Osvč vyměřovací základy pro mateřskou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
sipkova.zanetka
Kecalka 112 příspěvků 26.10.18 22:42
osvč vyměřovací základy pro mateřskou

Ahoj, je tady někdo, kdo rozumí způsobu vypočítávání minimálního a maximálního vyměřovacího základu důchodového a nemocenského pojištění? Jsem OSVČ a plánuji nastoupit na mateřskou. Platím si dobrovolně nemocenské už víc než rok, takže v tom problém není, ale i když nemám úplně malé příjmy, vychází mi výše mateřské asi 4000, což je děs. Po prostudování několika článků jsem dospěla k závěru, že pokud si v rámci nějaké maximální hranice v rámci vyměřovacího základu začnu platit dobrovolně víc, tak bych pak měla i vyšší mateřskou. Ale nikde nemůžu dohledat srozumitelný návod (kalkulačku), ze které bych zjistila, zda se to vůbec vyplatí. Abych na vyšších zálohách nezaplatila víc, než mi pak stát vyplatí na mateřské. Je to komplikovaný dotaz, ale třeba někdo z vás bude vědět. Díky moc

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2018: Aktuální info

Reakce:
zoota
Stálice 60 příspěvků 26.10.18 22:56

Řešila jsem nedávno. Platila si vysokou nemocenskou, nevydelavala málo a stejne se nad 4000 nedostala, katastrofa. Pani na úřadě mi rekla, ze zivnostnikovi se materska vubec nevyplati, na normalni částku jsem byla bez šance se dostat. To uz maji vic lidi na pracaku, kde jsem nikdy nebyla… :-(

rozand
Závislačka 3482 příspěvků 26.10.18 23:09

@zoota Lidem na pracáku nikdo nemocenské pojištění neplatí, takže nárok na PPM nemají, pokud vím.

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 26.10.18 23:18

@sipkova.zanetka Už nejde platit si dobrovolně libovolně vysoké nemocenské, už (myslím, že to platí od r. 2016) je to počítané na základě posledního přiznání. Tzn. tu výši pojistného, kterou ti vyměří, tu platíš, a z té pak plyne výše mateřské.

zoota
Stálice 60 příspěvků 26.10.18 23:25

@rozand Ano, vim. Myslim to tak, ze kdybych byla na pracaku, mam vic, nez materskou jako OSVČ.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63765 příspěvků 3 inzeráty 27.10.18 00:04

@zoota Pokud ti vychazela materska kolem 4000,– tak si zadne velke odvody neplatila…

zoota
Stálice 60 příspěvků 27.10.18 00:18

@j.a.n.i1 aha, diky za info, uz ani nevim co dělám :-))

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2436 příspěvků 27.10.18 02:44
@zoota píše: Řešila jsem nedávno. Platila si vysokou nemocenskou, nevydelavala málo a stejne se nad 4000 nedostala, katastrofa. Pani na úřadě mi rekla, ze zivnostnikovi se materska vubec nevyplati, na normalni částku jsem byla bez šance se dostat. To uz maji vic lidi na pracaku, kde jsem nikdy nebyla… :-(

Nesmysl, placení NP se pro PPM vždy vyplatí. Podle toho co píšeš sis za poslední rok platila měsíčně na NP kolem 133,–. Za tuhle částku dostaneš 4.000,–/měsíčně. Co se na tom nevyplatí?
Měla sis platit víc. Podle přehledu za rok 2017 byl min. měs. VZ 7.095,– a mohla sis tedy letos platit max. zálohu 163,– měsíčně

1mila2
Kecalka 423 příspěvků 27.10.18 05:47

Nasla jsem tuhle kalkulacku
www.penize.cz/…aterska-osvc#…

Zadas vysi zaloh SP a dole ti to vysvetli kolik si muzes platit a kolik dostanes.

sipkova.zanetka
Kecalka 112 příspěvků 27.10.18 10:02

@1mila2 Díky, tuhle kalkulačku jsem našla taky. Momentálně platím to, co mi vyšlo podle posledního zúčtování, tedy 163 kč. Podle té kalkulačky z peníze.cz bych mohla platit 173 a hodilo by mi to o dvě stovky vyšší mateřskou. Ale jde mi o to, jak zjistit, o kolik by mi stouplo důchodové pojištění, kdybych si zvedla platbu za nemocenské? Podle toho, co jsem pochopila z různých článků, jsou na sebe výše pojistného navázané - budu platit víc nemocenské, musím platit víc důchodové. A zajímá mě, zda by se to vyplatilo. Abych kvůli dvěma stovkám mateřské měsíčně neplatila třeba o pětikilo vyšší pojistné každý měsíc… Snad jsem to napsala srozumitelně…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63765 příspěvků 3 inzeráty 27.10.18 12:00

@sipkova.zanetka No, o petikilo ne, ale o 200 to byt muze. Jinak na vypocet sraci kalkulacka, neb jak nemocenske, tak duchodove je ze steneho zakladu, takze dohledej procentni sazby obojiho a pak uz je to v principu trojclenka.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2436 příspěvků 27.10.18 12:25

@sipkova.zanetka Když ti z posledního přehledu vyšlo, že platit můžeš max. 163,–, jsou tvoje měsíční zálohy na DP na min., tzn. 2.819,–. Nelze platit více, resp. lze, ale nepříhlíží se k tomu a záloha by ti byla vrácená jako přeplatek. Je to omezená právě z důvodu účelového navýšení NP, aniž by tomu odpovídaly příjmy. Před tím přehledem sis platila nebo mohla platit max. 156,–. Vyycházím z toho, že máš daňový základ na min. Jediná rada pro příště, je nejenom vydělávat, ale i přiznávat víc na daň. přiznání. Těch 173,– by si mohla platit po podání přehledu za 2018 za předpokladu, že opět bude tvůj daňový základ odpovídat min. VZ.
Kdyby sis tedy platila rok měsíčně 163,–, tak máš PPM 164,–/denně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.18 23:18
Nemo

Katastrofa je, že jste si platila asi ty nejmenší zálohy na nemocenské, co jdou. Pak se nesmíte divit, že máte tak malou mateřskou. To jste si měla zjistit dříve.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63765 příspěvků 3 inzeráty 16.11.18 05:12
@Anonymní píše:
Katastrofa je, že jste si platila asi ty nejmenší zálohy na nemocenské, co jdou. Pak se nesmíte divit, že máte tak malou mateřskou. To jste si měla zjistit dříve.

Co je na tomhle prispevku tak intimniho, ze je nutne ho psat anonymne?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Česko, dílna všech coverů: Další verze hitu Být stále mlád Mareše a Gotta boduje

Jak se dělají hity v Česku? Zrecyklujte úspěšnou zahraniční melodii, dejte jí... číst dále >

Vánoční večírek podle Jana Tuny: 5 rad, které vám zachrání pověst i obličej

Pokud nechcete na vánočním večírku dopadnout jako Jan Tuna (45), který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >