Reklama

OGTT - co všechno ovlivňuje výsledky (a jak)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

TRG
Kecalka 388 příspěvků 31.07.18 12:56
OGTT - co všechno ovlivňuje výsledky (a jak)

Ahoj holky, věřím, že tohle téma bude zajímat spoustu z vás. :D

U prvního těhotenství jsem to neřešila, na testy jsem šla standardně někdy po 20. týdnu. Kamarádce ale naměřili nějaké problémy hned na začátku a měla s tím dost nepříjemností. Nakonec se doktoři shodli, že jí výsledky vyšly špatně kvůli častému zvracení a tomu, že dlouho nemohla nic pozřít. Cukrovku nakonec vyloučili někdy v druhé půlce těhotenství. Teď jsme obě těhotné znovu a kvůli rodinné anamnéze (taťkovi zjistili cukrovku) mě posílají na testy rovnou na začátku. Nemám s tím problém, ani se toho nebojím, raději ať na něco přijdou hned, i když u minulého těhotenství jsem měla všechno v pořádku s rezervou. Ona kamarádka se ale mimoděk zmiňovala, ať tam určitě nejdu nachlazená (teď mám velmi pěknou rýmu) a ještě pár takových zajímavostí - mouder načerpaných z poradny - různě utrousila. Začalo mě to docela zajímat a chtěla bych znát vaše zkušenosti, nebo prostě načerpat znalosti.

Poznámka, že člověk má jít na vyšetření zdravý, je i v pokynech, které jsem dostala. Kdybych tam šla s rýmou, může mi ten cukr vylítnout nad nějakou mez, resp. vyjít falešně pozitivní? A když člověk předtím zvrací, tak mu to taky moc lítá nahoru? Když se při testu jde člověk projít, nebo pije, tak mu to zase musí vychází nižší, ne? A kdyby někdo schválně držel před tím nějakou dietu… to si taky moc nepomůže, nebo…?

Holky, prosimvás, jestli některou tohle téma dráždí, nezlobte se a radši nereagujte. :D Já hodlám jít na test podle pokynů, jestli mám mít cukrovku, tak ať se to ví, vím, co to může způsobit a nehodlám nic riskovat. 8)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

ASAndrea
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 1 inzerát 31.07.18 13:11

Obecně - neměla bys den před tím testem jíst sladké, případně to hodně omezit. Já jsem byla schopná splácnout i Nutellu, takže jsem ji zamkla do skříně :-D Měla bys být zdravá - ale nějaká mírná rýma si nevadí, neberou ti krev kvůli rozboru, ale na cukr. Pokud by ses doktorce nelíbila, poslala by tě na jiný termín. Já jsem se hodně najedla do půlnoci, pak jsem už ani nepila.

Uživatel je onlineKristyna.Vechtova
Echt Kelišová 7629 příspěvků 31.07.18 13:14

Já byla u syna po tom 20tt, sestřička mi říkala ať den předtím nejím hodně sladkého od půlnoci nejíst nepít. No u syna jsem ze sladkého žila takže to fakt nešlo, jedla jsem normálně a výsledky byly v pohodě, nepila jsem ani nejedlá ani nikam chodit nemohla, seděla jsem v čekárně a čekala. Teď u druhého půjdu znovu. Zkus si zavolat do dané laboratoře zda můžeš přijít s rýmou, třeba pokud nemáš nic jiného tak to nevadí netuším :)

ugluk
Hvězda diskuse 42166 příspěvků 31.07.18 13:26

Před testem jíst zcela normálně. Pokud před tím komplet vynechám sladké, dostanu výsledky jako člověk, co nejí sladké, ale pokud sladké normálně jím, skutečný obraz to moc nepodá. A zároveň - pokud už je na tom můj metabolismus tak blbě, že ho dokáže ovlivnit menší sladkost odpoledne předem, tak je na tom fakt blbě a je třeba to řešit. A pokud je tělo zdravé, tak ho kousek dortu den před testem fakt nerozhodí.

Jinak - glykémii může zvyšovat - nemoc (otázka je, zda běžná rýma?), velký stres, nevyspání… Třeba mi bagatelizovali výsledek z předoperačního vyšetření, že je to zvýšené kvůli stresu.
Snižovat - pohyb a také to, pokud odebranou krev nezpracují hned, nejpozději do hodiny. Na to bacha, někde to naberou všecko a hromadně odešlou na zpracování až po skončení testu.

Otázka je, co tahle vedra, mně třeba glykémii snižují, teď se ráno často vzbudím s hypoglykémií a svádím to na to, že máme v ložnici 28, ale s někým to třeba nenadělá nic nebo mu to i stoupá? Nevím.

Terina24
Ukecaná baba ;) 1058 příspěvků 31.07.18 13:34

Ja to teda neresila, jen mi bylo receno at se necpu vecer pred hroznovym vinem… ze to silene zvysuje cukr… a sestrenice vim ze jedla den pred kysane zeli… samotne :D to cukr srazi :nevim: :D ale z osobni zkusenosti nic nevim, jen tyhle dve veci me napadly :D

Ivčis
Závislačka 3655 příspěvků 31.07.18 13:42

Ahoj já jsem v 10tt a minulý týden jsem byla na krevních testech. Doktor mi říkal že se mám do večera respektive do odběrů vyvarovat i ovoci 8o. Že je teď zralé tak hodně ovlivňuje výsledky.
No a já blboň jen co vlezla na zahradu spořádala asi 5 blum :P. Výsledky byli v normě. Ale na testy na cukrovku jak se pije ten sajrajt už si nepamatuju. Jen vím o tom sladkém.

TRG
Kecalka 388 příspěvků 31.07.18 14:18

Díky díky, zajímavé reakce!
S tím horkem to je dobrá poznámka. Nesnáším horka. 28 v ložnici je masakr. Nedivila bych se, kdyby to hýbalo s tlakem, cukrem, nervama… :mrgreen:
Na sladké moc nejsem. To tak max. ovoce, ovocná zmrzlina, sem tam Coca-Cola, jako netěhotná jsem hřešila v tomhle směru asi jen/hlavně alkoholem (hlavně vínem). Takže co se sladkostí týče, jsem asi v pohodě. Stejně tak hlad už večer a v noci nemívám, ráno nalačno i bez pití taky nejspíš bez problému dám. Bez nějaké námahy a stresu to v poslední době moc není, ale mám trochu syndrom bílého pláště. V prvním těhotenství to vliv na OGTT asi nemělo, jen na tlak a tep v ordinaci. :roll:
A když nad tím tak přemýšlím, možná mi ten první test právě prováděli špatně. Podle mě to posílali až po těch testech. Teď jdu do většího města do nemocnice, tak tam to snad budou mít vyřešené.
Objednám se co nejdřív a na tu rýmu se zeptám, právě se mi to kvůli tomu nechce odkládat, rýmu můžu mít ještě dlouho. :P

ugluk
Hvězda diskuse 42166 příspěvků 31.07.18 15:00

No, bacha na to, mně to poprvé poslali všecko najednou (plus mě teda ještě mezi tím nechali projít) a vyšlo to falešně negativní.

A ještě jedna věc mě napadla - někde berou min. ten první odběr z prstu. To je hodně nepřesné, plus minus 20 %, spíš teda plus, já mívám glykémii z prstu třeba o jednotku vyšší než z krve, takže pak to může vyjít falešně pozitivní už nalačno.

TRG
Kecalka 388 příspěvků 31.07.18 15:54

@ugluk Díky! Tak snad jsem to napoprvé měla OK. Celou dobu jsem seděla, nepila a ty výsledky byly „tak uprostřed“ těch „správných“ rozmezí, že by s tím špatné zpracování snad zas tak nezamávalo, ale nevsadila bych si na to. :mrgreen: Schválně si to zjistím, jak to dělají, třeba jim křivdím… Z prstu naštěstí nebrali, to jsou husté rozdíly, o celou jednotku…
Pro pobavení: kamarádka má těhotenskou cukrovku, u prvního těhotenství ji neměla, u druhého a teď třetího jo. První miminko jí strašili, že bude větší (a nebylo), druhé vypadá, že bude drobeček. Za oboje prý může těhotenská cukrovka. Kamarádka dodržuje režim - strava + inzulin - ale nadává, jak špaček, že na tu cukrovku svádí všechno. :lol:

TRG
Kecalka 388 příspěvků 31.07.18 15:58

Napadá mě ještě jeden dotaz: mám na jedné žádance krom OGTT ještě odběr krve kvůli štítné žláze + klasické odběry na začátku těhotenství (pohlavní nemoci a… uf… asi ještě něco). To mi asi naberou při prvním náběru krom cukrovky ještě pár dalších zkumavek, ne? :D A pak vypiju sladký a budu si číst v čekárně, počítám. Na to se určitě zeptám, jestli náhodou není třeba to rozdělit, ale ani po větších odběrech nemívám problém, tak snad nebudu muset běhat na odběry víckrát. By to asi doktor nepsal na jednu žádanku, kdyby se to nedělalo najednou. 8)

ugluk
Hvězda diskuse 42166 příspěvků 31.07.18 17:17

No, ona opravdu těhotenská cukrovka může „způsobit“ jak extrémně velké, tak naopak malé děti. A paradoxně i ty velké můžou mít nedovyvinuté orgány. Ale to už jsou spíš následky nekompenzované nebo hodně nezjištěné cukrovky. Je to porucha metabolismu.

V tvém případě bych to viděla, že ráno napíchnou žílu a na ten jeden vpich naberou víc zkumavek. A pak po hodině a po dvou už jenom jeden vpich, jedna zkumavka. Normálně snad tu glykémii přifaří k ostatním odběrům, ale netuším, jak to je, když tu glykémii potřebujou mít prakticky hned a ostatní by počkalo. Ale víc jak tři vpichy nebudou :)

TRG
Kecalka 388 příspěvků 31.07.18 17:30

@ugluk To má sestřička jediné štěstí, když jsem byla poprvé, měla jsem 2 modřiny. Prví odběr byl OK, ale z toho místa podruhé nešlo nabrat. Tak vzala ze 2 jiných žil, ale ze slabších. A stejně jsem sestřičku uklidňovala, protože měla z těch modřin výčitky. Ale mně je problém napíchnout žílu, mám do od malička. Co já s tím zažila historek. Ještěže mi jehly nevadí, to už bych tu nebyla. :lol: .

Už jsem zjišťovala, jak probíhají ty testy u nás. U NEtěhotných odebírají nalačno, po hodině a po dvou, posílají to rovnou do laborky. U těhotných jen nalačno a po 2 hodinách. .

(Kamarádka to ví, jen jí přijde, že doktoři mají za to, že za všechno může cukrovka. Má za chviličku termín a ty horka jí asi na náladě holt nepřidávají. :P Jí zjistili právě u předchozího těhotenství moc plodové vody a následně cukrovku, nejdřív stačilo kompenzovat jídlem, ale zhoršovalo se to, tak od té doby inzulin.)

ugluk
Hvězda diskuse 42166 příspěvků 31.07.18 18:00

A není to obráceně? Protože normálně netěhotným stačí po dvou hodinách, dřív se tak bralo i netěhotným, ale zjistilo se, že celkem často jim „proklouznou“ i hodnoty, které jsou zvýšené jen a pouze po jedné hodině, takže v těhotenství je všeobecně doporučeno nabírat na tři odběry. I jsou pro to limity a glykémie se musí vejít do všech tří hodnot.

TRG
Kecalka 388 příspěvků 31.07.18 18:12

@ugluk Taky jsem to četla asi 3×, jestli na to blbě nešilhám, ale tak to mají na stránkách. Zeptám se při objednání a poprosím je i o ten odběr po hodině. Když se vymluvím na doktora a rodinnou anamnézu, tak by s tím problém mít nemuseli, zatím jsem se tady u nás nesetkala s odmítavým přístupem, tak snad se poštěstí i tentokrát. Šmankote, píchnutí navíc, že? A nebo to mají na stránkách blbě / staré info. :P

ugluk
Hvězda diskuse 42166 příspěvků 31.07.18 18:44

No já hlavně i s těhotenskou cukrovkou v anamnéze kdykoliv dorazila na OGTT, tak mě varovali - nebojte, budeme to brát až po dvou hodinách, ne jako v těhotenství, tak se nelekejte :)
https://www.tehotenskacukrovka.cz/…ysledku-ogtt
Tyhle stránky vůbec doporučuju, je tam snad všecko.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bývalý sparťan Zelenka dvakrát napadl manželku: „Neuklízí a vylila na mě kolu“

Platí za jednu z ikon fotbalové Sparty, vždyť v jejím dresu válel v dobách,... číst dále >

Gottovi volali, že letos Slavíka nedostane. Důvod? Rakovina a Ortel

Karel Gott a Lucie Bílá tuhle zprávu jenom těžko rozdýchají. Pořadatel ankety... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Reklama