Osobní bankéř a úspory - investice

Anonymní
9.9.20 08:30

Osobní bankéř a úspory - investice

Dobrý den maminky,
dostala jsem na účet nějaké peníze po dědovi a asi za měsíc mi volal člověk z mé banky a chtěl si se mnou dát schůzku.
Začal mi říkat, že ty peníze které na účtě mám ztrácí na hodnotě kvůli inflaci a řekl mi, zda bych je nechtěla investovat buď do dluhopisů nebo akcií a ať si na účtě nechám jen finanční rezervu ve výši 6 platů. No a taky další možnost ať si založím důchodové pojištění. To si zatím neplatím, protože jsem po vysoké otěhotněla a z mateřské jsem nechtěla ubírat z rodinného rozpočtu.
Chtěla bych se vás zeptat, zda se někdo orientuje ve finančním poradenství a uměl by mi poradit, zda je vůbec dobré jít do nějakých dluhopisů nebo akcíí. Kde je jistota, že ty mé vložené peníze neskončí někde bůhvíkde nebo že ta firma nezkrachuje? Nebo vy, kteří máte něco naspořeno, máte ty peníze normálně na účtě nebo je nějak točíte a zhodnocujete? Taky mi je jasný, že ten bankéř to nedělá pro můj zisk ale pro zisk banky potažmo své odměny…

Nechtěla bych naletět a třeba blbě investovat a pak o ty peníze, které děda spořil, přišla. Je vůbec chyba mít peníze na účtu a nehýbat s tím? Ani manžel mi moc neuměl poradit, protože se v otáze finančnictví neorientujeme…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1219
9.9.20 08:40

Tak to jsou fakt otázky na finančního poradce, ale musíš mu stopro věřit. Tenhle tě bůhví jak našel, to mi přijde podezřelé. Našla bych si svého a on ti vše vysvětlí. Jsou i méně rizikové produkty, samozřejmě s menším výnosem, ale rozhodně je to lepší než to nechat na běžném účtu, kde to požírá inflace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3351
9.9.20 09:05

Je šílené, ze tohle s tebou řeší po telefonu a rovnou te cpe do takových produktu, které neznáš.

7 let před MD jsem dělala bankovní poradkyni a vždy jsem si zavolala lidi na schůzku a v první rade vysvětlovala, jaké jsou možnosti. Těch schůzek bylo většinou mnoho a byla jsem rada, ze odcházeli vzdělanější, i když to třeba nedopadlo. Z tvého bankéře cítím zbytečný tlak. Ono investovat do cenných papírů je super, ale musíš znát všechna rizika. A to je práce bankéře. Tady pana bych poslala někam a našla opravdu dobrého poradce. Nechci ti psát, ke komu, abych nevypadala, ze tlacim nějaké kamarády.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.9.20 09:11

@Verurizeckova no já jsem si s panem dala schůzku u něj v kanceláři v bance, kde mám peníze. Radil mi ať si založím důchodové pojištění. Že je tam státní příspěvek a doma jsem studovala na internetu a zjistila, že je pak i možnost si to odečíst z daní. Ale to bych asi musela spořit alespoň 1500 měsíčně abych si alespoň něco z daní odečíst mohla. Dále nevím, jak to funguje, zda na ty peníze z důchodového pojištění mohu sahat nebo tam musí zůstat až do důchodu…a kdoví co bude za cca 40 let.
No a investovat do dluhopisů a akcií, to se přiznám, že se mi moc nechce…on mi to podával tak, že nechat peníze ležet v bance je hloupost. To jako člověk nemůže se svými úspory hýbat a pak z toho co uspořil jet třeba na dovolenou? Nebo si zaplatit renovaci bytu, domu?

• Citovat
  • Nahlásit
3351
9.9.20 09:40

Tak nechat peníze jen na účtu je fakt blbost. Není tam prakticky žádné zhodnocení a peníze v čase ztrácejí hodnotu. Takže hledat možnosti zhodnocení, když člověk peníze nepotřebuje, je důležité.

Důchodové bych založila určitě. Ale upřímně se mi nechce tady rozepisovat výhody/nevýhody, jak vybirat či nevybirat. Ale mohu poslat do sz kontakt na zkušeného profika, který není provizak, ale hlavně rádce.

S investicemi záleží, jak jsou rozložené, na kolik let je doporučený horizont, jaké jsou poplatky, zhodnocení atd. To je fakt potřeba poradne probrat. Já měla roky v cenných papírech peníze a vydělaly mi 15%, ale rozumím tomu a vím, ze krátkodobý pokles hodnoty peněz není žádná katastrofa. Teď mám kulové s prehazovackou. Já to chápu, ze je to velké rozhodnutí a je potřeba ho promyslet. Každopádně klasicky účet je fakt k ničemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6928
9.9.20 09:47

Ahoj,
nechat peníze ležet na účtě není nejšťastnější, ale pořád je to lepší než nepovedená investice nebo finanční produkt.
Je to hodně o rozhodnutí, s jakou mírou rizika chceš investovat (pojištěné investice, nebo nepojištěné). Rozhodně ale doporučuji diverzifikovat - neboli částku pro investici rozložit na různá využití. A také si vnitřně říct, co s penězi chceš udělat, k čemu mají sloužit (např. pořízení bydlení za 5 let, zajištění na stáří,…).
Pokud máš ve své blízkosti dobrého finančního poradce, konzultovat s ním, ale podrobit to kritickému úsudku.
Osobně se držím čtyřky: vlastní nemovitosti (ne fondy), dividendové akcie, cizí měny, pojištěné spořicí nástroje se státním příspěvkem (stavební spoření, důchodové připojištění). Ovšem je to dané tím, jaký cíl mám nastaven…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
850
9.9.20 10:24

Dle mě tě chce do něčeho zatlačit.
Nějaké úspory mám na účtě. Pokud našetřím dostatek, investují do nemovistostí. Kupuji pozemky, garáže. Vše, co se dá pronajmout a budoucnu prodat a neztrácí na hodnotě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.9.20 10:48

@FraDeu to je rozumné, o moc rozumnější než dávat peníze do dluhopisů a akcií, když tomu nerozumím. Důchodové si asi založím…děkuji za tip

• Citovat
  • Nahlásit
10420
9.9.20 11:21
@Premek_Orac píše:
Ahoj,
nechat peníze ležet na účtě není nejšťastnější, ale pořád je to lepší než nepovedená investice nebo finanční produkt.
Je to hodně o rozhodnutí, s jakou mírou rizika chceš investovat (pojištěné investice, nebo nepojištěné). Rozhodně ale doporučuji diverzifikovat - neboli částku pro investici rozložit na různá využití. A také si vnitřně říct, co s penězi chceš udělat, k čemu mají sloužit (např. pořízení bydlení za 5 let, zajištění na stáří,…).
Pokud máš ve své blízkosti dobrého finančního poradce, konzultovat s ním, ale podrobit to kritickému úsudku.
Osobně se držím čtyřky: vlastní nemovitosti (ne fondy), dividendové akcie, cizí měny, pojištěné spořicí nástroje se státním příspěvkem (stavební spoření, důchodové připojištění). Ovšem je to dané tím, jaký cíl mám nastaven…

Mám to podobně, ale k té čtyřce mám ještě pětku - cenné kovy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6830
9.9.20 11:23
@Janee19 píše:
Tak to jsou fakt otázky na finančního poradce, ale musíš mu stopro věřit. Tenhle tě bůhví jak našel, to mi přijde podezřelé. Našla bych si svého a on ti vše vysvětlí. Jsou i méně rizikové produkty, samozřejmě s menším výnosem, ale rozhodně je to lepší než to nechat na běžném účtu, kde to požírá inflace.

Našel ji úplně normálně, jestli má peníze u nich v bance, tak vidí pohyby na účtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6928
9.9.20 14:22
@zrcadlo píše:
Mám to podobně, ale k té čtyřce mám ještě pětku - cenné kovy.

Proč ne. Pokud to jsou skutečně fyzicky držené slitky, ne fondy. A pokud máte možnost někde zakoupit rozumně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10420
9.9.20 14:29
@Premek_Orac píše:
Proč ne. Pokud to jsou skutečně fyzicky držené slitky, ne fondy. A pokud máte možnost někde zakoupit rozumně.

Jo jo, fyzicky. Nemáme v tom jmění, ale část úspor jo. Manžel je pesimista, tak občas prohodí, že až ve světě skončí ta hra s nekonečně tisknutými papírky a virtuálními čísly na účtech, tak se bude hodit mít kousek půdy na obdělání, doma kvér kvůli bezpečnosti a někde schovaný nějaký ten malý pokládek. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1219
9.9.20 17:54

@kacz anebo na ni mohl dát kontakt nějaký známý, který u poradce byl a za 'odmenu" musel dát další kontakty, to nenávidím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
306
10.9.20 00:55
@zrcadlo píše:
Jo jo, fyzicky. Nemáme v tom jmění, ale část úspor jo. Manžel je pesimista, tak občas prohodí, že až ve světě skončí ta hra s nekonečně tisknutými papírky a virtuálními čísly na účtech, tak se bude hodit mít kousek půdy na obdělání, doma kvér kvůli bezpečnosti a někde schovaný nějaký ten malý pokládek. :mrgreen:

Paráda, další naivní lidé. Peníze jsou o důvěře v ně, samozřejmě, ale copak zlato ne? K čemu je zlato, pokud Ti za něj nikdo stejně nic nedá? Dnes nějakou hodnotu má a ta se mění a může klidně padnout hodně hluboko. Prakticky je zlato k ničemu. Nedá se v něm schovat a nedá se jíst, dělají se z něj v zásadě jen šperky. Ale tak kdo chce, tak ať si věří, že jednou bude chodit do obchodu platit s lesklými kamínky, které bude paní pokladní vážit mikrováhou a zkoumat kvalitu karátů. Fakt úsměvné. :-D
Osobně zakladatelce nedoporučuji nic rizikového, očividně tomu nerozumí a mohla by se jednou, dříve nebo později, dost divit. Na trhu jsou velcí hráči, kteří dělají svými spekulacemi vlny, do kterých drtivá většina lidí vůbec nevidí a naivně si myslí, že jsou nejchytřejší a jak krásně budou „bezpracně“ bohatnout. To bychom už všichni jezdili v limuzínách a nedělali nic jiného než hráli golf a je to tak snad? Jak říkám, hlavně neposlouchat takové ty kecy. Nějakou dobu byla velká bublina Bitcoin, kterému jeho zastánci predikovali obří ocenění a co myslíš? No samozřejmě léta plynou a nic z toho, naopak. Hrozně moc lidí přišlo o peníze a to nemluvíme o všech těch ostatních kryptoměnách, ve kterých se vypařily obyčejným naivním lidem takové hromady peněz, že hrůza. Miliardy a milardy dolarů jen proto, že někdo řekl, že je to super a trendy a peníze na spořícím účtu přece ztrácí hodnotu. Ach jo. Pokud nemá zakladatelka fakt miliony, tak se nějakou inflací nemusí příliš trápit, to jsou drobné. Místo toho si v klidu střádat a přikládat, prostě šetřit. No a až se našetří, tak si něco koupit pro sebe, udělat pro sebe a nebo teda koupit nemovitost třeba. To je reálná hodnota, i když samozřejmě také to má spoustu svých rizik a specifik.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5223
10.9.20 07:25
@Anonymní píše:
Dále nevím, jak to funguje, zda na ty peníze z důchodového pojištění mohu sahat nebo tam musí zůstat až do důchodu…a kdoví co bude za cca 40 let.

Nemůžeš na to sahat. Až v 60 letech. Pokud chceš to vybrat dřív, tak vrátit veškeré státní příspěvky, vrátit slevy na dani, a dodanit příspěvky zaměstnavatele. TZN. absolutně nevýhodné, rušit jen v případě opravdu největší nouze, když není jiná možnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama