Opatrovnictví a co obnáší vyřizování

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
monicák
Kecalka 196 příspěvků 27.10.14 10:39
opatrovnictví co obnáší vyřizování

Ahoj, prosím o radu, mám babičku a dědečka, kteří bydlí sami, je jim už dost a babička ještě k tomu nemůže chodit, bydlím kousek od nich, byt je tedy psán na mě, chodím k nim každý den, snažím se pomoci jak jde, a chtěla bych vědět, jak to je, když bych s chtěla vyřídit opatrovnictví, co to obnáší vše? vůbec netuším. děkuji

Reakce:
Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 27.10.14 10:52

Záleží, o co Ti jde. Opatrovník je principiálně člověk, který řeší věci za člověka, který není způsobilý k právním úkonům (http://www.umirani.cz/…spelych.html - zbavení svéprávnosti se tomu dřív říkalo).

To chceš?

Nebo Ti jde o finance? Pak je třeba žádat o příspěvek na péči, ale to musí prarodiče (https://portal.mpsv.cz/…sl/prispevek) - Úřad práce posuzuje, jak moc jsou prarodiče soběstační, a případně jim nějaký příspěvek přizná, a oni si z něj mohou platit pomoc - třeba Tebe.

monicák
Kecalka 196 příspěvků 27.10.14 10:58

Aha, vůbec právě nevím, jak to chodí, babička i dědeček jsou způsobilý k právním úkonům, tak to teda určitě ne, to bych nechtěla, a to druhé, to jako přijde domů sociálka a posuzuje jejich soběstačnost? a podle toho se pak rozhodnou, jestli potřebují pomoc nebo ne?

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 27.10.14 11:02

Pokud jsou prarodiče na tom s hlavou ještě dobře, prostě pokud ví, co dělají, netrpí třeba stařeckou demencí, pak není důvod, aby měli opatrovníka.

Pokud bys potřebovala za ně řešit konkrétní věci třeba na úřadu, lze to vyřešit plnou mocí (matrikářka ověřující platnost podpisu dorazí za babičkou až do bytu).

Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 27.10.14 11:35

@monicák Pokud jde o soběstačnost, je to tak jak říkáš - přečti si ten odkaz. Dají si žádost, že potřebují asistenci, posoudí je doktor a sociálka doma kouká, jak co zvládají, a podle toho jim doporučí některý stupeň příspěvku.

Plnou moc si můžeš vyřídit; nefunguje ale na všechno. Například důchod na poště Ti na ni nedají - silně doporučuju založit jim ÚČET (s něčím dispozičním právem, třeba Tvým)! Kdyby skončil někdo z nich nedejbože v nemocnici, aby nebyli bez peněz - budou mít účet, Ty k němu kartu, a když budou doma, může jim jednou měsíčně vše vybrat a donést, aby měli, jak jsou zvyklí; nebudou ale v loji, že nebude na nájem, kdyby na poštu nedošli.

monicák
Kecalka 196 příspěvků 27.10.14 12:14

Děkuji za rady a je to tak vždycky, že musí dojít domů sociálka a koukat co babička zvládne? ona by to nechtěla, aby k ní domů někdo chodil, nestačí jen posouzení doktora? a když děda ještě chodit může, tak nebrali by to tak, že s eděda může postarat? ikdyž jeho taky musím už vozit autem, bolí ho dost nohy, když někam jde a má cukrovku.tak nevím, jak to je v tomto případě.

Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 27.10.14 17:17

@monicák Obávám se, že posouzení v domácím prostředí se nevyhnete.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Hrad ve skále, který chátrá. Jaký je příběh Krejčířovy vily a proč se ji lidé bojí koupit?

Kdysi to v honosné a vysokou zdí opevněné vile tyčící se nad městečkem... číst dále >

Seznamte se, tohle jsou opilci a smolaři na Českých lvech.

Největší společenské událost je za námi a už jsou známi vítězové, kteří... číst dále >