Otec chce být zapsán v RL, matrika dělá problémy, co s tím?

Anonymní
2.11.20 17:32

Otec chce být zapsán v RL, matrika dělá problémy, co s tím?

Jsem v takové zapeklité situaci už déle než rok.

1. dítě má otce v RL bez problému, 2.dítě nemá zapsaného otce v RL, přestože otec chce. Jenže je cizinec a matrika po něm chtěla rodný list, ten dodal, jenže má být ověřený, česká strana nám to odmítla legalizovat, ambasáda list úředně ověřila, přesto matrice to nestačí.

Kam se obrátit? Na soud? Ale koho žalovat? Otec chce být zapsán, tak přece nebudu žalovat jeho ne? Nebo mám žalovat matriku? Nebo Českou republiku?

Nemáte někdo podobnou zkušenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2730
2.11.20 17:43

RL opatřený příslušnými úředními ověřeními a přeložený českým soudním tlumočníkem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3997
2.11.20 17:44
@Anonymní píše:
Jsem v takové zapeklité situaci už déle než rok.

1. dítě má otce v RL bez problému, 2.dítě nemá zapsaného otce v RL, přestože otec chce. Jenže je cizinec a matrika po něm chtěla rodný list, ten dodal, jenže má být ověřený, česká strana nám to odmítla legalizovat, ambasáda list úředně ověřila, přesto matrice to nestačí.

Kam se obrátit? Na soud? Ale koho žalovat? Otec chce být zapsán, tak přece nebudu žalovat jeho ne? Nebo mám žalovat matriku? Nebo Českou republiku?

Nemáte někdo podobnou zkušenost?

A prvni dite ma stejneho otce? Jak jste to udelali tenkrat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.11.20 17:48
@Ivana 85 píše:
A prvni dite ma stejneho otce? Jak jste to udelali tenkrat?

má, ale to po nás jeho RL nechtěli, neměl tu trvalý pobyt, ale jen přechodný… :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
3997
2.11.20 17:54
@Anonymní píše:
má, ale to po nás jeho RL nechtěli, neměl tu trvalý pobyt, ale jen přechodný… :zed:

No tak to je uplne divny. Mozna bych zavolala na jinou matriku a zeptala se jak to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.11.20 17:56
@Sojkka píše:
RL opatřený příslušnými úředními ověřeními a přeložený českým soudním tlumočníkem

no to by bylo fajn, ale razítko z ambasády matrice nestačí neuznává ho jako úřední ověření, chtěla po nás abychom ho v ČR opatřily apostilou a příslušní uředníci nám apostilu odmítli vydat, do rodné země se nedostane kvůli covidu asi hodně dlouho… takže jsem doufala, že se to dá vyřešit třeba jinak přes soud třeba…

• Citovat
  • Nahlásit
33
2.11.20 18:07

Jak uz napsala @Sojkka, musis predlozit RL opatřený příslušnými úředními ověřeními (apostila nebo superlegalizace, podle toho, jestli je otec z krajiny EU nebo neni) a přeložený českým soudním tlumočníkem. Soudit se nema cenu, pozadavek matriky je opravneny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2049
2.11.20 18:07

Možná se obrátit na Ministerstvo vnitra se žádostí i prověření, zda matrika postupuje správně a jak s touto situaci naložit. Ještě mne napadá - připadně dotaz na ombudsmana (kvůli právu dítěte na zápis otce)???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.11.20 18:08
@Ivana 85 píše:
No tak to je uplne divny. Mozna bych zavolala na jinou matriku a zeptala se jak to je.

jiná matrika nám vydala i potvrzení k uznání otcovství, ale bohužel, co mi ta matrikářka řekla, tak otce může přidat jen matrika podle místa narození… a tam jsem prostě narazila…dítě kvůli tomu bylo 2 měsíce bez RL, než jsem teda přistoupila na to, že dostanu RL bez otce a s mým příjmením…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.11.20 18:14
@DieselDaisy píše:
Jak uz napsala @Sojkka, musis predlozit RL opatřený příslušnými úředními ověřeními (apostila nebo superlegalizace, podle toho, jestli je otec z krajiny EU nebo neni) a přeložený českým soudním tlumočníkem. Soudit se nema cenu, pozadavek matriky je opravneny.

no jo jenže to my prostě nedáme, když nám tady odmítli dát razítko na dokument úředně ověřený velvyslancem dané země, a to minimálně další třeba 2 roky, tak jsem doufala, že právo dítěte na otce je nadřazeno úřední byrokracii…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.11.20 18:16
@Petrusska007 píše:
Možná se obrátit na Ministerstvo vnitra se žádostí i prověření, zda matrika postupuje správně a jak s touto situaci naložit. Ještě mne napadá - připadně dotaz na ombudsmana (kvůli právu dítěte na zápis otce)???

díky za radu, zkusím to a uvidím…

• Citovat
  • Nahlásit
767
2.11.20 18:42

Já bych to zkusila řešit se zvláštní matrikou v Brně. Jinak tedy nechápu, když do RL zapsali při prvním dítěti, proč ne nyní. Trvalý pobyt je nadřazený prechodnemu. Jinak co zkusit požádat v domovské zemi o vyřízení třeba nějakého agenta? My jsme to tak občas řešili, přes zprostředkovatele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9356
2.11.20 18:52

Urcite Ministerstvo vnitra, a nenechte se odbyt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
2.11.20 19:04
@Petrusska007 píše:

Matrika postupuje spravne, neni treba kontaktovat ombudsmana ani Monisterstvo vnitra.
Superlegalizovat listiny a dokumenty je potřeba ve všech státech, které nemají s Českou republikou uzavřenou ani dvoustrannou mezinárodní smlouvu, která upravuje osvobození od ověření;
ani není smluvním státem Úmluvy o apostile.
Postup:
1.Listina (rodny list otce) se ověří příslušnými orgány a ministerstvem zahraničních věcí daného státu, ze kterého listina pochází.
2. Superlegalizace zastupitelským úřadem ČR
Poté je listina superlegalizována pro použití v České republice zastupitelským úřadem ČR, který je akreditován pro stát, jehož orgán listinu vystavil.

Superlegalizovany rodny list otce potom zakladatelka predlozi pri zadosti zapsani otce do rodneho listu ditete na matrice v ČR.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14880
2.11.20 20:02

Na nějakou neziskovku, co nabízí poradenství cizincům, ať vám poradí konkrétní postupy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat