Reklama

Opožděný vývoj řeči apod. u malých dětí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

chaela
Ukecaná baba ;) 1176 příspěvků 2 inzeráty 19.01.18 14:33
Opožděný vývoj řeči apod. u malých dětí

Ahoj,
mám dotaz na maminky (tatínky) dětí s opožděným vývojem řeči nebo podobnou „poruchou“.

Zajímalo by mě, jak se vaše děti projevovaly krátce po jednom roce (tedy nejspíš dlouho předtím, než byla nějaká diagnoza vyslovena). Vím, že je na mluvení brzo, že se nic nedá diagnostikovat před třetím rokem, že má čas, že se každý vyvíjí jinak rychle a tak dále…

Mám 15 měsíčního syna. Po porodu přestal dýchat, prý se mu nerozlepila jedna plíce. Byl celý fialový, pak modrý, hadrový,…netuším, jak dlouho to trvalo. Rozdýchal se až když ho dali na kyslík. Navíc se narodil s hraničně malou hlavou (a je to tak doteď), sleduje se to.
Jediné, co říká je „mama“ nebo „ma“ a znamená to ham ham. Říká to na jídlo i pití. Občas ze sebe vyloudí „ba“, zatím bez významu. Jinak nic. Nejčastěji ječí nebo dělá nějaké hrdelní zvuky. Nikdy nežvatlal (žádné tata, baba, dede,..prostě klasické bezvýznamové brblání). Hrozně dlouho mlčel nebo brečel, nic mezi tím.

Doktorka je znepokojena, nicméně to zatím neřeší. Prý by něco říkat měl. Ideálně něco i s významem, ale spokojila by se i s bezvýznamovým žvatláním. Na další kontrole to prý probereme.

Tak jsem jen zvědavá (a lehce vystrašená), jestli právě takto nezačíná nějaký problém s mluvením.

Předem děkuji za všechny reakce.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

tini
Ukecaná baba ;) 1354 příspěvků 5 inzerátů 19.01.18 14:39

Priznam se, ze bych byla v klidu, kdyz je tam mama a to ma (ham).Mam pocit, ze obe holky rikal mama zhruba v tomto veku a nic vic. Urcite v roce se me ptala MUDr co rika a ja rikala ze nic konkretniho. A kdyz si sednete ke knizce se zviratky a ty predvadis buuu a bebe, haf haf, tak neopakuje? Ukazuje co chce podat? Jak ti rozumi? Zvladne pokyn:Dones mi medvidka apod?

věrasek80
Extra třída :D 10993 příspěvků 19.01.18 14:41

Můj syn do tří let nemluvil vůbec, takže kolečko po lékařích kde byl podle výsledku zdraví tak to uzavřeli jako opožděný vývoj řeči, ve 3letech nástup do MŠ a do péče logopeda.ve školce se rozpovídal. dnes řekne všechno jen zaměnuje písmenka

kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 19.01.18 14:45

Dcera taky nemluvila asi tři slova začala mluvit zhruba před třemi měsíci v prosinci ji byli tři roky. Na podzim jsme byli na Foniatrii sluch má v pořádku příští týden jdeme ke klinické logopedce. Ona i některá slova hrozně patlá, údajně je na diagnózu stejně brzy tak nevím. Při porodu měla nadvakrát šňůru kolem krku, ale rozdýchávat ji nemuseli. V 15 měsících je, ale ještě opravdu brzy soudit, může si ukládat a začít pak naráz ;) Zkus si s ním prohlížet knížky a číst mu ukazovat, třeba to půjde naší to vůbec nebralo bohužel

elinka90
Ukecaná baba ;) 2481 příspěvků 19.01.18 14:46

Řekla bych, že pozorovat v 15 měsících jestli mluví je na hlavu postavené. Dceři je 22 měsíců co potřebuje to řekne, ale jiné děti v jeslích ve stejném věku už krásně mluví. Každé dítě je opravdu jiné a vůbec bych to neřešila.

chaela
Ukecaná baba ;) 1176 příspěvků 2 inzeráty 19.01.18 14:48

@tini Ono i to mama znamená ham. Někdy prostě řekne mama, někdy jen ma, ale znamená to to stejné.
Neopakuje nic, knížky kouše, nebo s nima hází, neukazuje. Na otázky Kde je máma / táta / babi…nijak nereaguje. Podej / dones / odnes..taky nechápe. Ale zase když ječí u linky, já řeknu „Ty chceš pití?“ tak se usměje (beru to jako souhlas a opravdu se potom napije). Přinese mi kyblík se stavebnicí a zaječí, zeptám se „Chceš to otevřít?“ a opět se usměje. Takže aspoň něčemu snad rozumí.

chaela
Ukecaná baba ;) 1176 příspěvků 2 inzeráty 19.01.18 14:52

@elinka90 Já po něm nechci, aby mluvil. Ale on neříká vůbec žádné slabiky, kromě té jedné. Nikdy nežvatlal, spoustu věcí nerozumí, na nic neukazuje, nic neopakuje, na knížky kašle, když mu něco říkám (jak dělají zvířátka apod), tak většinou nijak nereaguje a dál si dělá svoje. Jen jsem chtěla znát zkušenosti ostatních, že mi roční dítě nebude recitovat vím.

kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 19.01.18 14:57
@chaela píše:
@elinka90 Já po něm nechci, aby mluvil. Ale on neříká vůbec žádné slabiky, kromě té jedné. Nikdy nežvatlal, spoustu věcí nerozumí, na nic neukazuje, nic neopakuje, na knížky kašle, když mu něco říkám (jak dělají zvířátka apod), tak většinou nijak nereaguje a dál si dělá svoje. Jen jsem chtěla znát zkušenosti ostatních, že mi roční dítě nebude recitovat vím.

Dcera byla stejná ukazovat začala až téměř ve dvou letech dodnes mám občas pocit, že nerozumí co říkám :nevim: ale on je opravdu ještě hodně maličký

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1054 příspěvků 19.01.18 15:00

@chaela
15měsíců a má něco říkat? :think: První víceslabičné slovo syn řekl až v cca 22měsících a byl z něho tak nadčený, že ho opakoval měsíc, než se pokusil vytvořit jiné! Na dvouleté prohlídce jsme zatajili, že ještě nemluví srozumitelně a vlastně skoro vůbec. :zed: Cca o měsíc později mu teprve něco seplo a rozžvanil se jak Palacký ze dne na den. Kloudně mluvil až v takových 25 - 26 měsících. A vývojově je naprosto v pořádku. ;)

elinka90
Ukecaná baba ;) 2481 příspěvků 19.01.18 15:00

Já si s dcerou prohlížela věčně knížky a nikdy pořádně nereagovala. Nevím kolik jí bylo a najednou jeden den začala ukazovat na zvířátka, které jsem jí řekla. Za několik dní zas začala vydávat jejich zvuky. Přišlo to samo, když to vstřebala. Opravdu bych to v 15 měsících neřešila

Bella13
Kecalka 223 příspěvků 19.01.18 15:07

@chaela
Teď si vystrašila ty mě - takhle se dorozumívá má dcera a je jí 22 měsíců, jen nemá mama, ale baba (pes), jo a ještě bá (bác) a já jsem zatím zcela v klidu :-)

AliTad
Kelišová 5277 příspěvků 19.01.18 15:12

@chaela V tomto věku bych neřešila ani tak to nemluvení, ale spíš to, zda rozumí a celkově jak se chová. Teoreticky by měl i ukazovat, ale s tím je „oficiálně“ čas do 18 měsíců. S tím nežvatláním nevím… A rozhodně se k tomu dnes už nepřistupuje tak, že se do tří let nestanoví diagnóza. Resp. na přesnou dg se opravdu může čekat dlouho, ale už klidně po roce se to může začít (a je dobré) řešit. Protože čím dříve, tím lépe. Zkusila bych kontaktovat ranou péči, pokud v místě bydliště něco takového máte. Zhodnotí, poradí. Ale možná budou chtít nějakou lékařskou zprávu, že vývoj dítěte není v pořádku.

vulpes
Kelišová 5016 příspěvků 19.01.18 15:35

@chaela synovi je skoro 20m a nemluví také vůbec. Jediná slabika, kterou řekne, je něco jako „te“ a to znamená ryba. (ryba je u nás to nejvíc na světě, co může být ;) )
Taky jsem to hodně řešila po tom 1 roky, kdy jsem pořád čekala, že by měl zčít něco říkat, alespoň ty slabiky…teď už jsem si tak nějak zvykla a čekáme. Vše ostatní mi přijde bez problému, tak snad němý nezůstane. Rozumí velmi dobře, stačí se ho dobře ptát a ochotně kýve hlavou ve významu „ano“ „ne“.

Umí třeba zvyky několika zvířat, ale zase to má celkem daleko do těch správných citoslovcí. Šelmy a predátoři jsou jasní, to je „uáááá“
ale z krávy už je jen takové „úú“
pes je „a-a“
ptáček spíš jen „í - í“
atd.
na hadovi a mouše není co zkazit :think: :lol:

Jo a taky nijak nežvatlá.

Co jsem si ale teď teprve komplexně uvědomila a přijde mi u něj trochu zvláštní, tak naprosto NESNÁŠÍ (nejprve jsem myslela, že jen ignoruje, ale vážně to vyloženě nemá rád) takové ty říkanky, jak se přitom něco ukazuje rukama, nohama a tak. (třeba Brambora, Kovaříček,…) 8o

Mollify83
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 19.01.18 15:40

V 15m je fakt brzo :D starší začal pořádně nějaké smysluplné zvuky vydávat kolem roku a půl. Ve dvou to vzal rovnou do vět, písniček a říkanek, neboj času dost ;)
P. S. mladší má taky 15m a většina věcí je eeee plus natažený prst, občas vyloudí máma nebo táta a toť vše :lol: rozhodně to nehrotím ;)

vulpes
Kelišová 5016 příspěvků 19.01.18 16:49
@Mollify83 píše:
V 15m je fakt brzo :D starší začal pořádně nějaké smysluplné zvuky vydávat kolem roku a půl. Ve dvou to vzal rovnou do vět, písniček a říkanek, neboj času dost ;)
P. S. mladší má taky 15m a většina věcí je eeee plus natažený prst, občas vyloudí máma nebo táta a toť vše :lol: rozhodně to nehrotím ;)

když říká 2 slova, tak se nedivím, že nehrotíte, to určitě není to samé, jako když dítě neříká ani slabiku. Zcestné srovnání.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Záhada Jágrových kalhot: Lidé si všímají nabušeného rozkroku, jak je to doopravdy?

Dvě zřejmě největší fotbalové legendy Petr Čech a Pavel Nedvěd a hokejový bůh... číst dále >

Nejznámější český vodník Josef Dvořák: Na prahu osmdesátky vypadá prostě skvěle

Když se řekne vodník, každý si hned vybaví Josefa Dvořáka (76). Herec totiž,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >