Opravdu je insolvence pět let na minimu?

822
22.1.20 17:20

Opravdu je insolvence pět let na minimu?

Znám několik lidí v oddlužení. Měli několika milionové dluhy a pokud dobře chápu, měli by žít 5 let z minima a ostatní posílat na splátky věřitelům. Každý příjem, který je navíc, by se měl hlásit a měl by také odejít na splátky věřitelům. Proto nerozumím tomu, jakto, že ty lidi v oddlužení jezdí na dovolené k moři, na lyžovačky, jakto, že si nechají postavit bazén, že si koupí další auto. Je jasný, že v insolvenci mají splatit aspoň část dluhů, ale není to zase nefér vůči věřitelům, že nedostanou vše a na dlužníky to oddlužení nemá takový dopad, aby to bylo fér. Nemluvím o dluzích z lichvy, ale tito lidé měli dluhy za elektriku, dlužili mobilním operátorům, měli dluhy na zdrav. a soc. pojištění, dokonce dluh na dani u FÚ, půjčky od bank atd. Je to potom tedy vůbec nějaký trest, takový oddlužení, když vlastně ten životní standart je relativně pořád dost nadstandartní. Znám lidi, co dluhy nemají, ale mají malé platy a k moři a na lyžovačky nejezdí. Jako kdybych někomu půjčila 100 000 Kč a on mi měl v rámci oddlužení vrátit chabých 30 000 Kč a přitom si jezdit k moři, to by mě sakra štvalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1275
22.1.20 17:26
@aprazanda píše:
Znám několik lidí v oddlužení. Měli několika milionové dluhy a pokud dobře chápu, měli by žít 5 let z minima a ostatní posílat na splátky věřitelům. Každý příjem, který je navíc, by se měl hlásit a měl by také odejít na splátky věřitelům. Proto nerozumím tomu, jakto, že ty lidi v oddlužení jezdí na dovolené k moři, na lyžovačky, jakto, že si nechají postavit bazén, že si koupí další auto. Je jasný, že v insolvenci mají splatit aspoň část dluhů, ale není to zase nefér vůči věřitelům, že nedostanou vše a na dlužníky to oddlužení nemá takový dopad, aby to bylo fér. Nemluvím o dluzích z lichvy, ale tito lidé měli dluhy za elektriku, dlužili mobilním operátorům, měli dluhy na zdrav. a soc. pojištění, dokonce dluh na dani u FÚ, půjčky od bank atd. Je to potom tedy vůbec nějaký trest, takový oddlužení, když vlastně ten životní standart je relativně pořád dost nadstandartní. Znám lidi, co dluhy nemají, ale mají malé platy a k moři a na lyžovačky nejezdí. Jako kdybych někomu půjčila 100 000 Kč a on mi měl v rámci oddlužení vrátit chabých 30 000 Kč a přitom si jezdit k moři, to by mě sakra štvalo.

No v oddlužení musí splatit více, jak 50% dluhu. Věřitelům se to vyplatí, protože i kdyz nedostanou vše, co by měli dle smlouvy, ale dostanou stejně více, než si dlužník půjčil :think: bývají to totiž dost často nebankovní společnosti, kde ten útok roste hrůznou rychlosti. Věřitel to pak není schopen nikdy splatit. Jestliže jezdí dlužník na dovolenou, pravděpodobně má příjem na černo. Jinak to nelze udělat. Insolvenční správce kontroluje každý půl rok jeho příjmy a kdyby se zvýšily, veme mu z platu větší část. Takže to nemůže být čistý ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2982
22.1.20 17:26
@aprazanda píše:

Jestli znáš jejich jména, můžeš se podívat sem https://isir.justice.cz/…mon/index.do
a dozvíš se o nich všechno. Jestli tam nejsou, nemají insolvenci. Jestli mají insolvenci a i přesto mají hodně peněz, tak zdroje můžou být všelijaké, ale v zásadě by to měli nahlásit insolvenčnímu správci a splátky by se upravily. Můžeš je klidně anonymně udat, když budeš chtít. Adresa insolvenčního správce je tam vždycky k dispozici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2982
22.1.20 17:28
@mamina89 píše:
No v oddlužení musí splatit více, jak 50% dluhu. Věřitelům se to vyplatí, protože i kdyz nedostanou vše, co by měli dle smlouvy, ale dostanou stejně více, než si dlužník půjčil :think: bývají to totiž dost často nebankovní společnosti, kde ten útok roste hrůznou rychlosti. Věřitel to pak není schopen nikdy splatit. Jestliže jezdí dlužník na dovolenou, pravděpodobně má příjem na černo. Jinak to nelze udělat. Insolvenční správce kontroluje každý půl rok jeho příjmy a kdyby se zvýšily, veme mu z platu větší část. Takže to nemůže být čistý ;)

Ne 30%?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1275
22.1.20 17:30
@Uslava píše:
Ne 30%?

Určitě ne 30%. Musí to být více, jak 50%. Podle splátkového kalendáře se pak platí věřitele. Ale jak rikam, jim se to taky vyplatí. Proto neustále žijí nebankovní společnosti. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2882
22.1.20 17:32
@mamina89 píše:
No v oddlužení musí splatit více, jak 50% dluhu. Věřitelům se to vyplatí, protože i kdyz nedostanou vše, co by měli dle smlouvy, ale dostanou stejně více, než si dlužník půjčil :think: bývají to totiž dost často nebankovní společnosti, kde ten útok roste hrůznou rychlosti. Věřitel to pak není schopen nikdy splatit. Jestliže jezdí dlužník na dovolenou, pravděpodobně má příjem na černo. Jinak to nelze udělat. Insolvenční správce kontroluje každý půl rok jeho příjmy a kdyby se zvýšily, veme mu z platu větší část. Takže to nemůže být čistý ;)

To není pravda. Bylo to minimálně 30% a to i s novelou loni padlo.

@aprazanda jinak je dost dobře možné, že vše z toho co mají, tak je psané na někoho z rodiny, známé apod. a oni to jen užívají a oficiálně nic nemají. A dělat na černo nebo někde přijít na černo k penězům taky jde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
822
22.1.20 17:33

@Uslava Udat je nechci, ale právě z těch stránek, co jsi dala odkaz, vím až tak konkrétní věci. Jinak to, jak si žijou v současné době taky vím, znám je osobně a oni si i dávají fotky na FB. Nejde o jednu rodinu, ale fakt je jich víc. Není to spravedlivý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16269
22.1.20 17:35
@mamina89 píše:
Určitě ne 30%. Musí to být více, jak 50%. Podle splátkového kalendáře se pak platí věřitele. Ale jak rikam, jim se to taky vyplatí. Proto neustále žijí nebankovní společnosti. ;)
nesmysl, po novele prý stačí platit 1000 správci a totéž na dluh
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1275
22.1.20 17:36
@Cenarius píše:
To není pravda. Bylo to minimálně 30% a to i s novelou loni padlo.@aprazanda jinak je dost dobře možné, že vše z toho co mají, tak je psané na někoho z rodiny, známé apod. a oni to jen užívají a oficiálně nic nemají. A dělat na černo nebo někde přijít na černo k penězům taky jde.

No já mám pribuzne v insolvenci. Musí splatit min 50%. I jsme to četla na netu :nevim: příbuzným to vychází, že splatí 52% za 5 let :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2982
22.1.20 17:36
@aprazanda píše:
@Uslava Udat je nechci, ale právě z těch stránek, co jsi dala odkaz, vím až tak konkrétní věci. Jinak to, jak si žijou v současné době taky vím, znám je osobně a oni si i dávají fotky na FB. Nejde o jednu rodinu, ale fakt je jich víc. Není to spravedlivý.
Život i svět jsou nespravedliví. Nic nenaděláme.  :mavam:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2982
22.1.20 17:38
@jahuhudka píše:
nesmysl, po novele prý stačí platit 1000 správci a totéž na dluh

Taky jsem četla, Je to od června 2019. Předtím to podle mě bylo minimálně 30% ale nechci se dohadovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1275
22.1.20 17:39
@mamina89 píše:
No já mám pribuzne v insolvenci. Musí splatit min 50%. I jsme to četla na netu :nevim: příbuzným to vychází, že splatí 52% za 5 let :mavam:

Tak jsem to teď hledala… Je to opravdu těch 30%. Je to pro mě novinka. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16269
22.1.20 17:42
@mamina89 píše:
Tak jsem to teď hledala… Je to opravdu těch 30%. Je to pro mě novinka. :zed:
Ani ta už není povinná, stačí že prokáže, že se snažil zaplatit co nejvíce. :roll:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9418
22.1.20 17:45

Muselo to být minimalně 30%. Mám kolegu v insolvenci, který za těch 5 let poctivého spláceni, uplatí skoro 95% dluhu. Ale jak to tak pozoruju, tak je vzácná výjimka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
507
22.1.20 17:50

Me to prijde strasne nefer. Jako nekdy jsou uroky obrovsky. Nechala bych treba odpustit ty uroky, ale co sis pujcil, vrat!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama