Reklama

Otěhotnění a smlouva na dobu určitou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mardii
Stálice 52 příspěvků 21.12.17 15:21
Otehotneni a smlouva na dobu urcitou

Ahoj, toto téma zakládám z důvodu, že různé zákony se neustále aktualizují a chtěla bych aktuální informace. Chtěla bych co nejdříve otěhotnět, ale v únoru mi končí smlouva na dobu určitou na rok a pravděpodobně mi ji asi prodlouží, ale jsem zdravotní sestra a jakmile otěhotním, chtěla bych na nemocenskou, pokud mě gynekolog pošle, protože máme na pracovišti spoustu různých infekcí a nechci riskovat zdraví miminka. Proto se zatím o miminko nesnažíme a čekam, jestli mi smlouvu prodlouží. Prítelovi jsem to ale slíbila jako takový vánoční dáreček, že bysme tomu už nechali volný prubeh. Vim, že se to nemusí podařit hned první měsíc, ale chtěla bych se informovat, co by se stalo, kdybych otěhotněla před koncem té smlouvy a chtěla na nemocenskou. Kamarádce před rokem řekli, ať si ukončí nemocenskou, vybere dovolenou a smlouvu ji už neprodlouzi, na úřadě skončit nechci a čekat další rok, než dostanu smlouvu na neurcito se mi už taky nechce. Má zaměstnavatel pravo mi na nemocenské neprodloužit smlouvu, kdybych náhodou měla štěstí a otěhotněla ještě do února? Děkuji za rady :-)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Ginuš
Hvězda diskuse 37849 příspěvků 21.12.17 15:25

Ahoj, zaměstnavatel nebude mít důvod k prodloužení smlouvy a má na to právo

pikola
Neúnavná pisatelka 19048 příspěvků 21.12.17 15:25

No smlouva skončí a oni ti jí prostě neprodlouží. Na to žádná ochrana těhotné není.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.17 15:28

Pockala bych byt tebou na to prodlouzeni, aspon budes mit jistotu PPM a nebo pokud by si otehotenela hned dalsi cyklus, coz je asi ted a nebo v lednu, tak to nikomu nerikej, budes stejne na zacatku tehotenstvi a v unoru si muzes domluvit nahradni pracovni pozici.

Umnataly
Nováček 8 příspěvků 21.12.17 15:42

Pokud bys byla těhotná a neprodlouzi ti smlouvu, tak si nech dát neschopenku. Je tam i nějaká ochranna lhůta po skončení smlouvy, kdy máš, tuším, ještě možnost nechat si dát neschopenku a zaměstnavatel tě musí dál evidovat. Z neschopenky prejdes na materskou dovolenou. Tím pádem budes mít narok na materskou finanční podporu.

Umnataly
Nováček 8 příspěvků 21.12.17 15:47

Jen pozor na nevolnosti. Muzou se objevit velmi brzy a pak budes muset byt doma a rict pravdu nebo si neco vymyslet. Ja zvracela od asi 4. Týdne až 12× denně a musela jsem i do nemocnice. Takže jsem šla velmi brzy na neschopenku a po dvou týdnech raději řekla pravdu. Ale už jsem měla smlouvu na dobu neurčitou.

LLenule111
Závislačka 3333 příspěvků 4 inzeráty 21.12.17 16:30

Nebo v práci nic neříkat a počkat do prodloužení smlouvy.

Ivan PPZ
Kelišová 5649 příspěvků 21.12.17 16:35
@Mardii píše:…Chtěla bych co nejdříve otěhotnět, ale v únoru mi končí smlouva na dobu určitou na rok…jakmile otěhotním, chtěla bych na nemocenskou, pokud mě gynekolog pošle, protože máme na pracovišti spoustu různých infekcí a nechci riskovat zdraví miminka.

Co má s tímhle důvodem společného nemocenská? Je věcí zaměstnavatele, aby vás přeřadil na práci vhodnou a pokud takovou nemá :
Stejně tak v případě, že vám lékař vystaví zdravotní posudek, že náplň vaší dosavadní práce by ohrožovala vaše těhotenství. Váš zaměstnavatel je ze zákona povinen přeřadit vás na jiné pracoviště, které nebude vaše těhotenství ohrožovat.

Nesmí vás nutit, abyste dala výpověď ani abyste si zažádala o neschopenku (i když řada zaměstnavatelů to bude jistě zkoušet). Argumentem není tvrzení, že pro vás nemá adekvátní náhradní pracoviště. V takovém případě se jedná o překážku ze strany zaměstnavatele a vy máte nárok zůstat doma, ale se stoprocentní náhradou platu.

janickaIII
Ukecaná baba ;) 2097 příspěvků 3 inzeráty 21.12.17 17:01
@Ivan PPZ píše:
Co má s tímhle důvodem společného nemocenská? Je věcí zaměstnavatele, aby vás přeřadil na práci vhodnou a pokud takovou nemá :
Stejně tak v případě, že vám lékař vystaví zdravotní posudek, že náplň vaší dosavadní práce by ohrožovala vaše těhotenství. Váš zaměstnavatel je ze zákona povinen přeřadit vás na jiné pracoviště, které nebude vaše těhotenství ohrožovat.Nesmí vás nutit, abyste dala výpověď ani abyste si zažádala o neschopenku (i když řada zaměstnavatelů to bude jistě zkoušet). Argumentem není tvrzení, že pro vás nemá adekvátní náhradní pracoviště. V takovém případě se jedná o překážku ze strany zaměstnavatele a vy máte nárok zůstat doma, ale se stoprocentní náhradou platu.

To je pravda, ale zakladatelka má smlouvu na dobu určitou. Prodloužení na další rok bude v únoru. Takže dotaz chápu tak, co dělat když otehotni ještě před prodloužením sml. @Mardii - zaměstnavatel nemá povinnost těhotné prodlužovat sml. Pokud bys šla na nemocenskou např už v lednu tak po dobu nemocenské se nic neděje, ale pracovní poměr bude ukončen po uschopneni tzn. při přechodu na mateřskou.

Lendeš
Kelišová 5256 příspěvků 21.12.17 19:20
@janickaIII píše:
To je pravda, ale zakladatelka má smlouvu na dobu určitou. Prodloužení na další rok bude v únoru. Takže dotaz chápu tak, co dělat když otehotni ještě před prodloužením sml. @Mardii - zaměstnavatel nemá povinnost těhotné prodlužovat sml. Pokud bys šla na nemocenskou např už v lednu tak po dobu nemocenské se nic neděje, ale pracovní poměr bude ukončen po uschopneni tzn. při přechodu na mateřskou.

I pokud by byla na nemocenské, tak jí pracovní poměr na dobu určitou normálně skončí. Na nemocenské může být dál (pokud je k tomu zdravotní důvod), ale zaměstnaná už nebude. A aby jí vyšel nárok na PPM, musí být pří konci pracovního poměru už v nějakém cca 7-8 tt, aby se vešla do ochranné lhůty 180 dnů.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.17 17:57
Dotaz

Hezky večer holky. Jako nováček se na Vas obracím s dotazem ohledně PPM a prac. poměru na dobu určitou. 1.12.2017 jsem nastoupila do zaměstnání ( jedna se o pracovni smlouvu na dobu určitou a to do 31.10.2018). Rádi bychom s přítelem začali v lednu pracovat na miminku. Kdyby se to čirou náhodou hned povedlo a já bych otěhotněla, termín porodu by byl září/říjen 2018 a já chodila dále do zaměstnání jednalo by se o dobu 270dni?? Aby vznikl nárok na PPM? Predtim jsem studovala a nepracovala. Děkuji za odpověď.

janickaIII
Ukecaná baba ;) 2097 příspěvků 3 inzeráty 29.12.17 18:42
@Anonymní píše:
Hezky večer holky. Jako nováček se na Vas obracím s dotazem ohledně PPM a prac. poměru na dobu určitou. 1.12.2017 jsem nastoupila do zaměstnání ( jedna se o pracovni smlouvu na dobu určitou a to do 31.10.2018). Rádi bychom s přítelem začali v lednu pracovat na miminku. Kdyby se to čirou náhodou hned povedlo a já bych otěhotněla, termín porodu by byl září/říjen 2018 a já chodila dále do zaměstnání jednalo by se o dobu 270dni?? Aby vznikl nárok na PPM? Predtim jsem studovala a nepracovala. Děkuji za odpověď.

Do doby 270 dni se počítá i studium na sš, vos, vš, pokud byla uspesne ukoncena. Hledej na cssz.

SvedovaNina
Stálice 77 příspěvků 29.12.17 18:51

@janickaIII jednalo se o nástavbu (2 roky denního studia) a studium jsem ukončila maturitní zkouškou, ale pak jsem byla 3 měsíce na ÚP. Nevadí to?

Lendeš
Kelišová 5256 příspěvků 29.12.17 20:10

@SvedovaNina Tak nástavbové studium je studium na střední škole a pokud bylo úspěšně ukončeno a bylo prezenční, tak se do potřebné doby pojištění počítá. Počítá se z něj tolik dní, kolik bude spadat do období 2 let před nástupem na PPM. To, žes byla 3 měsíce na ÚP ničemu nevadí. Ale zvaž, jestli nepočkat se snažením až na konec zkušebky.

SvedovaNina
Stálice 77 příspěvků 29.12.17 20:29

@Lendeš dekuju :) uvidím jak se to dopadne, bohužel trosku pospícham i kvůli rodinné anamneze.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Příběh Aloise Rašína: Jak se z radikálního nacionalisty stal zakladatel Československa?

Mluví se o něm málo, v souvislosti se vznikem Československa mnohem častěji... číst dále >

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Markéty: Manžel skončil na vozíku, žít se mnou odmítá

Před dvěma lety měl manžel vážný úraz. Dokonce to vypadalo, že jeho následky... číst dále >

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >