OSVČ kdy začít platit nemocenské pojištění kvůli PPM?

239
5.5.21 20:48

OSVČ kdy začít platit nemocenské pojištění kvůli PPM?

Zdravím všechny, určitě to tu už někde zaznělo ale nemohu dohledat. Jen se chci ujistit jestli to chápu správně.

Jako OSVČ podnikající od roku 2012 si chci začít platit nemocenské pojištění abych pak měla nárok na PPM a případně pak možnost hýbat s rodičovskou.
Podmínka platit 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství je jasná, ale u druhé podmínky trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství mě matou ty dva roky.

Konkrétní příklad - začnu si platit nemocenskou, za 3 měsíce otěhotním a budu si stále platit nemocenské pojištění až do nástupu na PPM (myslím že to je asi 1,5 měsíce před předpokládaným termínem porodu)
Bude to tedy 270 kalendářních dní ale v posledním roce. Nevím jestli je nějak rozhodující, když se to bude zkoumat takhle zpětně, že to nebylo placené v těch dvou předchozích letech.
Podle mě je prostě důležitější že si to začnu platit dřív než otěhotním a je to těch 270 dnů.
Je to tedy takto?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
47978
5.5.21 20:56

Staci 270 dni v poslednich dvou letech. Jeste si over, zda se ti vyplati platit dobrovolne np/vyse ppm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
5.5.21 20:58

Ještě pro doplnění, dnes jsem vyplnila přihlášku a chci jí na OSSZ poslat poštou.
Volala jsem tam a paní mi řekla že až jim to dojde tak mě příjde nějaké vyrozumění, číslo ůčtu kam to mám posílat a tak.
Ptám se jí jestli to chápu správně že je potřeba si to začít platit včas abych měla nárok na PPM. Že když to teď začnu platit a za 3 měsíce přeba otěhotním tak jestli splním ty podmínky a ona mi jen obě ty podmínky zopakovala. Mám pocit že asi sama nevěděla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
5.5.21 21:04

@matkabagristy mám pocit že se to vyplatí vždycky (musela bych nemocenské platit asi 15 let aby se PPM nevyplatilo) je to ale myslím i podmínka pak pro možnost hybat s rodičovskou a vybrat jí co nejdřív. Taky myslím že je rozhodující těch 270 dní před nástupem na PPM a ty dva roky se tam uvádí asi jen pro to že někdo to třeba platí přerušovaně nebo co já vím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47978
5.5.21 21:07
@Pajvala píše:
@matkabagristy mám pocit že se to vyplatí vždycky (musela bych nemocenské platit asi 15 let aby se PPM nevyplatilo) je to ale myslím i podmínka pak pro možnost hybat s rodičovskou a vybrat jí co nejdřív. Taky myslím že je rozhodující těch 270 dní před nástupem na PPM a ty dva roky se tam uvádí asi jen pro to že někdo to třeba platí přerušovaně nebo co já vím.

tech 270 dni nemocenskeho pojisteni se hleda v poslednich dvou letech, pocita se do toho napr. i uspesne zakoncene studium.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76771
5.5.21 21:07

@Pajvala No, pri běžné vysi placeneho nemocenskeho ten rodicak moc rychle nevyberes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
5.5.21 21:34

@j.a.n.i1 No PPM je při minymálních zálohách a tím pádem nízkém nemocenském pojištění bída, ale dá se po porodu už částečně k tomu čerpat i rodičák a celé to vyčerpat jde zvládnout asi za dva a půl roku, ale když bych si nic neplatila a po porodu šla rovnou na rodičák tak s ním pak nemám možnost pohnout. Nejsem si úplně jistá, ale bylo to tak že ti to dali na 4roky a basta. Možná už je to jinak, neví někdo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8442
5.5.21 21:38

@Pajvala dávno to na 4 roky není. Můzes si to rozhodit jak chceš a menit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9013
5.5.21 21:39
@Pajvala píše:
@j.a.n.i1 No PPM je při minymálních zálohách a tím pádem nízkém nemocenském pojištění bída, ale dá se po porodu už částečně k tomu čerpat i rodičák a celé to vyčerpat jde zvládnout asi za dva a půl roku, ale když bych si nic neplatila a po porodu šla rovnou na rodičák tak s ním pak nemám možnost pohnout. Nejsem si úplně jistá, ale bylo to tak že ti to dali na 4roky a basta. Možná už je to jinak, neví někdo?

PPM a rodicak si zároveň čerpat nemůžeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47978
5.5.21 21:41
@Pajvala píše:
@j.a.n.i1 No PPM je při minymálních zálohách a tím pádem nízkém nemocenském pojištění bída, ale dá se po porodu už částečně k tomu čerpat i rodičák a celé to vyčerpat jde zvládnout asi za dva a půl roku, ale když bych si nic neplatila a po porodu šla rovnou na rodičák tak s ním pak nemám možnost pohnout. Nejsem si úplně jistá, ale bylo to tak že ti to dali na 4roky a basta. Možná už je to jinak, neví někdo?

je to jinak. Je tam 300 t, kdyz ani jeden z rodicu nemuze dolozit denni vymerovaci zaklad, je nejvyssi mesicne cerpaci castka 10t

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
5.5.21 21:45

@JancaS84 Mám pocit že ano, kámoška je teď do porodu na PPM a pak jí nízký PPM budou do 10 000 doplácet z rodičáku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
5.5.21 21:48

@Cenarius Aha super, ale 100% to platí i pro OSVČ které si neplatí nemocenské pojištění? V jakých rozmezích pak možnost si rozložit rodičák?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9013
5.5.21 21:49
@Pajvala píše:
@JancaS84 Mám pocit že ano, kámoška je teď do porodu na PPM a pak jí nízký PPM budou do 10 000 doplácet z rodičáku.

Jo to mas asi pravdu to jediný myslím jde :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
5.5.21 22:02
@Pajvala píše:

Jde to doplácet i do vyšší částky přes vyměřovací základ otce dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8442
5.5.21 22:12
@Pajvala píše:
@Cenarius Aha super, ale 100% to platí i pro OSVČ které si neplatí nemocenské pojištění? V jakých rozmezích pak možnost si rozložit rodičák?

Ano. Do 10 tis měsíčně je max bez doložení příjmů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat