Otázky ohledně novorozence/prvorodička

Anonymní
23.6.20 20:03

Otázky ohledně novorozence/prvorodička

Ahoj doufám že mě za to tady nikdo neukamenuje, ale jsem prvorodička a zajímá mě spousta věcí ohledně miminka až se narodí. Budu ráda za odpovědi.

1. Po narození, pije miminko jenom mateřské mléko nebo se kombinuje i s čajem a něčím dalším?
  2. Nechává se miminko spát v hnízdečku a ještě zabalené v zavinovačce nebo podle teploty pokoje? Bojím se aby se třeba nepřehřálo nebo něco 8o
  3. Do čeho jste tak běžně oblékali miminko doma po příchodu z porodnice? Mamka tvrdí že v prvních týdnech doma i ponožky/capáčky, rukavičky, lehkou čepičku, ale zase.. já se bojím aby se třeba nepřehřála :lol: tak raději víc názorů
  4. Budu mít miminko v zimě, jak ho nabalit do kočáru, co v něm mít? A můžu vyrazit na procházku už v prvních týdnech?
  5. Mám si pořídit odsávačku na mléko? Prý někdy už z kojení bolí bradavky a je lepší to odsávat
  6. Doporučili byste mi třeba něco co vám s miminkem asi nejvíc pomohlo, nějakýho pomocníka na cokoliv bez kterýho byste se neobešli?

To je doufám asi všechno, nezlobte se no já nikoho z okolí s miminkem nemám koho bych se poptala a na internetu zase sto názorů tak raději zkušenosti maminek chci :D

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

9286
23.6.20 20:12
  1. ideální je, když pije pouze mateřské mléko (voda/čaj k němu není potřeba, pár kapek vody bych dala pouze, kdyby se miminko narodilo uprostřed léta a byly tropy a i tak bych se rozmyslela)
  2. Já dávala spát v zavinovačce, takové té jak byla dřív, pořádně zavinout a zavázat
  3. dle období, naše malá je listopadová, rukavičky nikdy nesnesla, dávala jsem pár dní lehkou čepku, byla nedonošena a jinak body/overal a do zavinovačky
  4. Naše dítě je v listopadu, dávala jsem pouze jednu vrstvu oblečení, kombinézu a do fusaku. S miminkem se může ven tuším do -4stupňů, my byli poprvé venku, když malé bylo 9dní (a byla nedonošená) od té doby mi dopoledne venku spala, odpoledne procházka…každý den
  5. měla jsem manuální od kamarádky. V porodnici jsem se nemohla rozkojit, hodně mi pomohla, ALE já měla s kojením hodně problémy, malá sála cca 1 měsíc pak už nechtěla. takže já nakonec kupovala elektrickou díky níž jsem kojila do 3m, aspoň to. Za mě nekupuj - ale vyhlídni si na netu, v okolí, tak abys ji popř. rychle mohla koupit
  6. miminko potřebuje hlavně maminku, vše ostatní je podružné. Jinak za mě povinnost - monitor dechu.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17166
23.6.20 20:13

1. Mleko stačí
2. Poznas, mozna ani zavinovacku nebude chtit, jestli mu neni horko nebo zima poznas, kdyz mu sahnes na hrudnik pod triko, bud by bylo spocene, to je mu horko, nebo naopak studene. S tim souvisí i otazka 3, oblikej aby bylo akorat, ani studene ani spocene. Zalezi jak mas doma teplo, ja novorozenci davala body s dlouhým rukavem a polodupky.
4. Pokud bude mimco donoseney muzes vyrazit hned, ja byla venku jeste v den propusteni z porodnice. V zime mas navic akorat fusak, do toho uz ho nemusis ani nejak extra navlekat, aby se zas neprehralo.
5. Odsavacku muzes mit, ja teda nic moc neodsavala, odsavackou mi to navic bolelo vic jak to kojeni, to ze zacatku boli nez si zvyknes, ale zachranovala me pred zanetem prsa.
6. Ja se neobešla bez houpaciho lehatka, tam se maly jedine dal odlozit aniz by jecel. Pak satek, pokud mas kontaktni dite je k nezaplacení, plus na vylety, ja ho nosim kdyz jedem nakoupit abych nenesla maleho v ruce (od doby co nema vajicko), vyuzije se dlouho, nejake 2 roky ho muzes používat urcite. Monitor dechu, abys mela klidné spaní, ten opet vyuzivam i u většího, ani tak ne kuli tomu ze bych se jeste bala náhlého nedychani, jako spis toho, ze zacne houkat, kdyz maly sam vyleze z postylky :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1229
23.6.20 20:15

Pokud budeš plně kojit, samotné MM stačí 6 měsíců
Neměla jsem hnízdo, syn spal v posteli se mnou, byl v zavinovacce, někdy se mnou pod peřinou, někdy jen tak. Dcera spala v postýlce v zavinovacce, přikrytá lehkou dekou
Doma byly v bodyčku, dupačkách, ponožky, aby se jin nesvlékaly dupačky z chodidel. Čepičku ani rukavičky jsem doma nikdy nedávala.
Do kočáru šly 2 den z porodnice. V zimě, pokud bude kolem nuly bych dala body, punčochy, mikinu a kombinézu. Pak fusak, nánožník, ale já měla zmrzlé děti.

ttt

Svetr

fda 40 Kč
  • 68

Mikina

fda 40 Kč
  • 68
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
23.6.20 20:15

1. Po narozeni stavi k piti jen MM, čaje a vodu jsem davala az k prvnim prikrmum
2. Zalezi jakou mate doma teplotu…nejlepe zjistis sahnutim na zatylek nesmi byt studeny ani horky…deka navic se da pridat vzdycky
3. Oblekala jsem body s dlouhym rukavem a puncochy nebo polodupacky…rukavicky capacky ani cepicku jsem doma nedavala, kdyz mi prisla studena prikryla jsem dekou…ale nase babi by taky davala cepicku rukavicky kabatek no asi by mi malou nejradsi uvarila :lol:
4. Do kocaru teply fusak a ja davala body s dlouhym rukavem, puncochy, chlupaty overal, cepicku…ven jsem chodila asi po tydnu ale bylo zrovna hodne minus kdyz jsme dorazily z porodnice
5. Do predu bych odsavacku neporizovala, pokud bude potreba objednas pres net a druhy den mas doma
6. Tohle je strasne individuální ja treba byla klidnejsi s monitorem dechu a lehatko bylo fajn nosila jsem v nem malou sebou po byte

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12404
23.6.20 20:18

Jenom mm.
Podle teploty pokoje. Čepici ani rukavice mala doma nikdy neměla a narozena je na konci listopadu.
Muzes. Já šla ven cca týden po porodu. V hluboké korbě, ve fusaku, body, tepláky, mikina, čepice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
362
23.6.20 20:20

Pokuď budeš jenom kojit tak žádný čaj nepotřebuje, začínali jsme s čajem a vodou až s prvníma příkrmama a to když bylo dceři 6 měsíců. Odsávačka je zatím zbytečná, tu si můžeš když tak potom dokoupit. Já jsem kojila a kojení mě absolutně nebolelo a neměla jsem žádný problém a odsávačku jsem nepotřebovala. Za mě je hnízdečko zbytečné, dcera spala v zavinovačce a po 2 měsících se z ní vykopávala a už jí nechtěla tak spala v pytli. Mám listopadovou dceru a doma jsem jí měla oblečenou jen v overálku nebo body, tepláčky a ponožky. Žádnou čepici doma vážně nenosila a ani rukavičky. A ven jsme chodily po 4 dnech od propuštění z porodnice a to byla v kočárku v kombinéze, čepice a ve fusaku a pod kombinézou měla jen body s dlouhým rukávem, tepláčky a ponožky. Bydlíme v Praze a tady žádná zima neni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
823
23.6.20 20:30
@Anonymní píše:
Ahoj doufám že mě za to tady nikdo neukamenuje, ale jsem prvorodička a zajímá mě spousta věcí ohledně miminka až se narodí. Budu ráda za odpovědi.
  1. Po narození, pije miminko jenom mateřské mléko nebo se kombinuje i s čajem a něčím dalším?
  2. Nechává se miminko spát v hnízdečku a ještě zabalené v zavinovačce nebo podle teploty pokoje? Bojím se aby se třeba nepřehřálo nebo něco 8o
  3. Do čeho jste tak běžně oblékali miminko doma po příchodu z porodnice? Mamka tvrdí že v prvních týdnech doma i ponožky/capáčky, rukavičky, lehkou čepičku, ale zase.. já se bojím aby se třeba nepřehřála :lol: tak raději víc názorů
  4. Budu mít miminko v zimě, jak ho nabalit do kočáru, co v něm mít? A můžu vyrazit na procházku už v prvních týdnech?
  5. Mám si pořídit odsávačku na mléko? Prý někdy už z kojení bolí bradavky a je lepší to odsávat
  6. Doporučili byste mi třeba něco co vám s miminkem asi nejvíc pomohlo, nějakýho pomocníka na cokoliv bez kterýho byste se neobešli?

To je doufám asi všechno, nezlobte se no já nikoho z okolí s miminkem nemám koho bych se poptala a na internetu zase sto názorů tak raději zkušenosti maminek chci :D
  1. Jenom mléko, čaj nebo vodu až s prvními příkrmy (4 - 6 mesic)
  2. moje spalo v rom, v čem bylo přes den doma, přikryté lehkou dekou (lehkou!), ale to má každý jinak
  3. jaro /podzim, panelák v Praze: bodycko, plátěné kalhotty, ponožky. Čepička jim furt padala, jak se vrteli. Tu měli snad jen v porodnici, těch pár dní, co furt spali. Ale záleží, jak doma máte.
  4. nevím, moji se prvních pár měsíců nosili. Ven můžeš po pár dnech, pokud nebude nějak snad mínus deset nebo tak nějak, vždycky to bylo v papírech z porodnice
  5. nikdy jsem neměla, pokud nebudeš mít problémy, je to podle mě úplně zbytečné. Pokud je mít budeš, můžeš odsávačku sehnat (v Praze) do pár hodin.
  6. šátek! Návody na YouTube. Od cca 4 měsíců nosítko.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
91
23.6.20 20:43
@Anonymní píše:

To je doufám asi všechno, nezlobte se no já nikoho z okolí s miminkem nemám koho bych se poptala a na internetu zase sto názorů tak raději zkušenosti maminek chci :D

1. Po narození stačí mateřské mléko, voda až s příkrmy.
2. Já nechávala v zavinovacce, líbilo se jí v něm 1 měsíc a teď je v hnizdecku. Neprikryvam, máme doma teplo.
3. Doma byla v body s dlouhým rukávem a dupackach/overalu. Ponožky jen, když měla hole nohy. Teď mívá jen body a plenu, na noc overal. Je zbytečně miminko moc navlékat, právě kvůli přehřátí.
4. Do kočárku zimní fusak, miminko zimní overal, případně rukavičky, pokud ruce budou koukat a čepičku, příp. na vrch ještě deku. Ven jsme sly po návratu z nemocnice druhý den, ale to byla ve věku 9 dní. Jinak můžeš hned, pokud bude miminko zdravé.
5. Odsávačku mám, měla jsem problém s kojením. Ještě ji můžeš využít, kdybys třeba od miminka na delší dobu odešla a potřebovala mu nechat svoje mléko. Ale to podle mě nehrozí, já od mimca na dlouho neodejdu.
6. Monitor dechu a kolotoč nad postýlku, zabaví se na chvíli, když hned nemůžu být s ní. V noci ji to uspava. A taky, pokud opravdu hodně brečí a není k utišení, tak mě zabírá vysavač :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.6.20 20:52

Dekuju za odpovědi :srdce: nakonec to nezní nějak vůbec dramaticky a ja si tu už týdny z toho dělám hlavu jak ji mam z toho internetu a mamky zamotanou :lol: jinak o šátku a monitoru dechu jsem taky přemýšlela a rikala si jestli to není zbytečný, takže teď už je to asi jasný že si to rozhodně koupím :D :jazyk: ještě jsem uvažovala místo klasické chůvičky videochuvicku, nemáte někdo na doporučení nějakou spolehlivou?

• Nahlásit
  • Citovat
3876
23.6.20 20:54

Jak máš oblékat poznáš podle dítěte. Syna jsem v prosinci měla doma jen v bodycku, s holýma nohama. V kocare měl bodycko, tepláky, svetr a čepici, fusak. Druhý syn taky zimní, doma body a dupačky, věku do fusaku v zimní kombinéze. V té by se mi starší usmazil. No a dcera je v srpnu, doma byla v overalu, mikine, zavinovacce, přikrytá 2 dekama. Venku 30 stupňů a ona jezdila zabalena stejně, jak kluci v zimě. Měla celé sestinedeli problém s udržením teploty. Takže to zatím neřeš a po porodu uvidíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
K92
578
23.6.20 21:25

Neboj se a věř si, po porodu ti naskočí mateřský instinkt a půjde to samo :slight_smile:. Tomu dávej přednost před různými radami, jak od mamky tak od těch z internetu. Každá máma nejlíp ví, co je pro její dítě nejlepší. Všechny dotazy tu už byly zodpovězeny ale sama za sebe bych ti doporučila, aby ses připravila na kojení. To je ta nejlepší investice (bez kolotoče nad postýlku i zavinovačky se obejdeš). Začni si o tom něco studovat, klidně zajdi na kurz. Kojení je podle mě celkem věda a je dobré být připravená (vědět co je to růstový spurt, jak má vypadat správně přisátí atd ). Mně na to nikdo nepřipravil ani nevaroval a dost mě to u prvního miminka zaskočilo a než si to sedlo, tak byly první týdny náročnější. Teď u druhého jsem už věděla co a jak a je to úplně o něčem jiném.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
816
23.6.20 22:13

Tak myslím, že už ti tady řekli všechno :)
To oblékání je prostě strašně individuální. Když do kočárku koupíte kvalitní fusak, tak už pak nemusíte mimčo navlíkat. Já ho do „podzimního“ fusaku oblíkla tak jak byl doma (body, dupačky, bryndák) jenom prdla do overalu, přidala čepku a bylo. No a v zimě jsem měla bytelný fusak, takže jsem ho nechala tak jak byl, jenom přidala čepku a lehký svetřík.
Dodatek k odsávačce: koupila jsem si dopředu manuální a díky bohu za ni. Pomohla mi rozjet laktaci už v porodnici (malý měl novorozeneckou žloutenku a prostě se nedokázal přisát), sice mi to nakonec bylo k ničemu (malý nepil), ale nějakou dobu jsem alespoň mohla odsávat.
Další boží věc, co mi pomohla byl kojící polštář - zachránil mi páteř. Ono se sice říká, že si máš dítě přiložit k prsu a ne prs k dítěti, ale ono to mimino je docela těžké :D A v lehu mi kojit nešlo vůbec.
Pak houpátko - my máme babybjörn. Doteď je to super věc. Takhle jsem ho tam prdla, houpala nohou a mohla jsem se v klidu najíst :) Pak jsem ho v něm krmila a teď pořád slouží jako sedátko (je do 13 kil).
A doporučuju třeba nějaký starší smartfone, kde stáhneš aplikaci na bílý šum - moje oblíbená je „uspávání miminka“. Ti plyšáci kolikrát stojí balík a ne na všechna mimina to funguje, tak si to alespoň zkusíš a když tak si nějakého necháš koupit od příbuzenstva.
Kamarádka si zamilovala „snugglebundl“ je to taková super vychytávka na přenášení mimina :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
978
24.6.20 14:55

1. Děti pily jenom mateřské mléko. První dítě bylo narozené v létě, bylo tehdy šílené vedro, a u prsu bylo pořád.
2. Nevím, hnízdečko jsme nepoužívali.
3. Nejčastěji bodýčko a k tomu dupačky. Záleží, jak máte doma teplo. Druhé dítě se narodilo v zimě a když jsem se v porodnici ptala, jestli mu mám dávat čepičku i doma, tak mi řekli, že ne, že by pak bylo zbytečně choulostivé.
4. V porodnici mi říkali, že na procházky mám začít chodit postupně, např. první den 20 minut, pak půl hodiny a takhle to postupně prodlužovat (druhé dítě se narodilo v lednu). A že kdyby bylo míň jak -5, tak ven nechodit. A nechodit ani v silném větru (to platí celoročně). V zimě je do kočárku dobré mít fusak, podložit ho dekou a příp. dát deku ještě přes fusak - záleží na teplotě.
5. Odsavačku jsem před prvním porodem neměla, ale velice rychle jsem si ji koupila. Využila jsem ji u prvního i u druhého dítěte. U prvního, když bylo nemocné a nechtělo vůbec pít, tak jsem si odstříkávala mléko, aby mě nebolela prsa a udržela se laktace. U druhého, když jsem dostala lokální anestezii a nemohla pak několik hodin kojit, tak jsem si udělala zásobu mléka v mrazáku. Naopak jsem měla nakoupené např. dudlíky a ty jsem nepoužila vůbec.
6. Monitor dechu. A na začátku kojení u obou dětí mi pomohly kloboučky (doporučuje se jich ale potom co nejdřív zbavit, takže ani u jednoho dítěte jsem je neměla dýl jak pár týdnů). Jo a mast Purelan na popraskané bradavky, výborná věc, není to chemie a i kdyby to dítě olízalo, tak se nic neděje. A ještě šátek na nošení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
978
24.6.20 14:58

A ještě bych doplnila: kvalitní předporodní kurz. Dost mi to pomohlo. Dělala jsem si poznámky a ještě jsem se k nim znova vracela před a po porodu druhého mimča :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama