Ohlášení nekalé činnosti zaměstnavatele

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

heidynka
Povídálka 45 příspěvků 24.03.18 15:51
Ohlášení nekalé činnosti zaměstnavatele

Ahoj, jelikož má trpělivost přetekla (výpověď už je podána), tak jsem se rozhodla nahlásit nekalou činnost zaměstnavatele.

Jde o to, že nejenom zaměstnává na černo (půlka přiznána, půlka ne), tak například teď nově (aby mě nás*ali, když už odcházím) strhávají - pokutuji - peníze z výplat(Ve smlouvě o pokutách nic není!), Upozorňuji že za něco, za co zaměstnanec nemůže.

Dokonce nám snížili mzdu. 80kc bylo čistého, teď si umysleli, že nám to dají jako hrubého (takže jsme na 70-72Kc!).

Těch věcí se najde mnoho. Ale co mě trápí, nechci pritizit mým brzo ex-kolegum a nechci, aby ONi dostali pokutu, že pracuji vlastně na černo. Ale jsou to lidé, kteří jsou už ve věku, kdy pro ně najít si práci není nejlehčí tak mnohdy musí přistoupit i na takovéto podmínky :((.

Jim například teď v březnu dali smlouvu k podepsání, (která je zde 1.2.!!!) na poloviční úvazek, přitom mají hodiny běžné.

Poradíte, co v takové situaci dělat? Nechci, aby to těm zm*dum prošlo, zároveň nechci ublížit hodným lidem.

Jsem ráda, že odcházím.. a jenom mě štve, že jsem to neudělala mnohem dříve. Citit se jako největší hadr a póvl, přitom jsem tolik toho přinesla té firmě, a vždy jsem pracovala nad rámec, ale nikdy to ti zm*di neviděli a ještě více huceli a nadávali a kdesi cosi. Proto budu ráda když jim to už dál procházet nebude.. ale jak to udělat? Děkuji za každou radu :srdce:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

aledud
Kecalka 406 příspěvků 24.03.18 16:43

Při úřadu práce bývají nějaké konzultační hodiny inspektorátu práce, poradit se tam. Pokud podáte stížnost anonymně, nemusí se jí zabývat, popř. budou to mít „ošetřené“, pokud ne anonymně, 100% na šetření přijdou, ale pokud jste brala peníze na ruku - můžete mít problém. Tak spíš se nezávazně poradit, nedávno jsme řešili na tom úřadu práce nějaký náš pracovní problém a paní poradila dobře a obezřetně.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 24.03.18 16:45
@heidynka píše:
Ahoj, jelikož má trpělivost přetekla (výpověď už je podána), tak jsem se rozhodla nahlásit nekalou činnost zaměstnavatele.

Jde o to, že nejenom zaměstnává na černo (půlka přiznána, půlka ne), tak například teď nově (aby mě nás*ali, když už odcházím) strhávají - pokutuji - peníze z výplat(Ve smlouvě o pokutách nic není!), Upozorňuji že za něco, za co zaměstnanec nemůže.

Dokonce nám snížili mzdu. 80kc bylo čistého, teď si umysleli, že nám to dají jako hrubého (takže jsme na 70-72Kc!).

Těch věcí se najde mnoho. Ale co mě trápí, nechci pritizit mým brzo ex-kolegum a nechci, aby ONi dostali pokutu, že pracuji vlastně na černo. Ale jsou to lidé, kteří jsou už ve věku, kdy pro ně najít si práci není nejlehčí tak mnohdy musí přistoupit i na takovéto podmínky :((.

Jim například teď v březnu dali smlouvu k podepsání, (která je zde 1.2.!!!) na poloviční úvazek, přitom mají hodiny běžné.

Poradíte, co v takové situaci dělat? Nechci, aby to těm zm*dum prošlo, zároveň nechci ublížit hodným lidem.

Jsem ráda, že odcházím.. a jenom mě štve, že jsem to neudělala mnohem dříve. Citit se jako největší hadr a póvl, přitom jsem tolik toho přinesla té firmě, a vždy jsem pracovala nad rámec, ale nikdy to ti zm*di neviděli a ještě více huceli a nadávali a kdesi cosi. Proto budu ráda když jim to už dál procházet nebude.. ale jak to udělat? Děkuji za každou radu :srdce:

Pošli to na Inspektorát bezpečnosti práce a Úřad práce a už se neohlížej zpátky.

Anonymní  24.03.18 16:58

Jsem zaměstnavatel a proto vim, že kdyby zamestnanec chtel, udela mi ze života peklo, a to mám si myslím všechno v pořádku. Zamestnance si hýčkáme. Maji pekne penize, myslim, ze mame k nim fajn pristup. Super pracovni doba…no kazdopadne, staci napsat na finanční úřad (nejhorší možná kontrola). Plus inspektorát práce. U nás ještě SÚKL (mám zdravotnické zařízení). Další s šílených kontrol by byl úřad na ochranu osobních údajů, pokud máte ve firme kamerový systém.. Já bych asi zamestnavateli pohrozila nejdríve. Treba se vzpamatují. Protoze jedna kontrola zabere celkem hodne casu na pripravu materialů(když je hlášená). Nedovedu si představit více kontrol najednou.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 24.03.18 17:10
@aledud píše:
Při úřadu práce bývají nějaké konzultační hodiny inspektorátu práce, poradit se tam. Pokud podáte stížnost anonymně, nemusí se jí zabývat, popř. budou to mít „ošetřené“, pokud ne anonymně, 100% na šetření přijdou, ale pokud jste brala peníze na ruku - můžete mít problém. Tak spíš se nezávazně poradit, nedávno jsme řešili na tom úřadu práce nějaký náš pracovní problém a paní poradila dobře a obezřetně.

Jsem přesvědčená, že jdou i na anonymní udání. Alespoň Finanční úřad určitě. To jsme u nás zažili a řekli nám, že to byl anonym.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 24.03.18 17:12
@Anonymní píše:
Jsem zaměstnavatel a proto vim, že kdyby zamestnanec chtel, udela mi ze života peklo, a to mám si myslím všechno v pořádku. Zamestnance si hýčkáme. Maji pekne penize, myslim, ze mame k nim fajn pristup. Super pracovni doba…no kazdopadne, staci napsat na finanční úřad (nejhorší možná kontrola). Plus inspektorát práce. U nás ještě SÚKL (mám zdravotnické zařízení). Další s šílených kontrol by byl úřad na ochranu osobních údajů, pokud máte ve firme kamerový systém.. Já bych asi zamestnavateli pohrozila nejdríve. Treba se vzpamatují. Protoze jedna kontrola zabere celkem hodne casu na pripravu materialů(když je hlášená). Nedovedu si představit více kontrol najednou.

Podle toho, co zakladatelka napsala, ten její zaměstnavatel se na upozornění nevzpamatuje. Ten bere zaměstnance hákem celkově a to je plánovité okrádání. U vás máte slušný přístup k zaměstnancům. :mavam: :kytka:

aledud
Kecalka 406 příspěvků 24.03.18 17:17

@Kobliha51 Ano chodí i na anonymní, ale ne 100% - paní z inspektorátu nám říkala, že opravdu nemohou stihnout všechny udání, 100% přednost mají ty neanonymní - svědek, který jim řekne co a jak.

Anonymní  24.03.18 17:19
@Kobliha51 píše:
Podle toho, co zakladatelka napsala, ten její zaměstnavatel se na upozornění nevzpamatuje. Ten bere zaměstnance hákem celkově a to je plánovité okrádání. U vás máte slušný přístup k zaměstnancům. :mavam: :kytka:

Víte co, on je někdy problém i se zaměstnanci. Propouštěla jsem už hodně lidí. Mnoho jich je líných, hloupých…dlouho trvalo, nez jsme si vybudovali super tým. Ale jednou platit tak a podruhé onak? To člověk musí mít ošetreno smlouvou. Práce na černo, to je úplné tabu. Ale upřimně Vam reknu, že když jsem pred Vánoci dávala zamestnancům 8000tis. odměnu a oni s toho doatanou asi 4000tis, protoze zbytek jde státu, tak me to štve a říkala jsem si, jestli by nebylo lepší jim to dát na ruku. Podle me jsou problém vysoké odvody. A stejne ti lidi ty socany budou volit a nepochopí, ze pravice nechce lidi sedřít z kůže.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 24.03.18 17:19
@aledud píše:
@Kobliha51 Ano chodí i na anonymní, ale ne 100% - paní z inspektorátu nám říkala, že opravdu nemohou stihnout všechny udání, 100% přednost mají ty neanonymní - svědek, který jim řekne co a jak.

Tak to zírám, že je toho tolik. Až je mi z toho nějak smutno. :mrgreen: Bordel všude kolem nás.

heidynka
Povídálka 45 příspěvků 24.03.18 17:19
@Anonymní píše:

Já také podnikala, a vím, že zaměstnanci umějí být blbci. Ale také vím z mého dalšího pohledu, že těmi blbci umějí být i zaměstnavatele. Tak klobouk dolů, že se o zaměstnance starate a je hezké to „slyšet“. Nechci jim pohrozit, chci aby to bylo anonymní, ikdyz mohou tušit odkud vítr vane, ale je to nenapadnutelne. A bohužel vím, že oni se nikdy nezmění.. Mají už takovou náturu, oni celý den spí (vím to, bydlí v areálu) a všechno táhneme my zaměstnanci, a přesto jenom řvou a přemýšlí, jak nás krouhnout. Jim prostě pomůže obrovská pokuta.. nejsem svině, ale tohle jim patří. :( Spíše mi jde o t, zaměstnance. Zda dostanou za černou práci pokutu, to já jim udělat zase nechci :(

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 24.03.18 17:23
@Anonymní píše:
Víte co, on je někdy problém i se zaměstnanci. Propouštěla jsem už hodně lidí. Mnoho jich je líných, hloupých…dlouho trvalo, nez jsme si vybudovali super tým. Ale jednou platit tak a podruhé onak? To člověk musí mít ošetreno smlouvou. Práce na černo, to je úplné tabu. Ale upřimně Vam reknu, že když jsem pred Vánoci dávala zamestnancům 8000tis. odměnu a oni s toho doatanou asi 4000tis, protoze zbytek jde státu, tak me to štve a říkala jsem si, jestli by nebylo lepší jim to dát na ruku. Podle me jsou problém vysoké odvody. A stejne ti lidi ty socany budou volit a nepochopí, ze pravice nechce lidi sedřít z kůže.

Musím s tebou stoprocentně souhlasit. Je to tak, bohužel. Jinak radím jim ty peníze dát třeba formou příspěvku na dovolenou a nebo nějaký jiný benefit. Nevím, jestli se něco nezměnilo, ale u nás se to praktikovalo takto.

heidynka
Povídálka 45 příspěvků 24.03.18 17:23

@Kobliha51 myslíš že je to dobré :( já nechci zavařit kolegům. 100tis je hodně. Kdyby 5tis, tak jo..

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 24.03.18 17:26
@heidynka píše:
@Kobliha51 myslíš že je to dobré :( já nechci zavařit kolegům. 100tis je hodně. Kdyby 5tis, tak jo..

Jak je to s těma kolegama, to taky nevím. Možná ti poradí ještě někdo jiný. Taky bych asi nechtěla, aby se jim něco stalo.

sagina
Kelišová 7407 příspěvků 24.03.18 17:50
@heidynka píše:
Jde o to, že nejenom zaměstnává na černo (půlka přiznána, půlka ne)

to je samozřejmě problém jak zaměstnavatele, tak zaměstnanců, kteří na práci načerno přistoupí. ať už pracují úplně na černo, nebo na černo pobírají jenom část výplaty. pokuty hrozí oběma stranám.

@heidynka píše:
tak například teď nově (aby mě nás*ali, když už odcházím) strhávají - pokutuji - peníze z výplat(Ve smlouvě o pokutách nic není!)

tady záleží na tom, jak moc dobře mají mzdy ošéfované. jednak ne všechno musí být řešené ve smlouvě, záleží i na dalších interních dokumentech firmy. potom taky záleží na tom, co přesně zaměstnavatel dělá - dát zaměstnanci pokutu mi přijde problematičtější, než nepřiznat nenárokovou součást mzdy (ano, pro zaměstnance to může být finančně nastejno, ale legálnost pro zaměstnavatele záleží právě na těch vnitřních dokumentech a pravidlech odměňování).

@heidynka píše:

mzda se zásadně sjednává v hrubém, takže tohle nemusí být naschvál zaměstnavatele, ale třeba jenom právě výsledek nějaké předchozí kontroly, kdy dávají do pořádku to, co jim bylo kontrolou vytknuto. při sjednané mzdě 80 Kč na hodinu je správné počítat ji v hrubém.

@heidynka píše:
Jim například teď v březnu dali smlouvu k podepsání, (která je zde 1.2.!!!) na poloviční úvazek, přitom mají hodiny běžné.

zpětné podepisování dokumentů je špatně, ale na druhou stranu změnu smlouvy zaměstnanci podepisovat nemusí.

@heidynka píše:
Poradíte, co v takové situaci dělat? Nechci, aby to těm zm*dum prošlo, zároveň nechci ublížit hodným lidem.

tak samozřejmě práci načerno můžeš oznámit inspektorátu práce, ale musíš počítat, že se s tím mohou svézt i zaměstnanci (pokud jsi i ty brala část peněz načerno, tak i ty). pokud zaměstnavatel nějak finančně poškodil přímo tebe, tedy dluží ti nějaké peníze (například se domníváš, že ti je neoprávněně strhnul za pokuty), můžeš je vymáhat soudně sama za sebe a ostatní do toho netahat (nejdřív bych tedy zaměstnavateli poslala předžalobní upomínku). nicméně v době, kdy zaměstnavatelé horko těžko shání saměstnance, je nejlepší pomstou hromadně odejít jinam… ale zase pokud ostatní zaměstnanci nevidí důvod odcházet, tak v tomhle ohledu sama nic nezvládneš.

heidynka
Povídálka 45 příspěvků 24.03.18 18:02

@sagina moc děkuji za obsáhlou reakci. Takže se dá říci, že jim to bude procházet pořád. Protože zaměstnanec samozřejmě nechce být pokutovaný.. když budu už někde jinde a podám anonymní oznámení, budou chtít i za me, za bývalého zamestnance, vědět, zda jsem byla na černo a třeba i zpětně pokutována? Abych si neudělala sama sobě bič. Mě štve, že jim to tak může projít..
Já chtěla, abychom dali všichni výpověď, ale to jsou lidi, kteří si půjdou vylít srdce za mnou a ponadavat si, a to je tak všechno no..

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Články z Expres.cz

Genderové psycho z Británie: Vláda vyhodila lékaře, pacienty dělil na muže a ženy

Má dlouholetou praxi a řadu zkušeností, přesto dostal lékař David Mackereth... číst dále >

Jaromír Bosák je youtuber! Komentátor nemusí konce fotbalu na ČT litovat

Dlouhé roky byl Jaromír Bosák (53) považován za nejlepšího sportovního... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čtyři snadné změny, které vám pomohou přestat s neustálým mlsáním

Chutě, stres, nuda, ale hlavně špatně sestavený jídelníček. To jsou... číst dále >

Tajemství krásy herečky Halle Berry: cvičení a silný vývar z kostí

V jednapadesáti letech vypadá Halle Berry stále skvěle, může za to cvičení a... číst dále >

Reklama