OSVČ - mateřská, rodičovská?

2.7.15 23:44

OSVČ - mateřská, rodičovská?

Ahoj holky :)

mohla byste mi některá poradit, jak je to s osvč, případnou mateřskou, rodičovskou, čerpáním, délkou, zda může např. nastoupit manžel atp?

Jsem osvč, již pět let, nemocenskou neplatím (jak jinak :roll:), manžel je zaměstnaný.

Co mě čeká, o co mohu zažádat, zda si mohu vybrat délku… poradí mi některá z Vás, prosím? :)

Děkuji za reakce :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3.7.15 00:03

@Marikka na mateřskou i rodičovskou dovolenou má v tomto případě nárok pouze otec. Stejně tak má za určitých podmínek nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na rodičovský příspěvek máš nárok i ty, délku jeho pobírání lze zvolit na základě doložení výše platu manžela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.7.15 21:52
@matkabagristy píše:
@Marikka na mateřskou i rodičovskou dovolenou má v tomto případě nárok pouze otec. Stejně tak má za určitých podmínek nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na rodičovský příspěvek máš nárok i ty, délku jeho pobírání lze zvolit na základě doložení výše platu manžela.

Díky moc za reakci :)

Já jsem v tomhle fakt marná, můžete mi, holky, vysvětlit, jaký je rozdíl mezi PPM a mateřskou? Měla jsem za to, že PPM je mateřská a nastupuje se na ní těch 6-8 týdnů před porodem a potím je rodičovská dovolená (tedy rodičovský příspěvek v době čerpání dva, tři nebo čtyři roky). :roll: Jsem z toho opravdu zmatená.

Moc díky, vůbec se neorijentuji. 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.7.15 01:48

@Marikka dovolená je volno od zaměstnavatele, na to má nárok tvůj muž. PPM a rodičovský příspěvek jsou ty peníze. PPM se čerpá, jak píšeš, ale je spojena s nemocenským pojištěním a otec dítěte ji může čerpat až po šestinedělí, dobu čerpání RP si můžeš zvolit.

http://www.cssz.cz/…aterstvi.htm
https://portal.mpsv.cz/…covsky_prisp

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.7.15 23:06

@matkabagristy
Moc díky, jsi zlatá :) Mám teď tolik otázek, asi budu muset někam na sociálku nebo úřad práce, kde mi poradí :/ Zkusím se zeptat ještě tady u vás, holky, jestli by mi někdo poradil? :)
1. Mělo by pro mě teď smysl nechat se zaměstnat? Např. kvůli rozhodnutí se, jak dlouho budu čerpat rodičák? Můj „zaměstnavatel“ mi to sám nabídl. Jako osvč asi nemám nárok na to, abych si vybrala délku nebo? Vycházely by z toho pro mne nějaké další výhody?
2. Pokud manžel nastoupí na mateřskou a bude pobírat PPM, stane se tak až od 7. týdne miminka, je to tak? Tedy do té doby nebudeme mít žádný příjem?
3. Jak by to bylo, pokud bych se nechala zaměstnat, musela bych na rizikový, v tu chvilku mi vzniká nárok na PPM?
4. Stejně tak bych po dobu mateřské nemohla působit jako osvč, předpokládám?

Holky, pokud mi některá odpovíte, budu moc ráda a děkuji.

Hezký horký sobotní večer :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.7.15 03:16
@Marikka píše:
@matkabagristy
Moc díky, jsi zlatá :) Mám teď tolik otázek, asi budu muset někam na sociálku nebo úřad práce, kde mi poradí :/ Zkusím se zeptat ještě tady u vás, holky, jestli by mi někdo poradil? :)
1. Mělo by pro mě teď smysl nechat se zaměstnat? Např. kvůli rozhodnutí se, jak dlouho budu čerpat rodičák? Můj „zaměstnavatel“ mi to sám nabídl. Jako osvč asi nemám nárok na to, abych si vybrala délku nebo? Vycházely by z toho pro mne nějaké další výhody?
2. Pokud manžel nastoupí na mateřskou a bude pobírat PPM, stane se tak až od 7. týdne miminka, je to tak? Tedy do té doby nebudeme mít žádný příjem?
3. Jak by to bylo, pokud bych se nechala zaměstnat, musela bych na rizikový, v tu chvilku mi vzniká nárok na PPM?
4. Stejně tak bych po dobu mateřské nemohla působit jako osvč, předpokládám?

Holky, pokud mi některá odpovíte, budu moc ráda a děkuji.

Hezký horký sobotní večer :)

1: ne, ale délku můžeš zvolit přes otce
2. budeš mít rodičovský příspěvek od narození dítěte
3. ne
4. ano

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.11.15 10:34

Ahoj všichni, jsem zoufalá a hledám jakýkoli nápad, třeba někoho něco napadne, jak to vykoumat..
Chceme s přítelem miminko, jsem osvč, mám obchod (prostory v pronájmu) a přítel je zaměstnanec, jen tak tak vycházíme.
Nemocenskou si neplatím. Zjišťovala jsem na ossz, jak by to bylo s mateřskou, když bych si začla platit nemocenskou a paní mi sdělila, že bych dostávala 3,5-4tis měsíčně, což je opravdu strašné, jelikož jen moje výdaje (bez miminka) bez pronájmu za obchod činí okolo 12tis/měsíčně + přítelovi výdaje, které také jen tak tak pokryje. Během 2 let, by se naše výdaje měli snížit, ale miminko si moc přejeme a je nám už 30, tudíž se nám nechce čekat. Napadá Vás nějaké řešení?
Nevím, jestli chci v podnikání pokračovat a pořád se nervovat jestli vyjdeme a nebo se pak nechat radši zaměstnat, i když už podnikám 7 let a celkem se bojím změny..:(
Díky za anonymitu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
17.1.16 16:54

Ahoj chci se zeptat jaky je rozdil mezi materskou a rodicovskou dovolenou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69014
17.1.16 17:12

@Ernest123 Po dobu mateřské musí zaměstnavatel držet „totožnou židli“, po dobu RD pouze pozici odpovídající pracovní smlouvě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.1.16 17:19

Jo a az mi vyprsi smlouva tak budu na rodicovske?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69014
17.1.16 17:21

@Ernest123 Ne, na rodičovské dovolené je pouze zaměstnanec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.1.16 17:26

Jo aha…jen jsem u svyho gyndare vypisovala pappir na penezitou pomoc pri materske

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69014
17.1.16 17:36

@Ernest123 Ano, peněžitá pomoc v mateřství, to jsou peníze od OSSZ a ty pobíráš, když na ně máš nárok, bez ohledu na to, zda si na mateřské dovolené nebo ti už pracovní poměr skončil. Stejně jako pak pobíráš rodičák a nemusíš být u toho na RD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.1.16 17:43

Mam smlouvo do konce jara…ted zalezi jestli miji prodlouzi nebo me vyhodi…jo a kdyz bymi skoncila tak to bude jak? Jsem z toho zmatena… a ta penezita pomoc pri matersky jak dlouho trva?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69014
17.1.16 17:47

@Ernest123 Z hlediska financí je úplně jedno zda ti smlouva skončí nebo ne. A spíš počítej s tím, že ti ji neprodlouží, to by o tebe museli mít sakra zájem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama