OSVČ - zdravotní a sociální pojištění

13.1.20 13:35

OSVČ - zdravotní a sociální pojištění. Poradíte?

Ahoj holky,
jdu na vás s (asi stupidním) dotazem, tak mě neukamenujte.

Na konci ledna končím VŠ, a potom chci nastoupit do jedné firmy jako externí copywriter (prostě jim budu plnit jejich web obsahem). Podmínka je ta, že se jedná o práci na ŽL.

Chtěla jsem to zatím mít jako hlavní příjem (chci si dodělat autoškolu a práce z domova se mi docela hodí).

Ale dnes jsem se koukala na ty ukrutné ceny za zdravotku a sociálku. 8o
Chtěla jsem se zeptat, jak to je, když si člověk vydělá např. 25.000 měsíčně, jestli se pořád odvádí ta hrůza (kolem 2.500 za zdravotku a skoro stejně za sociálku)? Nebo když nepřekročím hranici nejnižší mzdy, jsou ty sumy nižší?

A ještě stupidnější dotaz - odvádí se to měsíčně, že? Někdo někde říkal, že jedno z toho stačí odvádět jednou za rok, tak jsem zmatená.

Díky moc za objasnění, holky, úplně mě to položilo :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1937
13.1.20 13:41

První rok můžeš odvádět minimální zálohy teď je to jak píšeš kolem 2500 a 2300, ale pak to budeš muset doplatit dle příjmu. Mimochodem budeš platit ještě daně. A pokud budeš dělat jen pro jednu firmu na ZL tak je to schwarzsystem a jestli na to někdo přijde, tak můžeš mít docela problém.

Příspěvek upraven 13.01.20 v 13:45

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9556
13.1.20 13:42

Ty šílené sumy jsou nejnižší zálohy, které odvádí každá OSVČ, pokud má živnost jako hlavní příjem. Těch 25000,– a méně je právě tak plus mínus na nejnižší zálohy, pokud bys vydělávala více, zálohy se zvyšují. Platí se měsíčně, ale na konci roku prodáváš přehled jak pro zdravotní pojišťovnu, tak pro sociálku a pro každý rok se to vypočítává znovu. Takže kdybys během roku začala třeba vydělávat mnohem více, pak budeš doplácet. Ale pod to minumum bohužel jít nejde ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8545
13.1.20 13:43

Ano, pro rok 2020 je to cca 5000 za oboje, žádné úlevy tam mít nebudeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9556
13.1.20 13:44
@JancaS84 píše:
První rok můžeš odvádět minimální zálohy, ale pak to budeš muset doplatit dle příjmu. Mimochodem budeš platit ještě daně. A pokud budeš dělat jen pro jednu firmu na ZL tak je to schwarzsystem a jestli na to někdo přijde, tak můžeš mít docela problém.

Ano, to mě taky napadlo…bohužel mám špatnou osobní zkušenost i tímto směrem :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5576
13.1.20 13:50

Myslím, že s tímhle příjmem s daněma se vejdeš do 60% paušálu, takže daně úplně nehrozí. Jinak jo, sociální a zdravotní je teď 2500 a 2300, dost často se během roku ještě zvyšuje (většinou v řádu deseti až stokorun) podle minimální mzdy. Platit měsíčně nemusíš, je to jen pohodlnější, než mít celou tu pálku v polštáři. Jinak schwarzsystém to je, ale malé ryby málokdy stíhají. Stát se to samozřejmě může…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8818
13.1.20 14:02

Já bych řekla, že to Schwarz není. Protože při tom musíš porušit několik věcí naráz, ne jen fakturace jedné firmě. Pokud budeš pracovat z domu, tudíž nebudeš využívat jejich kancelář, na svým počítači, ve svém programu, nebude používat jejich služební auto, nebudeš mít nadřízeného, tak to Schwarz není :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.1.20 14:07
@Ba-stet píše:
Myslím, že s tímhle příjmem s daněma se vejdeš do 60% paušálu, takže daně úplně nehrozí. Jinak jo, sociální a zdravotní je teď 2500 a 2300, dost často se během roku ještě zvyšuje (většinou v řádu deseti až stokorun) podle minimální mzdy. Platit měsíčně nemusíš, je to jen pohodlnější, než mít celou tu pálku v polštáři. Jinak schwarzsystém to je, ale malé ryby málokdy stíhají. Stát se to samozřejmě může…

Ano, pokud se vejdeš do milionu příjmu ročně, nemusíš být plátce dph a jedeš na paušál. Každý obor má paušál jiný, já třídím na 60 a na 80 %.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5576
13.1.20 14:09
@Tarinka píše:
Já bych řekla, že to Schwarz není. Protože při tom musíš porušit několik věcí naráz, ne jen fakturace jedné firmě. Pokud budeš pracovat z domu, tudíž nebudeš využívat jejich kancelář, na svým počítači, ve svém programu, nebude používat jejich služební auto, nebudeš mít nadřízeného, tak to Schwarz není :nevim:

Máš pravdu https://cs.wikipedia.org/…_syst%C3%A9m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.1.20 14:11

Zakladatelka

No, holky, ono je to trošku složitější.
Já vlastně dělám popisky (zatím brigádně, jsem pořád evidována jako student) pro e-shop. Není to vlastně firma v pravém slova smyslu, ale taková horda pracujících (buď brigádníků nebo lidí s ŽL), co pracují pro chlápka, jehož „klientem“ je právě ten e-shop.
Tak mi to bylo teď vysvětleno. Rozumím tomu o prd víc než doposud a určitě to tedy nebude na full-time job. Jedině, že bych si tedy ten ŽL udělala a pracovala pro víc klientů, ale celé to smrdí a asi do toho nepůjdu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11463
13.1.20 14:11

Proboha, je to ŠVARC SYSTÉM! Psáno takto. Se Švýcarskem to fakt nemá nic společného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11463
13.1.20 14:12
@sluncovka píše:
Ano, pokud se vejdeš do milionu příjmu ročně, nemusíš být plátce dph a jedeš na paušál. Každý obor má paušál jiný, já třídím na 60 a na 80 %.

Jsou i obory s 40%.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5576
13.1.20 14:14
@jessikka píše:
Proboha, je to ŠVARC SYSTÉM! Psáno takto. Se Švýcarskem to fakt nemá nic společného.

Ponížená omluva, nepoužívám to moc často. A proč se Švýcarskem? To by byl Schweiz systém, ne? 8)

Edit: Já se až z wiki dozvěděla etymologii, domnívala jsem se, že jde o lidový výraz pro černotu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8818
13.1.20 14:16

@jessikka no, máš pravdu :oops: ten chlápek byl vlastně Švarc :lol: já to mám pořád nějak spojené se schwarze, jako že je to černá práce :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.1.20 15:06
@VikinaJánská píše:
No, holky, ono je to trošku složitější.
Já vlastně dělám popisky (zatím brigádně, jsem pořád evidována jako student) pro e-shop. Není to vlastně firma v pravém slova smyslu, ale taková horda pracujících (buď brigádníků nebo lidí s ŽL), co pracují pro chlápka, jehož „klientem“ je právě ten e-shop.
Tak mi to bylo teď vysvětleno. Rozumím tomu o prd víc než doposud a určitě to tedy nebude na full-time job. Jedině, že bych si tedy ten ŽL udělala a pracovala pro víc klientů, ale celé to smrdí a asi do toho nepůjdu.

Ne nutně je každa práce na ZL je Švarc system. Zejména pokud to bude práce z domu, nebude to klasických na 40 hod týdne a fakturovat budeš různé částky, např podle odpracovaných hodin. Výši odvodů na konci roku si můžeš spočítat na webu, kalkulačka např zde, nezapomeň že budeš mít paušál (nejspíš 60 procent). Ty odvody zase tak strašně nejsou - zejména v porovnání se zaměstnanci a za zdravotní péči taky někdo (pojišťovna) musí platit https://www.kalkulackaosvc.cz/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama