Opravdu je výhodnější družstevní byt?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

korast
Kecalka 128 příspěvků 07.03.17 07:30
Opravdu je výhodnější družstevní byt?

Ahoj, s byty nemám žádné zkušenosti, proto bych se chtěla zeptat vás, co bydlíte buď v družstevním bytě či bytě v OV. Podobná diskuze zde sice je, ale vytvořená před deseti lety, tak nevím, jestli se od té doby něco nezměnilo.
Jde o to, že jsme koupili s přítelem byt (není po revitalizaci, je opravdu starý), který je možno převést do OV. Společně s majiteli a makléřkou přítel probíral výhody/nevýhody a jednoznačně nám doporučili družstevní byt. Měla jsem za to, že OV je výhodnější. Uvedu výhody, které makléřka a majitelé uvedli:

• jestli chceme byt na dlouhodobé užívání (nikoli na krátkou dobu, rok či dva), tak je výhodnější byt družstevní, do OV se prý byty převádějí, když majitelé počítají do budoucna s prodejem, kvůli lepší prodejnosti atd.
  • můžeme ušetřit peníze za převedení do OV (několik desítek tisíc), v družstevním bytě se platí měsíčně anuita (cca 200,–), která se odečítá od těch několika desítek tisíc, takže třeba za pár let bychom už mohli zaplatit méně, kdybychom trvali na převedení do osobka
  • jestli bude byt v OV tak vše, co se nám porouchá/pokazí, zkrátka veškeré opravy si budeme muset hradit sami (je to pravda? Byt máme např. pod střechou, co když nám bude zatékat do bytu? To jako na vlastní náklady opravíme střechu? :lol: )

Nemáme důvod je podezírat, prý ať se rozhodneme podle sebe, jen nechápu proč tolik negativ na byt v osobku.
Ještě jsem si vzpomněla, říkali, že celá bytovka je v družstvu a my bychom byli jediní v OV. Nemůže být tady zakopaný pes?

Budu moc vděčná za nějakou radu.Byla jsem pevně rozhodnutá jít do osobka, ale nyní váhám.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

adam75
Ukecaná baba ;) 2439 příspěvků 07.03.17 07:39

@korast nevím, jestli je družstevní byt výhodnější, ale všechny argumenty, co jsi napsala, jsou nesmysl. V prvním bodě vůbec neuvádíš, v čem je teda lepší družstevní byt při dlouhodobém užívání, jenom že je to prostě lepší :-) V druhém bodě - buď splatíte několik desítek tisíc najednou nebo po dvou stovkách formou anuity. V třetím bodě - není to pravda, vytváří se fond oprav, společenství vlastníků rozhoduje, kolik se do něj bude odvádět a jak se odvod bude počítat, jak se fond bude spravovat a na co se využije.

Jediná skutečná výhoda družstevního bytu je, že při převodu na nového majitele se neplatí daň z nabytí nemovitosti, protože nekupuješ nemovitost, ale podíl v družstvu. Je zvláštní, že tohle makléři neřekli. Moje důvěra v takové „rady“ by byla nulová a radši bych si to zjistila sama.

Kikkinka
Zasloužilá kecalka 745 příspěvků 07.03.17 07:45

Bydlíme v družstevním bytě a v roce 2020 se budou družstva rušit a byty převádět do osobního vlastnictví ;)

xkoup21
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 44 inzerátů 07.03.17 07:48

Podle me taky pises blbosti nebo jsi asi nepochopila, co vam makler rikal. Strecha by se urcite opravovala z fondu oprav, takze to se nemusis bat. Vyhodou je asi to, ze druzstevni byty jsou mnohem levnejsi ale treba ti na nej banka neda hypoteku, protoze vlastne neni tvuj. Byt do OV si snad taky kupujes k dlouhodobému bydleni, tak tenhle argument nechapu. A hlavne, kde mas jistotu, ze vam to do OV prevedou?

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33212 příspěvků 07.03.17 07:49

@korast střechu na vlastní náklady opravovat nebudete, ale třeba výměnu oken ano. Akorát jako vlastníci bytu si vše kolem případného úvěru budete vyřizovat sami.

xjuklickova
Kelišová 5119 příspěvků 1 inzerát 07.03.17 08:11

@korast tak zalezi jestli se ve spolecnem sdruzeni vlastniku( OV) plati fond oprav, u BD se plati povinne, potom nastava situace, kdy se opravuji spolecne prostory a majitele plati castku v hotovosti. Ja bydlim v byte BD, byt je uz davno zaplaceny, presto zustavame u družstva. Vidim v tom spoustu vyhod, treba kdyz se najde jeden blbec, ktery rekne, ze strecha do ktere tece jeste vydrzi a opravovat se bude az nekdy, tak s tim nic neudelas, v nasem druzstvu staci polovina najemniku a strecha se opravuje, kdyz se neco opravuje, tak druzstvo ma nasmlouvane řemeslníky za dobrou cenu. A o nic se nemusim starat. Ale i nevyhody, nelze byt dat do zástavy, treba.

korast
Kecalka 128 příspěvků 07.03.17 08:27

Moc děkuji a omlouvám se, že jsem to napsala jak jantar. Osobně jsem s majiteli a makléřkou nebyla, pouze mi to přetlumočil přítel. Taky jsem právě nepochopila co je na tom lepšího :nevim: V prvním bodě to bylo myšleno tak (přetlumočeno), že je zbytečně nyní platit tolik peněz za převod, že si byt do OV můžeme převést kdykoliv a že se do OV většinou převádějí byty, z důvodu krátkého pobytu (podle mě logika postavená na hlavu).Když přece plánuji někdě zůstat delší dobu, tak bude výhodnější byt v OV, ne?
Kdyby nám to do OV nechtěli převést ta co potom? O peníze snad přijít nemůžeme, ne?
Prý s tím převodem nebude problém a makléřka to zařídí.
Stejně mi není jasné o co jim tedy jde? Proč nám řekli samá pozitiva jen na družstevní byt? Možná proto, že ví, že nám družstvo převod nepovolí?

Namby
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 07.03.17 08:51

Zdravím… Taky hledáme byt na koupi a my jsme rovnou zavrhli koupi družstevního bytu. Ale teď asi koukám, že možná zbytečně. Nějak jsem pochopila, že družstevní byt nebude nikdy můj! Furt je i družstva… Ale když se teď blbě zeptám, sebrat nám ho nemůžou? Třeba po smrti… Zdědí se jako každý majetek?! A co to placení družstvu? To se jako platí co? A většinou kolik? Když jsem v OV tak platím baráku jen fond oprav. Sama se v tom moc nevyznám co je teda lepší a proč?!

Heinich
Závislačka 3180 příspěvků 07.03.17 08:56
@Namby píše:
Zdravím… Taky hledáme byt na koupi a my jsme rovnou zavrhli koupi družstevního bytu. Ale teď asi koukám, že možná zbytečně. Nějak jsem pochopila, že družstevní byt nebude nikdy můj! Furt je i družstva… Ale když se teď blbě zeptám, sebrat nám ho nemůžou? Třeba po smrti… Zdědí se jako každý majetek?! A co to placení družstvu? To se jako platí co? A většinou kolik? Když jsem v OV tak platím baráku jen fond oprav. Sama se v tom moc nevyznám co je teda lepší a proč?!

Družstevní byt zase takovej průser není. Akorát hypo na něj je komplikace. Někdy může být i výhodou, protože se mi mezi sebe nepustí například problémové nájemníky. Poplatky zas nebývají o tolik vyšší než u Sdružení majitelů bytů, ti mají fondy také. Družstevní podíl by se měl podle mě dědit, jako všechno ostatní, v tom bych problém neviděl.

EmmaAnna
Závislačka 3398 příspěvků 07.03.17 08:57

@korast družstevní byty jsou levnější, protože vám na ně banka nedá hypotéku

může vám na něj půjčit jen za předpokladu, že se družstvo zaváže, že byt bude cca do roka převedený do OV :nevim: pokud nebude převedený nebo se nezaváže, budete muset mít hotovost

jinak bych se zajímala, zda tam je nějaká nesplacená anuita

Pokud máte hotovost a byt budete užívat pro sebe, tak na převod určitě spěchat nemusíte :nevim: bydlení v OV a v družstevním bytě je takřka to samé.

Hanney
Závislačka 2684 příspěvků 07.03.17 09:06
@korast píše:
Moc děkuji a omlouvám se, že jsem to napsala jak jantar. Osobně jsem s majiteli a makléřkou nebyla, pouze mi to přetlumočil přítel. Taky jsem právě nepochopila co je na tom lepšího :nevim: V prvním bodě to bylo myšleno tak (přetlumočeno), že je zbytečně nyní platit tolik peněz za převod, že si byt do OV můžeme převést kdykoliv a že se do OV většinou převádějí byty, z důvodu krátkého pobytu (podle mě logika postavená na hlavu).Když přece plánuji někdě zůstat delší dobu, tak bude výhodnější byt v OV, ne?
Kdyby nám to do OV nechtěli převést ta co potom? O peníze snad přijít nemůžeme, ne?
Stejně mi není jasné o co jim tedy jde? Proč nám řekli samá pozitiva jen na družstevní byt? Možná proto, že ví, že nám družstvo převod nepovolí?

V první řadě jste si nekoupili byt, ale pouze členský podíl v družstvu s právem užívat družstevní byt. Této skutečnosti by měla odpovídat i cena, kterou jste zaplatili.
Měli byste vědět za kolik vám družstvo převede byt do OV a jestli je to vůbec
možné. Pokud jste tyto skutečnosti nevěděli, je to velká chyba. Zajděte se informovat přímo na družstvo.

bejbyn
Echt Kelišová 9739 příspěvků 07.03.17 09:14
@korast píše:

Není nic jednoduššího než dojít s prodávajícím na jejich družstvo a tam by vám měli odpovědět, zda lze tento byt převést do OV a v jakém časovém horizontu(např banky chtějí, aby to bylo do roka).
Kdyby nechtěli převést, tak holt budete v družstevním a aspoň během bydlení zjistíte, jestli je pro vás byt vhodný, jestli tam nejsou nějaké nevýhody(hluční sousedé, rámus z ulice ap) a zažádat o převod můžete třeba za 5 let.
Já bydlím v družstevním, nemusím se o nic starat, když je problém, zajdu za domovníkem a on vše zařídí(opravy, havárie, problém se sousedem, nefungující zvonek, deratizace atd).
A je pravda, že pokud jsou problémoví nájemníci, má družstvo páky jak se jich zbavit. V domě s byty v OV je to prakticky nemožné.

jakanas
Kelišová 6286 příspěvků 07.03.17 09:20

Tak primární nevýhodou družstevního bytu je dle mě to že ten byt nevlastníš. A musíš se řídit stanovama družstva.
Dostaneš se do problémů, párkrát nezaplatíš fond oprav a můžou tě z družstva vyloučit.

http://www.nasepenize.cz/…-roka-289808

Slečna Ferka
Extra třída :D 10096 příspěvků 07.03.17 09:26

@korast Přidala bych se k tomu, co už tu zaznělo: velká výhoda družstevního bytu je, že kolektiv má podstatně větší páky na problémové partaje. Čili pokud někdo např. neplatí za služby nebo je to takovej ten hromadič odpadků atd., tak je možné mu dát výpověď (o byt by „nepřišel“, družstvo by mu muselo vyplatit jeho družstevní podíl v penězích, ale přišel by o nájemní smlouvu).

Čili pokud jste slušná partaj, máte leccos v družstvu snazší. Čili já bych do OV nespěchala. Teď jsme v OV, a teda ty schůze (tak z půlky tu bydlí senioři), to je lahůdka… a třeba vybrat peníze na opravy domu (např. střecha, výtah, fasáda) je v SVJ složitější: znamená to, že se zvedne odvod do fondu oprav, a když některé partaje nechtějí (např. ti důchodci - 10 Kč za metr měsíčně je pro ně objektivně hodně), tak smůla.

Hanka1
Extra třída :D 13560 příspěvků 07.03.17 09:28

Nebo je tu i riziko, ze představenstvo družstva muze vesele cele družstvo vytunelovat, uz se to parkrat v minulosti stalo a lidi pak maji prd, resp jejich byty vlastní někdo třetí…
Osobne nevidím žádné výhody krom levnějšího pořízení. A taky stizenejsi prodej, pokud zájemce chce byt financovat skrz hypotéku.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Babiš ml. a jeho schizofrenie: 6 lidí, kterým tato porucha ničí nebo ničila život

Zjistěte si, co je to schizofrenie, kterou má můj syn, řekl ve středu před... číst dále >

Bratr Václava Neckáře: Skladatele dnes nikdo nechce, to nejlepší už bylo složeno

Přestože víc se mluví o jeho bratrovi, herci a zpěvákovi Václavu Neckářovi... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >