OSVČ a zálohy v dalším roce - začátečnický dotaz

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
51
2.1.22 09:25

OSVČ a zálohy v dalším roce - začátečnický dotaz

Dobrý den, omlouvám se za triviální dotaz, ale jsem OSVČ teprve pár měsíců a ještě pořád ve spoustě věcí tápu.
V roce 2021 jsem platila minimální zálohy. Chápu správně, že teď v lednu ještě budu platit stále minimální zálohy (resp. v minimální výši pro rok 2022), dokud nepodám daňové přiznání a oni z toho neurčí výši záloh pro rok 2022?
A daňové přiznání za rok 2021 mohu podat klidně už teď? Nebo přijde nějaký papír ze sociálky a od pojišťovny? Někdo říkal, že mají přijít dopisy, ve kterých je, kolik jsem za daný rok zaplatila zálohy a teprve poté lze podat daňové přiznání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1713
2.1.22 09:43

Zdravotni ne, tam se to zveda hned od lednove zalohy. Socialni ano, az po podani prehledu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1713
2.1.22 09:45

A v prubehu ledna chodi vyuctovani, jak ze socialky, tak zdravotniho, jsou tam platby za lonsky rok. Proste rocni prehled. A danove muzes podat kdykoliv do konce tohoto kvartalu, je to jedno

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7017
2.1.22 09:49

Zdravotní pojištění už teď za leden platíš min. zálohu pro 2022, sociální stačí zvednout až po podání přehledu. Do 1.4. nebo do 1.5. (Pokud budeš podávat elektronicky) podáš daňové přiznání a do měsíce od přiznání přehledy na socku a zdravku, kde si vypočítáš novou výši záloh pro 2022. Ty si počítáš sama. Zdravky a sociálka posílají výpis zaplacených záloh na začátku roku a po podání přehledu vyúčtování. Doporučuji, vzhledem k tomu, že v tom trochu plaveš, sehnat si účetní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
2.1.22 10:08

@Arboretka @Hanula1212 Moc oběma děkuji! Mám domluvenou účetní, která mně pomůže s daňovým přiznáním, ale aktuálně je mimo domov. Stálou účetní si vzhledem k nízkým výdělkům zatím vůbec nemůžu dovolit, tak si musím poradit sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1713
2.1.22 10:12
@Witchie píše:
@Arboretka @Hanula1212 Moc oběma děkuji! Mám domluvenou účetní, která mně pomůže s daňovým přiznáním, ale aktuálně je mimo domov. Stálou účetní si vzhledem k nízkým výdělkům zatím vůbec nemůžu dovolit, tak si musím poradit sama.

A nebudes uplatnovat vydaje procentualne jen?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
2.1.22 10:15
@Arboretka píše:
A nebudes uplatnovat vydaje procentualne jen?

Mám živnost volnou a myslím je tam těch 60 % paušál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7017
2.1.22 10:18

@Witchie tak pokud máš na daňové přiznání a přehledy domluvenou účetní, ona ti určitě řekne, co a kam odevzdat a kolik a kam zaplatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
2.1.22 10:22

@Hanula1212 Já měla obavu, jestli neexistuje nějaká zákonná povinnost hned teď po novém roce. Děsím se těch sankcí, které se dávají, když udělá člověk něco špatně. To OSVČ mě hrozně stresuje a nejradši bych se vrátila do původní práce, ale mám dítě s autismem, které chodí do školky jen na pár hodin denně, takže i půl úvazek je pro mě nerealizovatelný a jediná možnost, jak nějak přežít, byla zřídit si ŽL a dělat z domova :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7017
2.1.22 10:57

Tak ty sankce jsou, ale nikdy to není tak, že bys udělala chybu a hned dostala likvidační pokutu. Vždycky před tím následuje nějaké upozornění. Pokud máš jen daň z příjmů, pak je termín 1.4. pro daňové přiznání (pokud podáváš elektronicky, pak 1.5.), pro přehledy na socku a zdravku je termín měsíc od podaného přiznání. Já jich dělám asi stovku, to bych ani nestíhala, pokud by to mělo být na začátku roku podané :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
2.1.22 16:30

@Hanula1212 No, já jsem taková, že bych to nejraději měla odevzdaná 1.1., abych byla klidná :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1684
3.1.22 02:53

Doporučuju podávat přiznání a přehledy elektronicky. Formuláře jsou samovyplňovací, takže chyba je prakticky vyloučená. Stačí mít bankovní identitu nebo datovou schránku. To se dá vyřídit okamžitě. Co si vzpomínám, tak déle trvá přístup do VZP. Jestli se to nezměnilo, tak ta posílá přístupové údaje papírovým dopisem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
3.1.22 06:30

@JTom Děkuji, do VZP přístup mám a ano, posílali dopis. Nějak se s tím popasuji, věřím, že se vše zaběhne, ale mám ŽL teprve pár měsíců, tak si to musí „sednout“ :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat