Odškodnění pracovního úrazu - máte zkušenost?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ditta77
Závislačka 4215 příspěvků 02.11.12 16:20
Odškodnění pracovního úrazu-máte zkušenost?

Maminy opět jsem tu s prosbou o radu, či vaší zkušenost :kytka:

Přišlo nám odškodnění za pracovní úraz, ale docela jsem se zděsila částky, která přišla, protože samozřejmě naprosto neodpovídá škodám, které v souvislosti s úrazem vznikly a které jsme doložili :,(

nemáte někdo prosím zkušenost-jaký je „mechanismus“ posuzování a odškodňování pracovních úrazů? jde o to, že jsem se všude četla a slyšela, že při stanovení částky za odškodné má zaměstnanec nárok na náhradu všech vzniklých škod, ale zajímalo by mě, jestli pojišťovna posuzuje pracovní úraz obdobně jako jiné úrazy-t. j. že po obdržení všech podkladů posuzuje dála vše podle svých „norem a tabulek“ a tím pádem se může stát, že oprqvdu dospěje k naprosto jiné částce, než by odpovídala všem nákladům vzniklých v souvislosti s pracovním úrazem? :think:
A také, jestli na účet poškozeného pracovním úrazem přijde celá částka-t. j. za ušlou mzdu, bolestné, cestovné a případně jiné výlohy a výdaje???
Máme totiž zkušenost-manželův bratranec si předloni v zaměstnání zlomil nohu-marodil 4 měsíce(měl komplikovsnou zlomeninu) a po nástupu do zaměstnání dostal v následující výplatě odškodné za ušlou mzdu-bylo to prý od zaměstnavatele, ale s tím, že zaměstnavateli to vyplatila pojišťovna a teprve další následující měsíc mu na jeho soukromý účet přišlo vyrovnání za bolestné :idea:
Prostě mě zajímá, jestli není možné, že částka za bolestné, cestovné a podobné výdaje by se poukazovala zaměstnanci přímo na účet a částka za ušlou mzdu by se poukazovala zaměstnavateli a ten jí poukazoval následující měsíc ve výplatě? :think:
Nebo také záleží na tom, jakou pojistku a v jaké výši platí zaměstnavatel-že by se od toho odvíjelo to, jak daný úraz posuzují?
A také jestli přijde manželovi nějaký výpis od pojišťovny-kde by zjistil, co a v jaké míře mu odškodnili?

Děkuju za Vaše zkušenosti :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Bia
Kecalka 443 příspěvků 02.11.12 16:38

Já jsem taky měla pracovní úraz (asi 4 roky zpátky). Ale jak ušlá mzda tak bolestné mi proplatila pojišťovna, od zaměstnavatele jsem nedostala nic. Ale možné je, že záleží u které pojišťovny je pojištěný :nevim:

Rybka I
Povídálka 47 příspěvků 02.11.12 16:47

Odškodnění vždy dostaneš najednou, buď od pojišťovny nebo od zaměstnavatele. Je možné i zálohově, takže dostaneš zálohu a následně doplatek. Pojistku platí zam. ze zákona, je pro všechny stejná a pojišťovna zasílá dopis „Informace o výplatě“, kde je vše rozepsáno.
Odškodnění se zkládá z ušlého výdělku. Což je rozdíl mezi vyplacenými nemocenskými dávkami a průměrnou mzdou, které by zam. dosáhl. Tj. hodinový průměr na dovolenou * denní úvazek (většinou 8 hoin) * počet pracvovních dní pracovní neschopnosti. Toto se daní 15%, pojišťovna ihned srazí daň a na účet zašle již čistou ztrátu na výdělku. Plus bolestné podle počtu bodů, které napsal lékař, jeden bod = 120,– Kč toto se nedaní. Dále honorář za vyplnění těchto bodů, to pokud doložíš doklad o zaplacení a pokud doložíš doklady o zaplacenní regulačních poplatků od lékaře, z nemocnice, případně poplatek při hospitalizaci, tak i to. Snad je to srozumitelné :think: :mavam:

Ditta77
Závislačka 4215 příspěvků 02.11.12 17:34

Holky děkuju :kytka:

Rybko prosímtě já nejsem v těchto věcech zběhlá, ale jak se počítá hodinový průměr na dovolenou? Na každé výplatní pásce jsou psané kromě dní zůstatkové dovolené a průměr:PV a tam je částka, která by odpovídala hodinové mzdě-to je ono??? :oops:
Když bych to totiž spočítala dle toho, jak píšeš-tak mi vychází dost vysoká částka :think: :think: :nevim: to mi totiž vychází ještě větší částka, než nám přišla na účet :nevim:

Rybka I
Povídálka 47 příspěvků 02.11.12 17:48

No to je ono, je to vždy pro celé čtvrtletí stejné.
Ty musíš použít průměr platný v době, kdy se úraz stal. Např. úraz v lednu, tak se podívej na lednovou pásku a tím průměrem se to počítá. Nemocenské musíš počítat jak od sociálky, tak náhradu za prvních 21 dní co platil zaměstnavatel. A zdanila jsi to 15%?

Ditta77
Závislačka 4215 příspěvků 02.11.12 18:26

Rybko moc děkuji-ještě, že jsi tady :kytka: mmch-máš krásný obrázek v nicku :potlesk:
Rybko ano to je pravda-už jsem zpětně koukala na pásky a máš pravdu-a celé čtvrtletí je stejné 8o to jsou mi věci :mrgreen: Úraz se stal v dubnu- a prostě se optám jako pitomec, ale možná jsem tě špatně pochopila:
Prostě spočítám průměr na dovolenou krát denní úvazek(8hodin) krát počet pracovních dní, které manžel marodil-to zdaním 15ti% a od té částky, která vznikne odečtu všechny částky, které obdržel po dobu marodění :roll:
Jo já to popletla-hmmm tak to vychází zase teda pěkně malá částka :zed:
PaneBože :zed:

Rybko a prosímtě nevím-když tomu tak rozumíš-do jakého oboru spadáš, ale co se týče odškodnění-body za úraz vím-jsou 120 korun za bod, ale další výdaje, které manželovi vznikly, jestli pojišťovna proplatí vše, nebo to posuzuje dle nějakých „svých“ kritérií?
Jde mi o to, že manžel při úrazu utrpěl zlomeniny žeber a pneumotorax, ale také protože se úraz stal vlivem nárazu se mu zlomil zub, o který přišel a byl nucen nechat zhotovit zubní náhradu, která stála cca 12.tisíc-já jsem právě myslela a bylo mi řečeno, že co se týče pracovního úrazu-pojišťovna proplatí všechny škody, které vznikly v souvislosti s úrazem-ale jestli pojišťovna má třeba nějaké své tabulky a normy-podle kterých třeba rozhodne, že tu zubní náhradu mu neuhradí? To je právě to, o co mi celou dobu jde-že manželovi vznikly určité škody, které doložil a pojišťovna si to seškrtá podle nějakých svých kritérií-tak to je v pr…Chápu, že to pojišťovna přezkoumává, zřejmě, aby si kdekdo nenavymýšlel kdeco, ale toto je tedy na pytel :zed:

Rybka I
Povídálka 47 příspěvků 02.11.12 18:56

Jsem mzdovka :roll:, já spočítám ušlý výdělek „Potvrzení o ztrátě na výdělku“, výpočet jsi pochopila správně :palec:. Jen se daní až rozdíl mezi výdělkem a nemocenskou. TJ. (Průměr * 8 * počet pracovních dní nemoci) - Nemocenské = hrubá ztráta na výdělku a ta se daní 15%. :! Lékař vyplní bodové hodnocení, kde vše musí rozepsat tzn. poraněná žebra, zuby…a doplnit k tomu body. Asi bych nechala vyplnit zvlášť u zubaře, chirurga… podle toho, kde všude se léčil. To potvrzení ode mě, body od lékaře a všechny doklady o zaplacení poplatků posílám na pojišťovnu…
Zatím se nestalo, že by něco pokrátili, jen jednou nezaplatili parkovné u nemocnice (zam. doložil parkovací lístky). Určitě by měl přijít dopis s rozpisem jednotlivých položek, to dostává poškozený i zaměstnavatel. Ale nevím, třeba mají nějakou tabulku, nám zatím vždy vše zaplatili. :think:

Ditta77
Závislačka 4215 příspěvků 02.11.12 19:31

Rybko ještě jednou moc díky :kytka: říkala jsem si, že jsi asi mzdová účetní :pankac:
No je to prostě v pytli, protože jestli to tedy dobře počítám, tak manželovi proplatili prostě fakt akorát ušlou mzdu a body, které napsal chirurg za zlomená žebra a pneumotorax a možná pár korun jízného-toť vše :zed: O nějaké zubní náhradě plus dalších pár věcí ani nepřemýšlet :zed: :cert:
Jsem mooc zvědavá na ten dopis-co tam bude.....no jo-moje ségra vždycky říká-ať nejsem pesimista, ale to se může stát fakt jenom nám-všem možná všechno proplatili-to věřím, ještě na tom spoustu lidí vydělalo-zrovna manželův bratránek si koupil za vyplacené odškodné lepší auto-já jsem skromný člověk, nepředstavovala jsem si, že na tom něco „trhnem“ ale mrzí mě, že než se manželovi stal pracovní úraz-měli jsme malou rezervu-maroděním nám vznikly finanční potíže-museli jsme si i popůjčovat a to, co přišlo od pojišťovny nepokreje ani to, co jsme si půjčili :zed: prostě jsem si říkala, že hlavně, abysme byli alespoň na „svých“
No jo no-omlouvám se-to už semka nepatří…no hlavně, že jsme všichni živí a zdraví(ťukám na zuby)

ještě jednou moc děkuji :kytka:

Rybka I
Povídálka 47 příspěvků 02.11.12 19:50

Tak to je mi líto :,( A měl body i od toho zubaře? Dneska je to hrozný, platit musíš, ale ty čekej a s ničím moc nepočítej… :dance: Někdo má štěstí a nakonec na tom i vydělá a to je ta nespravedlnost, ale nic s tím nenaděláš. Uvidíš až přijde ten papír. Pa ;)

Evann
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.12 07:21

Ditto - ještě - pokud manžel dostal peníze přímo od pojišťovny a ne od zaměstanavatele a je to víc jak 5000 před zdaněním na náhradě ušlé mzdy(předpokládám, že jo), musí si podat daňové přiznání, protože má jakoby „výplatu od dvou zaměstnavatelů“ - na náhradu mzdy se také tak pohlíží. Od pojišťovny i zaměstnavatele si musí vyžádat po konci roku „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ a vyplnit a podat si Dp do konce března.

Eva

kote20
Nováček 1 příspěvek 16.01.13 12:11
anketa

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jestli by jste mi mohl/a vyplnit anketu pro firmu, která pomáhá lidem po (autonehodě, pracovním úrazu a úrazu na chodníku)získat odškodnění od pojištoven
Předem moc děkuji.
Anketu kdyžtak zašlu na email.

Štefan G.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.13 10:44
odškodnění

Hezké odpoledne,

lze odškodnit až 4 roky zpětně - pomoc poškozeným po dopravní nehodě + Trvalé následky..

banánice
Ukecaná baba ;) 1220 příspěvků 25.04.13 18:02

@Ditta77
ještě rok po úraze se uplatnuje stížení společenského uplatnění
takže bych řekla že až v te fázi dostane peníze za ty zuby a podobně

3.janka
Nováček 2 příspěvky 13.02.14 21:15

Dobrý den. Nevim jak postupovat pro pracovním urazu a jestli tenhle prípad vubec do prac. urazu spada.Syn dela na druzstve a ma dost tezkou praci.Kdo delal nebo dela určite ví. Zacali mu bolesti v hrudniku a nemohl dychat. Volali mu zachranku a odvezli ho do nemocnice kde stravil hospitalizaci 8 dnu. Diagnoza :pneumotorax -5 dnu mel dren na plicich a odsavali mu prebytečny vzduch…Lekari mu rekli ze to je z tezke prace.ted uz je z nemocnice doma marodi uz skoro mesic ale nikdo nic neresi. nebydlime spolu ale daleko od sebe tak sem nemohla za neho vybavovat..Porad mu tvrdim ze to ma prac.uraz a ze s nim meli zepsat v praci papiry o urazu.Da se s tým ješte neco delat? Kdyz jo poradte. Marodit zacal 15.1.byl to den jak ho odvezli do nemocnice. pustili ho 22.1 a porad marodi. Prosim o radu. Dekuji moc

Ditta77
Závislačka 4215 příspěvků 18.02.14 21:24
@3.janka píše:
Dobrý den. Nevim jak postupovat pro pracovním urazu a jestli tenhle prípad vubec do prac. urazu spada.Syn dela na druzstve a ma dost tezkou praci.Kdo delal nebo dela určite ví. Zacali mu bolesti v hrudniku a nemohl dychat. Volali mu zachranku a odvezli ho do nemocnice kde stravil hospitalizaci 8 dnu. Diagnoza :pneumotorax -5 dnu mel dren na plicich a odsavali mu prebytečny vzduch…Lekari mu rekli ze to je z tezke prace.ted uz je z nemocnice doma marodi uz skoro mesic ale nikdo nic neresi. nebydlime spolu ale daleko od sebe tak sem nemohla za neho vybavovat..Porad mu tvrdim ze to ma prac.uraz a ze s nim meli zepsat v praci papiry o urazu.Da se s tým ješte neco delat? Kdyz jo poradte. Marodit zacal 15.1.byl to den jak ho odvezli do nemocnice. pustili ho 22.1 a porad marodi. Prosim o radu. Dekuji moc

Janko popravdě já v téhle problematice taky tápu, moc ráda bych pomohla, ale fakt nevím :,(
samozřejmě je toto pracovní úraz, ale taky ten mechanismus, jak by se věci měly dít neznám-ale je potřeba udělat nějaký záznam, ale kdo, kde???
Můj manžel jezdil jako řidič u jedné pražské firmy-úraz se mu stal na jedné z prodejen, kterou zásoboval, takže ho ihned odvezli do nemocnice a zápis se dělal někdy samozřejmě dodatečně-taky jsem měla strach-co a jak, protože firma, u které můj manžel pracoval zrovna nikdy neměla košer jednání, takže jsem měla strach, aby něco nešpekulovali, ale zase zákony jsou zákony-byla u toho úrazu i Policie, takže ono by se to zamést ani nijak nedalo…nám přišel asi po měsící nějaký protokol o pracovním úraze domů poštou, manžel ho měl jen podepsat…
Ale jak u Vás to nevím-volali jste zaměstnavateli???

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama