Ošetřovné - může zaměstnavatel zakázat?

Anonymní
9.3.20 12:33

Ošetřovné - může zaměstnavatel zakázat?

Raději anonymně - je to dost citlivé. Od ledna jsem u zaměstnavatele na plný úvazek. Předtím jsem zde pracovala na zkrácený, s garantovaným rozsahem práce. Úkoly narostly, je hodně zakázek a tak jsem po dohodě přesla na plný s flexibilní pracovní dobou (můžu dodělávat na home-office). Cílem je odbavit stanovený rozsah zakázek, i když mzdu mám fixní. Dítě má angínu, s antibiotikama to bude nejméně na 14 dní. Nejprve jsem myslela, že zvládnu pracovat z domova, ale dítko mě potřebuje, a zakázky je potřeba dojít odevzdat, občas se sejít se zadavatelem, projít to s kolegy, prostě za týden nemoci jsem odvedla práci jen za tři dny z pěti a nemám představu, jak to dohnat. Uvažuju o paragrafu na zbývající čas, ale zaměstnavatel je proti. Tvrdí, že by mi neměl z čeho vyplatit náhradu a mzdu, kdybych pracovala jen část tohoto měsíce. Může mi ošetřovné „nepovolit“ a může po mně chtít dopracovat zakázky za tento měsíc? Bohužel se dostávám pod tlak, jak se zachovat korektně (udržet si práci) a zároveň být máma, když je potřeba. Situace se může kdykoliv opakovat, tak chci mít jasno. Díky…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1228
9.3.20 12:38

Ne nemuze. Po navratu z osetrovacky ti muze naridit prescasy dle zakona aby se vse stihlo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3868
9.3.20 12:40

Jakou náhradu by ti měl vyplácet? Pokud jsi na OČR peníze ti přijdou od OSSZ

Zaměstnavatel je povinen omluvit v práci nepřítomnost každého zaměstnance, který ošetřuje nemocného člena domácnosti. Slovy zákoníku práce se jedná o jednu z tzv. důležitých osobních překážek v práci na straně zaměstnance, za níž zaměstnanci náleží pracovní volno – avšak v tomto případě bez náhrady mzdy, tedy neplacené.

Ošetřovné
Jelikož se z pohledu pracovního práva jedná na straně ošetřujícího zaměstnance o pracovní volno bez náhrady mzdy, poskytuje mu stát alespoň částečnou kompenzaci výpadku příjmu v podobě ošetřovného. Jde o druh nemocenské dávky, o kterou je třeba požádat příslušnou OSSZ, a to prostřednictvím zaměstnavatele.

Podmínkou vzniku nároku na ošetřovné je, že zaměstnanec, který o dávku žádá, žije s ošetřovanou osobou ve společné domácnosti a dále že je účasten na nemocenském pojištění. Dávka ve výši 60 % vyměřovacího denního základu poté zaměstnanci náleží po dobu nejdéle 9 kalendářních dnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21271
9.3.20 12:41

Nemuze. A mam pocit, ze se OCR pocita z vydelku za posledni rok ( aspon jsem to tak mela kdysi ja, takze jsem na tom byla po kratce trvajicim zvyseni uvazku dost tratna). Muzete se dohodnout, ze budes castecne pracovat a zaskrtnes si, ze jsi byla treba polovinu dni v praci a pulku doma, budes pro nej castecne pracovat a zaroven nebudes uplne bez penez, to by mohlo byt kompromisni reseni pro oba. Jinak ma smulu, na OCR mas pravo, kdzy ti ho lekar napise.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73561
9.3.20 12:43

No, zakazat ne, ale pokud tu praci z domova mas ofiko, tak muze argumentovat tim, ze domacti zamestnanci nemaji na OCR narok a nedostanes to zaplacene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21271
9.3.20 12:49
@j.a.n.i1 píše:
No, zakazat ne, ale pokud tu praci z domova mas ofiko, tak muze argumentovat tim, ze domacti zamestnanci nemaji na OCR narok a nedostanes to zaplacene.

Ona ale nema domaci praci porad, jak jsem pochopila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.20 13:10

Ano, chtěla jsem také dojít ke kompromisu, být potřebný čas doma s dítětem a čas, co půjde odpracovat (věci, které si připravím doma při nemoci mi usnadní úkoly v odpracovaných dnech), ale to zaměstnavatel nechce slyšet. Respektive jen s garancí, že za ten kratší odpracovaný čas splním alespoň minimální normu (cca 2/3 celku). A z toho mám strach, že nesplním. Jednak nebude šance nahrat vše okolo, aby to klaplo v daném čase (schůzky se zadavatelem, kolegy,…) a druhak by to pak znamenalo nejspíš velké přesčasy, které si nemůžu se školkovým dítkem dovolit. :( A tvrdili mi, že první 3 dny ošetřovného jdou na vrub zaměstnavateli…ne OSSZ… :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.20 13:18

Vidím, že je to o tom, co ustojím v komunikaci. Nárok na paragraf mám - taky bych raději odvedla práci a dostala zaplaceno, ale jsou věci, které nebudu dělat na úkor potřeb svého děcka… Šlo mi o to, co v takovém případě musím/nesmím. Smlouvu mám na plný úvazek za fixní mzdu, další definice tam není… home office na dodělávky je pouze slovní dohoda, která vyšla z původní dobré roční spolupráce na part time…

• Citovat
  • Nahlásit
21271
9.3.20 13:23
@Anonymní píše:
Vidím, že je to o tom, co ustojím v komunikaci. Nárok na paragraf mám - taky bych raději odvedla práci a dostala zaplaceno, ale jsou věci, které nebudu dělat na úkor potřeb svého děcka… Šlo mi o to, co v takovém případě musím/nesmím. Smlouvu mám na plný úvazek za fixní mzdu, další definice tam není… home office na dodělávky je pouze slovní dohoda, která vyšla z původní dobré roční spolupráce na part time…

V tom pripade narok mas. A zamestnavatel ho neplati, aspon pokud vim, takze s tebou nehraje fer.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14573
9.3.20 14:22

No, to je moc prima zaměstnavatel.

Pokud jsi normáln zaměstnanec, ne OSVČ s nějakou podezřelou smlouvou, tak do toho v tomto přpadě zaměstnavatel nemá co mluvit.

A teda pokud je jeho platební schopnost ohrožená tím, že jeden ze zaměstnanců bude na týden doma, tak bych si na tvém místě velmi rychle začala hledat nové místo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22825
9.3.20 19:02

OCR hradi OSSZ, z kapsy zamestnavatele nejde nic. Takze to bude fakt zamestnavatel za vsechny prachy, kdyz nevi, jak to funguje. Pripadne Ti zamerne lze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama