Osobní bankrot - dluh vznikl před bankrotem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.08.18 10:07
Osobní bankrot - dluh vznikl před bankrotem

Ahoj holky,

Moje sestra si mimo jiné půjčila od táty 100 tisíc. To bylo tak před 6 lety s tím, že mu to postupně bude splácet. Jenže se na to vykašlala a pak, protože dlužila všude možně, vyhlásila osobní bankrot. Táta o tom věděl a její dluh nepřihlásil. Protože to je přeci dcera.

Teď už má sestra bankrot uzavřený a jedná s tátou o tom, že by mu to měla začít splácet. Sepsali spolu dohodu o tom, že dluh vznikl v té a té době a že by mu to měla zaplatit do 5 let. A ona najednou otočila, že ta dohoda je jen bezcenný cár papíru. Že mu nic platit nebude.

A já se bojím, že má pravdu, protože táta nepřihlásil tu pohledávku do insolvenčního řízení. Pominu etickou stránku věci - z právního hlediska má sestra pravdu, nebo ne? Jasně, že by to měl táta řešit s právníkem, ale zatím nechce.

Anonym prosím že zjevných důvodů.

Reakce:

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1977 příspěvků 23.08.18 10:16
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Moje sestra si mimo jiné půjčila od táty 100 tisíc. To bylo tak před 6 lety s tím, že mu to postupně bude splácet. Jenže se na to vykašlala a pak, protože dlužila všude možně, vyhlásila osobní bankrot. Táta o tom věděl a její dluh nepřihlásil. Protože to je přeci dcera.

Teď už má sestra bankrot uzavřený a jedná s tátou o tom, že by mu to měla začít splácet. Sepsali spolu dohodu o tom, že dluh vznikl v té a té době a že by mu to měla zaplatit do 5 let. A ona najednou otočila, že ta dohoda je jen bezcenný cár papíru. Že mu nic platit nebude.

A já se bojím, že má pravdu, protože táta nepřihlásil tu pohledávku do insolvenčního řízení. Pominu etickou stránku věci - z právního hlediska má sestra pravdu, nebo ne? Jasně, že by to měl táta řešit s právníkem, ale zatím nechce.

Jestli chápu dobře princip insolvence,tak bohužel tvůj otec má smůlu. Věřitelé jsou povinni se o svůj dluh přihlásit,jinak prostě propadá. A dohoda,kterou momentálně sepsali na tom zřejmě nic nemění. Ale z lidského hlediska je vaše sestra neskutečná mrcha.

cecetka
Kelišová 7362 příspěvků 23.08.18 10:31

Z pravniho hlediska je to tak. Z etickeho je to hnus, aby se dcera takto chovala. Vic to asi neni treba komentovat :nevim:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.08.18 10:58

Tatínek nemá peníze, za to má dceru, která ho případně obere ještě o další finance. Tatínek to řešit nechce, tak ať to nechá tak. A ty to neřeš, jestli chceš se sestrou nějak vycházet. Jestli s ní vycházet nechceš, tak jí můžeš trochu znepříjemnit život, pokud chceš. A to, že si sestra vůbec dovolí otci něco takového říct, svědčí o jejím charakteru. Myslím si, že bych s ní vyrazila dveře a nepustila ji domů, dokud nezačne splácet. K

Hrabě Dooku
Kecalka 199 příspěvků 24.08.18 17:01

poté, co by se mi dcera vysmála, že mi nic splácet nebude, bych se otočil, řekl ahoj a šel do hospody na pár točených zpytovat svědomí, jak jsem dceru špatně vychoval a nenaučil základní zodpovědnosti ......bral bych to jako osobní selhání …

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 20:37

@Hrabě Dooku

Táta nás opustil, když jsme byly malé. Těžko říct, jestli to bylo špatně, protože děti by se svého otce neměly bát.

Každopádně se sestrou jsem mluvila a bude mu to splácet. Protože to je dluh. Tak jsem zvědavá, jestli to dodrží. S naší rodinou to není jednoduché. Každopádně díky za rady.

Zde Nulla
Nováček 2 příspěvky 29.08.18 20:25

Ano mel dluh prihlasit do in.rizeni pokud tak neucinil jiz nebude penize vymoct zpet.

Black Sea
Stálice 85 příspěvků 29.08.18 23:30
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

ano má smulu…

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 31.08.18 15:04
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Pokud po oddlužení sepsali dohodu, že mu starý dluh splatí do 5 let, tak je to nový závazek, který je podle mne vymahatelný.

Luboš P
Zasloužilá kecalka 882 příspěvků 01.09.18 07:33
@eumedon píše:
Pokud po oddlužení sepsali dohodu, že mu starý dluh splatí do 5 let, tak je to nový závazek, který je podle mne vymahatelný.

O tom by se dalo diskutovat. Pokud při oddlužení nebyli věřitelé uspokojeni 100%, tak by se toto jednání dalo považovat za zvýhodňování věřitele, což může být i trestný čin.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 01.09.18 09:03
@Luboš P píše:
O tom by se dalo diskutovat. Pokud při oddlužení nebyli věřitelé uspokojeni 100%, tak by se toto jednání dalo považovat za zvýhodňování věřitele, což může být i trestný čin.

Nesmysl.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 01.09.18 09:28
Zakladatelko, pár úvah s odkazy:
  • Tady : Nepřihlášenému věřiteli (tedy vašemu otci) tak i nadále běží lhůta k promlčení. Tato promlčecí lhůta tak může skončit dříve, než bude ukončeno insolvenční řízení. Tento věřitel tak poté nemá žádnou možnost, jak se domoci své pohledávky, z této pohledávky se stane pouhá naturální obligace. Po oddlužení sice dluh existuje, ale je promlčený a nevymahatelný (ale může být plněn dobrovolně).
  • Naturální obligace jako tzv. naturální dluh právně existuje, ale její splnění si věřitel nemůže u soudu nebo jiného autoritativního orgánu vymoci. Přestože ji nelze vynutit, může být dlužníkem splněna dobrovolně a poté se přijetí plnění z takové obligace nepokládá za bezdůvodné obohacení
  • Listina, kterým promlčený a nevymahatelný dluh sestra uznala a zavázala se jej plnit, lze možná pokládat za uznání dluhu (pokud splňuje náležitosti stanovené zákonem pro uznání dluhu, nezávisle na tom, že takto není nadepsán; ale tak, jak jste to popsala, to pojmově uznání dluhu je). Z nevynutitelné naturální obligace se uznáním dluhu stal opět vynutitelný nárok.

Ergo kladívko - otec by měl sestru písemně vyzvat k plnění, ke kterému se v uznání dluhu písemně zavázala s pohrůžkou žaloby. Žaloba by neměla být podána dříve, než marně uplyne týden po odeslání písemné výzvy.

Jestli je to srozumitelně napsáno i s rozpisem splátek, tak mu soud musí dát za pravdu, ale je lépe samozřejmě s tím jít za advokátem (i to uznání dluhu mělo být sepsáno raději s advokátem, nebo ještě lépe u notáře s doložkou přímé vykonatelnosti, jenže je otázkou, zda by to pak byla sestra ochotna podepsat).

Otázka je, jestli není v nových průšvizích a nemá nové exekuce - pak by ten úkon uznání dluhu mohli ostatní věřitelé napadnout jako relativně neúčinný. Ale to nemusí váš otec vědět.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Plekanec se sice vrátil, aby rodina byla spolu, syny ale nechal v Kanadě

Vracím se do Čech, abych mohl být se svými syny, tak se dají parafrázovat... číst dále >

Babiš ml. a jeho schizofrenie: 6 lidí, kterým tato porucha ničí nebo ničila život

Zjistěte si, co je to schizofrenie, kterou má můj syn, řekl ve středu před... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >