Odstupné, při překážce na straně zaměstnance - úraz

5.8.13 19:18

Odstupné ,při překážce na straně zaměstnance - úraz

Zdravím.
Mám takový problém. v práci se mi stal před 7-ti měsíci úraz - výhřez ploténky, probíhá léčba a můj lékař mě chce poslat do zaměstnání, ale s patřičnými omezeními( nezvedat břemena, dlouho nesedět ani dlouho nestát ), ale žádnou takovou práci na mé omezení zaměstnavatel nemá. otázka zní, zda budu mít při výpovědi nárok na odstupné a případně v jaké výši. V lékařských zprávách mám všude uvedeno, že se to stalo v práci, avšak nenahlásila jsem to zaměstnavateli jako pracovní úraz.
Díky za odpovědi. :kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4210
5.8.13 19:22

@bubák18
Nárok na odstupné??? NE… vy chcete dát výpověd… a nemáte to ani nahlášené jako pracovní úraz.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Crystalline
5.8.13 19:41
@bubák18 píše:
Zdravím.
Mám takový problém. v práci se mi stal před 7-ti měsíci úraz - výhřez ploténky, probíhá léčba a můj lékař mě chce poslat do zaměstnání, ale s patřičnými omezeními( nezvedat břemena, dlouho nesedět ani dlouho nestát ), ale žádnou takovou práci na mé omezení zaměstnavatel nemá. otázka zní, zda budu mít při výpovědi nárok na odstupné a případně v jaké výši. V lékařských zprávách mám všude uvedeno, že se to stalo v práci, avšak nenahlásila jsem to zaměstnavateli jako pracovní úraz.
Díky za odpovědi. :kytka:

zasadni chyba je, ze jsi to nenahlasila jako pracovni uraz. U nas se vzdy musi sepsat protokol o uraze, firma je pojistena, takze musi zamestnancum zaplatit nejake penize. A taky by musela ve tvem pripade zaplatit odstupne/ kompenzaci. Ale obavam se, ze pokud neni tvuj uraz radne zaznamenan, nemas zadny pravni narok. Ale nejsem pravnik..

  • Nahlásit
  • Citovat
14780
5.8.13 19:54
@bubák18 píše:
Zdravím.
Mám takový problém. v práci se mi stal před 7-ti měsíci úraz - výhřez ploténky, probíhá léčba a můj lékař mě chce poslat do zaměstnání, ale s patřičnými omezeními( nezvedat břemena, dlouho nesedět ani dlouho nestát ), ale žádnou takovou práci na mé omezení zaměstnavatel nemá. otázka zní, zda budu mít při výpovědi nárok na odstupné a případně v jaké výši. V lékařských zprávách mám všude uvedeno, že se to stalo v práci, avšak nenahlásila jsem to zaměstnavateli jako pracovní úraz.
Díky za odpovědi. :kytka:

Při výpovědi z tvé strany nárok na odstupné nemáš.

Ale přečti si zákoník práce, § 56 odst. 1 písm. a) a odst. 2.

A taky § 59.

A taky § 366 a další.

Nejlépe asi bude, když se poradíš v některé z bezplatných pracovněprávních poraden pro zaměstnance.

Je totiž možné, že jde o nemoc z povolání a máš nárok na odškodnění.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
maca36
5.8.13 20:23

@bubák18

na odstupné máte nárok pouze v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání a to nejméně ve výši dvanáctinásobku průměrné měsíční mzdy.
V případě že máte posudek lékaře o nevyhovujícím pracovním zařazení a to z důvodů následků úrazu mimo pracovní dobu a musíte dát výpověď /ve vašem případě se nejedná o pracovní úraz když nebyl zaznamenán/ nemáte žádý nárok na odstupné.

  • Nahlásit
  • Citovat
14780
5.8.13 20:35
@maca36 píše:
@bubák18na odstupné máte nárok pouze v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání a to nejméně ve výši dvanáctinásobku průměrné měsíční mzdy.
V případě že máte posudek lékaře o nevyhovujícím pracovním zařazení a to z důvodů následků úrazu mimo pracovní dobu a musíte dát výpověď /ve vašem případě se nejedná o pracovní úraz když nebyl zaznamenán/ nemáte žádý nárok na odstupné.

No…

  1. z toho, co píše by vyplývalo, že jde o pracovní úraz nebo nemoc z povolání (v lékařských zprávách má všude uvedeno, že se to stalo v práci).
  2. A co okamžité zrušení PP dle § 56 odst. 1 písm. a)? Tam sice nárok na odstupné není, ale je tam nárok na náhradu mzdy odpovídající výpovědní době. Tudíž nemusí dát výpověď - může i okamžitě ukončit PP, pokud mu/jí zaměstnavatel do 15 dnů od předložení lékařského posudku nedá jinou vhodnou práci, která by nepoškozovala její/jeho zdraví.

Ale vypadá to na tu nemoc z povolání.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
maca36
5.8.13 20:46

@eumedon jo v lékařských zprávách se to uvádí ale nenahlásila to u zaměstnavatele, což byla velká chyba

  • Nahlásit
  • Citovat
14780
5.8.13 20:58

@maca36 To je možné, že je to chyba, ale zaprvé to nevylučuje postupovat podle § 56 odst. 1 písm. a) ZP, a zadruhé - pokud to lékař vyhodnotí jako nemoc z povolání (tedy důsledek pracovní zátěže v zaměstnání), pak si myslím, že není rozhodující, zda to nahlásila, nebo nenahlásila jako pracovní úraz.

Domnívám se totiž, že je sporné, zda výhřez ploténky v důsledku zvedání těžkých břemen vůbec pracovním úrazem je (a zda tedy je povinností zaměstnavatele jej jako pracovní úraz hlásit). Ostatně - kdy přesně by to měla jako pracovní úraz hlásit? Při zvedání břemene ucítila prudkou bolest v zádech a nemohla břemeno zvednout. Diagnózu v té chvíli neznala. Je to vůbec úraz? Podle mne nikoli.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
5.8.13 21:02
@maca36 píše:
@eumedon jo v lékařských zprávách se to uvádí ale nenahlásila to u zaměstnavatele, což byla velká chyba

Kde je v zákoně uvedena povinnost zaměstnance hlásit zaměstnavateli svůj pracovní úraz?

@bubák18 píše:
v práci se mi stal před 7-ti měsíci úraz - výhřez ploténky

Zakladatelko, jaký úraz se ti stal? Spadla jsi? Upadla jsi? Něco do tebe narazilo?

Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví nebo smrt, které byly způsobeny zaměstnanci nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením vnějších vlivů při plnění pracovních úkolů a v souvislosti s ním.

Nebo došlo k výhřezu ploténky v důsledku zvedání břemene?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4028
5.8.13 22:25

Holky..vy tomuhle rozumíte…já mám taky ted takovýto podobný problém…Takže abych to napsala od začátku…dělám ve firmě skoro 20let, je to moje od vyučení 2 zaměstnání v tom prvním sem byla krátce. a ted se vracím po 2leté mateřské do práce, vracím-no musíme procházet zdravotní kontrolou EMG a našli mi nález středně těžkej syndrom karp. tunelů…Takže mi bylo dnes oznámeno že pro mně z tohoto důvodu nebudou mít práci??Jenže ty ruce jsem si tam znničila, jsem poměrně ještě mladá, kde najdu zaměstnání když podobné vyšetření ted firmy požadují-teda aspon tady u nás? To mně vyhodí jakou použitej roztrhanej hadr?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.8.13 22:45
@eumedon píše:
Zakladatelko, jaký úraz se ti stal? Spadla jsi? Upadla jsi? Něco do tebe narazilo?

Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví nebo smrt, které byly způsobeny zaměstnanci nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením vnějších vlivů při plnění pracovních úkolů a v souvislosti s ním.

Nebo došlo k výhřezu ploténky v důsledku zvedání břemene?

děkuji za odpovědi. K výhřezu došlo při zvedání 10 Kg soli do výše 1,5 m, při tom jsem se otočila, píchlo mě v zádech a začalo to hodně bolet. Myslela jsem, že to do dalšího dne přejde, nikoliv, spíše seto zhoršovalo. Denně jsem takhle přeskládala i 2 tuny věcí a byl to tedy docela záhul právě na ty záda, ta to odnášela nejvíc. :( :(
Byla bych ráda, kdybych něco dostala, protože zničit si zdraví a ještě nedostat ani korunu?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
colafit
5.8.13 22:55
@bubák18 píše:
děkuji za odpovědi. K výhřezu došlo při zvedání 10 Kg soli do výše 1,5 m, při tom jsem se otočila, píchlo mě v zádech a začalo to hodně bolet. Myslela jsem, že to do dalšího dne přejde, nikoliv, spíše seto zhoršovalo. Denně jsem takhle přeskládala i 2 tuny věcí a byl to tedy docela záhul právě na ty záda, ta to odnášela nejvíc. :( :(
Byla bych ráda, kdybych něco dostala, protože zničit si zdraví a ještě nedostat ani korunu?

Já se přikláním k názoru eumedon, jeví se mi to spíš jako nemoc z povolání než jako pracovní úraz. Pracovní úraz by byl, kdyby sis při té činnosti zlomila obratel, ale k výhřezu pravděpodobně došlo opakovanou těžkou zátěží. Jestli budu mít čas, kouknu se, co se za nemoc z povolání považuje.

Jinak k odchodu ze zaměstnání. Řekla bych, že ti musí nabídnout jinou práci. Když ji nemají, měli by ti dát výpověď oni, ale jestli s odstupným nebo bez něj, to nevím.

  • Nahlásit
  • Citovat
colafit
5.8.13 22:58

Přečti si toto, to by měl být tvůj případ http://kariera.ihned.cz/…tnich-duvodu

Doplním

http://www.sbirkazakonu.info/…cela-pr.html

Příspěvek upraven 05.08.13 v 23:02

  • Nahlásit
  • Citovat
5.8.13 22:59

Díky. Já určitě dávat výpověď nebudu, byla bych sama proti sobě. Také se na tomto zdravotním stavu projevili velké pracovní hodiny, některé měsíce i 210 odpracovaných hodin.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
6.8.13 07:05
@colafit píše:
Pracovní úraz by byl, kdyby sis při té činnosti zlomila obratel, …

Pracovní úraz je událost typu pád, náraz, poranění strojem, popřípadě zasažení elektrickým proudem. Vyhřeznutí ploténky nebo zlomenina je diagnóza a může a nemusí být následkem úrazu (a diagnózu provádí lékař).

Jako pracovní úraz se tedu zapisuje ten pád, kolize,…

Pokud se týče hlášení pracovních úrazů: Dejme tomu drobná poranění (říznutí do prstu) může hlásit ten, komu se přihodila. Ale úrazy s vážnějšími následky budou hlásit asi spolupracovníci poté, co poskytli první pomoc a přivolali pomoc odbornou. Těžko lze žádat, aby pracovní úraz hlásil zraněný, když je odvážen do nemocnice. Proto jsem se ptal uživatelky @maca36, kde je to v zákoně upraveno, abych si přečetl, do kdy přesně to má zraněný hlásit poté, co se např. probere z bezvědomí.

Našel jsem jen povinnost zaměstnavatele vést evidenci pracovnívh úrazů (a případně pracovní úrazy hlásit inspekci bezpečnosti práce), ne povinnost zraněného. Samozřejmě, aby mohl zaměstnavatel své povinnosti dostát, musí se o úrazu dozvědět, ale ne vždy se to musí dozvědět o zraněného.

Tohle není pracovní úraz, ale mohlo by to být hodnoceno jako nemoc z povolání. Jak přesně postupovat, by se měla zakladatelka (stejně jako @jesenka33) poradit v některém z bezplatných pracovněprávních poradenských center pro zaměstnance, ale zakladatelka má v ruce přinejmenším posudek poskytovatele pracovnělékařských služeb, ze kterého plyne, že práce, kterou dosud vykonávala, je pro ni nevhodná z lékařského hlediska.

Ale oběma bych doporučoval poradit se s právníkem (já právník nejsem).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama