Jaká dávka v naší situaci?

Anonymní
13.12.19 19:06

Osetrovne ci jina davka v nasi situaci? Poradite?

Musim jit na zakrok v tehotenstvi, ktery je znacne rizikovy, dela se ambulantne a pak musim 14 dni lezet. Mohou nastat komplikace a mohu byt dlouhodobe hospitalizovana. To se nevi. Mam predskolni dite, ktere nevzali do skolky kvuli slozitejsimu zdrav. stavu. Staram se o nej ja. Jsem na rodicovskem prispevku, ale jiz mi skoncil pracovni pomer. Manzel pracuje jako OSVC, neplati si dobrovolne pripojisteni nemocenske. Zila jsem v domneni, ze si nemuze vzit ani na peci o me, ani na peci o dite paragraf. Mame jeste babicku, ktera nezije s nami v domacnosti, ale ktera by mohla pomoci ( i s peci o me i s peci o dite), je zamestnana. Nevite, muze si vzit treba babicka paragraf? Nebo i muj muz? Prosim o anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
45539
13.12.19 19:20

Podmínkou pro očr je nemocenské pojištění a společná domácnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10261
13.12.19 19:24

Manžel si nemůže vzít ošetřovné, protože za jedno si neplatí nemocenské pojištění a za druhé i kdyby si ho platil, tak OSVČ nárok na ošetřovné nemá.

babička si nemůže vzít ošetřovné, protože s vámi nežije ve společné domácnosti.

tak asi nejlíp, kdyby se o vás postaral manžel, bude si muset pracovní povinnosti přeložit :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6417
13.12.19 19:30

Jedině neplacené volno. Manžel si ani neplatí žádnou pojistku pro případ, že nebude moc delší dobu pracovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.12.19 19:34
@sagina píše:
Manžel si nemůže vzít ošetřovné, protože za jedno si neplatí nemocenské pojištění a za druhé i kdyby si ho platil, tak OSVČ nárok na ošetřovné nemá.

babička si nemůže vzít ošetřovné, protože s vámi nežije ve společné domácnosti.

tak asi nejlíp, kdyby se o vás postaral manžel, bude si muset pracovní povinnosti přeložit :nevim:

Ja uz jsem doma 3 dny a mam lezet dohromady 14 dni. To bychom puvodne financne utahli. Nevim, kdy bude presne druhy zakrok, pocitam tyden, a otazka je, jak se to bude vyvijet. Nasledne mam lezet 14 dni a pak se uvidi co bude. Muzu skoncit na rizikovem v nemocnci, muzu predcasne porodit. Cekam dvojcata. Jedno je vazne nemocne. Je potreba jit na redukci. Uspory mame tak dva mesice. Myslim, ze na prispevek na bydleni a jine veci nedosahneme kvuli danovemu priznani v minulem roce, ktere odpovida prumerne mzde. Prijem mame aktualne 10tisic. Naklady na najem 12000 a dalsi slozenky. Je to patova situace, nesnazim se obohatit.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.12.19 19:35
@JancaS84 píše:
Jedině neplacené volno. Manžel si ani neplatí žádnou pojistku pro případ, že nebude moc delší dobu pracovat?

Neplati, pouze na splaceni uveru z duvodu svoji nemocnosti. Ani nevime, ze neco takoveho lze? To lze sjednat u banky? Ze by se toto stalo jsme nepredpokladali ani ve snu.

• Citovat
  • Nahlásit
20425
13.12.19 19:37
@Anonymní píše:
Neplati, pouze na splaceni uveru z duvodu svoji nemocnosti. Ani nevime, ze neco takoveho lze? To lze sjednat u banky? Ze by se toto stalo jsme nepredpokladali ani ve snu.

tak babička dovolenou a dítě tam a ty ležet doma

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20583
13.12.19 19:37

Kdo chce osetrovne musí mít společnou domácnost, takže babička bydlící jinde odpadá a muž si musí platit nemocenské, ale nevím jak u OSVČ ty asi nemaj nárok vůbec. Proč si muž neplatí aspoň pojistku? Kdyby se mu něco stalo jste pěkně v háji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6417
13.12.19 19:40

No tak bohužel pokud podnikam a neplatilm si zdravotní, tak bych měla rezervu aspoň 100tis, kdyby cokoliv, zvlášť pokud ještě plánuju rodinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
45539
13.12.19 19:44

Všechno má svá pozitiva a negativa. Manžel má vyšší měsíční příjem i díky tomu, že neplatí nepovinná pojištění, na druhou stranu samozřejmě nemůže využít výhody, které plynou z toho, že je někdo povinně (zaměstnanec), dobrovolně (OSVČ) platí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10261
13.12.19 19:48
@matkabagristy píše:
Všechno má svá pozitiva a negativa. Manžel má vyšší měsíční příjem i díky tomu, že neplatí nepovinná pojištění, na druhou stranu samozřejmě nemůže využít výhody, které plynou z toho, že je někdo povinně (zaměstnanec), dobrovolně (OSVČ) platí.

no, což by v tomto případě stejně bylo k ničemu, protože OSVČ na ošetřovné nemá nárok, i když si nemocenské pojištění platí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
45539
13.12.19 19:52
@sagina píše:
no, což by v tomto případě stejně bylo k ničemu, protože OSVČ na ošetřovné nemá nárok, i když si nemocenské pojištění platí.

ok, psala jsem to všeobecně, znám osvč, co čučí na drát třeba kvůli důchodu. A dost mě sejří srážky na pojištění ze superhrubé mzdy :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.12.19 19:53
@JancaS84 píše:
No tak bohužel pokud podnikam a neplatilm si zdravotní, tak bych měla rezervu aspoň 100tis, kdyby cokoliv, zvlášť pokud ještě plánuju rodinu.

Manzel ridi taxik, protoze nemohl najit praci, je cizinec. Vydelava 35tisic mesicne, coz nam staci na naklady. Na nenocenske pojistenj nemame. Dalsi deti jsme neplanovali. Ale prislo to a nelituji. Je mi 38, roky snazeni, jedno dite po mnoha potratech se podarilo a pred dvema lety jsme to vzdali, dle vysetreni me neplodnost na me strane bez sance otehotnet. Diskuzi jsem nezakladala, aby se jeste spravdelnovala. Jen hledam informace. Pokud chces hodnotit a soudit, tak me prosimte nepis, netusis cim prochazime. Procitam si ta pojsiteni, jsi si jista, ze lze uplatnit na moji prac. neschopnost, ci peci o dite?

• Citovat
  • Nahlásit
20425
13.12.19 19:58
@Anonymní píše:
Manzel ridi taxik, protoze nemohl najit praci, je cizinec. Vydelava 35tisic mesicne, coz nam staci na naklady. Na nenocenske pojistenj nemame. Dalsi deti jsme neplanovali. Ale prislo to a nelituji. Je mi 38, roky snazeni, jedno dite po mnoha potratech se podarilo a pred dvema lety jsme to vzdali, dle vysetreni me neplodnost na me strane bez sance otehotnet. Diskuzi jsem nezakladala, aby se jeste spravdelnovala. Jen hledam informace. Pokud chces hodnotit a soudit, tak me prosimte nepis, netusis cim prochazime. Procitam si ta pojsiteni, jsi si jista, ze lze uplatnit na moji prac. neschopnost, ci peci o dite?

tak pokud jezdí taxíkem tak si může pracovní dobu přizpůsobit ne? takže se snadno dohodne s babičkou a vystřídají se takže bez problémů můžete fungovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10868
13.12.19 20:05
@Anonymní píše:

Nikdo tě nesoudí, ale tyhle diskuze pročítá spousta třeba i mladších holek plánujících těhotenství. A vaše situace jim může pomoct se zařídit v budoucnu jinak. Jestli máš ve 38 letech předškolní dítko, na které bereš RP, a bydlíte v nájmu s rezervou na 2 měsíce, tak je logickou otázkou, co jsi dělala se svým příjmem do svých cca 34-35let?
Kdyby vám bylo do pětadvaceti, tak to i pochopím, ale žít z ruky do huby i po třicítce je opravdu silně nezodpovědné.
Píšu to tu pořád dokola: nejlepší podmínky pro našetření rezerv jsou ještě před dětmi, kdy má člověk dostatek času a energie, a nedělá mu problém se uskromnit ve výdajích.

Ano, u vás už je pozdě tohle řešit a nepíšu to s úmyslem si kopnout, ale jestli to čtou mladší, které třeba o dětech uvažují, tak je dobré vidět, že když přijdou komplikace, nemusí být vše zalité sluncem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat