OGTT negativní, přesto cukrovka?

Anonymní
13.11.20 11:43

OGTT negativní, přesto cukrovka?

Hezký den, holky.
V 28tt jsem absolvovala oGTT, který vyšel negativně, takže dle něj těhotenskou cukrovku nemám. Doma mám glukometr, na kterém si od začátku těhotenství pro svou kontrolu glykemii měřím. Jsem cca 14 dní po testu a glykemie mi začala lítat (lačná je ok, po jídle jsem nad limity). Stalo se některé, že by se vám rozjela těhotenská cukrovka po negativním oGTT? Děkuji.
P. S. Prosím o ponechání anonymu, údaje o zdravotním stavu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5312
13.11.20 11:54

Sdel to gynekologovi. Popřípadě pokud nejsou hodnoty extrémně vysoké že bys musela brát prášky či byt na inzulínu, dodržovala bych dietu sama osobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28509
13.11.20 12:25

Ja bych řekla, že měření ze žíly je přesnější. Takže bych zahodila měřák a dala se do klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14362
13.11.20 12:27

Cukrovka se může rozjet i později. To není až tak neobvyklé. Navíc je otázka, zda ten test provedli správně. Takže bych si nasadila dietu dle doporučení pro těhotenskou cukrovku a řešila další postup s gynekologem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
491
13.11.20 12:31

Jaká značka glukometru? Můžeš popsat, jak byl proveden test?
Může se stát, že glukometr nadmeruje. A kolikáté těhotenství? Pokud druhé (třetí), měla jsi už tehotenskou cukrovku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19759
13.11.20 12:46

Ja bych nasadila dietu, jako bys ji mela a uvidis. Tim nic nezkazis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.20 12:49

@nozu @Mediula Test byl proveden správně, tím jsem si jistá. Všechny hodnoty ze žíly: náběr lačné, jakmile byl odběr vyhodnocen, vypila jsem roztok, další náběry po 1 a 2 hodinách (hodiny jsem hlídala i já, i sestra). Celou dobu jsem seděla v čekárně, nejedla, nepila.
Glukometr je SD Codefree - jestli nadměřuje, to nevím. Někdy v září mi ho kontroloval přímo servisák a byl v pořádku. (Glukometr jsem si kupovala, nikdo ho předtím nepoužíval). Těhotenství první, cukrovku v rodinu nemáme.
(Reakce po oGTT u mě byla šílená - tři dny migréna, zimnice, bolest kloubů, zvracení, pohyby dítěte prakticky nulové. Po vypití glukózy se mi zvýšil tep, měla jsem třesavku a pocity na omdlení.)

• Citovat
  • Nahlásit
755
13.11.20 12:50

Možná by i pomohlo přestat se přehnaně sledovat. Psychika dokáže divy. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.20 13:00

@Oneilka Beru, že Ti to přijde jako přehnané sledování, mně ne. Můj původní záměr byl na oGTT nejít právě proto, že jsem se obávala, co to udělá s mým organismem (reakci, kterou jsem měla, bych fakt nikomu nepřála). Proto jsem si glukometr pořizovala, abych měla kontrolu. Do doby, než jsem test absolvovala, jsem měla všechny hodnoty v pořádku. V tomto opravdu nehraje roli psychika.

• Citovat
  • Nahlásit
51480
13.11.20 13:04

Jo, může se objevit později, ale je to dost vzácné. Glukometr se může lišit až o 20 %, takže pokud hodnoty nelítají extra, neplašila bych. A zkusila vypozorovat, která jídla ti dělají problém, a ta pak omezila. Pokud by ani to nezabralo a chtělas to řešit, nasadila bych poctivou těhotensky-cukrovkovou dietu (www.tehotenskacukrovka.cz). Ale pokud ti to jen občas stoupne na glukometru o pár desetin, neřešila bych.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.20 13:11

@ugluk Děkuji. Je to o pár desetin, ale je, no. Zkoušela jsem opakovaný náběr a pořád to ukazovalo podobnou hodnotu. Popravdě, dieta na těhotenské cukrovce je koncipovaná pro ženy, které se tak nějak stravují běžně, což já nejsem (krom potravinových alergií nedám za den ani to doporučené množství sacharidů - teď v těhotenství se pohybuji tak max. do 120g za den, většinou ale kolem 100g). Takže pro mě ten jejich rozpis úplně není. :( Samozřejmě potraviny, po kterých se mi glykemie zvýšila, vyřazuji (snad to bude mít nějaký efekt).

• Citovat
  • Nahlásit
28509
13.11.20 13:17
@Anonymní píše:
@Oneilka Beru, že Ti to přijde jako přehnané sledování, mně ne. Můj původní záměr byl na oGTT nejít právě proto, že jsem se obávala, co to udělá s mým organismem (reakci, kterou jsem měla, bych fakt nikomu nepřála). Proto jsem si glukometr pořizovala, abych měla kontrolu. Do doby, než jsem test absolvovala, jsem měla všechny hodnoty v pořádku. V tomto opravdu nehraje roli psychika.

To je přesně ono. Ty ses bála už dopředu. Já měla ukázkové hodnoty z prstu a pak najednou buch, po OGTT cukrovka. Nevešla jsem se do limitu u posledního měření. Dodržovala jsem dietu a přesto to někdy trochu vyskočilo. Nesměla jsem poránu nic mléčného. Dítě naprosto zdravé a váha průměrná. A na test jsem šla v pohodě, jako na jiné vyšetření, prostě jsem to brala jako „péči“ navíc. Způsob, jak přijít na možné komplikace. A po testu jsem žila úplně normálně, žádné špatné stavy. Až když zazvonila sestra z gyndy, že mám těhotenskou cukrovku, tak ve mě hrklo. Ale ani potom nenastal konec světa. Dieta není hladovějící rozhodně a bonus navíc - tolik nepřibereš. Aspoň já jen 9 kilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
491
13.11.20 13:36

To, že ti bylo po testu špatně, neznamená, že máš cukrovku. A jaké máš tedy hodnoty?
Máš možnost jít jako samoplatce na odběr lačně ze žíly a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
13.11.20 14:19

Taky mě zajímá jaké máš ty hodnoty po jidle..glukometr opravdu trochu nadmeruje. Ja jsem se pri ogtt merila i glukometrm a treba ta druhá hodnota byla z zilni krve 6,1, z glukometru 7,5. Lacna byla vice méně stejná, ale ta hodnota hodinu po vypití mě prekvapila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.20 15:05

@Russet To, že Tys neměla reakci na test neznamená, že ji nemůže mít nikdo jiný. Otázku byla položena tak, zda někdo měl cukrovku i přesto, že měl negativní oGTT. Nešlo mi o psychologický rozbor a rozebírání mých pocitů před/po testu.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat