Reklama

Odpis ceny nemovitosti z daní

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Janli
Kelišová 5387 příspěvků 9 inzerátů 12.12.16 23:59
Odpis ceny nemovitosti z daní

Ahoj děvčata,
víc hlav víc ví a určitě poradí. V průběhu minulých let jsme s manželem pořídili několik bytů, které pronajímáme. Narazila jsem na informaci, že pořizovací cenu nemovitosti lze odepisovat z daní. Naše účetní mi sice tvrdí, že to nejde, ale vzhledem k tomu, že už jsem ji v minulosti přistihla při neznalosti a hledáme za ni náhradu, ověřuji si raději informace jinde.
Máme mimo 30% paušálu nebo skutečných výdajů možnost odepsat pořizovací cenu nemovitosti z daní? V bytech jsme sami nikdy nebydleli, kupovali jsme je jako investici a uložení volných prostředků.
 Díky

Reklama

Reakce:

fia80
Závislačka 2964 příspěvků 13.12.16 00:06

Pokud je byt v osobním vlastnictví, tak ho můžeš při pronájmu odepisovat - dělám to tak už od roku 2007.

V tomto případě, nemůžeš používat 30% paušál, ale odpisování bytu se vyplatí více než paušál.

Jsem zatím nikdy z pronájmu neplatila díky odpisům daň.

histep
Závislačka 3076 příspěvků 13.12.16 06:58

Ale samozrejme ze to jde. Nicmene pokud uplatnujes pausal 30%, tak ty odpisy porizovaci ceny jsou jakoby v teto vypoctene castce. Pokud se jedna o drazsi nemovitost, tak se vetsinou vyplati delat odpisy nez pausal. Da se to udelat tak, ze se v prvnich letech dane vetsinou neplati, takze jste asi o nejake penize zbytecne prisli.

Příspěvek upraven 13.12.16 v 08:48

Hanula1212
Kelišová 5024 příspěvků 13.12.16 07:33

Pokud účetní tvrdí, že to nejde, není to dobrá účetní. V každém případě, pokud budete chtít zahrnovat do výdajů odpisy, musíte evidovat skutečné výdaje (nikoli %). Pak bych opravdu doporučovala najít si jinou účetní.

Janli
Kelišová 5387 příspěvků 9 inzerátů 13.12.16 12:50

Díky za ujištění děvčata :kytka:. Nová účetní už se opravdu hledá, tuhle mám chuť nakopat do zadele.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16304 příspěvků 13.12.16 12:59
@Janli píše:
Ahoj děvčata,
víc hlav víc ví a určitě poradí. V průběhu minulých let jsme s manželem pořídili několik bytů, které pronajímáme. Narazila jsem na informaci, že pořizovací cenu nemovitosti lze odepisovat z daní. Naše účetní mi sice tvrdí, že to nejde, ale vzhledem k tomu, že už jsem ji v minulosti přistihla při neznalosti a hledáme za ni náhradu, ověřuji si raději informace jinde.
Máme mimo 30% paušálu nebo skutečných výdajů možnost odepsat pořizovací cenu nemovitosti z daní? V bytech jsme sami nikdy nebydleli, kupovali jsme je jako investici a uložení volných prostředků.
Díky

Byty máte jako majetek v podnikání?

Hanula1212
Kelišová 5024 příspěvků 13.12.16 13:09
@Kobliha51 píše:
Byty máte jako majetek v podnikání?

Odpisy jsou výdajem i když majetek není v podnikání a nájem zdaňují podle §9 zákona o daních z příjmů.

Janli
Kelišová 5387 příspěvků 9 inzerátů 13.12.16 13:45

@Kobliha51 Nejsem si úplně jistá pojmy, máme totiž ještě firmu. Byty máme v osobním vlastnictví, příjmy daníme. Dále daníme příjmy z podnikání, ale byty nejsou majetkem firmy. Už jsem se rozhodla udělat si kurz podvojného účetnictví. Sice nemám ambice dělat naší firmě účetnictví, ale vidím, že se vyplatí znát věci, které se mě týkají a nespoléhat se slepě na další osobu.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2404 příspěvků 13.12.16 20:38

@Janli Mám pocit, že odpisovat můžete začít nejpozději do 5 let od pořízení, jinak je nutné znovu stanovit cenu odhadcem. Nemovitost se odepisuje 30 let, takže si to chce dobře propočítat co se víc vyplatí, zda paušál nebo skutečné výdaje+odpisy.

histep
Závislačka 3076 příspěvků 13.12.16 20:44

@Sojkka To do 5 let je pravda. Pak by bylo treba posudek. Ale jen v pripade, ze by po tech vice nez 5 letech zacala teprve pronajimat.
Pokud zakladatelka dosud pronajimala hned od porizeni a mela pausalni vydaje, tak se to bere tak, jakoze zacala odepisovat hned od pocatku pronajimani nemovitosti a odpisy za ty roky pausalu uz nemuze uplatnit. Pri % vydajich nelze odlozit nebo prerusit danove odepisovani majetku.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Spí v její ložnici! Plekanec si nastěhoval Šafářovou a Lucie to snáší těžce!

Právní zástupce zpěvačky Lucie Vondráčkové se rozhodl učinit přítrž... číst dále >

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama