OSVČ přechod z hlavní na vedlejší činnost - rodičovská

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
2344
30.12.21 20:03

OSVČ přechod z hlavní na vedlejší činnost - rodičovská

Ahoj,

v dubnu čekáme dítě, jsem OSVČ hlavní a budu tedy na rodičáku, jak je to prosím s přechodem na vedlejší činnost a zálohami? Budu do dubna hradit plnou minimální a pak jak? Určitě budu mít menší zisk, než ta jejich rozhodná částka, ale sem tam bych pro své stálé klienty něco ráda udělala.

Ale pokud bych měla platit zálohy, tak raději přeruším úplně.

Děkuji za info.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13341
30.12.21 20:09
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7293
30.12.21 22:35

Při pobírání RP bude samostatná výdělečná činnost jako vedlejší a zálohy budou po podání přehledů spočítány podle skutečného výdělku, nikoli ty minimální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2344
31.12.21 00:15

@Hanula1212 @Cenarius Ano ale přehled budu podávat teď za hlavní, přejdu na vedlejší a musím tedy rok platit minimální zálohy? Nebo nic až do podání a pak případně doplatit to nikde nevidím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5104
31.12.21 00:28

Minulý rok jsem to řešila u manžela, kterému v březnu vznikl nárok na starobní důchod. Podala jsem mu přehledy za předchozí rok během března a od dubna už platil nižší zálohy (zdravotní dle výpočtu a sociální minimum pro vedlejší činnost). Ověřovala jsem si to na ZP i OSSZ a takto mi to potvrdili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7293
31.12.21 06:40

Přesně jak píše @Anka1313 . V přehledu vyplníš, že v roce 2022 je podnikání vedlejší a neplatí pro tebe min. vym. základ. Na zdravce jsou kolonky: 0,–, výpočet a ta min. záloha. Tam zaškrtneš Výpočet. U socky přesně nevím z hlavy, ale tam to bude podobně. Po podání přehledu už platíš zalohy nově vypočtené. Platit je musíš, zálohy nemusí platit jen ti, kteří mají podnikání vedlejší, kvůli zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat