Otázka ohledně mluvení a výslovnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Natalka123
Kecalka 144 příspěvků 18.01.17 13:48
otázka ohledně mluvení a výslovnosti

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně mluvení u 25 měsíční holčičky. Diskuze na téma dítě nemluví atd.. je tady hromady, ale potřebuji se zeptat, zda už není potřeba nějaké vyšetření, abychom něco nezanedbali. Dcera moc nemluví to je tedy jeden problém, ale to co mě trápí víc je, že cokoliv tedy už řekne nebo občas když má náladu po mě zopakuje, je špatně. Některá písmenka vůbec nepoužívá jako například S, to ze slov vypouští např. spí je jen pí. Nebo zaměňuje např. místo hají, řekne jají, místo hačí - šaší. Je tohle normální? Nebo jde o nějakou vadu? Také slova zkracuje, řekne třeba jen pá místo pálí. O tom, že dobře slyší jsem přesvědčená. Také se stává, že jeden den se něco naučí a druhý den už to neumí a nebo si to opět zkomolí po svém, i když to předtím říkala správně. Já už si nevím rady, jak ní a začíná mě to zneklidňovat. Slovní zásoba není moc dobrá, větu dá dohromady max o 3 slovech a to málokdy.

Děkuji za Vaše případné zkušenosti a rady.

Reakce:

angelivanka84 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.17 13:52
@Natalka123 píše:
Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně mluvení u 25 měsíční holčičky. Diskuze na téma dítě nemluví atd.. je tady hromady, ale potřebuji se zeptat, zda už není potřeba nějaké vyšetření, abychom něco nezanedbali. Dcera moc nemluví to je tedy jeden problém, ale to co mě trápí víc je, že cokoliv tedy už řekne nebo občas když má náladu po mě zopakuje, je špatně. Některá písmenka vůbec nepoužívá jako například S, to ze slov vypouští např. spí je jen pí. Nebo zaměňuje např. místo hají, řekne jají, místo hačí - šaší. Je tohle normální? Nebo jde o nějakou vadu? Také slova zkracuje, řekne třeba jen pá místo pálí. O tom, že dobře slyší jsem přesvědčená. Také se stává, že jeden den se něco naučí a druhý den už to neumí a nebo si to opět zkomolí po svém, i když to předtím říkala správně. Já už si nevím rady, jak ní a začíná mě to zneklidňovat. Slovní zásoba není moc dobrá, větu dá dohromady max o 3 slovech a to málokdy.Děkuji za Vaše případné zkušenosti a rady.

Podle mě ve dvou letech normální.
A to mám syna 3 roky dost ukecaného :lol:
Naučí se… ;)

Uživatel je onlineAdelka951
Ukecaná baba ;) 1408 příspěvků 18.01.17 13:55

Myslím že je to v tomto věku normální, chceš po ní moc. Každé dítě má své tempo. Já mám také téměř dvouletou a má to dost podobně, jen se tedy hodně zajímá, a ptá se, co to je, ale druhý den se ptá znovu. Syn už v tomto věku mluvil o dost líp, ale nemá cenu je porovnávat, ona je zase bez plen, to syn ještě v tomto věku nebyl.

Fima
Nadpozemská drbna 29260 příspěvků 16 inzerátů 18.01.17 13:58

Přečti si něco o vývoji řeči, jednotlivých hlásek… apod. S ani dokonalou výslovnost po dvouletém dítěti chtít nemůžeš. A ano, je to normální. Řeč má svůj vývoj a nevidím nic, co by tě mělo znepokojovat.

Natalka123
Kecalka 144 příspěvků 18.01.17 14:00

@Adelka951 Já po ní nechci moc. To určitě ne. Nijak na ní netlačím, spíš mě to znepokojuje. Vím, že se nemá srovnávat, ale mám první dítě a děti kolem, které známe v jejím věku mluví daleko líp i její o 5 měsíců mladší sestřenice. A žádné z těch dětí takto nekomolí slova a je jim normálně rozumět. Teď tady neřeším počet slov kolik které umí, ale tu výslovnost.

Katerina000
Ukecaná baba ;) 1058 příspěvků 18.01.17 14:02

Klid. Je brzo, je malá.

Katerina000

Klid. Je brzo, je malá.

Katerina000

Klid. Je brzo, je malá.

Natalka123
Kecalka 144 příspěvků 18.01.17 14:05

@Fima Opravdu. No já právě teď něco četla a to mě trošku vyděsilo. Tak si mě tedy teď uklidnila děkuji, proto se ptám raději tady a přemýšlím, že zajdu za dr.

Billi
Nadpozemská drbna 25881 příspěvků 18.01.17 14:08

Je ještě malá. Jsou jí 2 roky a má spoustu času. Synovi je 2,5, používá asi 20 slov a z toho má asi tak 19 špatně - místo táta má káka, bába je bobů, děda je dáda… Rozumím mu jen já a jeho starší brácha :lol: Chodíme na logopedii (kvůli jiným věcem než je špatná výslovnost) a logopedka je naprosto v pohodě. U takto malých se to opravdu neřeší.
Dodnes neumí říct třeba i a to se taky neřeší.

Luminel
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 18.01.17 14:16

Synovi už budou tři za dva měsíce, slovní zásobu má obrovskou, ale taky už mě znepokojuje, že mluví dost hrozně. Komolí slova, některá písmenka nepoužívá vůbec, některá zaměňuje, no rozumět mu je docela úkol. Přemýšlím už o návštěvě logopeda.

Natalka123
Kecalka 144 příspěvků 18.01.17 14:32

@Luminel No tak to máme úplně stejný problém. Jen mně ještě každý řekne, že je malá a má čas. Jenže já nemám prostě dojem, že to nějak rázem změní. Ty slova už používá třeba půl roku, možná déle a nijak to nevylepšuje.

Laurie
Kecalka 384 příspěvků 18.01.17 14:39

Synovi jsou dva a říká máma, táta, bába, toť vše. No tak doufám, že to je ok. Každý dítě je jiný.

Natalka123
Kecalka 144 příspěvků 18.01.17 14:52

@Laurie ono to asi v pořádku je. Já se spíš ptala na tu výslovnost. To, že řekne pár slov mi ani tak nevadí, spíš to, že je říká blbě. Ale musím se tedy přiznat, že závidím a štve mě jak děti kolem nás mluví. :-D Jsem závisťák :-D

Fima
Nadpozemská drbna 29260 příspěvků 16 inzerátů 18.01.17 17:54

@Natalka123 V tomto věku fakt není na místě řešit výslovnost. ;)

Jestli Ti to pomůže, tak můj starší syn začal mluvit ve 2 letech. Svahilsky. :mrgreen: Tak jsme tomu říkali. Na všechno měl svoje výrazy a měsíc jsme pokaždé luštili, co tím synátor myslí. Až ve 2,5 letech začal svahilštinu měnit za češtinu. Ovšem patlal děsně, o čisté řeči se rozhodně nedalo mluvit. Ve 3 letech do školky a patlal pořád. Paní učitelka mi vždycky vykládala, že jí pořád něco povídá a ona mu nerozumí ani slovo. Ve školce nastal ale rychlý posun a ta řeč se pak strašně rychle dovyvinula. Na logopedii jsme začali chodit až v 5 letech a to kvůli „L“, měl ho spíš takové do J - je předškolák, bez L by mu nenaskočilo R. Ve školce zpíval a recitoval sólo, teď na vánoční besídce byl dokonce vypravěčem. Zkrátka to všechno naběhlo, až byl ten správný čas. Až se ten vývoj řeči ukončil.

Pokud máš pocit, že s tím musíš něco dělat, tak se zaměř na rozvoj jemné motoriky, ta s řečí úzce souvisí. Od věci nejsou i nějaké cviky na rozhýbání jazyka, klukovi to „L“ nešlo jen kvůli neobratnému jazyku. V tomto věku to není opravdu proč řešit.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak zapíjí úspěchy Barbora Strýcová? Nejfalešnější karaoke a mixáž všeho alkoholu

Tenisová matadorka Barbora Strýcová (32) poodhalila zákulisí tenisového týmu,... číst dále >

Další útok Tomáše Řepky na Vlaďku Erbovou. Proč se nesmí vídat se synem?

Ve své aktuální knížce Tomáš Řepka neřeší jen údajné nevěry své druhé ženy... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >