.

Starlink01
Kecalka 188 příspěvků 30.01.17 11:33

Ahoj, tohle taky nechápu. V dubnu 2016 jsem porodila mrtvého chlapečka ve 24. Týdnu. Byl nám i vystaven rodný list, dcera v té době 23. měsíců a normálně jsem dobrala rodičovský příspěvek. Na mateřskou jsem nenastoupila, ani mě nikdo nevyzval… možná je tedy rozdíl v tom, že miminko bylo po porodu živé. Ale přijde mi to divné.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62552 příspěvků 3 inzeráty 30.01.17 11:33

@trixinka Od 24tt se to bere jako porod a v případě předčasného porodu (před termínem nástupu na mateřskou) se na mateřskou nastupuje datem porodu.

Svistice
Neúnavná pisatelka 16930 příspěvků 1 inzerát 30.01.17 11:34

@trixinka U předčasně narozených dětí nastupuje patk na MD dnem narzení dítěte. i když je dítě pak třeba 3 měsíce v nemocnici na nedonošencích.

smurfka
Nadpozemská drbna 29407 příspěvků 30.01.17 11:35

@trixinka moje sestra taky porodila ve 24tt mrtvé dítě a byla normálně jen na šestinedělí..na mateřskou jakože dlouhou normální nárok neměla

zrcadlo
Kelišová 6618 příspěvků 30.01.17 11:35
@trixinka píše:
Sem se s dovolenim pripojim protoze me to zajima. Jen nechapu jak je mozne brat v potaz ditko narozene ve 24.tt kdyz narok na materskou je od 32tt. Toto by prece melo byt brano uredne neco jako potrat ne? Vzdyt jeste nemohla zadna zmena na mladsi dite vzniknout pokud to chapu dobre.

Nejsem si jistá, ale myslím, že pokud se narodí živé dítě, jako potrat se to rozhodně nebere. Pokud má nárok na PPM (je stále zaměstnaná), tak nárok na 14 týdnů PPM a poté bude brát znovu RP.

smurfka
Nadpozemská drbna 29407 příspěvků 30.01.17 11:36

@Jitusee podle mě je to celkem blbost..protože po smrti dítěte je přece nejmladší dítě to, co je doma..napsala bych dotaz na krajský uřad..a s tím ( s odpovědí ) pak naklusala na uřad v dědině..

Jitusee
Extra třída :D 10213 příspěvků 30.01.17 11:36

Chlapecek žil hodinu..

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62552 příspěvků 3 inzeráty 30.01.17 11:38

@Starlink01 No, pokud mělo rodný list, tak bych spíš řekla, že u tebe došlo k chybě, protože si taky měla mateřskou brát, i když teď mi napadá, jestli si na ní měla nárok, pokud ne, tak je to jasné, jinak si na ní měla být taky.

§ 35
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství v některých případech
(1) U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
(2) Jestliže dítě zemřelo před uplynutím podpůrčí doby, končí podpůrčí doba uplynutím 2 týdnů ode dne úmrtí dítěte, pokud by neskončila dříve podle § 33 a § 34 odst. 2; ustanovení odstavce 1 není přitom dotčeno.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Jak jsme přežili krmení z láhve

Jmenuji se Laura a jsem máma. Jako by to bylo včera, když jsem se nestačila... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejzrůdnější vražedkyně Česka? Fikáčková drtila kojencům hlavy, nesnášela jejich křik

Do historie české kriminalistiky se zapsala řada vrahů. Někteří byli nebývale... číst dále >

Justin Bieber vypadá jako Macaulay Culkin, když byl na drogách

Kanadský zpěvák, který je momentálně na výletě v Londýně se svojí snoubenkou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama