Opožděný vývoj řeči - co na to

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.04.19 19:06
opožděný vývoj řeči - co na to

Dobrý den,

byla jsme s dcerou 3r3m u logopeda, jelikož nemluví, používá asi 20 slov, nějaká komolí + používá nějaká anglická slůvka, žijeme v cizině a chodí do anglofonní školky, nicméně těch slov je asi, žádná větná spojení..

No a logopedka s ní dělala nějaká cvičení s puzzle, kostky, kresbu, malování, povídala s ní, pozorovala jak si hraje, ptala se mě na všechno a prý se jedná o opožděný vývoj řeči, tím, že je v bilingvním prostředí )přestěhovali jsme se sem, když ji byly necelé 2 roky, v té době v čj nebyla ještě rozmluvená, do školky začala chodit před 3rokem..

prý je jinak šikovná, motoriku má dobrou..dala nám nějaké cvičená na doma s jazykem, doporučila knu Mluv se mnou a dělat ta cvičení a pořád dokola opakovat, mluvit, povídat, popisovat, hodně denní souvislosti a tak a za m zas k ní..

říkám si, neměla ji poslat ještě někam, třeba na foniatrii, neurologii, nebo stačí ta hodinka ke stanovení a vyloučení, že třeba špatně slyší, byt jen frekvenci či rytmus?

máte dítě s opožděním vývojem řeči, jak to fungovalo u vás, co zabíralo, kdy se to začalo lepšit? dcera mluví hodně, ale žvatlá a slova nedávají smysl, taková hatmatilka, občas do toho hodí nějaké lůvko, to co žvatlá má nějaký děj, neco vypráví, já už ji rozumím, má ta řeč jakoby smysl, ale slova to nejsou, nikdo by to nepochopil, já už jo :D většinou..

Příspěvek upraven 23.04.19 v 19:08

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.04.19 19:07

Jo vypnutý numLock, dcera má 3ra3m

Alušáček
Závislačka 3721 příspěvků 23.04.19 19:14

Moje dcera ve 3letech umělá asi 60slov i s citoslovci, také jsme v tom období byly jen u klinické logopedky, žádná jiná vyšetření jsme nepodstoupily.. Dcera v té době začala chodit do školky a postupně dělala pokroky… Dnes o rok a půl později mluví naprosto normálně, velká slovní zásoba, jen trochu vázne vyslovnost L, R, Ř.. Myslím, že v podstatě nepomůže nic, až dítě bude chtít mluvit bude mluvit u nás asi dost pomohla školka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.04.19 19:22

Jinak co se týče motoriku, cvičíme pořád, denně, dcera ráda kreslí, tuřku drží dobře, kreslíme s prstovými barvami, vodovky, tempery, pastelky, ráda modeluje, ráda kinetický písek, stříháme, lepíme, pomíhá krájet u vaření, sebeobsluh zvládá sama, stavíme kostky, napadá vás ještě něco co dělat na tu motoriku, prý s tím souvisí to řečové centrum..

tininas
Ukecaná baba ;) 1878 příspěvků 23.04.19 19:24
@Anonymní píše:
Dobrý den,

byla jsme s dcerou 3r3m u logopeda, jelikož nemluví, používá asi 20 slov, nějaká komolí + používá nějaká anglická slůvka, žijeme v cizině a chodí do anglofonní školky, nicméně těch slov je asi, žádná větná spojení..

No a logopedka s ní dělala nějaká cvičení s puzzle, kostky, kresbu, malování, povídala s ní, pozorovala jak si hraje, ptala se mě na všechno a prý se jedná o opožděný vývoj řeči, tím, že je v bilingvním prostředí )přestěhovali jsme se sem, když ji byly necelé 2 roky, v té době v čj nebyla ještě rozmluvená, do školky začala chodit před 3rokem..

prý je jinak šikovná, motoriku má dobrou..dala nám nějaké cvičená na doma s jazykem, doporučila knu Mluv se mnou a dělat ta cvičení a pořád dokola opakovat, mluvit, povídat, popisovat, hodně denní souvislosti a tak a za m zas k ní..

říkám si, neměla ji poslat ještě někam, třeba na foniatrii, neurologii, nebo stačí ta hodinka ke stanovení a vyloučení, že třeba špatně slyší, byt jen frekvenci či rytmus?

máte dítě s opožděním vývojem řeči, jak to fungovalo u vás, co zabíralo, kdy se to začalo lepšit? dcera mluví hodně, ale žvatlá a slova nedávají smysl, taková hatmatilka, občas do toho hodí nějaké lůvko, to co žvatlá má nějaký děj, neco vypráví, já už ji rozumím, má ta řeč jakoby smysl, ale slova to nejsou, nikdo by to nepochopil, já už jo :D většinou..

Příspěvek upraven 23.04.19 v 19:08

Ne, dle popisu bych se na to vykašlala. Opravdu si nemyslím, že 3leté jinak zdravé dítě se musí trápit logopedií, foniatrií či dokonce neurologií.

Mám doma kluka 3roky a 5měsíců a je na podobné úrovni. Ale každý den vidím a hlavně slyším :) pokroky.

Aduš8
Závislačka 4942 příspěvků 23.04.19 19:30

Co čekáš u bilingvního dítěte za zázrak? To ti řekne každý zkušený doktor, že tyto děti zpravidla začínají mluvit daleko později. Můj syn 1,5r, já Češka, manžel Němec, malý chodí do německých jeslí. Mluví hodně, ale nikdo mu nerozumí :mrgreen: říká pár základních slov, většinu česky. Hlavu si z toho nedělám, rozumí mi, to poznám. A to je důležité. Opravdu bych ji netahala po doktorech v takovém případě

nozu
Extra třída :D 12513 příspěvků 23.04.19 19:32
@Anonymní píše:
Jinak co se týče motoriku, cvičíme pořád, denně, dcera ráda kreslí, tuřku drží dobře, kreslíme s prstovými barvami, vodovky, tempery, pastelky, ráda modeluje, ráda kinetický písek, stříháme, lepíme, pomíhá krájet u vaření, sebeobsluh zvládá sama, stavíme kostky, napadá vás ještě něco co dělat na tu motoriku, prý s tím souvisí to řečové centrum..

děláš toho až až. asi bych zvolnila a nechala dítěti prostor na rozvoj. to zpomalení vývoje řeči je určitě dané bilingvním prostředím. Je prokázáno, že bilingvní děti se rozmluví později.

Vercsi148
Kecalka 373 příspěvků 23.04.19 19:42

20 slov je i na bilingvni prostředí málo. A rozhodně to není pravidlo, že automaticky tyto děti začínají mluvit později…
Jinak, kniha Mluv semnou je opravdu moc skvělá, celkově knihy na rozvoj řeči od této autorky jsou super…Zkus třeba i Pohádky k povídání…
Co se týká vyšetření, záleží to na tobě já bych minimálně absolvovala foniatricke vyšetření, pro dítě to rozhodně není žádný stres a budeš alespoň vědět, že je sluch v pořádku…

Sněženka25
Závislačka 4385 příspěvků 7 inzerátů 23.04.19 20:00

Já bych jí zatím nechala být, jako jo povídat si s ní, prohlížet knížky atd, ale hnedka k doktorům? Syn mi taky ve třech letech nemluvil skoro vůbec (a to nejsme bilingvní) a během roku se rozmluvil docela pěkně, slovní zásobu má velikou a přišlo to tak nějak samo…
Teď je mu 4,5 a některá písmenka nebo spíš kombinace písmen ve slově mu dělá problém, tak chci sehnat logopedku, ale všude mají plno a nabírají až od září (to už mu bude 5 let)…ale myslím si, že to bude stačit, do té doby budeme trénovat sami… Ve třech letech by asi ani moc nespolupracoval u logopedky :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.04.19 20:10

Syn skoro 5 let se rozmluvil ve 3,5 letech po operaci uší. Neslyšel a přišlo se na to pozdě. Vtipné bylo, že na to nepřišla ani doktorka na foniatrii.
Na logopedii chodíme od 2 let. Řeč má opožděnou pořád. Bude mít kvůli tomu i odklad, protože prý nemá šanci to dohnat.
On má i opožděnou grafomotoriku.

Purkym
Stálice 65 příspěvků 23.04.19 20:19
@Anonymní píše:

Se synem to máme s řečí dost podobně… Je potřeba opravdu hodně a cíleně cvičit ;)…třídění barev, druhů, tvarů. Může třídit příbory podle druhu, fazole- bílé, červené…kostky podle barev, barevné korálky do barevných mističek..syn třídí třeba i ponožky :D pořád dokola, opakovat, pojmenovavat…aby to dostala alespoň do pasivní slovní zásoby. Nese to ovoce. Chodíme na logo, ale byli jsme i na foniatrii a psychologii. Také opožděný vývoj řeči. :mavam:

Váš příspěvek
Reklama