Odmítla jsem půjčit peníze - mám teď morální dilema

Anonymní
26.9.19 19:04

Odmítla jsem půjčit peníze - mám teď morální dilema

Nedávno jsem potkala „starou známou“, totiž bývalou spolužačku ze základní školy. Občas jsme si povídaly, někdy si sedly do lavice, ale přátelství to zkrátka nebylo. Ona byla dost problémová a od začátku školy lítala z jednoho průšvihu do druhého. Nebylo to nic vážného, někdy dostala důtku, ale základku nakonec s odřenýma ušima prolezla. Pocházela z nestabilní rodiny, kde se vše bralo na lehkou váhu a její rodiče měli problémy sami se sebou a už asi nedokázali zbylou energii věnovat dětem. Jen dodám, že nepatří k minoritě.

Ale teď k jádru věci, požádala mě, jestli bych jí nepůjčila dva tisíce korun. Prý nemá nic k jídlu a také, že potřebuje zaplatit nějaké složenky. I když mi to nebylo dvakrát příjemné, nedala jsem jí nic. Moc dobře jsem věděla, že u ní znamená půjčit darovat a peníze bych od ní už nikdy neviděla a ještě by asi tvrdila, že jsem jí nikdy nic nepůjčila a prý ji nemám otravovat. Taková už byla i na té základce. Často se stalo, že ostatním nevrátila drobnosti a obhajovala to stejným způsobem.

Avšak na druhou stranu jsem o tom dost přemýšlela a říkala jsem si: co když je opravdu na tom tak špatně a během těch let se změnila? Pro jistotu jsem si o ní zjistila pár informací od bývalých spolužáků, kteří s ní jsou v kontaktu. Prý šla na učňák a školu flákala jako základku. Na učilišti se seznámila s jedním klukem od zámečníků. Chodili spolu a na začátku třeťáku otěhotněla, na školu se pochopitelně vykašlala a odešla od rodičů. S přítelem si potom udělali další dítě a toho chlapa o pár let později zavřeli za ublížení na zdraví.

Zůstala sama na sociálce a nadělala si dluhy. Prý je to normální, že takhle obchází známé a žebrá peníze. Nikdo jí už nepůjčí ani korunu, protože nikdy nic nevrátila.

Samozřejmě je mi to líto a někdy si říkám, že jsem jí třeba nějakou tu korunu měla půjčit. Ale místo toho jsem si za ušetřené peníze raději koupila mikrovlnku. Máma mi říká, že jsem jí měla pomoct. Jenže už jsem se rozhodla a svůj postoj změnit nechci. Kdybych viděla, že si ta moje spolužačka platí dluhy a hledá si brigádu, tak prosím. Jenže ona sedí doma, i když má starší děti a do práce by mohla. Uvažuje o další půjčce, aby mohla splatit ty předchozí a pláče nad tím, jak je ten svět nespravedlivý. Mezitím u toho kouří cigarety, za které by mohla mít tři velké chleby pro svoje děti. Samozřejmě o teď o mě vykládá v okolí, že jsem sobecká svině a sedím si na penězích.

Nemohla jsem jí také půjčit kvůli tomu, že jsem se bála, aby se na mě nakonec nepřilepila a já jí poté nepůjčovala znova a znova. Je to přesně ten typ člověka, co bude chtít časem čím dál tím víc. Samozřejmě se mě ještě několikrát pokusila kontaktovat a poslala mi zprávu. Jenže všechno jsem smazala, také jsem jí raději na sociálních sítí zablokovala. Nikdy jí už nechci vidět ani se s ní jakkoliv spojit. Nejsem sobecká, ráda třeba podpořím třeba chráněné dílny, kde pracují lidé s postižením kvůli tomu, že vím, že ty peníze opravdu potřebují.

Zachovala jsem se podle vás správně? A co byste dělali v takové situaci vy? Dostali jste se někdy do podobné situace?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2207
26.9.19 19:08

Ne nemyslím, že ses sobecka. Taky bych nepůjčílam. Stalo se mi něco podobného, pláč, děti nemají co jíst… Tak jsem nabídla, že můžu udělat nákup potravin a dovézt ji to. No to bylo ku a pí… Takze ne, udělala si dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17054

Asi bych jí nakoupila jídlo a dala dětem, ale peníze ne pokud o ní víš že se chová takhle

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
151

Proč se potřebuješ tak obhajovat?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.9.19 19:09

Tak za prve, uz sis to tady dost mnohomluvne obhajila. Za druhé- pujcuji jen tolik, kolik mohu postrádat. Takze bych ji dala 200-500 dle momentalniho rozpolozeni a rozloucila bych se s nima, resp. povazovala bych to za adventni prispevek na charitu- aspon by to byla adresna pomoc, ne jako Lekari bez hranic :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10392

Udělala si dobře, kdybys jí půjčila / spíš darovala / peníze, už by ses jí nezbavila a chtěla by je po tobě pořád dokola. Ať si tě pomlouvá kde chce, klidně, že sedíš na penězích, vydělala sis je a ona má stejnou možnost. Pokud tvoje máma říká, že jí máš půjčit, může jí půjčit ona peníze svoje. Peníze se nepůjčují, ale vydělávají…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3975

Udělala jsi dobře, nic si nevycitej, tyhle lidi jsou jak pijavice…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10449
26.9.19 19:10

Zachovala ses správně
a divím se tvé matce, moje matka mi vždy ještě říká, že lidé na okraji společnosti jsou schopni své přátele stáhnout na dno také
jak píšeš, kdyby se snažila se ze svého srabu vyhrabat, tak to je něco jiného
ne, taky bych nepůjčila lépe řečeno nedarovala, těmhle lidem jedna 2000 nikdy nestačí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.9.19 19:14
@stinga píše:
Zachovala ses správně
a divím se tvé matce, moje matka mi vždy ještě říká, že lidé na okraji společnosti jsou schopni své přátele stáhnout na dno také
jak píšeš, kdyby se snažila se ze svého srabu vyhrabat, tak to je něco jiného
ne, taky bych nepůjčila lépe řečeno nedarovala, těmhle lidem jedna 2000 nikdy nestačí

Máma spíš myslela nějakou drobnou korunu, ne celé dva tisíce, s tím také nesouhlasila. Bylo jí líto těch dětí.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní

Taky bych nepůjčila. 2000 jsou pro mě celkem zásadní částka v rozpočtu. Takhle si ke mně chodila půjčovat vlastní máma a to je pak teprve peklo. Peníze bys už neviděla a ona by se k tobě naučila chodit jak do banky.
Anonym K.

• Nahlásit
  • Citovat
48229

Jsi až moc hodná, když dovedeš mít z něčeho takového morální dilema. já bych s tím rozhodnutím byla srovnaná velmi rychle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.9.19 19:17

.

Příspěvek upraven 26.09.19 v 19:20

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10392
26.9.19 19:18
@Anonymní píše:
Máma spíš myslela nějakou drobnou korunu, ne celé dva tisíce, s tím také nesouhlasila. Bylo jí líto těch dětí.

to bys místo peněz musela koupit dětem chleba, jinak by si stejně koupila cigára a nebo bůhví co…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47333
26.9.19 19:19

A ty máš miliony? nevidím jediný důvod proč bys měla mít blbý pocit. Sama víš že to není půjčka a 2000 nejsou málo Nedala bych nic, kdo ví kolik kde dluží ;). Tvoje máma to vysvětlila jak? Ona na potkání dává cizím lidem peníze? Poradila bych jí at jde do práce a přestane kouřit a hned bude mít peněz dostatek ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.9.19 19:21
@Markéta80 píše:
A ty máš miliony? nevidím jediný důvod proč bys měla mít blbý pocit. Sama víš že to není půjčka a 2000 nejsou málo Nedala bych nic, kdo ví kolik kde dluží ;). Tvoje máma to vysvětlila jak? Ona na potkání dává cizím lidem peníze? Poradila bych jí at jde do práce a přestane kouřit a hned bude mít peněz dostatek ;)

Prý že je to moje bývala kamarádka a že bych jí měla alespoň trochu pomoci. Ještě mi řekla, že by taky pro ní něco drobného dala, ale musela jsem jí to rozmluvit a vysvětlit, že svoje postoje nemůžu jen tak měnit.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama