OSVČ - sociální pojištění

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.19 09:18
OSVČ - sociální pojištění

Ahoj všem, prosím o radu - partner je třetím rokem OSVČ jako hlavní činnost, zdr.poj. si platí, má účetní., ale neplatí si sociální ( důchod). Nechápu to, jsem zaměstnanec celý život, nikdy jsem to neřešila, ale nyní jsem zjistila, že u OSVČ je soc.poj. povinné…partner tvrdil, že to povinné není, neplatí..a nechápu, že mu to neřekla jeho účetní..
Každopádně by mě zajímalo, když se teď přihlásí na OSSZ ( není přihlášen), bude mít nějaké sankce?? Pokuty?? Jak to s ním budou řešit, že tuto povinnost nesplnil?? Díky moc za jakoukoli radu..

Reakce:
Milan42
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 07.03.19 09:25

Ahoj,
sociální i zdravotní je u OSVČ, který to má hlavní činnost , samozřejmě povinné. Dokonce i při nulovém zisku musí platit nějakou minimální částku!

Co už není povinné je platit si nemocenské pojištění (pak ale nedostane nemocenské dávky v případě nemoci). A taky existuje možnost platit si dobrovolně větší sociální, aby pak měl vyšší důchod.

Být na jeho místě, tak si urychleně zjistím, co mám platit, vyměním účetní a na sociálním úřadě to dobrovolně přiznám a požadám je, ať mi pomohou s výpočtem dlužné částky.

Ale je to divné, sociální uřad by při ročním vyúčtování už přišel na tom, že manžel nic neplatí. Ledaže by ještě neuplynul rok od začátku podnikání.

Zuziky
Neúnavná pisatelka 16928 příspěvků 07.03.19 09:26

Ahoj, samozřejmě, že soc.poj. je povinné, nepovinné je nemocenské…
Na OSSZ mu nejspíš vyměří penále z prodlení ( pokud zaplatí dlužné pojistné naráz, může žádat o prominutí penále )… A pozor, pokud má dluh na pojistném a přeplatek na dani ( třeba bonus za děti ), tak mu ho seberou na umoření dluhu..

veria
Nadpozemská drbna 25014 příspěvků 07.03.19 09:31

No minimální pojistné je kolem 2000, tak to dluží za 3 roky slušnou částku plus penále taky není zanedbatelné. On tedy vůbec není na OSSZ přihlášen? Má to jako hlavní činnost?

Zuziky
Neúnavná pisatelka 16928 příspěvků 07.03.19 09:32
Ale je to divné, sociální uřad by při ročním vyúčtování už přišel na tom, že manžel nic neplatí. Ledaže by ještě neuplynul rok od začátku podnikání.

Pokud se na OSSZ vůbec nepřihlásil, tak je možné, že se po něm neshaneli… :think:

veria
Nadpozemská drbna 25014 příspěvků 07.03.19 09:33

Přesně, on se tam zřejmě vůbec nepřihlásil …

histep
Závislačka 4538 příspěvků 07.03.19 09:36
@Milan42 píše:

Když vůbec není přihlášen, což zakladatelka psala, tak jaké roční vyúčtování?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.19 09:58

Není přihlášen!!!!! :zed:

Kriss Tina
Echt Kelišová 9422 příspěvků 07.03.19 10:00

Sociální je povinné, bude muset doplatit celou částku co dluží plus penále (což nebude málo, vynásob si každý měsíc kdy podniká krát 2000). Já na to taky dojela, když sem zacla podnikat po škole, prd sem věděla a ženská na úřadě mi řekla že to není povinné, po půl roce sem zjistila že je, moc sem ji děkoval no, musela sem to pak zaplatit za ten půl rok celé najednou (asi 12 000kc) :zed:

veria
Nadpozemská drbna 25014 příspěvků 07.03.19 10:51

Tak přihlásit a doplatit no. To oni asi zjisti kdy začal podnikat … :think:

arinecka
Kelišová 5879 příspěvků 07.03.19 11:23
@Anonymní píše:
Ahoj všem, prosím o radu - partner je třetím rokem OSVČ jako hlavní činnost, zdr.poj. si platí, má účetní., ale neplatí si sociální ( důchod). Nechápu to, jsem zaměstnanec celý život, nikdy jsem to neřešila, ale nyní jsem zjistila, že u OSVČ je soc.poj. povinné…partner tvrdil, že to povinné není, neplatí..a nechápu, že mu to neřekla jeho účetní..
Každopádně by mě zajímalo, když se teď přihlásí na OSSZ ( není přihlášen), bude mít nějaké sankce?? Pokuty?? Jak to s ním budou řešit, že tuto povinnost nesplnil?? Díky moc za jakoukoli radu..

Atˇse urychleně přihlásí a začne to řešit, za tři roky to bude pěkná pálka teda :nevim: Nechápu že mu to neřekla ani účetní, vždytˇmusela každý rok potřebovat i přehled ze socky, ne jen ze zdrávky.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65570 příspěvků 07.03.19 11:28
@arinecka píše:
Atˇse urychleně přihlásí a začne to řešit, za tři roky to bude pěkná pálka teda :nevim: Nechápu že mu to neřekla ani účetní, vždytˇmusela každý rok potřebovat i přehled ze socky, ne jen ze zdrávky.

Tak jelikoz ani socialni ani zdravotni neni danove uznatelnými nákladem, tak to celkem k nicemu nepotrebuje.

Hanula1212
Kelišová 5485 příspěvků 07.03.19 11:43

Ale tak vystavuje přehledy. Ale jestli je pán neodevzdával, pak za to nemůže účetní. Jinak je divné, že to OSSZ nezjistilo. FU posílá přehledy na OSSZ, jaké má ten který člověk vyměřovací základ.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.19 15:29

Bude muset vše zaplatit, jasně, ale právě mám obavy, jestli tam nebude nějaký právní postih, protože se na OSSZ vůbec nezaregistroval..a je to povinné..:disappointed:

arinecka
Kelišová 5879 příspěvků 07.03.19 16:25
@j.a.n.i1 píše:
Tak jelikoz ani socialni ani zdravotni neni danove uznatelnými nákladem, tak to celkem k nicemu nepotrebuje.

Já vím že ne ale každý rok dávám účetní i přehledy co přijdou, ona vše zkontroluje, vypíše a pak se to posílá na zdravotku a OSSZ, tak nechápu jak je možné že to po něm nikdo nechtěl :think: Každopádně to bude muset doplatit, tomu se nevyhne.

Váš příspěvek
Reklama