Odstoupení od nájemní smlouvy

Anonymní
16.10.20 14:35

Odstoupení od nájemní smlouvy

Holky, potřebuju poradit. Bydlíme v malém pronajatém bytě 2kk, pro dva je to jen tak tak akorát, ale teď jsem těhotná (17+4) a tak chceme do většího bytu. Smlouva nám končí v březnu 2021, což mám termín porodu. Vlastníci bytu se ukázali, že jsou to celkem blbci :D je nám to celkem fuk, nebavíme se s nima, nájem platíme 10 000Kč, což je podle nás hrozně moc. Když jsme byt našli na stránkách jedné realitky, byl tam nájem zlevněný z 10000 na 6400, protože o byt nikdo moc nestál, tak jsme si řekli, že proč ne, nakonec stejně platíme 10000 za opravdu maličký byt a už nás to štve, také z důvodu toho, že teď budeme 3 a také se bojím, že nám smlouvu neprodlouží. Teď jsem ale našla byt ve městě, kam jsem se vždycky chtěla přestěhovat (je to kousek) a je 3+1 za 9000 měsíčně, musíte uznat že je to skvělá nabídka. Majitele bytu znám, takže by to neměl být problém. Má otázka tedy zní, je možné odstoupit od smlouvy dříve, než v březnu? Třeba hned od příštího měsíce? Nebo jak to mám vyřešit? Tady bydlet už opravdu nechci, poraďte mi prosím :(. Také mě napadlo, když se s majiteli prostě nepujde domluvit (čehož se opravdu bojím) přestat platit nájem, aby mi “výpověď” poslali oni sami dobrovolně. Opravdu nevím, prosim poraďte.
Omlouvám se za anonym, prosím ponechat :?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2530
16.10.20 14:41

Tak výpověď se myslím může dát až po třech měsících neplacení a nevím jak by ti to pomohlo - to bys přece musela stejně doplatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16939
16.10.20 14:42

Výpověď u smlouvy na dobu určitou můžeš dát jen z toho důvodu, že na tvé straně je závažná překážka, která ti neumožňuje dál v bytě bydlet. Tvoje “já chci” se do toho bohužel nezahrnuje. Takže sklapni kufry a jdi se pokorně s majiteli domluvit, zda by bylo možné nájemní smlouvu ukončit dohodou. Přestat platil je poměrně idiotský nápad, jednak ti můžou dát výpověď až po třech měsících a hlavně po tobě můžou chtít uhradit nájemný až do konce nájemní smlouvy, plus soudní výlohy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2341
16.10.20 14:43

Pěkně jsi to okecala - proste chces bydlet do vetsiho levneji, dej normalne vypoved, je tuším 3 mesice, pokud nemas uvedeno ve smlouvě jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5212
16.10.20 14:45

Chybi mi tam ta nejjednodussi moznost. Proste se s majitelem domluvit. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.10.20 14:50

Ona s nima moc domluva nejspíš nebude, samozřejmě to bude to první co zkusím. Jen jsem chtěla vědět, jak postupovat, kdyby se s nima domluvit nedalo. ;) Smlouvu máme na dobu určitou - do března 2021. Jasně, že chci do většího a hezčího levněji, přijde mi to logické :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
24957
16.10.20 14:56
@Anonymní píše:
Ona s nima moc domluva nejspíš nebude, samozřejmě to bude to první co zkusím. Jen jsem chtěla vědět, jak postupovat, kdyby se s nima domluvit nedalo. ;) Smlouvu máme na dobu určitou - do března 2021. Jasně, že chci do většího a hezčího levněji, přijde mi to logické :palec:

Tak určitě máte ve smlouvě nějakou výpovědní dobu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14891
16.10.20 15:02
@Anonymní píše:
Ona s nima moc domluva nejspíš nebude, samozřejmě to bude to první co zkusím. Jen jsem chtěla vědět, jak postupovat, kdyby se s nima domluvit nedalo. ;) Smlouvu máme na dobu určitou - do března 2021. Jasně, že chci do většího a hezčího levněji, přijde mi to logické :palec:

Tak máš tam nějakou výpovědní lhůtu, od toho se to odvíjí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5212
16.10.20 15:14
@Anonymní píše:

Urcite budou vic nakloneni dohode, kdyz o tom budou vedet vic dopredu. Treba ke konci roku. Nez kdyz jim chcete uplachnout v danem mesici. Jinsk 3+1 za 9tis? To uz je i s energiema apod? Jinak hodne dobra cena. V Brne za to nesezene nic :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3511
16.10.20 19:09

Ve smlouvě máte výpovědní lhůtu. Jistě, že se můžete odstěhovat dříve, ale veškeré výdaje za stávající bydlení - nájem, energie, poplatky - budete muset platit až do konce výpovědní lhůty, kterou máte uvedenou ve smlouvě. Jen v opravdu velmi závažných případech lze smlouvu plně vypovědět dříve a to, že se ti momentálně zachtělo bydlet jinde, tento případ není.

Na majitele kydáš špínu, že se s nimi nedá domluvit, ale sama se ani nechystáš jednat úplně seriózně, naopak vymýšlíš značně nesolidní kličky, a ani tvoje uvažování nesvědčí o tom, že bys měla super zájem na domluvě (viz zmínka o 10000,– ve stávajícím nájmu - to, že je to podle tebe za takový byt hodně, jsi přece věděla dopředu, a nikdo tě přece nenutil do takhle nevýhodné nabídky jít). A otevřené srdce při domluvě fakt dělá hodně, tak na to zkus myslet, až majitele kontaktuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3511
16.10.20 19:16

Edit: omylem dvakrát

Příspěvek upraven 16.10.20 v 19:21

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3511
16.10.20 19:18

Ono je dost jedno, co teď zrovinka ty chceš. S lidmi, díky kterým teď bydlíš, jsi zcela dobrovolně podepsala závaznou smlouvu na dobu určitou, ve které je zanesená nějaká výpovědní lhůta. Pokud byteček levnější a hezčí chceš teď hned, tak OK, ale pravděpodobně budeš muset po dobu výpovědní lhůty platit dva nájmy. Pokud se tě současného majitele nezželí a nevyjde ti vstříc jinak (což ze zákona nemusí), ale k tomu se musíš oprostit od toho, že se s majiteli nedá domluvit. A když se s nima nebude dát domluvit na výjimce, tak prostě budeš muset dodržet podmínky, které jsi podepsala ve smlouvě a dobrovolně na ně přistoupila. Nedělej z majitelů zlořády jen proto, že by náhodou chtěli, ať dodržuješ své závazky. Ty smlouvy nejsou jen tak pro legraci.

Jen upozorňuju, že pokud přestaneš platit nájem a necháš se majitelem de facto vyhodit, budeš mu muset ty dlužné nájmy nájmy a poplatky stejně zaplatit. A ještě navíc zacvakáš soudní výlohy a penále z prodlení s nájmem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama