Ošetřovné dítěte, když matka samoživitelka onemocní

201
16.4.16 15:01

Ošetřovné dítěte, když matka samoživitelka onemocní

Zdravím a prosím o radu. Jsem matka samoživitelka a mám 12měs. syna. Potřebuji jít na operaci a po ní se nebudu schopná o syna postarat. Je možné, aby si vzala moje matka v zaměstnání paragraf? Stará se o syna často a on je s ní rád. Synův otec by se nebyl schopný o malého postarat, navštěvuje nás jen jednou za čas… S babičkou nežijeme ve společné domácnosti. Žijeme se synem sami.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
78781
16.4.16 15:13

@Ameria Ne, pak nemá na ošetřovačku nárok, takže buď si domluvit dovolenou nebo třeba neplacené volno. Bez společné domácnosti si může vzít paragraf pouze otec dítěte.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31690
16.4.16 15:15
:)

Příspěvek upraven 16.04.16 v 18:04

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1235
16.4.16 17:53

§ 39
(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé výchovy30) obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12091
16.4.16 18:32

Ty jo, to jsem netušila. Každopádně je to teda pěkně naprd. Co mají ty ženské jako dělat? Co když prostě budou fakt delší dobu nemocné? Ten, kdo jim pomůže, je jen závislý na svém zaměstnavateli, jestli mu dá dovolenou (a to nemluvím o opravdu dlouhodobé nemoci. kdy dovolená nezbyde), neplacené volno tuplovaně dostat nemusí vůbec.
Mají dát dítě do dětského domova?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78781
16.4.16 18:45

@jessikka No, povětšinou vdovy nejsou, tak se může starat otec dítěte.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23860
16.4.16 18:55
@Elephantka píše: § 39
(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé výchovy30) obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

Ty jo, to jsem taky nevěděla. Takže kdyby ta samoživitelka onemocněla tak, že by nebyla schopna postarat se ani sama o sebe, tak na ni třeba její matka, ba ani rozvedený exmanžel, který žije jinde, nedostanou OČR? 8o Ale kdyby žila třeba s druhem ve společné domácnosti, tak ten druh na ni OČR dostane? :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
455
16.4.16 18:56

@j.a.n.i1 Otec,ne vždy muze fungovat, když o dítě nemá zájem, já bych s nim taky lehla, bylo by mu úplně fuk kdyby šel malý do domova. :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78781
16.4.16 18:59

@Gina108 Exmanžel ano, neb je otcem dítěte. Druh taky, neb ten je zas ve společné domácnosti.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78781
16.4.16 19:02

@TomyTomy Ale to je zas o výběru otce dítěte… a ano, pokud ho špatně vybere a nemá nikoho z rodiny či okolí, kdo by byl schopen si to v práci zařídit, tak může dítě dočasně být buď u dočąsných pěstounů, klokánku nebo v dd.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15081
16.4.16 19:20

No tak to zírám. Jsem samoživitelka a otec mojí dcerky zemřel. Žijeme s dcerkou samy a budejí 10 let. To by jako nikdo neměl nárok na paragraf, když bych já musela třeba do špitálu???

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78781
16.4.16 19:23

@káťa Ne, neměl, i když tedy od 10 let by neměl nárok ani její otec, kdyby žil, jen ne s vámi. Na druhou stranu, na desetileté dítě si snad nikdo paragraf brát nemusí, ne - ty taky chodíš do práce, tak úplně stejně by to po práci zvládnul někdo z okolí či rodiny.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15081
16.4.16 19:27
@j.a.n.i1 píše:
@káťa Ne, neměl, i když tedy od 10 let by neměl nárok ani její otec, kdyby žil, jen ne s vámi.

No, to je hezký. Takže stát by jí nechal úplně samotnou v baráku, nebo jí dal někam do ústavu??? A jak by tam chodila do školy, kterou má v místě bydliště??? :poblion:
Já tedy doufám, že by se o ní postarala kamarádka z vesnice, která má stejně starou dcerku, že by byla u nich, ale stejně - to je strašný, pokud by třeba ta kamarádka nemohla…
Jinak mamču mám 30 km a nemá řidičák, takže po práci by se o ní určitě postarat nemohla, nedostala by se k nám. Ale jak říkám, musela bych s prosíkem za kamarádkou.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
455
16.4.16 19:30

@j.a.n.i1 K tomu nemam co rict :roll: :,(

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50470
16.4.16 19:37

Naposledy, když jsem onemocněla, nechala jsem si napsat očr na aktuálně nemocné dítě.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat