OSVČ-dlouhodobá nemoc

Anonymní
1.8.21 19:28

OSVČ-dlouhodobá nemoc

Dobrý den, existuje nějaká pomoc pro OSVČ při dlouhodobé nemoci? Pokud si neplatil „nemocenskou“? Jedná se mi o tatínka platil si jen zdrav. a soc. Teď onemocněl a je bez příjmů. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
AH
276
1.8.21 19:35

Nevyplatilo by se mu pozastavit živnostenský list a jít na úřad práce?
O žádné jiné pomoci tedy nevím. Pak leda zkusit klasické dávky..doplatek bydlení apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.8.21 19:36
@AH píše:
Nevyplatilo by se mu pozastavit živnostenský list a jít na úřad práce?
O žádné jiné pomoci tedy nevím. Pak leda zkusit klasické dávky..doplatek bydlení apod.

Ano to ma v plánu jít na pracák, právě mě i zajma jestli je možná nějaka hmotna nouze nebo tak :think:

• Citovat
  • Nahlásit
24560
1.8.21 19:41

No dávky pro OSVČ nejsou, na to si měl platit to pojištění. Může živnost zastavit, ale pokud by měl neschopenku, tak se na ten pracák ani hlasit nemůže. Další dávky se pak odvíjí i podle toho, jestli bydlí sám nebo ne a případně příjmu partnera :think:

Příspěvek upraven 01.08.21 v 19:46

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78307
1.8.21 19:41
@Anonymní píše:
Ano to ma v plánu jít na pracák, právě mě i zajma jestli je možná nějaka hmotna nouze nebo tak :think:

No, ona je otazka, zda ho na pracak prijmou, když neni schopen hledat praci. A jinak hmotna nouze zavisi jednak na tom, zda ho prijmou na up, na prijmech cele domácnosti a na tom jaky maji majetek. Tohle je bohuzel přesně ukazka toho, jak se placení nemocenske „nevyplatí“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2228
1.8.21 19:44
@Anonymní píše:
Dobrý den, existuje nějaká pomoc pro OSVČ při dlouhodobé nemoci? Pokud si neplatil „nemocenskou“? Jedná se mi o tatínka platil si jen zdrav. a soc. Teď onemocněl a je bez příjmů. Děkuji

No a proč myslíš, že je možnost platit si nemocenskou???
Já tihle fakt nechápu, každý může onemocnět a co pak?
Tak si tatínek šetřil tedy peníze pro tyto případy?
Jinak doufám, že se brzo uzdraví a bude v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.8.21 19:53

@Proto02 jako fakt? Můj muž třeba platil SP okolo 30 tisíc měsíčně. Proč si má kruci doplácet ještě další pojištění, aby pak něco od státu dostal, kdyby se něco stalo? :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
1479
1.8.21 19:56
@Anonymní píše:
Ano to ma v plánu jít na pracák, právě mě i zajma jestli je možná nějaka hmotna nouze nebo tak :think:

Na úřad práce se může zaevidovat, ale jde o to, že chce hledat práci a je práceschopný.
Pokud není, tak žádná dávka není. Na podporu v nezaměstnanosti nedosáhne, pokud si neplatil sociální pojištění.
Na nemocenskou nedosáhne, pokud si neplatil nemocenské pojištění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24560
1.8.21 19:56
@Anonymní píše:
@Proto02 jako fakt? Můj muž třeba platil SP okolo 30 tisíc měsíčně. Proč si má kruci doplácet ještě další pojištění, aby pak něco od státu dostal, kdyby se něco stalo? :zed:

Sociální máš na důchod ne? Když chceš pojištění, abys měla nárok na nemocenskou nebo mateřskou, tak musíš platit navíc nemocenské.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3286
1.8.21 19:58

Velká chyba, neplatit si nemocenské. Pokud už je nemocný, na pracák ho nevezmou, protože se nemůže ucházet o práci. Teď asi jen pozastavit živnost a zkusit zažádat o dávky. Ale tam se posuzují další lidé v domácnosti, majetek atd. Snad si něco našetřil.
Nemocenské bylo jedna z prvních věcí, které jsem zařizovala ve chvíli, kdy jsem se stala OSVČ. Abych nezůstala úplně bez příjmu v případě nemoci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78307
1.8.21 19:59
@Anonymní píše:
@Proto02 jako fakt? Můj muž třeba platil SP okolo 30 tisíc měsíčně. Proč si má kruci doplácet ještě další pojištění, aby pak něco od státu dostal, kdyby se něco stalo? :zed:

Treba protože SP toto nepokryva, tak je logické platit i to, ktere ano. Vsichni zamestnanci ho taky plati, tak proc by on nemel :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10942
1.8.21 20:03

Rozumný živnostník si buď platí nemocensky anebo komerční pojištění pro tyto případy. Dál radši nic, minule jsem tady dostala kartáč když jsem si dovolila vyjádřit názor na odvody OSVČ vs. zaměstnanci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
354
1.8.21 20:08

Můžu se znalých zeptat, kolik to nemocenské pojištění pro OSVČ měsíčně představuje? A kolik měsíčně pak v případě nemoci člověk dostává a jak dlouho?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24560
1.8.21 20:10

@kyslík no to právě záleží, ono si tu částku můžeš zvolit a podle té výše pak dostaneš nemocenskou/mateřskou. Takže čím víc platíš, tím víc pak dostaneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78307
1.8.21 20:12
@FraDeu píše:
Na úřad práce se může zaevidovat, ale jde o to, že chce hledat práci a je práceschopný.
Pokud není, tak žádná dávka není. Na podporu v nezaměstnanosti nedosáhne, pokud si neplatil sociální pojištění.
Na nemocenskou nedosáhne, pokud si neplatil nemocenské pojištění.

Tak sociální platil, to je povinne, ale jak uz jsem psala, je otazkou, zda ho na up zaregistruji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat