Reklama

Otěhotnění po odstranění myomu (laparotomie) - zkušenosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Simsim12
Povídálka 26 příspěvků 26.03.18 10:47
otehotneni po odstraneni myomu (laparotomie) - zkusenosti

Zdravim devcata, jake mate prosim zkusenosti, popr. informace s otehotnenim a donosenim ditete po teto operaci? Nejake problemy vznikly? Ceka me operace hluboko ulozeneho myomu s rezem pres bricho. Dekuji

Reklama

Reakce:

dadulam
Kecalka 396 příspěvků 26.03.18 10:54

Ahoj, mně odstranili myom. Před operací mi řekli, že budu muset rok počkat se snažením. Po operaci mi řekli, že dokonce 2 roky. Měla jsem velký myom a děloha prý musí správně srůst. No, nakonec se mi objevili další myomy a ke snažení nakonec vůbec nedošlo. :,( Naštěstí jsem měla už jedno dítě.
Nechci tě strašit. Určitě záleží jak velký myom máš a jak je umístění. Já holt neměla štěstí. :,(

Simsim12
Povídálka 26 příspěvků 26.03.18 11:01

@dadulam Ahoj, dekuju za reakci. A kdy te operovali? No me tvrdi, ze by to melo jit za cca pul roku, pokud pujde vse jak ma. Ja mam cca 4,5 cm na predni stene a asi hluboko ulozeny, proto budou volit rez pres bricho. Jsem uz po jednom cisari. Ja prave se nemuzu nikde moc docist kolika zenam nebo jaka je pak uspesnost otehotneni a donoseni zdraveho ditete. Premyslim, jestli vubec mi to za to vsechno riziko stoji…ale myom se stejnak asi porad zvetsuje a trapi me vetsi krvaceni a z toho nedostatek zeleza, tak stejne me ta operace asi nemine, i kdybych ted v cervnu zase couvla. Chtela bych pro dcerku sourozence, ale mam obavy, jestli mi to za tu operaci stoji a jsem z toho na nervy…

mobilishky
Kelišová 6343 příspěvků 26.03.18 11:43

@Simsim12 Měla jsem cystu na vaječníku. Velikou 5×5 cm. Tvrdili mi, že udělají jen operaci lapado, že to není v zánětu podle sedimentace. Po operaci mi řekli, že jsem měla celý vaječník zhnisaný, že mi ho tak tak zachránili, ale netuší jaká bude funkčnost. Dělali mi to v 18 a ve 21 letech se mi narodil první syn a dva roky po něm dcera. S otěhotněním nebyl problém. Ale když by jsem tehdy netrvala na operaci, tak nevím, jak by to dopadlo. Jelikož mi tvrdili, není to v zánětu, operace není nutná, přitom to rostlo každý měsíc a dost… Teď mám myom v zadu v děloze. Plánujeme ještě jedno mimčo. Doktor říkal, že je malinký, takže není potřeba operace a mohu v klidu otěhotnět.
Ono se to podle mě všechno těžko určuje. Přeju hodně štěstí :kytka:

dadulam
Kecalka 396 příspěvků 27.03.18 13:47

@Simsim12 Už mi to dělali před 4 - 5 lety. Třeba mají jiné metody. A hlavně záleží jak je myom umístění a jak je velký. Já ho měla opravdu veliký cca 8 cm.
Budu držet palce, ať ti to vyjde.

luciluciluc
Povídálka 17 příspěvků 18.04.18 23:06

Ahoj, zkušenosti s otěhotněním po laparotomické operaci myomu zatím nemám, teprve mě to čeká. Informace od MUDr. mám, že některé holky po operaci otěhotní a některé musí na asistovanou reprodukci. A že problém bývá hlavně v té jizvě na děloze, která může nějak bránit otěhotnění nebo v ní může vzniknout průsvit.
Já byla na odstranění myomu letos. Naplánovali mi to laparoskopicky i laparotomicky s tím, že mi nakonec opravdu rozřízli břicho. Myom byl transmulární 3,5 cm na přední stěně a prorůstal celou dělohou i vevnitř a výrazně deformoval ji i jeden vejcovod. Léčím se kvůli tomu myomu s anémií, otěhotnět mi s ním nešlo. Děti zatím žádné nemám, je mi 26. Píšu ti to hlavně, protože jsem z operace měla obrovské nervy (že můžu přijít o dělohu) a pročetla celý internet, kde je málo informací, protože všichni mají štěstí na laparoskopii nebo těm starším odeberou i dělohu… Každý má prostě strach z něčeho jiného. A věř, že za to riziko ta operace stojí, pak bys určitě litovala, že jsi na operaci nešla a nepokusila se…
Otěhotnění může být nejdříve za 6 měsíců, lépe však později. Odkládat to ale není vhodné, myom naroste znovu v rozmezí půl roku až 2 let, je to dědičné. Taky mi řekli, že jednou moje dcera bude mít taky myom. Vlastně v mé rodině z mamčiny strany měly všechny ženské myom :pocitac: :pocitac: Po operaci se nemají dlouhodobě nosit těžké věci, aby nevznikla kýla v jizvě.
BTW teď už se nedivím, že otěhotnět po laparotomické operaci doporučují nejdřív za 6 měsíců, já už mám dlouho po a byla to vysoce bolestivá záležitost, pomaloučku to odeznívá. Prý se z toho tělo vzpamatovává a hojí 1 rok i déle. Tak bych ti chtěla říct, abys operaci neodkládala. Došla jsem si až teď k závěru, že čím dřív tam člověk jde, tím líp - i s ohledem na problémy, které ti ten myom způsobuje. Oni se o tebe v nemocnici postarají a tvůj MUDr. také, udělají pro tebe maximum, když jsi v plodném věku. Oddalovat operaci nemá smysl, já zkoušela i různé alternativy a investovala dost peněz do bylin, doplňků stravy atd. a VŮBEC NIC POZITIVNÍHO se nestalo, vesele si rostl dál. JO a taky vím, že rodit by se pak mělo císařským řezem, ta jizva prý při normálním porodu by mohla prasknout a nedopadlo by to dobře.

Simsim12
Povídálka 26 příspěvků 19.04.18 05:47

@luciluciluc Dekuji za obsahle informace.Moc si toho cenim.Byla jsem na konzultaci u Doc.Mary.Tak ten mi potvrdil znova tu velikost (cca 4,5 cm - temer pul roku stejne a predtim za rok a pul se zvetsil z 1,5cm, ted se to asi ustalilo) a tvrdi taky, ze asi kvuli tomu nejde otehotnet.No ale me nezpusobuje zadne bolesti, jen vetsi krvaceni a anemii..tu resim dodavanim zeleza(co mi predepsali) v prubehu menses.No my uz jednu dcerku mame, proto se mi az tak nechce na tu operaci a porad to zvazuju a bojim se jak blazen. A to mam zkusenost s cisarem. Kazdopadne v Praze by mi to pry byli schopni zoperovat laparo..Ze by to melo byt pry setrnejsi no…Ale jak porad nejsem rozhodnuta..jednak Prahu mam trochu z ruky (3,5 h vlakem)..no u nas nabizeji pouze rezem…Jsem v koncich porad :roll:

luciluciluc
Povídálka 17 příspěvků 19.04.18 12:01
Simsim12

Je určitě lepší, když ten myom uvidí víc doktorů ;) Já u doc. Máry teda nebyla, ale psala jsem mu dotaz do poradny a poradil mi FN Brno, kam to nemám daleko a doktoři tam jsou fakt profesionální a milí.
Mně ten myom taky nezpůsoboval žádné problémy, jen tu neplodnost a taky jsem skoro pokaždé špinila mezi cykly a anémie mi vznikla „jen“ z toho špinění. Já se v tobě úplně vidím, řešila jsem v podstatě to stejné. Ta velikost myomu mi nepřišla tak velká a taky jsem pořád řešila, že to přece musí jít laparoskopicky. Až teď si zpětně uvědomuju, že oni pro mě udělali maximum a laparoskopicky to fakt zkusili, ale pak mě museli rozfiknout i normálně, aby to dostali ven. Takže mám dírky po laparoskopii i ten velký obloučkový řez. Vím, že je těžké se rozhodnout. Pokud můžeš, tak zkus velkou nemocnici nebo toho doc. Máru. Mně u nás v malé okresní nemocnici taky nabídli pouze laparotomii a vůbec se tam se mnou nepárali, nic mi pořádně nevysvětlili, tak jsem utekla do Brna a dobře jsem udělala. Já teda nemám srovnání, jak bolí císař, ale řekla bych, že taková velká bolest jak po císaři to není. Mně víc teda bolely ty jizvy po laparoskopii a ta velká přestala bolet dřív. Vevnitř to bolí déle. Jo a taky ti poradím, abys do sebe zainvestovala a koupila si Hyalobarrier gel, kdyžtak se na něj poptej doktora. Je proti srůstům a ne všude ti ten gel doporučí.

Simsim12
Povídálka 26 příspěvků 19.04.18 14:09

@luciluciluc moc dekuji za uprimne odpovedi :-) No je to opravdu slozite rozhodovani. Kdybych jeste dite nemela, tak bych samozrejme nevahala. Takhle si porad rikam, pro a proti.. :roll: No jsem zvedava, jestli se Vam tedy podari pocit prirozene. A kdy se muzete zacit snazit? Budu drzet palce teda…Ja jsem tez uvazovala, ze zkusit nake bylinky.Pry stava z netresku pomaha na ty myomy. A taky me napadlo vic sportovat a nak radikalneji zhubnout, i kdyz obezni nejsem (167 cm a 61 kg) a taky upravit stravovani, nake odkyseleni…co ja vim…mamka na to taky trpela a zaclo se ji to vlastne ztracet az v menopauze…proste jak ty estrogeny zacnou ubyvat…

luciluciluc
Povídálka 17 příspěvků 19.04.18 21:11

Je těžký se rozhodnout :roll: My se můžeme začít snažit od září, pokud budu ok, zatím se to hojí předpisově. Tak ti pak dám klidně vědět, jak to vypadá ;) ale já mám k tomu ještě PCOS syndrom, příroda se na mě vyřádila :pocitac: takže já už přirozeně nechci, budu chtít být od začátku pod dohledem MUDr., aby se tomu kdyžtak pomohlo. Ten myom roste tím, že jej ty estrogeny nějak vyživují či co, takže se to fakt po menopauze zmenšuje. Jak jsem psala výš, byliny atd. jsem zkoušela. Uvidíš ;)

Simsim12
Povídálka 26 příspěvků 17.10.18 10:14

@luciluciluc Ahojky, tak jak se dari? Jak probehla rekonvalescence atd. ? Ja jsem operaci zatim ‚odolala‘ a to uz jsem byla objednana :oops: No ted zase zacinam nad tim premyslet noo :think:

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Radku, děkujeme: Djokovič připravil pro Štěpánka překvapení, přáli i Nadal a Federer

„Hodně štěstí do další životní etapy,“ to slýchal Radek Štěpánek nejčastěji.... číst dále >

Mišíka a Arichtevu podržely divačky: Kdyby Bagárová hrála v seriálu...

Zatímco si publikum pochvaluje nadupadný ročník, soutěžící StarDance 2018... číst dále >

Články z Ona Dnes

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >