Osmák degu - utržený konec ocasu

Anonymní
27.3.21 19:27

Osmák degu - utržený konec ocasu

Dobrý den, chci se prosím zeptat někoho, kdo má zkušenosti s chovem osmáků degu: špatně jsem osmáka chytla a podařilo se mi bohužel mu svléknout ty štětinky z ocasu i s tou kůži.
Není apatický, žere, pije, je ostražitější, ale jinak bych řekla, že není vůbec poznat, že by mu něco bylo.
Zkusila jsem mu to vyčistit vodou na tamponku, ale moc nedržel, takže to bylo spíš jen takové přejetí párkrát :-( Nekrvácí mu to nějak moc, ale stále je vidět, že je to otevřené. Chtěla bych poprosit o informace, kdy se ta rána zacelí, a jestli ta kost (nebo co to je) tam zůstane nebo si to odhryzne? Nemám s tímto zatím žádnou zkušenost.
Případně jak poznám, že něco není v pořádku a nehojí se to tak, jak by mělo? Zvíře začne být apatické? Nebo když začne ten konec ocasu nějak černat? Jak dlouho bude trvat, než se to zhojí? :-(

A ještě prosím - ne internetu jsem četla, že je potřeba hodně čistit klec, aby se tam nedostala infekce, ale i tak, osmáci jsou dost čuňátka, takže i když ráno vyčistím, navečer už tam jsou zase bobky a načurané a on v tom tím ocasem courá..nějaký tip jak se řeší ta „hygiena“, když je potřeba aby byla zvýšená? Snad to bude v pořádku.
Díky za radu všem, kdo se v tom vyznají víc než já :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
121
27.3.21 19:37

My jsme měli doma dva osmáky mnoho let 8) Jak stárli, tak myslím, že ty jejich štětinky se postupně úplně tak nějak „oholily“. A nezdálo se, že by jim to nějak vadilo. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28
27.3.21 19:42

Taky máme 2 ks a ocásky zatím mají, takže k tomu nic nevím.

Co se týče hygieny, jsou to fakt prasátka. A nechápu, jak někdo může psát, že jsou inteligentní a naučí se na jméno. Houby leda, přiběhnou oba kdykoliv mě vidí, protože jsou zvyklí, že je krmím :lol: Ale máme je moc rádi :srdce:
Klec jim čistím jednou týdně, ale dávám hlubokou podestýlku, tak 5 cm hoblin a hodně sena. Jinak by byli v mokřině.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 19:43

@niklucie To ano, ale já mám na mysli ještě něco úplně jiného - pokud se osmák špatně vezme, tak mu upadne ocas a zůstane krvavý pahýl (obrana proti predátorům, když ho čapnou za ocas, „svleče“ ho, prchne a přežije, jenže ocas už nedoroste jako třeba ještěrce. A to je náš případ :-( Takže jsem se ptala na to, jak řešit to, když se mi stalo to, že máme teď místo ocasu ten krvavý pahýlek… :(
Ale i tak děkuji za příspěvek.

• Citovat
  • Nahlásit
121
27.3.21 19:45

@Sinningia
Ano, přesně tak 8)
My jsme je pouštěli i ven pobíhat po pokoji a někde jsme našli, že se naučí třeba i inteligentně se vrátit do klece. Ale ani náhodou. Jejich chytání byla vždycky velká sranda :lol:, někdy i velký opruz, když osmák zmizel za gaučem, atd. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
121
27.3.21 19:47
@Anonymní píše:
@niklucie To ano, ale já mám na mysli ještě něco úplně jiného - pokud se osmák špatně vezme, tak mu upadne ocas a zůstane krvavý pahýl (obrana proti predátorům, když ho čapnou za ocas, „svleče“ ho, prchne a přežije, jenže ocas už nedoroste jako třeba ještěrce. A to je náš případ :-( Takže jsem se ptala na to, jak řešit to, když se mi stalo to, že máme teď místo ocasu ten krvavý pahýlek… :(
Ale i tak děkuji za příspěvek.

Aha, nojo, promiň. To jsem na nich nikdy neviděla. (Určitě bych ale byla skeptická k možnosti jim to nějak ošetřovat. Myslím, že si to hned zase ušpiní, takže to prostě asi musí zůstat ne jejich imunitním systému, no 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 19:48

@Sinningia Ten ocásek, to je prostě moje chyba :-(
My máme velikánskou klec, takže dělám takové to velké čištění cca 1× za 14 dní. Podestýlku mají jen dole, ale v patrech mají větve a dřevěné desky a na ně jak kadí a čůrají, tak prostě v tom si ten ocásek vytře, žejo… :( Takže mokřina ne, ale jelikož konají potřebu, kde je napadne, tak je tohle prost problém a mám strach, aby si tam takhle nezanesl tu infekci :-(
Zítra bych tu klec chtěla vyčistit, ale mám zas strach, že teď jak tu ránu má otevřenou, tak jak ho budu nahánět i s tím druhým do druhé, menší klece, tak aby se mu to zas nějak nerozdráždilo a nezačalo více krvácet:/ Achjo :(

• Citovat
  • Nahlásit
366
27.3.21 19:56

Ahoj, dcera šlápla osmákovi na ocásek a také mu ho skalpovala. Na radu kamarádky veterinářky jsme kráčeli 3× denně v betadine (nepálivá desinfekce) a postupně se rána zahojila a holá část ocásku upadla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 19:59

@Bella13 Děkuji! Zkusím ho jít zítra do lékárny sehnat. A stačí namočit nebo potřít, jak se asi prostě podaří, že? A můžu ještě vědět, za jak dlouho ta rána přestala být „živá“ a začalo se to hojit? Dost mě to ničí, nevypadá, že by ho to nějak bolelo, ale asi určitě to cítit musí :-(

Příspěvek upraven 27.03.21 v 20:01

• Citovat
  • Nahlásit
28
27.3.21 20:00

My jsme právě dřevěné poličky zrušili a mají jen z pletiva, ze kterého je klec, takže moč a bobky padají dolů do podestýlky, na větvích tím, že jsou kulaté se to neudrží, navíc nemáme žádnou vodorovně, chvíli tam tak jednu měli, ale děsně je to štvalo, tak ji shodili.

A musíš je přendávat na čištění? Já čistím za jejich přítomnosti, máme dost velká dvířka, takže to jde snadno. Jen vytahám blbiny, co tam mají, každému z nich strčím lískový oříšek, tak si ho pilujou a nezlobí :lol:
Stejně to je dvojka, jak Pat a Mat :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
366
27.3.21 20:04
@Anonymní píše:
@Bella13 Děkuji! Zkusím ho jít zítra do lékárny sehnat. A stačí namočit nebo potřít, jak se asi prostě podaří, že? A můžu ještě vědět, za jak dlouho ta rána přestala být „živá“ a začalo se to hojit? Dost mě to ničí, nevypadá, že by ho to nějak bolelo, ale asi určitě to cítit musí :-(Příspěvek upraven 27.03.21 v 20:01

Nalila jsem do hrnku a ocásek tam strčila vykoupat. Už je to dávno ale řekla bych že do tří dnů to zaschlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 20:04

@Sinningia No, já myslím, že čistění bychom asi nezvládli za jejich ochotné asistence…ale možná to zkusím, jde hlavně o ty poličky, aby na nich nebyly bobky a spol..
Já bych jim na pobíhání místo poliček pletivo asi nenechávala, musí to být na tlapky nepříjemné..
Zvířata to jsou skvělé, jsou pěkně chytří a zrovna ten, kterému se to stalo, je ten „hodnější“, kamarádský, důvěřuje lidem :-(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 20:05

@Bella13 Ještě jednou ti děkuju za radu :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
28
27.3.21 20:07
@Anonymní píše:
@Sinningia No, já myslím, že čistění bychom asi nezvládli za jejich ochotné asistence…ale možná to zkusím, jde hlavně o ty poličky, aby na nich nebyly bobky a spol..
Já bych jim na pobíhání místo poliček pletivo asi nenechávala, musí to být na tlapky nepříjemné..
Zvířata to jsou skvělé, jsou pěkně chytří a zrovna ten, kterému se to stalo, je ten „hodnější“, kamarádský, důvěřuje lidem :-(

My máme takové husté pletivo, že jim to zas tak nevadilo, ale raději mají větve na sezení. Jenže z těch poliček, které byly skoro v metrové výšce to lítalo strašně daleko a děti to pak roztahaly všude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.3.21 20:07

@Bella13 Ještě poslední dotaz - změnilo to, že mu chyběl kus ocásku, nějak jeho např. koordinaci v pohybu nebo tak něco?…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat