Opakující se angíny, jít na vyndání krčních mandlí?

32
13.3.17 20:25

Opakující se angíny, jít na vyndání krčních mandlí?

Dobrý večer, chtěla bych znát váš názor popřípadě zkušenosti s extrakcí krčních mandlí u často se opakujících angín.. V průběhu deseti měsíců jsem dostala už pátou angínu, poslední byla před měsícem.. Jako dítě jsem na ně hodně trpěla, každý měsíc jsem prodělala angínu. Moje dětská dr vždycky říkala mamce, ať mi nikdy nenechává vyndat mandle, že mi potom všechno půjde na průdušky.. Angíny mi ustaly cca v 11 letech a teď po 16 letech se mi to znovu vrací a každá angína má horší průběh :( Vždycky jsem úplně neschopná postarat se sama o sebe, natož o dvě malé děti, ty musím vždycky „odlifrovat“ k babi :( Mám permanentně zvětšenou pravou uzlinu i v době když zrovna angínu nemám, tak ji mám větší..
Teď už mi ani nedali atb v tabletách, ale píchací Penicilin po dobu min. týdne.. A dnes na ORL mi dr řekla že mandle jsou při těchto častých angínách bez debat na vyndání, po dobrání atb mám přijít a doporučí mne na ORL kliniku na konzultaci ohledně vyndání..
Pořád o tom přemýšlím, řekla jsem si, že to asi bude nejlepší, protože už jsem z toho docela na prášky, :roll: ale po přečtení různých zkušeností lidí co si tím prošli, váhám.. Spolužačka od té doby co jí vyndali mandle trpí na astma.. Jiní taky začali mít problémy s průduškama, nebo se jim ty záněty přesunuli jinam, některý dokonce dál trpí na angíny :( Myslela jsem si právě, že když bych teda byla bez mandlí tak budu i bez angín.. Dnes jsem se ptala dr, jestli se mi právě nemůže ten zánět pak přesunout níž, na průdušky, na srdce a tak.. Říkal že ne.. Tak já nevím, jsem z toho úplně zmatená, omlouvám se za román, jen bych chtěla vědět co si o tom myslíte, zda máte někdo osobní zkušenost a jak jste na tom popřípadě pokud máte mandle venku..
Ještě dodám, že jsem zkoušela i alternativní léčbu, homeo, bylinky, snažím se jíst zdravě, ale nic mi nepomohlo :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

852
13.3.17 20:37

Mně mandle vyndali, když mi bylo pět a na průdušky jsem nikdy netrpěla. Nemocná jsem nebyla dalších 30 let. Synovi vzali krční mandle loni v 6 letech. Teď v březnu je to přesně rok a nemůžu si to vynachválit. S průduškami taky nemá sebemenší problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3726
13.3.17 20:38

Já mám vyndanou jen jednu krční a angíny ustaly, zato mám při každé příležitosti zánět nosohltanu, ale obejdu se bez ATB. Mamka má vyndané obě a začala poté trpět právě na ty průdušky - kašel trvající i měsíc a to vyloženě šílené noční záchvaty. Snad to 15 letech po operaci to ustalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.3.17 20:38

Ahoj, já mám po vyndání krčních mandlí. Sice z jiného důvodu, ale sem za to ráda. Neměla jsem moc na výběr a na nemoci s průduškami jsem trpěla už před tím, naopak mám pocit, že mi to pomohlo, aby se imunita vzpamatovala a více zabojovala, když něco „proběhne“ kolem. Ono kdekdo potom možná i víc sleduje, co hod kde píchne, čeho by si přes neustálé angíny ani nevšiml (ale je to jen můj názor. Ono, když tělo neustále bojuje s nějakou infekcí a nikdy si neodpočne, tak myslím, že to není nejlepší. Mandle už neplní svoji roli štítu, ale můžou imunitu až sabotovat (tak se to stalo u mě, hrozilo autoimunitní onemocnění). Určitě bych ale ještě situaci konzultovala, mandle jsou důležitým orgánem, pokud mohou plnit svoji funkci.

• Nahlásit
  • Citovat
afghani
13.3.17 20:39

@lombriz rozhodně nejít. přešti si co o tom říká čínská a celostní medicína

• Citovat
  • Upravit
2830
13.3.17 20:41

Já to měla stejně jak ty a ve 28 letech jsem z tohoto důvodu šla na odebrání krčních i nosních mandlí. lavní důvod je, že ten streptococcus už v těch mandlích zůstává jako rezervoár a co chvíli se přemnoží a rozjede anginu. Ty mandle musí ven, jsem opravdu vděčná, že jsem na to šla. Od té doby bez neustálých angin a antibiotik. Na žádné průdušky ani astma netrpím. Šla bych do toho, jsem opravdu spokojená

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9498
13.3.17 20:47

@lombriz To je individualni. Pokud ti nabizi ORL konzultaci, tak ji vyuzij. Osobne mam problem pouze s jednou mandli. Stabilne zvetsena, nekolikrat do roka cepy. Druha je zdrava. Pokud bych mela nemocne obe, uz bych je nemela. Ale odstraneni jen jedne mi na ORL nedoporucili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
13.3.17 20:54

@afghani To je právě to, že já si ještě donedávna říkala, že bych na trhání nikdy nešla, že všechno co v těle máme tam patří a i ty mandle tam jsou za nějakým účelem, ale teď jsem už v takové zoufalé situaci, že jsem opravdu nalomená k tomu jít.. Když ani ta alternativní medicína mi nepomohla a já nevím už co dělat :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2703
13.3.17 21:02

Nejit. Me vyndali krcni I nosni mandle v 6ti letech a nemocna jsem byla dal. Mandle vyrazne prispivaji k imunite, jejich funkce je dulezita. Moje mama doted lituje ze me na operaci poslala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.3.17 21:11

Také jsem trpěla na opakované anginy… Už od dětství minimálně 4 ročně… mandle zvětšené, čepy už pořád… Celkově oslabená imunita, nejhorší bylo 9 angin za 1 rok. To jsem brala antibiotika v podstatě v kuse a byla jsem potom úplně vysílená, strašně unavená, no prostě troska… Lékaři zkoušeli ultrazvuk, injekce, homeopatika… já sama různé čaje, vitamíny, bylinky… Pak jsme se s mým ORL lékařem dohodli na odstranění mandlí…Je to už 7let a od té doby max. rýma 1× do roka :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1826
13.3.17 21:14

Zkus jist hlivu ustricnou, mne to tedy šíleně pomohlo. Když jsem byla třetím rokem na mateřské, tak jsem prodělala 7 angin, predtim nic. Hledala jsem vše na netu a řekla jsem si, ze to zkusím, a vážně mi to pomáhá. :lol: Mandle jsem si chtěla také nechat odstranit, ale nikdo o tom nechce ani slyšet. Byla jsem jiz u dvou ORL. Jinak na čepy trpím, šíleně mi to vadí, ale mám si je jen vyndavat, ze to není podnět k vybrání mandlí :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5639
13.3.17 21:23

Mela jsem stejny problem na zakladni skole, skorro mi hrozilo opakovani rocniku. Pridali se tedy jine nemoci. Kazdopadne 5od podzima do zimy zadny problen. Nakonec mi krcni mandle vytrhli.
A je pravda, ze mi od te doby vse pada na prudusky.Mela jsem uz 2× zapal plic a nescetne zanetu prudusek…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
13.3.17 21:28

@lucije28 Jednou za čas z ní udělám polévku, ale protože ji pak jím sama, tak fakt jen občas :roll: To asi nestačí že :think: :) Jak často ji užíváš? A jak? Já znám právě jen tu polévku..Tak kdybys mi dala nějaký mustr, budu moc ráda :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25
13.3.17 21:37

Vydání mandlí

Indikace pro odstraňování krčních mandlí jsou opakovaně diskutovány zpohledu řady odborností. Jednoduchá a všeobecně akceptovaná kritéria neexistují. Při postižení vlastní patrové mandle patří kindikacím opakovaný akutní zánět (četnost se řídí většinou kritérii Pittsburského protokolu – hnisavá angína 7krát v jednom roce, 5krát ročně 2 roky po sobě, 3krát ročně 3 roky po sobě). Diagnostika by měla být přesná a neměly by být zahrnovány povšechně záněty faryngu. Podporující moment pro operační řešení je průkaz beta‑hemolytického streptokoka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.3.17 21:54

Nesla bych a rozhodně bych dal zkoušela alternativní medicínu-našla bych dobrého homeopata, doporučuji dr. Kremla z Kroměříže. K tomu si Prokůpek grapefruitove kapky a používej několikrát denně jako kloktadlo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama