Odnesou koronavirus hlavně ženy?

Anonymní
10.11.20 03:09

Odnesou koronavirus hlavně ženy?

Zdravím, předem díky za zachování anonymu a za pokud možno málo reakci v duchu „jaký si to uděláš, takový to máš“. To vím :lol:

Máme děti v předškolním věku a v první třídě, celkem brzo jsem se vrátila do práce, takže už pár let s manželem nějak pytlíkujeme trojboj práce - instituce - domov. Já mám docela náročnou práci, snaží se mi tam vycházet vstříc s ohledem na děti, ale samozřejmě výsledky mít musím a nemůžu si dovolit jen tak vypadnout, když je toho hodně - není to klasická práce od osmi do půl páté. V mém oboru jsou především muži a bezdětné ženy, případně ženy, které měly děti na vrcholu kariéry (tzn. zpravidla na stará kolena) a mohou si dovolit chůvu, výpomoc v domácnosti apod. Protože ani do jedné z uvedených kategorií nespadám, byla jsem strašně ráda, že jsem se po RD na tohle místo dostala a vážím si ho.
Manžel mě od začátku podporoval, dá se říct, že péči o děti jsme měli rozdělenou 50:50, péči o domácnost tak 80:20, ale ve srovnání s tím, co vidím kolem sebe, pořád dost dobrý :-) Časem ho to začalo trochu štvát (třeba když musel odpoledne přerušit práci kvůli vyzvedávání) a jeden čas jsme měli i trochu krizi, ale překonali jsme to lepší organizací a běželo to docela hezky. Jarní „lockdown“ jsme zvládli dobře, najednou nám odpadla logistika kolem školky, kroužků, chození do práce a z práce, u dětí jsme se zvládali střídat - vždy jeden pracoval a jeden se jim věnoval - a měli jsme víc času na sebe i na děti a mnohem méně stresu. Ale teď v druhé vlně, když se nás týká škola, je to o hodně horší - péče o domácnost zůstává pořád převážně na mě, takže pořád jenom něco uklízím, zatímco manžel pomalu vzdává i těch svých 20 % s tím, že to nemá cenu, protože je to pořád dokola. Takovou tu nutnou péči o děti zastávám téměř výhradně já, zejména se věnuju domácí škole a dalším aktivitám ke zpestření pobytu doma. Snažila jsem se manžela zapojit do výuky, ale prakticky vždycky to dopadlo blbě - manžel třeba zadá psaní písanky a odejde, dítě psaní odflákne a manžel se pak strašně diví, že to dítě nechávám předělat :zed: Nebo mají dělat matematiku a já je najdu, jak hrají hry na počítači. Takže celá práce zůstává na mě. Na manžela se kvůli tomu nějak extra nezlobím, už jsem poznala, že na výuku nemá buňky. Ale už jsem z toho všeho vyčerpaná a štve mě, že se ode mě očekává, že budu všechno zvládat - a taky že jsem za semetriku a prudičku, když po manželovi nebo dětech chci, aby něco dělali. :oops:
Na celé situaci mě jednak trochu mrzí, že já jsem ten rodič na povinnosti a na zábavu už mi nezbývá čas, jednak už začínám padat na pusu a dokonce jsem zvažovala, že bych si vzala OČR. Jenže tím můžu dost ztratit v práci a to samozřejmě nechci, kromě toho by se ještě víc prohloubil rozdíl mezi mým a manželovým příjmem a tím spíš bych byla ta, která se musí „obětovat“ v zájmu rodiny. Taky jsem otrávená, že před koronavirem jsme to zvládali dobře, já jsem byla šťastná, že jsem dokázala naskočit zpátky do práce v oboru, a teď se v tom plácám. V rodině moc podpory nemám, manžel je přece ten hlavní živitel a já bych tu měla být pro něj a pro děti. Mám pocit, že touhle koronavirovou situací jako žena ztrácím daleko víc než muži. Máte to někdo podobně?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
837
10.11.20 03:31

Jsi kantáre, unavená, když juknu na hodiny, tak proč teď nespíš? Nenabíráš síly na zítra :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60893
10.11.20 03:32

Jo, u nás chlap výuku nemá šanci ani stihnout, ani nic jiného.. Naštěstí jsem na Md.. A musím říct, že místo radosti s mimcem řeším rovnice, vetne členy a jiné přítomnosti.. Ubírá mi to čas, energii atd :think: mít do toho svoji práci ytak mě trefí úplně :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2812
10.11.20 03:33
@Anonymní píše:
Mám pocit, že touhle koronavirovou situací jako žena ztrácím daleko víc než muži.

To jo, tak chlapy to jen častěji zabíjí , navzdory tomu, že je jich daleko méně v nejvyšší věkové skupině. Ale jinak je to jen další „women most affected“ věc :P

Nechápu, jaký má smysl pokoušet se nějak zobecnit fakt, že nejsi spokojená s rozdělením práce ve vlastní domácnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23443
10.11.20 04:22
@Anonymní píše:
Zdravím, předem díky za zachování anonymu a za pokud možno málo reakci v duchu „jaký si to uděláš, takový to máš“. To vím :lol:Máme děti v předškolním věku a v první třídě, celkem brzo jsem se vrátila do práce, takže už pár let s manželem nějak pytlíkujeme trojboj práce - instituce - domov. Já mám docela náročnou práci, snaží se mi tam vycházet vstříc s ohledem na děti, ale samozřejmě výsledky mít musím a nemůžu si dovolit jen tak vypadnout, když je toho hodně - není to klasická práce od osmi do půl páté. V mém oboru jsou především muži a bezdětné ženy, případně ženy, které měly děti na vrcholu kariéry (tzn. zpravidla na stará kolena) a mohou si dovolit chůvu, výpomoc v domácnosti apod. Protože ani do jedné z uvedených kategorií nespadám, byla jsem strašně ráda, že jsem se po RD na tohle místo dostala a vážím si ho.
Manžel mě od začátku podporoval, dá se říct, že péči o děti jsme měli rozdělenou 50:50, péči o domácnost tak 80:20, ale ve srovnání s tím, co vidím kolem sebe, pořád dost dobrý :-) Časem ho to začalo trochu štvát (třeba když musel odpoledne přerušit práci kvůli vyzvedávání) a jeden čas jsme měli i trochu krizi, ale překonali jsme to lepší organizací a běželo to docela hezky. Jarní „lockdown“ jsme zvládli dobře, najednou nám odpadla logistika kolem školky, kroužků, chození do práce a z práce, u dětí jsme se zvládali střídat - vždy jeden pracoval a jeden se jim věnoval - a měli jsme víc času na sebe i na děti a mnohem méně stresu. Ale teď v druhé vlně, když se nás týká škola, je to o hodně horší - péče o domácnost zůstává pořád převážně na mě, takže pořád jenom něco uklízím, zatímco manžel pomalu vzdává i těch svých 20 % s tím, že to nemá cenu, protože je to pořád dokola. Takovou tu nutnou péči o děti zastávám téměř výhradně já, zejména se věnuju domácí škole a dalším aktivitám ke zpestření pobytu doma. Snažila jsem se manžela zapojit do výuky, ale prakticky vždycky to dopadlo blbě - manžel třeba zadá psaní písanky a odejde, dítě psaní odflákne a manžel se pak strašně diví, že to dítě nechávám předělat :zed: Nebo mají dělat matematiku a já je najdu, jak hrají hry na počítači. Takže celá práce zůstává na mě. Na manžela se kvůli tomu nějak extra nezlobím, už jsem poznala, že na výuku nemá buňky. Ale už jsem z toho všeho vyčerpaná a štve mě, že se ode mě očekává, že budu všechno zvládat - a taky že jsem za semetriku a prudičku, když po manželovi nebo dětech chci, aby něco dělali. :oops:
Na celé situaci mě jednak trochu mrzí, že já jsem ten rodič na povinnosti a na zábavu už mi nezbývá čas, jednak už začínám padat na pusu a dokonce jsem zvažovala, že bych si vzala OČR. Jenže tím můžu dost ztratit v práci a to samozřejmě nechci, kromě toho by se ještě víc prohloubil rozdíl mezi mým a manželovým příjmem a tím spíš bych byla ta, která se musí „obětovat“ v zájmu rodiny.Taky jsem otrávená, že před koronavirem jsme to zvládali dobře, já jsem byla šťastná, že jsem dokázala naskočit zpátky do práce v oboru, a teď se v tom plácám. V rodině moc podpory nemám, manžel je přece ten hlavní živitel a já bych tu měla být pro něj a pro děti. Mám pocit, že touhle koronavirovou situací jako žena ztrácím daleko víc než muži. Máte to někdo podobně?

Tys nevěděla, že když si pořídíš děti, budeš se o ně muset postarat? V dnešní době obzvlášť mají chlapi zakódované se postarat o rodinu finančně a od žen, matek očekávají, že se postarají o rodinu. Měla sis včas uvědomit co chceš, jestli děti nebo kariéru. Obojí dohromady se těžko skloubí. Běž na OČR a měla bys levou zadní zvládnout péči o děti a domácnost. A jestli to nechceš a jsou pro tebe důležitější peníze, zaplať si paní na hlídání dětí a starost o vše, co bys jako žena, matka měla dělat ty. Málokterý chlap je ochoten vydělávat peníze a jako bonus převzít ženskou roli v domácnosti jen proto, aby se jeho skleníková květinka cítila svěží.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18764
10.11.20 06:27
@arada píše:
Tys nevěděla, že když si pořídíš děti, budeš se o ně muset postarat? V dnešní době obzvlášť mají chlapi zakódované se postarat o rodinu finančně a od žen, matek očekávají, že se postarají o rodinu. Měla sis včas uvědomit co chceš, jestli děti nebo kariéru. Obojí dohromady se těžko skloubí. Běž na OČR a měla bys levou zadní zvládnout péči o děti a domácnost. A jestli to nechceš a jsou pro tebe důležitější peníze, zaplať si paní na hlídání dětí a starost o vše, co bys jako žena, matka měla dělat ty. Málokterý chlap je ochoten vydělávat peníze a jako bonus převzít ženskou roli v domácnosti jen proto, aby se jeho skleníková květinka cítila svěží.

obzvlášť v dnešní době? :think: nespletla jsi si století? v dnešní době většina žen makají jak šroubci v práci, protože bez jejich příjmu by to málo která domácnost zvládla. Takže jak pak se jen chlapi starají? Jasně chlap vydělává, ale bez druhého příjmu by to nešlo, ale o tom potichoučku, ať se to pána tvorstva nedotkne :mrgreen: Možná mrkni na statistiky, neplacení výživného je nejčastějším trestným činem, někteří chlapi se fakt nepředřou. Jsi se zasekla v trochu jiným století, ne? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78
10.11.20 06:41

Na jaře jsem na tom byla úplně stejně. Práce z domu, škola z domu, vaření, úklid, zabavování dětí. Padala jsem na hubu. Vlastně i o prázdninách, dovolená žádná, neustálé řešení, kde které dítě bude a kdo ho kdy vyzvedne. Do toho rozbitý auto (na vesnici). Takže všechno zařizovat vlakem/busem/na kole. Změnila jsem práci. Jsem teď na pozici, kterou nemůžu z domova dělat. Prostě čerpám ošetřovačku a jsme VŠICHNI v klidu. Školu děláme mnohem poctivěji a intenzivněji než na jaře, vyrábíme, děti se učí vařit, pomáhají s pracemi, protože je na to čas :-D. A mám i umytý okna. Jdi na ošetřovačku, ono to nebude trvat tak dlouho jako na jaře. Nouzový stav má končit 20. listopadu, snad brzy po tom půjdou ti nejmenší do školy. To je pár dní už.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3637
10.11.20 07:03

Oba slušně vyděláváte. Proč nemate paní na úklid a vyzvedavání dětí plus učitelku na doučování či dělání úkolů?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5781
10.11.20 07:07

Holka, co ti mám povídat. Jsem v rozvodovém řízení. Otec dětí nasliboval hory doly. Jak se budeme střídat apod. Jak sem bude jezdit a, vykrývat. Na jaře to šlo, pracoval ještě zde ve městě. Děti si bral i do práce. Teď pracuje 50 km daleko, odstěhoval se ke tchanům. A hlavně si našel kočku, co bydlí 150 km od jeho bydliště. Tři dny po jejich seznámení, mi doslova a několikrát řekl, že na naše děti s… Mám nového partnera, ten je velmi časově zaneprázdněn, je to stavební inženýr, naštěstí teď 70,% home office. Ten za mě řeší technicky provozní záležitosti. Až je mi ho líto.
Jinak jsem na online školu prvňáka a ctvrťáka sama. Sama 100% home office, práce psychicky náročná s velkým důrazem na výsledky. Večer padám na ústa.
Naštěstí děda a babi jedou, co jim síly stačí. Mamka má tři měsíce do důchodu. Dělá nepřetržitý provoz 12 hod. směny,
soc. sféra. A ještě mi sem běhá případně dělat školu s prvňáčkem. Na očr jít nemohu, chyběla bych v pracovním soukolí firmy.
Je to náročné, ale neučilo mě to hrozně moc.
A ano, chlapi jsou otrávení a docela na to dlabou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
10.11.20 07:26

@jajara no to je rada jit na ocr. Vsimla sis, ze ona na ocr nechce, proc se ma pro rodinu zase obetovat jen ona jako zena? Mas pocit, ze si timto ustupkem ve sve pozici nejak pomuze?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30933
10.11.20 07:32
@Ernais píše:
@jajara no to je rada jit na ocr. Vsimla sis, ze ona na ocr nechce, proc se ma pro rodinu zase obetovat jen ona jako zena? Mas pocit, ze si timto ustupkem ve sve pozici nejak pomuze?

Jo, tak má jít na OCR manžel? Ať mu to navrhne. Tisíc holka musí vybrat sama. Buď bude vorvana jak borůvka, ale bude dělat kariéru, nebo zkrátka na měsíc vysadí. Zase jedna, co si myslí, že se zbori svět, když nebude dělat kariéru jeden měsíc. Tak když je to pro ni vážně tak výhodné, tak ať si zaplatí paní na hlídání, aby se chudinka nemusela,, obětovat" dětem. A rodině.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2971
10.11.20 07:47
@arada píše:
Tys nevěděla, že když si pořídíš děti, budeš se o ně muset postarat? V dnešní době obzvlášť mají chlapi zakódované se postarat o rodinu finančně a od žen, matek očekávají, že se postarají o rodinu. Měla sis včas uvědomit co chceš, jestli děti nebo kariéru. Obojí dohromady se těžko skloubí. Běž na OČR a měla bys levou zadní zvládnout péči o děti a domácnost. A jestli to nechceš a jsou pro tebe důležitější peníze, zaplať si paní na hlídání dětí a starost o vše, co bys jako žena, matka měla dělat ty. Málokterý chlap je ochoten vydělávat peníze a jako bonus převzít ženskou roli v domácnosti jen proto, aby se jeho skleníková květinka cítila svěží.

Tvl a ty si vylezlo odkud :zed: to je zase hemz. Mají se starat oba, případně se na ocr mohou rodiče střídat. Kecy o skleníkové kytce si nech od cesty. Vzhledem k tomu, ze děti chodí do školy, tak je jim víc jak 7 let. Ty jsi před tolika lety predvidal/a, ze bude lockdown? Dost pochybuju, ze si cely svět plánuje rodičovství a zakomponuje tam domácí výuku za 10 let. Ze ty jsi maco chlap co necha ženskou padat na hubu, ale on víkend prochrape, protože pan tvorstva si musí odpočinout… pro zakladatelku - zaplat si úklid jednou týdne. Manzela s klidným hlasem popros o práce, co nejdou vniveč at má pocit, ze to má smysl - vyklizení myčky, pověsit/poskladat prádlo, vynášení koše vs ullizeni hraček 5× denně, vysávani každý den. Zkuste si to ulehčit - susicka, roboticky vysavač… budou Vánoce tak muže Ježíšek přinést dárky driv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
10.11.20 07:52
@inkakřivák píše:
Jo, tak má jít na OCR manžel? Ať mu to navrhne. Tisíc holka musí vybrat sama. Buď bude vorvana jak borůvka, ale bude dělat kariéru, nebo zkrátka na měsíc vysadí. Zase jedna, co si myslí, že se zbori svět, když nebude dělat kariéru jeden měsíc. Tak když je to pro ni vážně tak výhodné, tak ať si zaplatí paní na hlídání, aby se chudinka nemusela,, obětovat" dětem. A rodině.

A nemela by spis resit s manzelem jejich rozdeleni povinnosti nez sklapnout krovky a zustat doma s detma? Vzdyt to prece vubec neni reseni 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1616
10.11.20 07:54
@inkakřivák píše:

Ale to je přesně to, na co se zakladatelka ptá. V tom případě je odpověď ano, odnesou to ženy, ať už ztrátou práce, pozice nebo ‚jen‘ zdravím a vyčerpáním. Proč ženská je zlá matka, když myslí na svou kariéru a u muže-otce je to v pořádku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6994
10.11.20 08:04
@Sue2008 píše:
Ale to je přesně to, na co se zakladatelka ptá. V tom případě je odpověď ano, odnesou to ženy, ať už ztrátou práce, pozice nebo ‚jen‘ zdravím a vyčerpáním. Proč ženská je zlá matka, když myslí na svou kariéru a u muže-otce je to v pořádku?

protože žena je stále samice, na tom emancipace nic nezměnila. Až budou lidi obojího pohlaví, mohou si to střídat třeba po měsíci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama