Osvč a rodičovský příspěvek - délka čerpání

Anonymní
16.2.21 20:13

osvč a rodičovský příspěvek - délka čerpání

Zdravím všechny zkušené maminky!
Potřebovala bych poradit. Jsem OSVČ, nemocenskou si neplatím. Tím padá mateřská, to je jasné. Ale dozvěděla jsem se, že pokud neplatím nemocenskou, musím povinně čerpat rodičovský příspěvek po 4 roky (to mi připadá jako hodně sprostý). No každopádně jsem se ale i dočetla, že je možné se přihlásit k nemocenskému pojištění alespoň 3 měsíce před porodem a když to budu platit, budu si moct vybrat délku čerpání. Máte někdo zkušenosti? A je pak potřeba platit tu nemocenskou po celou dobu čerpání nebo se můžu po porodu zase odhlásit? Omlouvám se možná za hloupý dotaz.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7875
16.2.21 20:20

Můžeš si vybrat vždycky. Volis si částku co chceš cerpat. Nikoli délku. Max pro tebe je 10tis měsíčně. Tj. 30 měsíců nejkratší verze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9302
16.2.21 20:26
@Cenarius píše:
Můžeš si vybrat vždycky. Volis si částku co chceš cerpat. Nikoli délku. Max pro tebe je 10tis měsíčně. Tj. 30 měsíců nejkratší verze.

Nebo vyšší částka podle DVZ otce dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 20:29

@Cenarius aha, no vidíš to a lze teda nějak navýšit tu částku, když se přihlásím k tomu nemocenskému pojištění? Ráda bych se po roce začala snažit o druhé dítko ( první nám trvalo 2,5roku z toho dva potraty), takže neočekávám, že by to mělo jít hned, ale člověk nikdy neví, je to asi tak jediná pomoc od státu, kterou budu kdy chtít a nechce se mi teda, aby případně třeba půlka propadla.
@Lendeš no otec je právě taky OSVČ, takže na něj to hodit nemůžu :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
7875
16.2.21 20:33

Do googlu PPM a OSVČ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76178
16.2.21 22:38

No, když ty nic nebo skoro nic statu neodvadis, tak se musis smirit s tim, ze budes mit rodicak max tech 10 tis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 22:49

@j.a.n.i1 dekuji za cennou radu, ktera je uplne mimo tema a vlastne zadnou radou neni. Nemusite se bat, na socialnim, zdravotnim a danich odvadim statu rocne dostatek (pravdepodobne vic nez vy). Neplatim si pouze nemocenskou. Takze fakt moc diky, takhle rada mi moc pomohla :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
76178
16.2.21 23:06

Jasne, urcite odvadis neskutecne sumy a proto je problem platit si k tomu tech par stovek nemocenskeho. A jeste mas hloupe kecy kolik platis. Tipuju, ze tolik, ze ani kdyby sis to nemocenske platla, tak stejne platis tak malo, ze bys vic jak tech 10tis. volit nemohla.

Příspěvek upraven 16.02.21 v 23:32

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 23:28

@j.a.n.i1 stovka sem, stovka tam, vsak to nic neni, ze, vy si taky platite za sluzby par stovek mesicne, ktere nevyuzivate? Asi ne ze? No dekuji za plodnou diskuzi, zase jsem naivne nalitla, ze jsem si myslela, ze bych se tu treba mohla dozvedet nejakou uzitecnou informaci z praxe. Tohle forum je uz opravdu o nicem, jen same chytroliny, ktere si sem chodi lecit sve komplexy.

• Citovat
  • Nahlásit
76178
16.2.21 23:33

Fajn, tak napis kolik odvadis na socialnim a pak se muzeme realne bavit o tom, zda bys mohla cerpat vyssi rodicak.
No, ale ty tu sluzbu vyuzivat chces, ale nechce se ti za ni platit a to je rozdil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7875
17.2.21 05:40
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 stovka sem, stovka tam, vsak to nic neni, ze, vy si taky platite za sluzby par stovek mesicne, ktere nevyuzivate? Asi ne ze? No dekuji za plodnou diskuzi, zase jsem naivne nalitla, ze jsem si myslela, ze bych se tu treba mohla dozvedet nejakou uzitecnou informaci z praxe. Tohle forum je uz opravdu o nicem, jen same chytroliny, ktere si sem chodi lecit sve komplexy.

Co se rozcilujes? Já ti poradil úplně normálně a slušně. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat