Odmítnutí léku

Huk
614
18.8.15 21:12

Odmítnutí leku

Ahoj holky, dotaz - teoreticky, muzu jako rodic odmitnout konkretni lek? Treba kdyz si doma prectu pribalovy letak a reknu si, ze ty nezadouci ucinky nechci riskovat, nebo kdyz se doctu, ze v jinych zemich se lek nepouziva, protoze je povazovan za navykovy…???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

56534
18.8.15 21:13

Muzes

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
18.8.15 21:16

Urcite muzes. ale radeji predem nastuduj, jake jsou alternativy, aby jiny lek nebyl jeste horsi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JayLee
18.8.15 21:19

@Huk ano muzes samozrejme 8)

• Citovat
  • Upravit
4561
18.8.15 21:21

@Huk
Dokonce můžete odmítnout i operační výkon (př. akutní zánět červovitého přívěsku slepého střeva). Pokud podepíšete, že jste si vědoma, že bez operace je velké riziko úmrtí (a že vám to lékaři dostatečně vysvětlili), tak vás v okovech na lůžku držet nemohou. Pustí vás domů. Každý rok se najde pár takových dobrodruhů, lékaři však většinou vidí jen parte ve vitríně u hřbitova.

Stejně tak u léku, vyzvednout v lékárně si jej nemusíte. Mohla byste prozradit, který lék vám způsobuje vrásky na čele?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10749
18.8.15 21:25

@Doctus A to může člověk odmítnout i za svoje dítě? myslela jsem si, že v ohrožení života dítěte lékaři na názor rodiče nedbají :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Huk
614
18.8.15 21:25
@Doctus píše:
@Huk
Dokonce můžete odmítnout i operační výkon (př. akutní zánět červovitého přívěsku slepého střeva). Pokud podepíšete, že jste si vědoma, že bez operace je velké riziko úmrtí (a že vám to lékaři dostatečně vysvětlili), tak vás v okovech na lůžku držet nemohou. Pustí vás domů. Každý rok se najde pár takových dobrodruhů, lékaři však většinou vidí jen parte ve vitríně u hřbitova.Stejně tak u léku, vyzvednout v lékárně si jej nemusíte. Mohla byste prozradit, který lék vám způsobuje vrásky na čele?

Ono nastesti nejde o moje dite, proto pisu teoreticky…ale jde o Ritalin predepsany prckovi s diagnozou ADD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4561
18.8.15 21:30

@Knihomyš
U dětí se to řeší přes policii nebo tak nějak (problém dělají spíše jen svědkové Jehovovi). Když jde o dítě, tak se i tomu nejzabedněnějšímu rodiči v palici rozsvítí.

Dospělý jedinec bez omezení svéprávnosti však takové závěry může uskutečnit, většinou se jedná o mladé jedince, žádné staříky s jistým kognitivním deficitem, kteří jsou rádi za jakoukoliv pomoc. Není zvláštností, že 90letí pacienti se rozhodnou i pro poměrně radikální, několik hodin trvající výkony (např. odstranění dvanáctníku a slinivky břišní = duodenopankreatektomie u karcinomu sliniky, kdy se přepokládá nízká biologická aktivita nádoru). A 30letý se naopak tolik bojí kraťoučké appendektomie, že se dobrovolně odsoudí k smrti.

@Huk
Je zajímavé, že po Ritalinu™ se většina dětí natolik zlepší, že rodiče na návykovost zapomenou. Určitě stojí za to na pár měsíců jej vyzkoušet, ať jde vidět jeho účinek. Nabízí se i jiné metody léčby, to by vám lépe pověděl dětský psychiatr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15089
18.8.15 21:36
@Knihomyš píše:
A to může člověk odmítnout i za svoje dítě? myslela jsem si, že v ohrožení života dítěte lékaři na názor rodiče nedbají :think:

Je to tak, jak píšeš - při akutním ohrožení života dítěte může lékař provést zákrok i v případě, že rodiče nesouhlasí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Huk
614
18.8.15 21:47

@Doctus
Dekuji. Cenim si takoveho rozumneho pohledu a rady, budu si pamatovat…
Premyslela jsem o tom, jak bych reagovala ja, kdybych se o leku pro sve dite dozvedela podobne veci, jake se pisou o Ritalinu…a prave take, jestli mohu takovy lek odmitnout…no jeste jednou diky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4561
18.8.15 21:51

@Huk
Není zač a přeji hezký týden. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
156
12.2.16 15:13

Ahoj chtěla bych obnovit diskuzi a zeptat se trochu jinak. Je tady někdo, kdo odmítnul dítěti dát lék, který mu lékařka chtěla předepsat? A jaké jsou s tím vaše zkušenosti? Jaká byla reakce lékařky, zda s ní vůbec byla diskuze a jak reagovalo okolí? A jaké byly třeba vaše konkrétní pocity? Já sama se teď trochu plácám v pocitu, abych vše udělala správně :-/

Náš konkrétní případ: Mám čtyřletého kluka, má ADHD, mikrocii ouška, atopický ekzém a je celkem náchylný k nachlazení. Nějakou dobu po jeho narození jsme začali čím dál více směřovat k přírodním lékům, domácnost jsme přeonačili co nejvíce na ekologickou, zdravotní problémy řešíme co nejvíce přes jídlo a psychiku…no prostě jsme „alternativní“ jak nás označila níže zmíněná paní doktorka.

Syn cca v roce a půl měl hrozný ekzém, neustále byl nemocný a psychiku taky neměl zrovna v pořádku. Už od miminka jsme měli tušení, že nebude úplně psychicky v pořádku a ve třech letech se nám potvrdilo ADHD. Hodně věcí jsme tedy začali řešit jinak než konvenčně, jídlo, bylinky atd. Co mohu říct, tak zatím jen samé kladné odezvy. V minulém roce byl kluk téměř naprosto zdravý, 3/4 roku úplně v kuse bez jediného zakašlání, ale na podzim chytnul rýmu. Nějaký hnusný bacil a nemohl se toho zbavit. Naše pediatrička nám dala 3× Pamycon a nakonec i celková ATB s tím, že nás pošle na alergologii a imunologii. Vyšetření za každou cenu neodmítám, tak jsem souhlasila. Když jsme se dostali na vyšetření, byl syn už zdráv a i přes to mu dr. (alergolog a imunolog) předepsala sprej do nosu s kortikoidy. Doma jsme si s manželem četli příbalový leták a samý děs :-( A co teď, dát zdravému dítěti takový sajrajt? Rozhodli jsme se nedat, kluk lítal celé dny venku a je i nadále naprosto zdráv! Po měsíci jsme šli na kontrolu a co se odehrálo u dr. to jsem fakt nečekala. Jejich chování bylo naprosto neskutečné. Řvali tam po mě i se sestrou, malý začal natahovat a sestra na něj ještě začala ječet, že by mu hned dala na prdel! No neskutečné. Nicméně z výsledků vyšlo, že má syn alergii na břízu (snad 30× vyšší hodnotu než má být) a sníženou imunitu na sliznicích na polovinu. Chtěli mu dát Bronchovaxom. Ten už jsme měli v minulosti a vím, že jsou v něm taky pěkné sajrajty a stejně tenkrát nepomohl. Pomohla nám až úprava stravy. Tak jsem se „opovážila“ jen říct, že ten už jsme měli a vím, že nemá úplně dobré složení a ráda bych se zeptala, zda neexistuje něco přírodnějšího, co by se dalo zkusit, když nemá kluk vyloženě potíže. No, dopadlo to tak, že místo odpovědi mi sestra pomalu vyrvala recept z ruky :D A že mu teda nic nepředepíší. Prohlásili, že syn z celoroční rýmy bude mít astma (prostě hotová věc) - když jsem reagovala tím, že ale on rýmu nemá, jen se teď nemohl zbavit té podzimní, tak prohlásili, že ji bude mít hned jak půjde do školky. Asi nemusím rozepisovat zbytek scény, když jsem jim řekla, že do školky nepůjde…prostě katastrofa. Volaly i manželovi atd.

Teď mě mrzí, že se s lékařkou nedalo dohodnout. Samozřejmě, že pokud by synovi něco bylo (ne jen na papíře), tak bych neváhala a léky mu dala. Já jen chtěla zkusit něco šetrnějšího dříve než chemii. Ale od začátku s ní nebyla řeč. Jen tam po nás ječely :-(

Omlouvám se za „slohovku“ a jsem moc zvědavá na vaše zkušenosti.

Mimochodem, máte někdo pediatra či nějakého odborného lékaře, který by byl přístupný diskuzi a snažil se léčit co nejvíce šetrně, alternativně…? Je vůbec možné někoho takového najít? Jsme ochotni klidně i dojíždět, do Prahy to máme 60 km. Klidně pište tipy :kytka:

Díky a přeji všem krásný den :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.2.16 15:20

@Gabi85 ano odmítli jsme na pohotovosti. jela jsem tam se synem po víkendu, protože náš Dr. zrovna neordinoval. měl dost kašel a sýpal. když pominu tu katastrofu s dvouhodinovým čekáním na lékaře, tak paní doktorka si nebyla diagnozou jistá a prý, že dají pro jistotu kortikoidy. takže jsem řekli, že ani náhodou.
nadšená nebyla, zapsala to do zprávy ale tím to končilo

• Nahlásit
  • Citovat
12.2.16 15:26

Já upřímně moc nechápu tu kortikoidofobii, při krátkodobém užívání neublíží a na akutní problém pomůžou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15382
12.2.16 15:27

Vyměnila bych doktorku/ra a hledala takovou/vého který s rodiči komunikuje jinak. Naše doktorka ví, že si dělám sirupy snad ze všeho tak se vždy prvně ptá zda mám tu či onu bylinu, pak navrhne homeatika a doporučí lék pokud je potřeba :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama