Ošetřování po porodu

424
8.2.21 09:47

ošetřování po porodu

Ahoj, prosí o radu, na jaké volno (ošetřování), má manžel nárok v případě, že se bude starat o starší dítě, když já budu v porodnici a na jaké volno má nárok po mém návratu z porodnice? Kde nám vystaví „papíry“ a jak dlouho volno bude trvat? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15463
8.2.21 09:58
@aduska912 píše:
Ahoj, prosí o radu, na jaké volno (ošetřování), má manžel nárok v případě, že se bude starat o starší dítě, když já budu v porodnici a na jaké volno má nárok po mém návratu z porodnice? Kde nám vystaví „papíry“ a jak dlouho volno bude trvat? Děkuji

A starší dítě je jak staré? Pobíráš na ně ještě RP? Po tvém návratu myslím, že by musel mít ošetřovné na tebe, protože děti (pokud budeš na MD) „hlídáš“ ty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7868
8.2.21 09:59

Po porodu může čerpat otcovskou.
https://kalkulacka-materska.cz/…-a-podminky/

Příspěvek upraven 08.02.21 v 10:00

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9092
8.2.21 09:59

Má nárok na ošetřovné z důvodu péče o dítě, o které ty nemůžeš pečovat, protože jsi porodila - vystaví porodnice na dobu pobytu v porodnici. Pak pokud bys měla nějaké komplikace, nemohla se dál starat, tak může ošetřovné vystavit tvůj ošetřující lékař (z důvodu péče o dítě, o které ty nemůžeš pečovat kvůli nemoci). Někde porodnice rovnou vystaví na 9 dní, i když tě propustí dřív.
V průběhu šestinedělí může nastoupit na 7denní otcovskou - formulář na netu nebo mu ho dá účetní v práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9092
8.2.21 10:00
@bublinek píše:
Na starší by to měla být osetrovacka od pediatra.
Po porodu může čerpat otcovskou.
https://kalkulacka-materska.cz/…-a-podminky/

Pediatr s tím nemá nic společného, dítě není nemocné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
424
8.2.21 10:05

@unuděná starší byly tři roky a poslední rodičovský příspěvek mi přišel v lednu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15463
8.2.21 10:08
@aduska912 píše:
@unuděná starší byly tři roky a poslední rodičovský příspěvek mi přišel v lednu

Tak potom jak píše @Lendeš - nejdříve ošetřovné z porodnice na starší dítko a po porodu buď otcovská dovolená nebo OČR od tvého gynekologa/obvoďáka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4060
8.2.21 10:18
@unuděná píše:
A starší dítě je jak staré? Pobíráš na ně ještě RP? Po tvém návratu myslím, že by musel mít ošetřovné na tebe, protože děti (pokud budeš na MD) „hlídáš“ ty.

Nejpozději ode dne porodu mladšího dítěte přece přestává být příjemcem RP na to starší. Navíc je na tuto situaci (porod dalšího dítěte), pokud vím, v zákoně přímo výjimka. Takže otci nic nebrání vzít si na to starší OČR.
@aduska912 Jako důvod by formálně správně mělo být uvedeno, že osoba, která se o dítě běžně stará, je hospitalizovaná, a vystavit by to měli v porodnici - na dobu pobytu tam. Dál buď OČR na tebe, pokud budeš kvůli svému stavu po porodu potřebovat péči, na starší dítě, pokud se o něj pro svůj stav nebudeš moct starat (vystaví příslušný praktický lékař) nebo (případně potom) otcovská dovolená, resp. přesněji „otcovská poporodní péče“ - o tu musí muž požádat zaměstnavatele, má nárok na týden v průběhu šestinedělí. Tady je formulář žádosti: https://eportal.cssz.cz/…kopisy/zdopp Příspěvek vyplácí OSSZ, ale žádá se přes zaměstnavatele podobně jako u mateřské.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
864
8.2.21 10:23

Můj muž měl OČR na mě, když jsem musela být před porodem v nemocnici a pak otcovskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat