Odkoupil jste někdo dům po rodičích a vyplatil sourozence?

Anonymní
6.7.21 10:45

Odkoupil jste někdo dům po rodičích a vyplatil sourozence?

Vysvětlím situaci. Manžel má starší rodiče, kteří mají starší zachovalý baráček na vesnici. Manžel má dva bratry. Jeden se o rodiče téměř nezajímá, nenavštěvuje je, nevozí k lékaři, ne zajišťuje obědy, nic. Druhý bratr se snaží, nicméně nejvíce se stará můj manžel, který je nejschopnější. Všichni bratři mají k domu citový vztah, spousta vzpomínek atd. Byli by nejspíš rádi, kdyby se dům neprodal cizím lidem, ale nám. Můj manžel mi řekl, že by byl rád, kdybychom se jednou do domu nastěhovali. Upřímně by mi to asi nevadilo, ale máme byt na hypotéku a problém budou finance. Museli bychom vyplatit bratry a dům ještě kompletně zrekonstruovat. Řešil jste někdo něco podobného a jak to probíhalo? Prosím vaše zkušenosti. Anonym, osobní informace.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9270
6.7.21 10:51

A to chcete řešit ještě za života rodičů nebo až po jejich smrti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.7.21 10:54

@Cenarius myslím, že až po smrti. Teď to určitě nikdo řešit nebude. Všichni mají jinak rodiče moc rádi a asi je to pro všechny citlivé. A jen aby bylo jasno, rodiče mám ráda, nechci vypadat jak nějaký sup, co čeká na kořist. Ale vrtá mi to hlavou, jak to vlastně potom probíhá.

• Citovat
  • Nahlásit
21660
6.7.21 10:55

Tak rodiče ještě neumírají, máte čas něco našetřit, splatit část hypotéky a po smrti rodičů hypotéku navýšit kvůli vyplacení sourozenců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9270
6.7.21 10:57

No tak pokud to během života neupraví jinak, tak se to rovným dílem rozdělí mezi ty 3 bratry celé dědictví. A už bude na nich, jak se domluví, zvlášť pokud tam budou další věci než jen ten dům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1753
6.7.21 11:02

Tak financne narocne to bude. Dokazes odhadnout cenu baraku? Za kolik se prodavaji nemovitosti v okoli? Samozrejme az to budete realne resit, tak budou ceny jeste vyssi. Podle toho si muzes orientacne spocitat, kolik bude stat vyplatit sourozence. Samostatna kapitola je pak rekonstrukce :think:…v nasi rodine se tohle kdysi resilo, ale to byly ty ceny nemovitosti uplne nekde jinde. Dotycny byl ze sourozencu nejbohatsi, proto taky dum chtel, protoze vedel, ze zvladne sourozence vyplatit ze svych uspor a rekonstrukci si udelal svepomoci, protoze byl sam remeslnik. V dnesni dobe vam nezbyde asi nic jineho, nez prodat byt a z toho cast nakladu pokryt, anebo si navysit hypoteku…za me teda lepsi nic neprodavat a radeji navysovat, pokud byste zvladli splacet…byt se bude jednou hodit pro vase deti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.7.21 11:07

Z vlastní zkušenosti s dědictvím bych si aspoň se sourozenci promluvila a ujasnila co kdo chce…nám to rozhádalo rodiny na obou stranách.. nejlepší řešení by bylo, kdyby rodiče aspoň sepsali poslední vůli-s tím, že kdo se o ně na stáří postará dostává větší díl majetku než ti co se nestarají.. Vyplatit sourozence+udělat rekonstrukci bude obrovský ranec peněz…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
6.7.21 11:11

@kalie hodnotu tipuji okolo 5 nebo 6 mil. Kč. Abych řekla já, jak to cítím. Na jednu stranu bych to viděla jako mít tenhle dům „za trest“. Bylo by potřeba zrekonstruovat opravdu vše. Navic na půdě a v přilehlém domečku je spousta harampádí, prostě by to dalo dost práce. A jak jsem už řekla, jeden bratr se nestará vůbec. Ten druhý se celkem stará, peníze určitě akutně nepotřebuje. Se švagrovou dům mají, nemají hypotéku, mají se dobře. Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se mi zdá, že by to bylo nad naše síly. Možná i finančně. Jsem na mateřské, plánujeme ještě další dítě. Nemáme se špatně, ale rozhodně nejsme žádní milionáři.

• Citovat
  • Nahlásit
24522
6.7.21 11:12
@Anonymní píše:
@Cenarius myslím, že až po smrti. Teď to určitě nikdo řešit nebude. Všichni mají jinak rodiče moc rádi a asi je to pro všechny citlivé. A jen aby bylo jasno, rodiče mám ráda, nechci vypadat jak nějaký sup, co čeká na kořist. Ale vrtá mi to hlavou, jak to vlastně potom probíhá.

no - a kolik mají rodiče roků, že už čekáte, až umřou? - můj dědeček se dožil 96, stále ve svém domě, a když zemřel, měl starší syn 75 roků, to už moc starý barák k rekonstrukci nepotřeboval :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24522
6.7.21 11:15
@Anonymní píše:
@kalie hodnotu tipuji okolo 5 nebo 6 mil. Kč. Abych řekla já, jak to cítím. Na jednu stranu bych to viděla jako mít tenhle dům „za trest“. Bylo by potřeba zrekonstruovat opravdu vše. Navic na půdě a v přilehlém domečku je spousta harampádí, prostě by to dalo dost práce. A jak jsem už řekla, jeden bratr se nestará vůbec. Ten druhý se celkem stará, peníze určitě akutně nepotřebuje. Se švagrovou dům mají, nemají hypotéku, mají se dobře. Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se mi zdá, že by to bylo nad naše síly. Možná i finančně. Jsem na mateřské, plánujeme ještě další dítě. Nemáme se špatně, ale rozhodně nejsme žádní milionáři.

máte teda 4 miliony na vyplacení bratrů? dědí všichni rovným dílem, pokud rodiče nenapíšou jinou závěť, a pokud bude jeden velmi zvýhodnění, mohou to ostatní dva dědici napadnout

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
6.7.21 11:22

Pokud se bavíme o reálné hodnotě 5-6 mio, vy jste na MD a ještě byt na hypo…tak si myslím na vyplácení moc financí nezbývá. Jaké jsou vaše příjmy? Bez toho se nepohnete a jistě reálně vidíte Vaše možnosti. Osobně to moc nevidím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Aquarius79
6.7.21 11:24

Též bych nepředpokládal, že rodiče zemřou současně, pak jsou veškeré zdejší teorie liché.

• Citovat
  • Nahlásit
13054
6.7.21 11:26

Rodice tam porad bydli?

Rekonstrukce je ke zvazeni, vzdyt z toho nemusite delat „novostavbu“.
Jeste se da odprodat kus pozemku a financovat z toho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24522
6.7.21 11:36
@Aquarius79 píše:
Též bych nepředpokládal, že rodiče zemřou současně, pak jsou veškeré zdejší teorie liché.

no přesně tak, a ještě nevíme jejich věk, pokud nemají 85+, tak tu mohou být ještě dlouho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.7.21 11:43

Díky všem za reakce. Já to reálně nevidím, jenže manžel ano. Upřímně nevím, jak si to představuje. A můžu se ještě zeptat, jak by to bylo v případě, kdy by se druhý bratr, který se celkem stará, rozhodl, že tam chce po smrti jezdit? Respektive jednou něco takového řekl, asi k tomu má takovou citovou vazbu, že to prostě nikomu cizímu prodat nechce. Ale v tom případě bychom my byli pro prodej, protože to by nám bylo k ničemu. A rodičům je okolo 80 let. Zdravotně na tom nejsou nejhůř, ale rozhodně ani nejlépe. Ale to tu rozvíjet nechci. Jak jsem psala, rozhodně se nepasuji do supa, který čeká na kořist.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat