Odhadní cena domu kvůli berňáku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.02.18 15:38
Odhadní cena domu kvůli berňáku

Ahoj,
sestra nedávno koupila dům a připadla na ně povinnost zaplatit daň z koupě nemovitosti. Dům kupovali od známých, ne přes realitku, takže na ceně se domluvili. Dle mého názoru byla přiměřená stavu domu a lokalitě. Odhad ceny nemovitosti pro účely hypotéky si dělala banka a sestra ho k dispozici nemá.
A ted nač se ptám. Z jaké částky má tu daň vypočítat, když má k dispozici jen kupní cenu domu? Má za tím účelem nechat vypracovat znalecký posudek (odhad), aby se vyhnula nařčení, že obešla stát? A na čí náklady? Nechce riskovat, že tržní cena nemovitosti půjde nahoru a pak bude nucena platit daň z vyšší částky.
Díky za odpovědi a prosím o anonym - osobní údaje.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineaiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 09.02.18 15:41

Mám za to, že vždy musíš mít znalecký posudek, kde se cena nemovitosti posuzuje dle různých kritérií tabulkově

Uživatel je onlineaiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 09.02.18 15:43

A pak ta dan počítá procentem z té ceny, která byla vyšší, odhadní nebo kupní

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.02.18 15:51
@aiwwa píše:
A pak ta dan počítá procentem z té ceny, která byla vyšší, odhadní nebo kupní

jj, ona právě ví, že musí mí ceny dvě - prodejní a odhadní. Takže si musí na své náklady nechat vypracovat znalecký posudek, odhad tržní ceny nemovitosti?
Asi to tak bude, ae přijde mi to absurdní, aby si to člověk ještě hradil ze svého. :nevim:

zakl.

Tichošlápek
Echt Kelišová 9186 příspěvků 09.02.18 16:10
@Anonymní píše:
jj, ona právě ví, že musí mí ceny dvě - prodejní a odhadní. Takže si musí na své náklady nechat vypracovat znalecký posudek, odhad tržní ceny nemovitosti?
Asi to tak bude, ae přijde mi to absurdní, aby si to člověk ještě hradil ze svého. :nevim:zakl.

Ať cinkne do banky, nam normálně dali k dispozici jejich odhad

Uživatel je onlineaiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 09.02.18 16:17
@Anonymní píše:
Asi to tak bude, ae přijde mi to absurdní, aby si to člověk ještě hradil ze svého. :nevim:zakl.

jasně, na vlastní náklady, já před 10 lety platila 5 tisíc za posudek na byt 2+1
musí to vypracovat soudní znalec, který má kulaté razítko

Uživatel je onlineaiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 09.02.18 16:18
@Tichošlápek píše:
Ať cinkne do banky, nam normálně dali k dispozici jejich odhad

no tak to nám na finančaku neuznali, museli jsme mít od odhadce, ale jak jsem psala, deset let stara informace, to ještě platil dan prodavajici

Amelie30
Ukecaná baba ;) 1924 příspěvků 09.02.18 16:22

Přesně tak. Můžete si buď vypočítat směrnou hodnotu (ta se ale u starších domů nevyplatí) nebo si pozvat odhadce. Na to pozor, jak říká @aiwwa musí mít oprávnění vypracovat odhad pro finanční úřad (nás odhad stál tak kolem 5-6 tisíc). Daň se platí z té ceny, která je vyšší. U nás byla kupní cena 300 000,–, odhad pana odhadce z banky 200 000,– a odhad odhadce pro finančák 1 200 000,–- (směrnou hodnotou mi vyšlo, že ta naše ruina se cení na 2 000 000,– :D). Daň jsme platili z těch 1 200 000,–. Byla snížená o cenu za ten posudek, ten si tam můžete uplatnit.

Amelie30
Ukecaná baba ;) 1924 příspěvků 09.02.18 16:25
@aiwwa píše:
no tak to nám na finančaku neuznali, museli jsme mít od odhadce, ale jak jsem psala, deset let stara informace, to ještě platil dan prodavajici

Nám taky ne, to by byla paráda. Protože ten odhad bankovního odhadce byl úplně přesnej. Za 1 200 000 už mám krásnej novej barák. :D

Tichošlápek
Echt Kelišová 9186 příspěvků 09.02.18 16:34

@aiwwa aha, nam v pohodě - banka měla klasicky taky odhadce a proste nam to poslali mailem. Ono asi taky záleží na koho narazis na financaku

hofka
Extra třída :D 14954 příspěvků 1 inzerát 09.02.18 17:04

Tuším, že posudek musí být jako příloha k tomu daňovýmu přiznání společně s kupní smlouvou?

Tichošlápek
Echt Kelišová 9186 příspěvků 09.02.18 17:14

@hofka Jj dávali jsme to dohromady

markyj
Závislačka 3998 příspěvků 09.02.18 17:25

Sestra si musí buď zaplatit vyhotovení znaleckého posudku a nebo si může na stránkách FÚ vyplnit interaktivní formulář tzv. Směrnou hodnotu - ta je zdarma.

Já bych u baráku raději nechala vypracovat ten znalečák. Pak zaplatí 4% buď z kupní ceny nebo z odhadní ceny - podle jaká bude vyšší + přiloží kopii kupní smlouvy a pokud má tak i kopii Vyrozumění o provedeném vkladu.

Paola21
Závislačka 3384 příspěvků 09.02.18 17:26

Určitě si nechat udělat odhad

Paola21
Závislačka 3384 příspěvků 09.02.18 17:27
@aiwwa píše:

My to řešili loni a máš pravdu, náš FÚ taky nebral odhad z banky v potaz :nevim:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Začal brutální lynč na Plekance! Kdo ale rozehrál hru s bulvárem?

Když hokejista Tomáš Plekanec (35) oznámil rozchod se svou ženou Lucií... číst dále >

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod... číst dále >

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová... číst dále >

Reklama