Otec OSVČ, nemocenské a PPM

4828
5.2.16 12:33

Otec OSVČ,nemocenské a ppm

Situace je následující: Plánujeme třetí dítě, já nemám nárok na ppm. Otec dítěte je OSVČ, předtím nemocenské pojištění neplatil. Kdyby si teď začal platit nemocenské pojištění a já otěhotněla, tak by mohl od 7. týdne po porodu pobírat PPM (o tom, že si musí pozastavit živnost vím)? Jsou tam ještě nějaké podmínky? A mohla bych si potom zažádat o rodičovský příspěvek na sebe, ale s jeho příjmy, abych mohla volit variantu?
Ještě mám druhý dotaz. Teď mi vyprší pobírání rodičovského příspěvku. Chci se přihlásit na VZP jako osoba pečující o dítě do 7 let. Je tam podmínka, že dítě nesmí navštěvovat školky déle, než 4 hodiny denně. Berou se ty hodiny jako průměr? Tedy když bude dítě dvakrát týdně ve školce na 5 hodin, tak je to OK? Nebo prostě nesmí doba návštěvy školky překročit 4 hod.?
Díky za odpovědi. Chci se jenom ujisti, že to správně chápu, nejsem v úředních záležitostech zrovna odborník. A bohužel jsem zjistila, že ty paní, co na těch úřadech pracujou mnohdy taky ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

58731
5.2.16 12:36

@Elenloth pokud bude chlap platit 270 dní a v den porodu bude mít stále živnost, pak ano, může jít po 6ti nedělí na MD s pozastavením živnosti. Pak přes něj můžeš volit délku a částku čerpání jakou chceš. ta školka je 46 h měsíčně, takže by to mělo jít v klidu rozpočítat. tuším, že tam není denní limit ale jen ten měsíční, ale 100% to tvrdit nebudu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71494
5.2.16 12:38

@martina.se Nene, ten měsíční limit platí pro rodičák u dítěte pod 2 roky, u péče o dítě jsou opravdu 4 hodiny denně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71494
5.2.16 12:39

@Elenloth No, jsou to opravdu 4 hodiny za den maximálně, ale druhá věc je, že to celkem nidko nekontroluje, takže 2× týdně 5 hodin bych neřešila.

A ad ta PPM, pochybuju, že se vyplatí, aby na té PPM byl, pokud platí jen klasické povinné zálohy na sociální (a ne zvýšené kvůli výši příjmů), tak ta mateřská bude kolem 4500,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
5.2.16 12:43

Musí se přihlásit před těhotenstvím, aby v době porodu měl 270 dnů pijištění. Aletedy pokud neplatí nějak výrazně vysoké sociální, tak se to snad ani neoplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
5.2.16 12:44

Jinak když začne nemocenskou platit teď, tak volit přes něj budeš moct délku i když v podstatě on na rodičák nepůjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71494
5.2.16 12:45

@terinka4444 Tak platit nemocenské se vyplatí už jen kvůli možnosti volby rodičáku, ale ta PPM asi moc ne, pokud by tedy nevyšla na období, kdy nemá práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58731
5.2.16 12:48
@j.a.n.i1 píše:
@martina.se Nene, ten měsíční limit platí pro rodičák u dítěte pod 2 roky, u péče o dítě jsou opravdu 4 hodiny denně.

já si nebyla jistá, takže je to limitováno :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.2.16 13:00

Já dostala nemocenskou asi 1/4 z normálního přiznaného platu měsíčního… nevyplatí se to, ale když není zbytí, lepší než nic-já jako rodička bych seděla jinak po porodu úplně zdarma..tak aspoň ta 1/4… ale mít možnost pracovat, nevyplatí se živnost přerušovat-vydělá určitě víc než ti dají.. teda za předpokladu, že budešv doma a na muže se to vezme jen papírově…pokud bude s dítětem doma on, pak lepší než drátek do oka :D ale za těch 270dní máte lepší si to sami naspořit ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4828
5.2.16 13:00

Díky moc. No, nám se to vyplatí, muž má v současnosti příjmy odjinud, než z práce, takže pozastavením o nic nepřijde. I když to nebudou závratné částky, pořád jsou to peníze navíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
5.2.16 13:08
@Elenloth píše:
Díky moc. No, nám se to vyplatí, muž má v současnosti příjmy odjinud, než z práce, takže pozastavením o nic nepřijde. I když to nebudou závratné částky, pořád jsou to peníze navíc.

tak ať to začne platit teď, před těhotenstvím, tu podmínku 270 dnů musí splnit v den porodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4828
5.2.16 13:44

@terinka4444 Jo jo, díky, tak nějak jsem to myslela, že začne teď hned. Podle našich předchozích zkušeností je celkem reálná šance, že to nebude dlouho nadarmo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.2.16 13:55

@Elenloth to pak jo, když má přijmy, aniž by chodil z domu :) mi třeba kontrola domů přišla, tak jsem si pak říkala, že jsem měla štěstí, že jsem fakt seděla na dupě a nikam nešla :D stát si hlídá, když má pustit korunu-jsem taky OSVČ..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71494
5.2.16 14:00

@dortiky.ostrava Ale on chce jít na PPM, tam žádné kontroly nechodí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama