Otec na mateřské a na rodičáku, jaké jsou podmínky?

1433
16.5.20 06:05

Otec na materske, rodicaku, podminky?

Prosim o radu. Jsem aktualne na rodicaku s dvoumesicnim miminkem. Nemela jsem narok na materskou ( pracovni pomer me skoncil pri pobirani rodicaku u prvniho ditete). Manzel je zamestnany a zvazujeme, ze by na materskou sel. Vychazela by mu 24tisic Kc. Kdyz by se rozhodl, sel na tech 22 tydnu, mohl by treba pak pokracovat na rodicaku on a ten by se navysil vzhledem k pomerne vysoke materske? Nebo mohla bych na nej pak jit treba i ja zpatky? A bylo by to zase tech 10tisic nebo by se zvedl podle manzelovi materske? Manzel je ted mesic zamestnany a predtim byl osvc a platil si volitelne nemocenske, podminky k materske pry splnuje. Dekuju za kazdou radu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3749
16.5.20 06:21

A zaměstnavatel by s tím byl ok když mu půjde po měsíci na materskou? Aby si pak nemusel hledat nový místo. Na rodicak pak můžeš jít zpět ty a navýšit ho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1433
16.5.20 06:27

@JancaS84 No neni to asi uplne koser, ale pozadal by o to az po skonceni zkusebky no. Aby ho nevyhodil:-( Opravdu by sel ten rodicak pak navysit? Procitala jsem ty podminky a pry se vypocitava z doby pred porodem. Ne jako materska z doby pred nastupem na ni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
M-A
655
16.5.20 06:41

@KaroliS rodicak ma kazdy stejnou celkovou sumu, at jsi reditel banky nebo nekamacenko, 300 tisic. Je jen na rodici, na kolik mesicu, tudiz kolik penez si vybere mesicne. Maximalne to jde do vyse materske, ale neni to tak ze vyssi rodicak budete brat do 4 let veku ditete :zed:
Jinak kdyz chcete cekat na konec zkusebky a pak jit na materskou, me treba materska skoncila v 5 mesicich maly, takze aby vam to kvuli dvoum mesicum stalo za ty harakiri… ty si muzes rodicak zvysit (ale tim padem zkratit dobu pobirani) pres otcovo vymerovaci zaklad

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1433
16.5.20 07:10

@M-A To jsem se ptala uz na socialce, ze otec muze jit az 7 tydnu po porodu a ukoncit ji musi nejpozdeji do roka. Tak to problem neni. Ja uprimne budu rada, kdyz si to taky ozkousi, jaky to je bejt a detma doma. Najdu si neco na zkraceny uvazek. Trvalo me hodinu, ez jsem se na tu linku dovolala, tak me zajimalo, jestli nekdo nevi, jak je to s tou rozhodnou dobou pro vypocet nasledneho rodicaku po materske. Jinam ja mam 10tisic. A prez manzela pred porode to nebylo vyssi z toho osvc jsou ty vymerovaci zaklady nizsi i kdyz realny prijem mel stejny. Tak by me zajimalo, jeatli po matersky by se mu ten zaklad pocital uz z toho zanestnani stejne jako materaka nebo porad plati, ze z doby pred porodem. Ja bych chtela pak hned zkusit dalsi dite kvuli vyssimu veku a zdrav. komplikacim a prave bych rada ten rodicak dovybrala. Po 10 tisicich ho pokud se zadari dovyberu az za 30 mesicu plus tech 5 mesicu muze na materske.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27589
16.5.20 07:22

Může. A já jsem pro! Čím častěji tohle budou zamestnavateli dělat i chlapi, tím líp pro ženské. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19477
16.5.20 07:33
@KaroliS píše:
@M-A To jsem se ptala uz na socialce, ze otec muze jit az 7 tydnu po porodu a ukoncit ji musi nejpozdeji do roka. Tak to problem neni. Ja uprimne budu rada, kdyz si to taky ozkousi, jaky to je bejt a detma doma. Najdu si neco na zkraceny uvazek. Trvalo me hodinu, ez jsem se na tu linku dovolala, tak me zajimalo, jestli nekdo nevi, jak je to s tou rozhodnou dobou pro vypocet nasledneho rodicaku po materske. Jinam ja mam 10tisic. A prez manzela pred porode to nebylo vyssi z toho osvc jsou ty vymerovaci zaklady nizsi i kdyz realny prijem mel stejny. Tak by me zajimalo, jeatli po matersky by se mu ten zaklad pocital uz z toho zanestnani stejne jako materaka nebo porad plati, ze z doby pred porodem. Ja bych chtela pak hned zkusit dalsi dite kvuli vyssimu veku a zdrav. komplikacim a prave bych rada ten rodicak dovybrala. Po 10 tisicich ho pokud se zadari dovyberu az za 30 mesicu plus tech 5 mesicu muze na materske.

Ja myslim, ze se stale pocita vse z doby pred porodem, ne z noveho zaměstnani manzela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3504
16.5.20 07:47

Ty jsi to představuješ nějak divoce. To jako nechces byt s tim deckem doma vubec? Nebo chlap jen nechce robit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1813
16.5.20 07:51

@KaroliS jestli bude mit ppm 24tisic, nebo kolik jsi psala, tak RP muze volit az do vyse 24tisic.
Jen nevim, zda fakt bude mit tech 24tisic PPM, kdyz v dobe porodu byl ještě OSVČ. Ženská musi splnit podminky do doby nástupu na ppm (coz je nejdyl 6tydnu pred porodem), kdyz chlap nastupuje 7tydnu po porodu, tak to snad bude z toho zamestnani. Ale to fakt nevim :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40375
16.5.20 07:57
@M-A píše:
@KaroliS rodicak ma kazdy stejnou celkovou sumu, at jsi reditel banky nebo nekamacenko, 300 tisic. Je jen na rodici, na kolik mesicu, tudiz kolik penez si vybere mesicne. Maximalne to jde do vyse materske, ale neni to tak ze vyssi rodicak budete brat do 4 let veku ditete :zed:
Jinak kdyz chcete cekat na konec zkusebky a pak jit na materskou, me treba materska skoncila v 5 mesicich maly, takze aby vam to kvuli dvoum mesicum stalo za ty harakiri… ty si muzes rodicak zvysit (ale tim padem zkratit dobu pobirani) pres otcovo vymerovaci zaklad

nemuze, pred porodem nemeli ani jeden vymerovaci zaklad, nejvyssi castka je 10 000

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40375
16.5.20 07:58
@1mila2 píše:
@KaroliS jestli bude mit ppm 24tisic, nebo kolik jsi psala, tak RP muze volit az do vyse 24tisic.
Jen nevim, zda fakt bude mit tech 24tisic PPM, kdyz v dobe porodu byl ještě OSVČ. Ženská musi splnit podminky do doby nástupu na ppm (coz je nejdyl 6tydnu pred porodem), kdyz chlap nastupuje 7tydnu po porodu, tak to snad bude z toho zamestnani. Ale to fakt nevim :roll:

nemuze, u rodicovskeho prispevku je rozhodujici vyse vymerovaciho zakladu pred porodem ditete

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2261
16.5.20 08:01
@KaroliS píše:

Při výpočtu peněžité pomoci v mateřství vycházejí úředníci z takzvaného denního vyměřovacího základu: průměru hrubých příjmů za posledních dvanáct měsíců rozpočtených na den (hrubý měsíční příjem × 12 měsíců / 365 dny).

Mateřská pak dělá 70 procent z takto vypočteného denního vyměřovacího základu, který se ovšem ještě snižuje pomocí redukčních hranic.

Peněžitou pomoc v mateřství ovšem nemusí pobírat výhradně matka – na mateřskou místo ní může nastoupit i otec dítěte (případně manžel maminky, ačkoli nejde o biologického otce dítěte). I táta na mateřské ale musí splnit výše uvedené podmínky: účastnit se nemocenského pojištění minimálně 270 dní během předchozích dvou let a v den nástupu na mateřskou.

Kratší je pouze doba, po kterou muži peněžitou pomoc v mateřství čerpají: maximálně 22 týdnů s jedním dítětem, 31 v případě vícerčat. Dávku sociálka tatínkům vyplatí nejdřív po skončení šestinedělí. Když matka dítěte čerpá mateřskou před porodem nebo šestinedělím, zkrátí se doba, po kterou ji může brát otec, i o tyto dny.

Zdroj: https://www.penize.cz/…ho-se-pocita

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4187
16.5.20 09:06
@KaroliS píše:

Tak jak vám vyšla PPM pro něho 24tis? Když se to počítá z předchozích 12 měsíců a to byl OSVC. Ať si on nechá spočítat vůbec kolik by tu mateřskou měl. Možná na tom budete líp s těma 10tis přes vás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40375
16.5.20 09:09

@Cenarius ppm se pocita z posledniho zamestnani

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1433
16.5.20 10:01

@matkabagristy Ano, presne tak, to me rekli na nejake te lince, ze ti bude jen ze mzdy ze zamestnani. Ale ten rodicak tedy zustane vypocet z doby pred porodem, ano?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama