Ovocný strom na zahradě

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
441
22.9.11 19:10

Ovocný strom na zahradě

Můžu popropsit o radu a zkušenosti jaký máte ovocný strom na zahradě a jak jste spokojené :lol: ??
Uvažuji,že bych vysadila třešeň a hrušku,ale hrušky by měli být prý dvě aby se opylovali???????nevím???
Na co se mám hlavně ptát v zahradnictví?????
Děkuji moc za jakoukoliv reakci :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26654
22.9.11 19:20

ja mam na zahradě třešen,jablon a švestku.ta už byla na pozemku tak ji tu mame a dobře jsme udělali.stromky jsem sazela loni tak teprve jsou ve vyvinu :mrgreen: hodně zaleži na oblasti,odkud jsi.podle toho zvol stromek.ja třeba chtěla broskev nebo merunku,ale tady na severu vubec nejdou.a u nas na pozemku je od potoka dost chladno tak mi sousedi poradili at ani nekupujem.určitě si zajdi do mistniho zahradnictvi nebo květinky,kde mohou stromky objednatmame přesně pro naše klima.jinak jsem pořídia,rybiz 3 druhy,angrešt,maliny,ostružiny,boruvky a mega zahon jahod :mrgreen: vino a kiwi ,to už mi taky po druhy odešlo :cert: snad jsem aspon trošku poradila :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Holma
22.9.11 19:39

Já mám meruňku, třešeň a višeň. Měli jsme ještě dvě jabloně a jednu hrušeň, ale to jsme pokáceli. Do budoucna bych chtěla ještě švestku a jabloň. A budeme mít broskev (spolu s miminkem v bříšku jsme si z dovolené v Chorvatsku dovezli pecku broskve a krásně nám v kelímku roste, jako naše miminko). :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
3839
22.9.11 19:50

záleží taky, jaký máš k tomu vztah a jak moc se chceš o stromy starat…
Já teď dodělávám zahradu se zahradníkem, také jsem chtěla ovocné stromy - švestku a hrušku. No, rozmluvil mi to. Říkal, že v poslední době se ovocné stromy potýkají s hodně chorobami, a proto se musí často chemicky ošetřovat. Navíc je dost práce s údržbou stromu - prořezáváním apod. Což se mi teda fakt nechtělo. Ale na ovoci jsem na zahradě trvala.
Nakonec mám: muchovník (plody podobné brusinkám), kanadské borůvky, angrešt a rybíz. A jako kompromis jsem nechala vysázet sakury (plané třešně).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27251
22.9.11 20:31

Máme višeň, ořech, 2 jabloně, nektarinku, meruňku, švestku, hrušku (aneb od všeho trošku), moje mamka, co bydlí vedle má třšeň, ryngli, broskev a jabloně.
Kromě toho máme angrešty a rybízy, ostružiny, maliny, jahody…
Ale vše je mladé a skoro neplodí. Jsem na to zvyklá od dětství, vylézt na zahradu a v létě zdravě mlsat.
Jinak ze zkušenosti, pokud nemáte v místě zahradnictví a chcete meruňku (nektarinku, broskev), je dobré vybírat ve vyšší nadmořské oblasti. My to udělali a drží. Sousedi ne a jim uschla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
685
22.9.11 20:43

Hlavně záleží co máte vlastně rádi za ovoce. My teda máme snad skoro všechno :mrgreen: a jsem moc ráda, že děti mají ovoce. A my teda nijak neošetřujeme chemicky, jsem zastáncem toho, že bude to co bude. Raději míň ovoce ,ale bez chemie. Otec nám je teda prostříhává. Já teda hodně dávám přednost stromkum co jsou jako zákrsek nebo nevím jak se to přesně řekne, ale že jako moc nevyrostou a budou malé, ale rodit budou dost. Nech si poradit u odborníka. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14083
22.9.11 20:55

právě se chystám na nákup. Chceme jednu až dvě jabloně (letní a podzimní), třešen a švestku. teď jsem pročítala hodně časopisů a už je spousta odrůd, které jsou toleratní nebo imunní vůči chorobám. Chtěla bych zákrsky a aby sklizeň každého stromu byla v jiném období (tj. aby toho nebylo najednou moc) Konkrétní odrůdy ještě vybrané nemám, máme známeho v zahradnictví, tak snad dobře poradí. Převybrané mám jablko Topaz a švestku Jojo. Ale rozhodně to není definitvní výběr. Meruňku mít nebudeme, protože jsem docela vysoko a otevření do pole, takže by to nemělo význam. Taky mám ostružiny a maliny, jeden rybíz červený a jeden černý a jeden angrešt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14083
22.9.11 20:55

právě se chystám na nákup. Chceme jednu až dvě jabloně (letní a podzimní), třešen a švestku. teď jsem pročítala hodně časopisů a už je spousta odrůd, které jsou toleratní nebo imunní vůči chorobám. Chtěla bych zákrsky a aby sklizeň každého stromu byla v jiném období (tj. aby toho nebylo najednou moc) Konkrétní odrůdy ještě vybrané nemám, máme známeho v zahradnictví, tak snad dobře poradí. Převybrané mám jablko Topaz a švestku Jojo. Ale rozhodně to není definitvní výběr. Meruňku mít nebudeme, protože jsem docela vysoko a otevření do pole, takže by to nemělo význam. Taky mám ostružiny a maliny, jeden rybíz červený a jeden černý a jeden angrešt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14083
22.9.11 20:56

a chtěj samozřejmě samosprašné odrůdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2073
22.9.11 21:03

Tak mi mame na zahrade kde co - jablone, ryngle, hrusky, merunky, broskve a ted budeme vysazovat svestku a tresen.

No pokud chces mit na zahrade ovocny strom, tak se smir s tim, ze to neni bez prace a pokud chces mit nejakou urodu tak bohuzel se neobejdes ani bez chemie. Takze to znamena strom ostrihat, osetrit apod.
Pokud chces hrusen, tak predne si ujasni jakou chces - jeslti chces nejakou ranou ci zimni odrudu. Idelane nekde ochutnat a pak si ji koupit - v ovocnych skolkach casto maji ovoce na ochutnani. Dale je podstatne, zda v okoli mate nejakou hrusen pokud ne tak se poohledni po samosprasne odrude nebo si proste musis vysadit dve, ale hlavne aby byly navzajem dobrymi opylovaci. No a nebo dalsi moznost (to mame my) ze na jednom strome mame naroubovano vice odrud - tkaze nejen, ze mame vic druhu hrusek, ale navzajem se dobre opyluji :-) Ohledne hrusne ted je docela velky problem se rzi hrusnovou - te se proste nezbavis. bohuzel prezimuje na jalovci a ac ho treba na zahrade nemas, tak ho 100% nekdo v okoli mit bude :-( Takze jasne da se ji zbavit, ale znamena to pravidlene strikat (tedy minimalne 4× rocne a presne danou dobu) Takze se smir, ze bio hrusky fakt mit nebudes a take to stoji dost penez.
Co se tyce tresni, tak opet to chce bud mit v okoli nejakou tresen, ale zase to musi byt dobry opylovac odrudy co si poridis nebo naroubovat na tresen vice odrud nebo koupit samosprasnou - tech moc neni . jso utedy dve starsi odrudy co jsou samosprasne myslim Stella a Lapins, ale ty zase maji jine neduhy. Ja osobne jsme si objednala odrudu Sunburt, nebot ta by mela byt opravdu samosprasna. Ovsem bohuzel ji vetisnou maji jen zasilatelske firmy a neni to stara odruda tkaze ji sice ma docela dost lidi, ale vetsina jeste nemela plody :-( ale stejne jsme se rozhodla, ze to risknu, nebot by nemela moc praskat mela by byt i dolna vuci chorobam..

Nez pujdes do zahradnictvi je dobre si nastudovat co vlastne chces, nebot tam na Tebe vetsinou vyhrknou spoustu informaci a clovek se v tom dost tezko orientuje. Takze doporucuji treba tyto stranky: http://www.sempra.cz/odrudy/ovoce/ tam je hodne informaci.

Take je potreba vedet, jak velke stromy chces - jestli nizke, vysoke, na stenu apod. Dle toho se pak musi vybirat podnoz a take zda to je treba polokmen, ctvrtkmen apod.

Pokud Te jeste neco zajima klidne se ptej - zahradku mam jako konicek :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2073
22.9.11 21:08
Radka75 píše:

Jojo je sice rezistentvi vuci sarce, ale bohuzel to neni svestka, ale polosvestka. Bohuzel v nekterych katalogach ji uvadeji jako svestku :-( Take jsem ji puvodne chtela, ale pak jsem se rozhodla, ze chci opravdu pravou svetsku. Tak doufam, ze nam sarku nechyti :-( ale snad ne, nebot v okoli je hodne volne rostoucich a zadna ji nema.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14083
22.9.11 21:40
verveve píše:
Radka75 píše:
Jojo je sice rezistentvi vuci sarce, ale bohuzel to neni svestka, ale polosvestka. Bohuzel v nekterych katalogach ji uvadeji jako svestku :-( Take jsem ji puvodne chtela, ale pak jsem se rozhodla, ze chci opravdu pravou svetsku. Tak doufam, ze nam sarku nechyti :-( ale snad ne, nebot v okoli je hodne volne rostoucich a zadna ji nema.

aha, tak díky za radu. Já to mám jen z časopisů, z odborníkem jsem ještě nemluvila. Jaké máte jabloně? na tu třešen jsem taky koukala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20826
22.9.11 23:29

My máme na zahradě snad všechno (teda už ne angrešt, syn mu zlomil korunu :cert: ) a chemii vůbec nepoužíváme. Stříháme si to samy, ale i roubujem (koupili jsme dům s obrovskou zahradou a vzrostlýma stromama, tak ochutnáváme a co se nám nelíbí, přeroubováváme :lol: ). Co se týče hrušek, tak na rez sice trpí, ale ono to napadá hlavně listy, takže ani toho ych se nebála. Stačí to pak jen rychle zpracovat (povidla, zavařeniny, příkrmy pro děti, nasušit…) a je to úplně v pohodě. To nejhezčí ovoce samozřejmě sníst případně uskladnit ve sklepě :lol: Akorát pozor na jablka, urychlují zrání ostatního ovoce, takže není dobré to skladovat pohromadě s něčím dalším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2073
23.9.11 12:10
Radka75 píše:
verveve píše:
Radka75 píše:
Jojo je sice rezistentvi vuci sarce, ale bohuzel to neni svestka, ale polosvestka. Bohuzel v nekterych katalogach ji uvadeji jako svestku :-( Take jsem ji puvodne chtela, ale pak jsem se rozhodla, ze chci opravdu pravou svetsku. Tak doufam, ze nam sarku nechyti :-( ale snad ne, nebot v okoli je hodne volne rostoucich a zadna ji nema.
aha, tak díky za radu. Já to mám jen z časopisů, z odborníkem jsem ještě nemluvila. Jaké máte jabloně? na tu třešen jsem taky koukala.

No presne u strakla je to napsane jako svestka ci obecne jako slivon. Me na ni take puvodne nalakali - uz pred lety tehda byla hodne draha. Jenze v te dobe nebyla kam dat. No ted konecne mame misto tak jsme si zacala zjistovat info a zjistila jsem, ze to je polosvestka - coz me dost zklamalo.
No tak jsme zacala studovat ruzne odrudy a v poradstate jsme zjistila, ze pokud clovek chce pravou svetsku, tak se bohuzel musi smirit s tim, ze je nachylna na sarku :-( Ale jak jsme psala mame kousek od domu mez plnou svestek a jedina ji nema takze doufam, ze ani ta nase ji nechyti. Ja jsem puvodne chtela klasickou svetsku domaci, ale ted jsme zjistila, ze Hamanova je take klasicka svestka,ale mela by byt trochu vic odolna a hlavne ji nevadi jarni mraziky, ktere u nas dost casto mame. Takze budu kupovat tu.
Tak na zahradce mame zatim 4 jablone. Jednu bohuzel vubec netusime co je to za odrudu. Manzeluv tatinek je vasnivy pestitel a tento stromek nam vypestoval - od nekoho dostal a ten bohuzel nevedel co ma za odrudu. No letos mela prvni jalbko, tak treba budeme vedet co mame - no mame takove tuseni, ze by to mohl byt Topaz :-) Jinak dalsi odrudy mame Sampion ta je fakt skvela mel ji na zahradce i muj tatinek. Ani moc netrpi na choroby, pak ted nove mame Dariu to je takove pololetni jablko je to krizenec James Grieve a Red June. Pak mame Rosanu. No a ted budeme kupovat Melodii - tu jablon jsme jiz na zahradce meli, ale hryzec ji pres zimu ukousla koreny.
Ja osobne mam asi nejradsi Idaret - ten jsme take na zahradce vysadili, ale ten hodne trpi na strupovitost a to fakt v takovem rozsahu, ze to neslo. Takze sel pryc. Pak mama jeste rada Spartana, ale toho nemusi manzel takze ten neprosel vyberem. No a kdybych mela dal volit tak bych asi vysadila Rubin nebo DElicius, ale bohuzel uz neni kam sazet :-(
S temi tresnemi je to dost slozite ono opravdu vetsian neni samosprasna a spolehat se na to, ze nkedo bude mit tresni (a ze ji treba neporazi) je dost blbe. Proto u me zvitezila Sunburst jen skoda, ze zatim nikdo nemel plody. Letos mela u znameho hodne nasazeno, ale ten jarni mraz vse spalil :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
441
23.9.11 18:43

Moc děkuji za rady…vůbec tomu nerozumím.
Před deseti lety jsme koupili dům a zůstala tady krásná veká třešen :palec: na zahradě.Výborné třešně,teda pokud brzy na jaře nezrzla květy.Ale bohužel nám rok od roku se zrácí před očima a ted jsme zjistili,že nám ji napadl kůrovec :-? a tak ji musíme zhodit!!!
A chtěla bych znovu třešen a tu hrušku…ale nikde v okolí hrušku nemá!!!!
Ale i té švestce dobře píšete????
No fakt to není jednoduché!!!!Nemáme zase až tak velkou zahradu…takže musím rozhodnout dva stromy.
A asi všechno stříkat a stříkat????? :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat