Odplenkování - jak poznat vhodnou dobu?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
411
4.1.22 15:03

Odplenkování - jak poznat vhodnou dobu?

Ahoj maminky. Prosím máte nějaké tipy jak poznat, kdy je vhodná doba začít odplenkovávat? No, syn má skoro 18 měsíců, nábytek obchází od 8 měsíců a od 11 měsíců chodí, vyleze sám nahoru dolů po žebříku atd, pohybově je velmi zdatný, hodně běhá, je akční, ale! Ale nemluví. Říká jen máma, táta a pak prostě hučí, něco si žvatlá, ale neřekne ani ham, „ňam“ tak tak říká občas a tedy jako třetí slovo. Na nočník jsem ho zkoušela prosazovat, jak je strašně akční, tak na něm nechtěl sedět, ani zabavit knížkou, hračkou ho nejde, aby tam seděl. Ale co nechápu je, jak si takové dítě řekne, že chce čůrat, myslím takové, které nemluví. Syn sice ukazuje, že chce pití a když vidí jídlo, je takový jedlik no :))
Např. mám patro na spaní a on spí v postýlce pod patrem, jakmile vstane, tak já hned lezu dolů, ale to už má mokrou plinku, takže stačí pár vteřin a proste asi hned jak rozlepi oči, tak čůra. Když ho hned svliknu z pyžama, sundam plinku a dám na nočník, už se nic neděje, i když tam výjimečně zůstal sedět. Po odpoledním spánku zase rychle rozepnout bodycko, posadit a nic, zase čůra do plínky a kadi hned ráno po probuzení, většinou ještě před snídaní (a pak odpoledne ještě třeba dvakrát, ale to je různé, vůbec neodhadnu kdy) a když ho právě ráno posadím na nočník, aby kakal, tak tam sice třeba ho nějak udržím sedět, ale nic, nikdy se to nepovede. Ale jakmile dám plinku, tak kadi. Takže ani to ani to se mi nedaří. Vůbec ho udržet na nočníku sedět je skoro nemožný a když, tak stejně nic. Nechápu, jak to mám stihnout třeba ráno to curani. I když vstanu před ním, čekám s nocnikem až vstane, tak než sundam pyžamo, což je pár sekund, tak čůra do plínky mezitím. Když se pokadi, říkám miláčku, ty si kakal, máš tam hovinko, ee a nevím co, aby věděl, že tomu se tak říká a že to udělal, chápete. Ale nikdy si neřekne na nočník, což chápu, i nechápu (nechápu, jak to jiné maminky děláte :( ) takže když nemluví, ani neukáže na plinku nebo na nočník, jak poznám, že je vhodná doba odplenkovat? Myslím, opravdu, nechat přes den běhat bez plínky atd. Všude je sice milion článku a diskusi, ale já nechápu, jak to prostě poznám, že je na to zralý, že chápe, co po něm chci, myslím tím aspoň ukázat na nočník, když nemluví, nebo… Prostě vůbec nevím, jak na to. Mám z toho akorát velkou hlavu z těch článků atd. Možná je na něj brzy, sám se ani nenaji lžičkou, tak nevím no, nevím, jak to poznat, že by mohl být čas. Omlouvám se za další téma tohoto typu, ale jsem trošku bezradna. Děkuji a krásný den!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11709
4.1.22 15:18

Synovi není ještě ani rok a půl a ty už jsi bezradná? Má ještě čas, zkoušet to můžeš, ale určitě nenutit. Já tím staršímu vypěstovala takový odpor, že sám začal chodit až na záchod kolem tří let. S kakáním má problém dodnes a to jsou mu 4. Vždycky nejdřív trošku pustí do kalhot, pokud to nepodchytnu včas a neposadím ho na záchod. Dcera má 2,5 a chodí kakat i čůrat sama, plenu má jen na noc. Sama si řekla kolem 2. roku na nočník a od té doby je téměř bez nehody. Syna jsem mučila vším možným, zkoušela indiánskou metodu a docilila jen toho, že klidně čůral do gatí a vůbec mu to nevadilo. A s následky se pereme dodnes. Nejradši bych si nafackovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2379
4.1.22 15:30

@September88 Doporučuji tzv. indiánskou metodu, když tak si to vygoogli. Ideální doba někdy mezi 20 a 22 měsíci. Dítě musí spolehlivě chodit a přestat učurávat, tzn. že už se vyčůrá najednou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1497
4.1.22 15:32

@September88 nechej ho doma běhat bez plenky, nočník nech v prostoru. Klidně na něj mluv, že se čůrá a kadi do nočníku. Zabere to čas a energii ale vyplatí se to. A hlavně opravdu hned po probuzení sundat plenku a říct mu, že se čůrá do nočníku. Párkrát se ti vyčura vedle ale pochopí to. Ono to s tím kakanim do plenky, že se vykadi jen když ji má. Je přesně to, že je naučený, že se kadi jen do plenky. Jinak ale fakt žádné násilí a posazovani. Musí na to přijít sám. A hlavně až se povede tak z toho udělat událost, skákat radostí apod.
Jinak tady na fóru se dozvíš, že tříleté dítě s plenami je normální a že 18m dítě je na odplenkovani malé. Ale opravdu není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9840
4.1.22 15:51

Bych počkala na léto, času má ještě fůru :) v létě mu budou dva, to je tak ideal :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
4.1.22 16:05
@Aduš8 píše:
Synovi není ještě ani rok a půl a ty už jsi bezradná? Má ještě čas, zkoušet to můžeš, ale určitě nenutit. Já tím staršímu vypěstovala takový odpor, že sám začal chodit až na záchod kolem tří let. S kakáním má problém dodnes a to jsou mu 4. Vždycky nejdřív trošku pustí do kalhot, pokud to nepodchytnu včas a neposadím ho na záchod. Dcera má 2,5 a chodí kakat i čůrat sama, plenu má jen na noc. Sama si řekla kolem 2. roku na nočník a od té doby je téměř bez nehody. Syna jsem mučila vším možným, zkoušela indiánskou metodu a docilila jen toho, že klidně čůral do gatí a vůbec mu to nevadilo. A s následky se pereme dodnes. Nejradši bych si nafackovala.

Bezradna v tom pochopit v těch článcích, kdy poznat, kdy začít :srdce: jaký rozdíl jste udělala mezi synem a dcerou? Myslím tím, že jsou v tomto jiní myslíte ne povahou a tím, že všude slýchám, jak jsou holčičky napřed, ale změnou metody jak na to?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
4.1.22 16:07
@pet p píše:
@September88 Doporučuji tzv. indiánskou metodu, když tak si to vygoogli. Ideální doba někdy mezi 20 a 22 měsíci. Dítě musí spolehlivě chodit a přestat učurávat, tzn. že už se vyčůrá najednou.

Děkuju za tip, kouknu na to. Rozhodně myslím, že je brzy, cítím to, ale nerada bych pak prosvihla vhodnou dobu, tak mě napadlo se zeptat, jak jste poznaly, kdy začít

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
4.1.22 16:09
@Tarinka píše:
Bych počkala na léto, času má ještě fůru :) v létě mu budou dva, to je tak ideal :)

Nějak tak to vidím no :) akorát právě jsem četla články a diskuse a vůbec jsem nepobrala, jak poznat, že už by to šlo, protože jedna maminka píše, že je ve 20 měsících holčička odplenkovana a druhá, že chlapeček má skoro tři a pořád plínky, že ho nevezmou do školky… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
4.1.22 16:11
@roba18 píše:
@September88 nechej ho doma běhat bez plenky, nočník nech v prostoru. Klidně na něj mluv, že se čůrá a kadi do nočníku. Zabere to čas a energii ale vyplatí se to. A hlavně opravdu hned po probuzení sundat plenku a říct mu, že se čůrá do nočníku. Párkrát se ti vyčura vedle ale pochopí to. Ono to s tím kakanim do plenky, že se vykadi jen když ji má. Je přesně to, že je naučený, že se kadi jen do plenky. Jinak ale fakt žádné násilí a posazovani. Musí na to přijít sám. A hlavně až se povede tak z toho udělat událost, skákat radostí apod.
Jinak tady na fóru se dozvíš, že tříleté dítě s plenami je normální a že 18m dítě je na odplenkovani malé. Ale opravdu není.

No právě, to je sto názorů, jako asi je brzy, teda na mého syna, ale zase nechci, aby měl ve třech letech plínku a kvůli tomu mi ho nevzali do školky, takže si čtu, jak pak na to a nepochopila jsem, jak poznám dobu, kdy je konkrétní dítě na to zralé s tím začít právě :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1174
4.1.22 16:21

Souhlas s @Aduš8 … u synů jsem to hrotila kolem dvou let. Podle mě ani jeden nebyli zralí, pak měli dlouho potíže, přes den furt nestíhali… v noci se sem tam počůrali i kolem 6 let. S dcerou jsem to taky ve dvou letech zkusila, po 14 dnech počůrávání (vůbec to nezvládala), jsem jí plínu vrátila, v 2 a půl letech začala vydávat signály, že to pozná (přešlapovala na místě), během si zacla říkat (nejdřív ee, pak čůrat), od té doby se málokdy počůrá. Na spaní je ještě má, přes odpolední spaní by je asi mít nemusela, většinou je suchá..jsem ráda, že jsem to nechala na ní, vyplatilo se… bez vysazování… stresu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1497
4.1.22 17:43
@September88 píše:
Děkuju za tip, kouknu na to. Rozhodně myslím, že je brzy, cítím to, ale nerada bych pak prosvihla vhodnou dobu, tak mě napadlo se zeptat, jak jste poznaly, kdy začít

Tak když myslíš, že je brzy, tak nevím co řešíš. Vhodnou dobu poznáš sama. Minimálně se budeš muset trochu zasnazit před tím než půjde do školky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11709
4.1.22 18:49

@September88 jaký rozdíl? Syn byl první dítě a nechala jsem se vystresovat řečmi své matky a sourozenců, kteří mají sami dospělé děti. Lámala jsem to, zkoušela vše možné a úplně bez výsledku. Právě naopak. U dcery jsem se prostě od začátku smířila s tím, že to může trvat a na nic netlačila. Tím, že je mezi dětmi jen 20 měsíců, to měla o dost jednodušší. Chodila si na nočník sedat sama oblečená, pak jsem ji v létě nechala běhat bez plenky na zahradě u bazénku. Už druhý den jsem zaznamenala, že si na čůrání odbíhá mimo místo, kde si hrála. A další den mi doma řekla, že chce čůrat, svlékla jsem ji a klaplo to. Od té doby bych fakt napočítala nehody na prstech. Zato se synem bojujeme doteď. Dle doktorky má ještě čas, žijeme v Německu a tady fakt kladou důraz na ten přirozený vývoj. Ve třech letech přecházel do školky už odplenkovaný, ale jak píšu, byl to neskutečný boj. A úplně zbytečný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
4.1.22 19:11
@statecna.oslice píše:
Souhlas s @Aduš8 … u synů jsem to hrotila kolem dvou let. Podle mě ani jeden nebyli zralí, pak měli dlouho potíže, přes den furt nestíhali… v noci se sem tam počůrali i kolem 6 let. S dcerou jsem to taky ve dvou letech zkusila, po 14 dnech počůrávání (vůbec to nezvládala), jsem jí plínu vrátila, v 2 a půl letech začala vydávat signály, že to pozná (přešlapovala na místě), během si zacla říkat (nejdřív ee, pak čůrat), od té doby se málokdy počůrá. Na spaní je ještě má, přes odpolední spaní by je asi mít nemusela, většinou je suchá..jsem ráda, že jsem to nechala na ní, vyplatilo se… bez vysazování… stresu…

Paráda! Já bych to taky nechala na něm, ale zas abych pak nelitovala no. Tak uvidím třeba za tři měsíce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
4.1.22 19:14
@roba18 píše:
Tak když myslíš, že je brzy, tak nevím co řešíš. Vhodnou dobu poznáš sama. Minimálně se budeš muset trochu zasnazit před tím než půjde do školky.
Řeším to, jak se pozná vhodná doba.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
506
4.1.22 20:14
@September88 píše:
Ahoj maminky. Prosím máte nějaké tipy jak poznat, kdy je vhodná doba začít odplenkovávat? No, syn má skoro 18 měsíců, nábytek obchází od 8 měsíců a od 11 měsíců chodí, vyleze sám nahoru dolů po žebříku atd, pohybově je velmi zdatný, hodně běhá, je akční, ale! Ale nemluví. Říká jen máma, táta a pak prostě hučí, něco si žvatlá, ale neřekne ani ham, „ňam“ tak tak říká občas a tedy jako třetí slovo. Na nočník jsem ho zkoušela prosazovat, jak je strašně akční, tak na něm nechtěl sedět, ani zabavit knížkou, hračkou ho nejde, aby tam seděl. Ale co nechápu je, jak si takové dítě řekne, že chce čůrat, myslím takové, které nemluví. Syn sice ukazuje, že chce pití a když vidí jídlo, je takový jedlik no :))
Např. mám patro na spaní a on spí v postýlce pod patrem, jakmile vstane, tak já hned lezu dolů, ale to už má mokrou plinku, takže stačí pár vteřin a proste asi hned jak rozlepi oči, tak čůra. Když ho hned svliknu z pyžama, sundam plinku a dám na nočník, už se nic neděje, i když tam výjimečně zůstal sedět. Po odpoledním spánku zase rychle rozepnout bodycko, posadit a nic, zase čůra do plínky a kadi hned ráno po probuzení, většinou ještě před snídaní (a pak odpoledne ještě třeba dvakrát, ale to je různé, vůbec neodhadnu kdy) a když ho právě ráno posadím na nočník, aby kakal, tak tam sice třeba ho nějak udržím sedět, ale nic, nikdy se to nepovede. Ale jakmile dám plinku, tak kadi. Takže ani to ani to se mi nedaří. Vůbec ho udržet na nočníku sedět je skoro nemožný a když, tak stejně nic. Nechápu, jak to mám stihnout třeba ráno to curani. I když vstanu před ním, čekám s nocnikem až vstane, tak než sundam pyžamo, což je pár sekund, tak čůra do plínky mezitím. Když se pokadi, říkám miláčku, ty si kakal, máš tam hovinko, ee a nevím co, aby věděl, že tomu se tak říká a že to udělal, chápete. Ale nikdy si neřekne na nočník, což chápu, i nechápu (nechápu, jak to jiné maminky děláte :( ) takže když nemluví, ani neukáže na plinku nebo na nočník, jak poznám, že je vhodná doba odplenkovat? Myslím, opravdu, nechat přes den běhat bez plínky atd. Všude je sice milion článku a diskusi, ale já nechápu, jak to prostě poznám, že je na to zralý, že chápe, co po něm chci, myslím tím aspoň ukázat na nočník, když nemluví, nebo… Prostě vůbec nevím, jak na to. Mám z toho akorát velkou hlavu z těch článků atd. Možná je na něj brzy, sám se ani nenaji lžičkou, tak nevím no, nevím, jak to poznat, že by mohl být čas. Omlouvám se za další téma tohoto typu, ale jsem trošku bezradna. Děkuji a krásný den!

Staršímu jsem vzala v létě plinu, ukázala mu nočník a nechala ho. Po dvou dnech pochopil, měl 22 měsíců. Zkoušela jsem i dřív ho posazovat, ale naprostý nezájem, tak jsem to nehrotila. Mladší to okoukal od staršího a od 17 měsíců bez plenky a to nemluvil, prostě se sám chytl za pinďoura a poskakoval, tak jsem ho rychle svlékla, posadila na nočník a hotovo 🙂 tvůj to ještě nepobírá, vyprdni se na to, nemá smysl se s tím stresovat, nech to na jaro/léto 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat