Otec cizinec a riziko únosu

Anonymní
17.11.19 23:18

Otec cizinec a riziko únosu

Dobrý večer. V blízké době plánuji rozchod s otcem mojí dcery, který pochází ze země mimo EU. Dcera má otce v rl, má české pouze české občanství.
Budoucí ex mi sice ničím takovým nikdy nevyhrožoval, ale jelikož v čr zůstává víceméně jen kvůli mně, tak si myslím, že se po rozchodu odstěhuje. Jak snadné je pro něj odvézt si i dítě? V případě, že by došlo na nejhorší tak už mi nikdo nepomůže, na žádné mezinárodní dohody nevěřím. Prostě prakticky - je nějaký problém pro otce, aby naložil vlastní dítě do auta/letadla a opustil EU? Budu se 17 let obávat, že se mi dcera jednou nevrátí ze školky/školy domů?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14566
17.11.19 23:37

Teoreticky by měl mít na vycestovaní tvůj souhlas. Letadlem by ho pustit neměli.
Prakticky, když bude chtít, nic mu nezabrání.

Hlavně on může zařídit dítěti i občanství své země.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30971
17.11.19 23:41

Pokud bude mít jeho pas tak to prakticky asi problem není. Letela jsem dvakrát s dcerou do USA sama bez manžela a nikdo po mne žádný jeho souhlas vidět nechtel. Mají stejné příjmení?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6768
17.11.19 23:46

Tak hodne zalezi na konecne destinaci. Treba z arabskych zemi ji nikdy nedostanete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5154
17.11.19 23:47
@Netopirek píše:
Teoreticky by měl mít na vycestovaní tvůj souhlas. Letadlem by ho pustit neměli.
Prakticky, když bude chtít, nic mu nezabrání.Hlavně on může zařídit dítěti i občanství své země.

To by neměl být problém, rozhodující je obvyklé bydliště dítěte. Záleží na tom, do jaké země by dítě vyvezl, u některých lze striktní respektování mezinárodního práva očekávat spíš než u jiných. S první částí souhlas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5154
17.11.19 23:49

No ale na druhou stranu, tohohle by se teoreticky mohl bát každý, protože i Čech může vzít dítě a odcestovat s ním kdovíkam. U cizinců to vnímám jako větší riziko spíš kvůli mentalitě než kvůli právu. A samozřejmě pokud mají v cizině zázemí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11936
18.11.19 06:22

Ano, udělala jsi si dítě tak, že se teď budeš obávat o to, že ji už neuvidíš. Pokud to bylo ještě chytře s arabem, tak hodně štěstí. Nezabráníš tomu, má na ni nárok, když bude žádat střídavku, má šanci ji dostat, minimálněkaždé druhé víkendy jsou jeho. Na rodný list má nárok, udělají mu bez tvého vědomí duplikát, stačí když nahlásí ztrátu pasu a bez tvéh vědomí mu jako rodiči udělají nový. Souhlas s vycestováním by teoreticky měl mít, fakticky to po něm s velkou pravděpodobností nikdo nebude vyžadovat. A zabránit tomu nemáš jak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30383
18.11.19 06:30
@Anonymní píše:
Dobrý večer. V blízké době plánuji rozchod s otcem mojí dcery, který pochází ze země mimo EU. Dcera má otce v rl, má české pouze české občanství.
Budoucí ex mi sice ničím takovým nikdy nevyhrožoval, ale jelikož v čr zůstává víceméně jen kvůli mně, tak si myslím, že se po rozchodu odstěhuje. Jak snadné je pro něj odvézt si i dítě? V případě, že by došlo na nejhorší tak už mi nikdo nepomůže, na žádné mezinárodní dohody nevěřím. Prostě prakticky - je nějaký problém pro otce, aby naložil vlastní dítě do auta/letadla a opustil EU? Budu se 17 let obávat, že se mi dcera jednou nevrátí ze školky/školy domů?

Myslím, že se toho obáváš správně, ono se to klidně může stát…
Protože je jeho stejně jako Tvoje, pas si může pro dítě nechat udělat stejně jako Ty…
Bude mít právo ji pravidelně vídat a i si ji brát o prázdninách…
A jestli se z prázdnin nevrátí, myslím, že z některých zemí to je bez šance, kdo by tam šel pátrat, nikdo…

My jsme letos letěli s malým dítětem a chtěli vidět jen pas, na souhlas otce dítěte, který s námi neletěl, se nikdo neptal…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66900
18.11.19 07:12
@Netopirek píše:
Prakticky, když bude chtít, nic mu nezabrání.Hlavně on může zařídit dítěti i občanství své země.

Ne, že by ho pustit neměli. Jen po něm mohou chtít souhlas a to ještě do některých zemi.
Naší cestují s mými dětmi a nikdy žádný souhlas vytahovat nemuseli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14566
18.11.19 09:05
@Lama Lama píše:
Ne, že by ho pustit neměli. Jen po něm mohou chtít souhlas a to ještě do některých zemi.
Naší cestují s mými dětmi a nikdy žádný souhlas vytahovat nemuseli.

No ono by ho bez souhlasu pustit měli. Ale jak píšeš po někom to nechtějí. Pokud bude chtít s dítětem odcestovat, odcestuje.

A jak tu někdo psal, do ciziny může dítě odvést i otec Čech. Prostě to riziko je tu vždycky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11936
18.11.19 11:54
@Netopirek píše:
No ono by ho bez souhlasu pustit měli. Ale jak píšeš po někom to nechtějí. Pokud bude chtít s dítětem odcestovat, odcestuje.A jak tu někdo psal, do ciziny může dítě odvést i otec Čech. Prostě to riziko je tu vždycky

ovšem pravděpodobnost, že ti do ciziny unese dítě otec Čech, je jaká? Minimální. Ovšem po rozchodu otec třeba mimounijní ( takže tak nějak mimo naší evropskou kulturu )? Ještě třeba arab? Jaké jsou ty pravděpodobnosti? Nesrovnatelné. Má oprávněnou obavu a nijak tomu nezabrání. 100× omílané : přemýšlejte, s kým a kde si pořídíte dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3025
18.11.19 12:03

Zabranis tomu tim ze si pozadas o navrh do svereni pece. Jinak ji odvezt muze a ty s tim nenadelas nic

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.11.19 12:04

On je z Evropy, ale ta země není v EU. Na útoky absolutně nebudu reagovat, prostě nám vztah nevychází, asi jako dalším 50% jiných párů. Jestli by byl schopný dceru “unést” neumím odhadnout. Asi ne, ale je pro něj středobod vesmíru a jediné dítě, takže kdoví. Finančně jsme na tom tak nastejno, majetky máme tak nějak srovnatelné (on a jeho rodina hlavně u nich doma). Já mu dceru sebrat nechci, klidně bych ji i na prázdniny posílala k nim domů. Všechno zatím řeším jen teoreticky, třeba vztah ještě nějak zachráníme, ale už o to pomalu ztrácím zájem.

• Citovat
  • Nahlásit
3025
18.11.19 12:06
@Šáruší píše:
Ano, udělala jsi si dítě tak, že se teď budeš obávat o to, že ji už neuvidíš. Pokud to bylo ještě chytře s arabem, tak hodně štěstí. Nezabráníš tomu, má na ni nárok, když bude žádat střídavku, má šanci ji dostat, minimálněkaždé druhé víkendy jsou jeho. Na rodný list má nárok, udělají mu bez tvého vědomí duplikát, stačí když nahlásí ztrátu pasu a bez tvéh vědomí mu jako rodiči udělají nový. Souhlas s vycestováním by teoreticky měl mít, fakticky to po něm s velkou pravděpodobností nikdo nebude vyžadovat. A zabránit tomu nemáš jak.

Pokud ji oficialne sveri dite do pece pak by se jednalo o unos a policie by ji hledala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66900
18.11.19 12:06
@zudina píše:
Zabranis tomu tim ze si pozadas o navrh do svereni pece. Jinak ji odvezt muze a ty s tim nenadelas nic

Nenadělá s tím nic, ani když bude mít dítě svěřené do péče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat