Opravdu toto sestra MUSÍ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Niikkaa
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 27.03.19 13:25
Opravdu toto sestra MUSÍ?

Ahojky, zajímal by mě názor ostatních (nezaujatých) na situaci z mého okolí. Nebudu psát o koho přímo jde, to není důležité. Dva sourozenci, bratr 23 let, sestra 30 let a matka 52 let. Bratr má kombinované postižení (tělesné a mentální), matka o něj celodenně pečuje. Bratr sám chodí, sice nestabilně, ale chodí. Potřebuje pomoci se vším. Podle mého názoru by ale spoustu úkonů zvládl sám, něco by třeba trvalo déle, ale zvládl by to sám. Třeba uklidit si talíř po jídle, hygiena po vykonání potřeby, oblečení ponožek…, v tomhle si myslím, že mu matka zbytečně „slouží“. PC a mobil ovládá bez problémů. Pokud se třeba naplánuje něco, co se mu zrovna nelíbí, tak se to změní (výlet, na který nechce, tak se prostě nejede), to bylo hlavně v dětství. Stále se musí ujišťovat, že je hodný, je úplně jedno, že třeba zrovna není. Pokud se tak nestane, je to problém. Záchvaty vzteku také probíhaly, jak je to teď, přesně nevím, sestra už má svou rodinu, tak do toho tolik nevidí a ostatní to neříkají. To je zhruba nástin situace, další věci jsou jen doplňující detaily. Sestra má svou rodinu, malé dítě, druhé plánují. Odmala je jí vtloukáno do hlavy, že se musí o bratra postarat, převzít „štafetu“ za matku. Ona je přeci ta starší, rozumnější, zdravá, ona musí ustupovat bratrovi atd. A tady právě nastává problém - sestra si nedokáže představit, že by „zahodila“ svůj život a starala se o bratra jako její matka. Musela by být doma, žádné výlety, práce, nic. Nemluvě o vzteku, co kdyby ublížil jejich dětem? Jasně, je to ještě několik let, než tato situace nastane, ale stejně, jednou budou mít vnoučata a co potom? Opravdu je sestry povinnost „zazdít“ svůj život? Opravdu se musí o bratra takto starat?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Kriss Tina
Echt Kelišová 9493 příspěvků 27.03.19 13:29

Nemusí. Je fajn když bude chtít pomoct, ale starat se o bratra na úkor její rodiny není její povinnost.

edding400
Kecalka 231 příspěvků 2 inzeráty 27.03.19 13:30

Ne, její povinnost to není a asi by to ani nebylo dobře, kdyby pecovala jen z musu.

Ennny
Závislačka 3321 příspěvků 27.03.19 13:32

Není to její povinnost, netvrdím že se na něj musí úplně vykašlat,ale myslím že někde v zařízení mu stejně bude líp než někde kde ho nechtějí.

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 27.03.19 13:32

ne nemusí. A je sprosté to po ní požadovat. A to sakra vím, o čem mluvím. Mám teď podobně maminku, nehnu se od ní. Trvá to už dva měsíce a můžu z toho zešílet. Není z toho východisko. Takže ne, jestli se chtěla obětovat matka, její věc, ona jako sestra určitě ne. S invalidním důchodem a příspěvkem na péči holt bratr půjde do nějakého zaopatřovacího ústavu. V žádném případě není povinna. Jen ať se připraví, že okolí na ní bude koukat jako na mrchu. To okolí, které netuší, co to je. NEMÁ POVINNOST. A musí se naučit odmítnout to, že bude pokračovatelka v péči.

Katche
Kecalka 496 příspěvků 27.03.19 13:32

ne, nemusí. bylo by prima sehnat nějakej hezkej ústav, třeba ho jezdit navštěvovat a tak. Ale nemusí. Ale může se stát, že rodiče si podmíní třeba dědictví tím, že se bude starat.

annasmyc
Zasloužilá kecalka 632 příspěvků 27.03.19 13:32

8o to opravdu nemusí…Kdo ji to říká? Matka nebo okolí? Sestra je v první řadě zodpovědná za sebe a svou rodinu, své děti a muže a pak až daleko za tím jsou ostatní příbuzní. Je dobré už teď se pozeptat na nějaký ústav nebo stacionář, až matka nebude moct, ale povinnost to není. Pokud to člověk vnitřně necítí sám, že chce se starat, tak můžou vést k totálnímu vyhoření, tlaku, že něco musím…pak by to odnesly děti a její rodina.

terrka83
Zasloužilá kecalka 805 příspěvků 27.03.19 13:32

Samozřejmě že to není její povinnost, bratr není její dítě.

Sashie
Ukecaná baba ;) 2215 příspěvků 27.03.19 13:33

Osobně si myslím že ne. Určitě je v pořádku mu dopomoci, když bude potřeba tak sehnat pečovatelskou službu, dopomoci finančně. Ale ne zazdít svůj život a ohrozit své děti.
Bude to strašně velký tlak, ale musíš si to vyřešit nejdřív hlavně v sobě. Řešili jsme něco podobného, ale šlo o psychické onemocnění. Počítej s velkým tlakem rodiny, budou i výčitky. Už bych si s nimi o tom promluvila teď.

Niikkaa
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 27.03.19 13:34

@Kriss Tina To jsem jí také řekla, že je pomoc a pomoc. Existují různá zařízení, ať už na docházení přes den, nebo stálý pobyt. Problém je v tom, že ona je v tomhle jak kůň, co má klapky na očích.

Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 19725 příspěvků 27.03.19 13:37

@Niikkaa Povinnost to si není - otázka je, jestli se setra dokáže dívat na to, jak její bratr čistě hypoteticky přežívá, lépe řečeno umírá v nějakém ústavu. Protože pokud má teď full servis od maminky, tak ho ústavní péče zabije. Že je to chyba matky, která tuhle situaci nepřímo způsobuje tím, že svého syna nenutí, aby se o sebe uměl postarat a aby soužití s ním nebylo peklo, to je druhá věc. Je mi divné, že to mamince nedochází.

Niikkaa
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 27.03.19 13:46

@hanka.br. To je přesně ono s tím ústavem, co se jí honí hlavou.

Uživatel je onlineMarkéta80
Hvězda diskuse 43241 příspěvků 27.03.19 13:46

není, to by její vlastní máma chtěla aby se zničila? Zase kvůli jedné osobě aby se zničila celá rodina je blbost. Ona se má postarat o své děti ne budou dospělé ;)

IvaX
Ukecaná baba ;) 1968 příspěvků 27.03.19 13:48

Nemusí. A matka dělá synovi „medvědí službu“ , kdyžtak za něj dělá věci co by zvládl sám a všichni mu ustupují a přizpůsobují se. Cíl u postižených je dosáhnout co největší samostatnosti v rámci jejich možností a to právě proto, aby byli schopní fungovat co nejlépe až jejich hlavní pečovatel nebude moci a budou muset jít do nějakého zařízení. Nejlepší i pro toho dotyčného je, když už najdou nějaká zařízení nyní, ideálně kam by mohl na pár hodin/dní chodit už teď, aby si zvykl na režim a na ostatní. Tím pak bude případný přechod na trvalo méně stresující a jednodušší. Ať sestra zkusí nějakou takovou službu, stacionář prohledat, ať se tam zajdou podívat, možná i matka by získala trochu nadhled, když by viděla, že mu třeba ta komunita prospívá a je schopný se zapojit a dokázat sám vic než by si ona sama myslela, jen mu to musí umožnit.

Martha03
Zasloužilá kecalka 703 příspěvků 27.03.19 13:48

Povinnost to určitě není. Jako bratra by jej ale neměla zazdit a měla by jej stále brát jako člena rodiny. Tzn minimálně ho v nějakém zařízení návštěvovat. Faktem je, že má svou rodinu a péči musí primárně věnovat svým dětem. Co se týče maminky, může jít o pečovatelský syndrom (to není žádný termín tak tomu říkám já), kdy matka svým způsobem zneužívá stavu dítěte, aby byla pro okolí zajímavá, chudinka apod. Může mu dát více svobody a volnosti, ale zřejmě nechce. Nevím neznám ji, nemohu soudit. Každopádně je strašné když někdo takhle musí celý život pečovat o dítě, střední věk žádný, stáří žádné, na vnoučata málo času a tak vůbec. Rozhodně zase zaslouží metal, že se o něj takto stará. Ať už je to dítě, nemohouci rodič, kdo nezažil neví co to je ta fyzicky a psychicky tlak, zvlášť když přibude agrese, nadávky vyčítáni že strany opecovavaneho.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama