Otěhotnění s jedním vejcovodem a jedním vaječníkem?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
2.12.21 07:05

Otěhotnění s jedním vejcovodem a jedním vaječníkem?

Před měsícem mi laparoskopicky vzali pravý vejcovod. Všechno vypadalo dobře, pro výsledky histologie jsem si ještě nešla, jdu tam zítra.
Nicméně jsem byla dnes u svého gynekologa, četl zprávu, prohlédl mě, nevypadá to dobře s mým pravým vaječníkem. Musím do poradny endometriózy, kde se uvidí, co bude dál - jestli se nasadí léky nebo půjdu znovu na laparo.
Doktor mi upřímně řekl, že šance na to, že otěhotním přirozeně je mizivá. Dává nám čas do léta, ať se snažíme s tím, že v létě bychom to začali řešit - vyšetření, profouknutí, atd. Pokud ani to nepomůže, tak umělé oplodnění.
Hrozně se bojím, zároveň jsem ráda, že už mi konečně někdo upřímně řekl co a jak, nemám si jak dělat falešné naděje, vím na čem jsem.
Otázka ale zní…je tu z váš nějaká, které se podařilo otěhotnět s jedním vaječníkem a jedním vejcovodem? Čím to podpořit, jít tomu naproti…? Osobní zkušenosti jsou vždycky ty nejlepší, lékařské články jsou buď a nebo…budu raději, když si tady přečtu vaše příběhy a sama si v hlavě uspořádám naše šance.
Děkuju za Vaše odpovědi :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2941
2.12.21 07:46

Ja jsem se narodila svoji matce po tom, co mela mimodelozni a vzali ji vejcovod. A nesnazila se o me.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55462
2.12.21 08:11

Ono paradoxně s jedním vaječníkem je šance na těhotenství vyšší než se dvěma a jedním vejcovodem k tomu. Protože ten druhý vaječník přebírá funkci toho chybějícího, takže pak ovuluješ každý měsíc a rovněž vejcovod máš na té správné straně… Pokud máš dva vaječníky a jeden vejcovod, cca v půlce případů ovuluješ na straně bez vejcovodu - jako existuje šance, že se ten vejcovod natáhne na druhou stranu, ale rozhodně to není nic automatického.
Pokud je ten první vaječník zdravý a vejcovod k němu průchozí, tak není nejmenší důvod, aby byla tvá šance na otěhotnění mizivá, to vůbec netuším, jak na to pan doktor přišel. V podstatě je srovnatelná jako u zdravé ženské. Leda by samozřejmě věděl něco, co tu nepíšeš - zmínila ses o endometrióze, nepíšeš, jak dlouho už se o dítě snažíte, jestli máte nějaké další problémy… Ale sám o sobě jeden vaječník fakt problém není.

Jinak já s jedním vaječníkem funguju nějakých 8 let, úplně normálně, ovuluju, menstruuju a světe div se, otěhotněla jsem, i když ten jediný vejcovod k němu průchodný nebyl :mrgreen: Což už teda je lehce v kategorii zázraku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2.12.21 08:22
@ugluk píše:
Ono paradoxně s jedním vaječníkem je šance na těhotenství vyšší než se dvěma a jedním vejcovodem k tomu. Protože ten druhý vaječník přebírá funkci toho chybějícího, takže pak ovuluješ každý měsíc a rovněž vejcovod máš na té správné straně… Pokud máš dva vaječníky a jeden vejcovod, cca v půlce případů ovuluješ na straně bez vejcovodu - jako existuje šance, že se ten vejcovod natáhne na druhou stranu, ale rozhodně to není nic automatického.
Pokud je ten první vaječník zdravý a vejcovod k němu průchozí, tak není nejmenší důvod, aby byla tvá šance na otěhotnění mizivá, to vůbec netuším, jak na to pan doktor přišel. V podstatě je srovnatelná jako u zdravé ženské. Leda by samozřejmě věděl něco, co tu nepíšeš - zmínila ses o endometrióze, nepíšeš, jak dlouho už se o dítě snažíte, jestli máte nějaké další problémy… Ale sám o sobě jeden vaječník fakt problém není.Jinak já s jedním vaječníkem funguju nějakých 8 let, úplně normálně, ovuluju, menstruuju a světe div se, otěhotněla jsem, i když ten jediný vejcovod k němu průchodný nebyl :mrgreen: Což už teda je lehce v kategorii zázraku.

Moc ti děkuju za příspěvek. O dítě se snažíme rok. Levý vejcovod zprůchodnili, o levém vaječníku nebyla vůbec řeč - předpokládám, že je zdravý. Diagnózu endometriózy zatím nevím, ještě jsem v poradně nebyla, čekám na objednání.
Kromě teď momentálně toho pravého špatného vaječníku nemáme zatím jiné známé problémy.
Jak moc se doktor mýlí/nemýlí nemám tušení, utekla jsem k němu od mé doktorky, co mi zadrbala veškerou léčbu a nechala mi pomalu vyžrat celou dělohu zánětem. Jinak děloha, sliznice, všechno je podle vyšetření v pořádku. Na laparo zprůchodnili levý vejcovod, odstranili srůsty, dali to tam do pořádku.

Moc ti gratuluju, doufám, že budeme mít taky to štěstí a dočkáme se zázraku. Už jsem z toho opravdu na prášky, všechno, co se mi teď děje :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55462
2.12.21 08:32

Hele uvidíš. Po roční snaze nejspíš někde zádrhel bude. Endometriózu by viděli při té laparoskopii. Nepíšeš tedy, z jakého byla důvodu, jestli jenom diagnostická nebo byl nějaký skutečný problém, ale i tak by se tam měli „rozhlédnout“, jak to vypadá kolem. Taky nepíšeš, kolik ti je. Ale jinak bych se zkusila hodit do klidu a kdyby to do léta neklaplo, jak navrhuje doktor, objednala bych se do nějakého specializovaného centra, aby vás současně proklepli pořádně a vzhledem k věku a anamnéze navrhli nějaký další postup. Držím palce, ať už to není třeba :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2.12.21 08:38
@ugluk píše:
Hele uvidíš. Po roční snaze nejspíš někde zádrhel bude. Endometriózu by viděli při té laparoskopii. Nepíšeš tedy, z jakého byla důvodu, jestli jenom diagnostická nebo byl nějaký skutečný problém, ale i tak by se tam měli „rozhlédnout“, jak to vypadá kolem. Taky nepíšeš, kolik ti je. Ale jinak bych se zkusila hodit do klidu a kdyby to do léta neklaplo, jak navrhuje doktor, objednala bych se do nějakého specializovaného centra, aby vás současně proklepli pořádně a vzhledem k věku a anamnéze navrhli nějaký další postup. Držím palce, ať už to není třeba :kytka:

Jestli ji viděli nebo ne se dozvím zítra, až si vyzvednu tu histologii, takže uvidíme. Nicméně v propouštěcí zprávě o ní několik zmínek je, co to znamená a jak to bude se uvidí. Nicméně má doktor podezření, že tam je, ale jak říkám, těžko budu vědět něco pořádně, když nemám ty výsledky a tu přesnou diagnózu.
Je mi „teprve“ 26, takže ano, času je zatím spousta…jenomže čas je jedna věc, psychika a tady tohle všechno je druhá věc :zed: Ale děkuju za odpověď, uvidím, jak se to všechno vyvrbí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
870
2.12.21 10:22

Mam endo, zustal mi pravy vajecnik a vejcovod a jsem v 22tt, prirozene
EDIT: laparo probehla, kdyz mi bylo 25, je mi 33, cekame prvni

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2.12.21 10:35
@JitulkaJ píše: