OSVČ, porod, "mateřská" otce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 12:02
OSVČ, porod, "mateřská" otce

Prosím o radu, jsem OSVČ a neplatila jsem si nemocenskou, tedy nemám nárok na PPM, a po porodu mne čeká rovnou rodičák. Muž nedávno přišel z práce s info z účtárny, že na mateřskou může nastoupit on a pobírat ji tuším 22 týdnů?

Můj dotaz zní, já mám hned po porodu zažádat o vyplácení rodičáku na těch 6 týdnů a pak, když nastoupí manžel na mateřskou, tak to vyplácení přerušit na tu dobu?
A pro mne z toho po tu dobu té jeho mateřské vyplyne povinnost platit opět zálohy na socku a zdravku jako je platím teď? Bohužel v účtárně u muže tomu z pohledu OSVČ slečna nerozumí, tak nám bližší info nesdělila. Jen tedy přišla s tím, že to bude výhodnější možnost pro nás, než kdybychom to nevyužili.

Děkuji za reakce :kytka:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

pikola
Neúnavná pisatelka 19424 příspěvků 21.09.18 12:06

Ale on nebude mít výplatu, ale jen mateřskou a bude doma, rozumím tomu dobře?

terinka4444
Hvězda diskuse 68376 příspěvků 21.09.18 12:07

no ale on nebude moct vykonávat svou práci, když bude na „mateřské“

debra.morgan
Závislačka 4140 příspěvků 21.09.18 12:09

@terinka4444 bude moct, ale musí mít jinou pracovní smlouvu. prej.

terinka4444
Hvězda diskuse 68376 příspěvků 21.09.18 12:11
@debra.morgan píše:
@terinka4444 bude moct, ale musí mít jinou pracovní smlouvu. prej.

no vždyť píšu, že nebude moct vykonávat svou práci. A ne každý zaměstnavatel je nadšen na dobu 5 měsíců psát jonou smlouvu s jiným zařazením, protože je to evidentní obcházení a podvod.

Helileli
Závislačka 3039 příspěvků 21.09.18 12:11

Mateřská je jako nemocenská dávka, když jí bude pobírat, nebude moct pobírat plat za svou práci. Leda by mu napsali smlouvu na jinou pozici se stejným platem, to by pak opravdu mohl brát PPM i plat, jen je to podvod, protože nepředpokládám, že by ho zaměstnavatel opravdu převedl na jinou práci a při kontrole by mohl mít problém.

rozand
Závislačka 3366 příspěvků 21.09.18 12:14

Musel by pofvádět a mít novou smlouvu na jinou pozici. Nemůže pobírat ppm, zatímco pobírá plat z té stejné smlouvy…

debra.morgan
Závislačka 4140 příspěvků 21.09.18 12:21

@terinka4444 tak jasně, já to třeba jako podvod neberu, je mi to jedno, jsou pozice, kde nebude problém jinou smlouvu napsat a jsou pozice kde ano, ale moznost to je.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 12:23

Ano, nebude po tu dobu vykonávat zaměstnání, to víme a neřešíme. Můj dotaz zněl na administrativu toho mého rodičáku a zálohové platby, které jako OSVČ mám.
V tomto se zde opravdu nikdo nevyzná? Mám chvilku před porodem a nechce se mi kvůli tomu jezdit na pojišťovnu a OSVČ daleko do města. Ale tak asi budu muset, no… nerada bych něco udělal blbě.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 12:24

Moc nerozumím tomu, že by to měl být podvod, jestliže to legálně stát umožňuje? Ale nevidím do zákona o nemocenském pojištění, už se ho neúčastním 5 let.

rozand
Závislačka 3366 příspěvků 21.09.18 12:25

S OSVČ neporadím, s RP je to, jak píšeš, po porpdu zažádáš, pak přerušíš, dobereš, až manžel dobere PPM.

rozand
Závislačka 3366 příspěvků 21.09.18 12:27
@Anonymní píše:
Moc nerozumím tomu, že by to měl být podvod, jestliže to legálně stát umožňuje? Ale nevidím do zákona o nemocenském pojištění, už se ho neúčastním 5 let.

Neumožňuje to legálně - pokud dotyčný dále pracuje na stejné pozici a dělá, co dělal, ale změní se mu smlouva za účelem čerpání PPM, je to podvod. Nicméně podle mě těžko kontrolovatelný a postižitelný.

rozand
Závislačka 3366 příspěvků 21.09.18 12:28

PPM je prostě náhrada mzdy, takže když to udělá tak, že zároveň za stejnou práci tu mzdu bere, je to podvod…

terinka4444
Hvězda diskuse 68376 příspěvků 21.09.18 12:56
@Anonymní píše:

on to legálně stát neumožňuje, myslím to, že si chlap na sebe napíše „mateřskou“, a dostává tedy náhradu platu z práce, aby si zároveň na tu dobu zařídil jinou smlouvu a pracoval na jinou smlouvu, ze které mu jde plat. To je prostě podvod a je to tak bráno. Je to stejné, jako když se žena nechá zaměstnat, přes známé známých, nastoupí do práce na pár dnů a hned jde marodit a stát jí pak celé těhotenství vyplácí nemocenskou, nebo když si žena nechá uměle navýšit příjem, aby měla vyšší peníze. Všechno je podvod, i když to legislativně lze udělat, jakmile se na to přijde, je to o dokazování. A že na stávající pozici dělat nemohl, protože se starl o dítě na mateřské, ale zároveň na jiné pozici mohl po dobu mateřské pracovat, to je celkem zjevný podvod. Není podvod jít na mateřskou, podvod je pracovat díl jen na jinou fitkivně vytvořenou smlouvu.

Bubla_Bučková
Závislačka 4038 příspěvků 21.09.18 12:59
@terinka4444 píše:
no vždyť píšu, že nebude moct vykonávat svou práci. A ne každý zaměstnavatel je nadšen na dobu 5 měsíců psát jonou smlouvu s jiným zařazením, protože je to evidentní obcházení a podvod.

Jo jo, to jsou lidi šikulky… Ale běda jak jde vystresovaná těhule na neschopenku :zed:

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Kráska a trhan: Justin Bieber dělá půvabné Hailey ostudu na každém kroku!

Tihle dva jsou v poslední době snad diskutovanějším párem než slavní... číst dále >

Co ty dva svedlo dohromady? Tomáše Řepku přišel podpořit i Lukáš Rosol!

Kapitán. Tak se jmenuje čtvrtá autobiografie, kterou ve středu večer pokřtil... číst dále >

Články z Ona Dnes

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá... číst dále >

Sezonní afektivní porucha: 3 věci, které byste o ní měli vědět

Úbytek slunečního svitu a chladné počasí může u některých lidí vyvolat... číst dále >