Reklama

Odevzdání nemocenské a žádosti o PPM - lhůta pro zaměstnavatele?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Miane
Povídálka 17 příspěvků 06.03.18 11:29
Odevzdání nemocenské a žádosti o PPM - lhůta pro zaměstnavatele?

Ahoj, stalo se vám někdy, že by váš zaměstnavatel neodeslal podklady k výplatě nemocenské a PPM na OSSZ, přestože jste mu všechno v pořádku odeslaly? Jak jste to řešily?
Byla jsem od začátku ledna v PN a začátkem února jsem nastupovala na MD. Lístky na peníze, ukončení PN i žádost o PPM jsem řádně a neprodleně odeslala svému zaměstnavateli (doporučeně), ovšem dosud mi přišla jen náhrada mzdy za těch prvních 14 dní v lednu od zaměstnavatele, z OSSZ ještě nic a když jsem na OSSZ minulý týden volala, řekli mi, že od nás z firmy jim tam za leden ještě nic nepřišlo a musím počkat, že to zpracovávají s výplatama a navíc na OSSZ mají v důsledku chřipkové epidemie velký skluz se zpracovávaním žádostí. Mám zkusit zavolat zase tento týden třeba ve čtvrtek.
Pokud vím, tak na stránkách ČSSZ píšou, že zaměstnavatel má povinnost tyto dokumenty na příslušnou OSSZ odeslat neprodleně, jinak mu hrozí pokuta. Je nějaká možnost, že to u nich bude urgovat přímo OSSZ? Nemám se zaměstnavatelem bohužel dobré vztahy a člověk, který má na starosti mzdovou agendu, se rád mstí a dělá naschvály kvůli osobním antipatiím, takže se chci vyhnout jakémukoliv kontaktu s ním…

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 5250 příspěvků 06.03.18 11:53

Zkušenost nemám. Znovu bych se obrátila na OSSZ a zjistila jaké jsou možnosti toho, aby oni sami urgovali zaměstnavatele. To zaprvé. A zadruhé bych to urgovala i u zaměstnavatele a konkrétně u nadřízeného toho člověka, který to má na starosti. A pokud ani tam nemáš dobré vztahy, tak bych to zaslala doporučeně poštou + mailem - že žádáš o splnění povinnosti vyplývající ze zákona o nemocenském pojištění, tedy o předání dokladů k nemocenské a PPM na OSSZ. Že doklady jsi zaslala firmě tehdy a tehdy a podle informací OSSZ je zaměstnavatel dosud nedodal, čímž porušuje svou povinnost, protože tyto doklady je povinen předat neprodleně. Porušení této povinnosti je bráno jako přestupek, za který hrozí pokuta. Viz § 97 a § 131 zákona o nemocenském pojištění.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62879 příspěvků 3 inzeráty 06.03.18 12:00

@Miane Já dodám, že i OSSZ je povětšinou ochotno a schopno to urgovat, ale většinou to dělají až po delší době, když se to nedaří tomu zaměstnanci.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Chmurná bilance Jana Hrušínského: My se smějeme, ale jsme prakticky zničeni

Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský (63) se k politice vyjadřuje poměrně... číst dále >

Tomáš Řepka se chce soudit s Primou. Kvůli Blažkové!

Jak jsme prorokovali, tak se i stalo. Tvůrci vtipné upoutávky na kultovní... číst dále >

Články z Ona Dnes

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >